22.10.2019 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

INTERNET: Koho vypnou příště?

Když propukla aféra Climategate, velká média se rozhodla skandál ututlat. Ale díky svobodnému Internetu se o tom svět přesto dozvěděl. Příště už se to možná nebude opakovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Šimek 8.9.2018 21:32

Re: Kdyby Rusové byli

Nějak si nedovedu představit, že by se dalo v Rusku podnikat v něčem tak velkém a zůstat "nezávislý".

P. Šimek 8.9.2018 21:31

Re: Kdyby Rusové byli

Nějak si neumím představit, že by se v Rusku dalo podnikat v něčem tak velkém a zůstat "nezávislý".

J. Schwarz 7.9.2018 19:48

Kdyby Rusové byli

skutečně tak mazaní jak se o nich tvrdí, nabídli by "pravici" na západě nezávislý vyhledávač i sociální síť, ať si facebook, Twitter i Google s pánem Bohem ponechají levičáci. Šéfům těchhle monopolů by splasklo sebevědomí, kdyby se hodnota jejich majetku propadla na desetinu...

J. Jurax 7.9.2018 19:21

No, já to právě nechci řešit nijak ani regulovat.

P. Grigar 7.9.2018 17:48

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

.. jestliže tedy můžete za úplaru nastavit v systému parametry, zvýhodňující určitou předem definovatelnou kategorii, pro názornost označenou "A", kdo zaručí, že tak nemůžete učinit i opačně, tedy znevýhodnit kategorii "B"? Ponechejte stranou morální hlediska, berte to pouze jako technický problém.

P. Šimek 7.9.2018 11:17

Re:

Mimochodem, zkuste si během dne orientačně spočítat, na které weby chodíte díky vyhledávačům a na které díky něčemu jinému - reklamě, odkazu v mailu, atd. I toto možná nahlodá víru v to, že když sepíšu něco o klimatické změně, tak to, že mě Google zařadí na stejnou úroveň se všemi ostatními, je cosi jako lidské právo, o kterém se píše v Listině základních svobod jako o zákazu cenzury.

P. Šimek 7.9.2018 11:08

Re:

Na stránku se dá dostat i bez vyhledávače. Třeba tak, že ji někdo sdílí na Facebooku (používají mladí) nebo že vám mailem přijde powerpointová konspirační prezentace s odkazem (používají staří)... :)

I když má Google velký podíl na určitém trhu, tak je to pořád jen seznam odkazů. Jak to chcete řešit? Nařídit, že seznamy odkazů mají být "objektivní"? Hlídat to bude někdo na způsob Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? Další z řady regulací, u nichž se většinou smějeme nekompetentnosti EU nebo kohokoliv, kdo ty regulace vymyslí?

J. Jurax 7.9.2018 10:16

Neprojevujte se furt jak umělá inteligence ... :-)

J. Jurax 7.9.2018 10:11

Možná.

Nicméně když Vám Google stránku nenajde, jakoby nebyla. Tedy skoro, jsou i jiné vyhledávače, ale jaký mají podíl na trhu nevím ... užíváte Bing či Yahoo? Nebo Seznam?

P. Šimek 7.9.2018 0:35

Re:

Nepochopil jste pointu. Cenzura je akt státu vůči soukromému subjektu. Ano, může být outsourcována na třetí stranu (soukromou společnost). Ale to není tento případ. Cenzura je smazání nějaké webové stránky, resp. zablokování přístupu na ní. To Google pochopitelně nedělá. I když je dostatečně všudypřítomný, že ho lidi považují za nezbytný nástroj pro používání internetu, tak jím není.

J. Jurax 6.9.2018 22:57

Proč spiknutí? Já bych to viděl jako běžnou běžnou praxi se spiknutím nemající nic společného. Co si kdo zaplatí, to dostane. Nebo co si kdo dokáže protlačit do zákonů ...

J. Svoboda 6.9.2018 22:39

Re:

Zase spiknutí :o)

J. Jurax 6.9.2018 22:31

Ale firma Google, ač není v ekonomických potížích, se jistě nebrání zisku. Ani z Číny.

J. Jurax 6.9.2018 22:03

No jo, a klienti mohou být všelijací - ti Vaši jistě ne :-) - a mocní či prachatí. Takže dopředu do toho vzorku se dostane, co ten mocný - hodně mocný - chce. Ergo názory či weby tzv. nevhodné ne ...

J. Jurax 6.9.2018 21:54

Ano. Ctít zákony je ušlechtilé.

Jenže zákony jsou složitým průsečíkem politických a jiných zájmů a tlaků. A tudíž mohou být a taky jsou všelijaké. O jejich interpretaci ani nemluvě.

J. Jurax 6.9.2018 21:49

Jistě.

Nicméně zásahy do vyhledávacích algoritmů na základě nějaké potřeby, přesvědčení etc. bych nevylučoval. Jsa skeptik, spíš je mám za jisté. Co majitel vyhledávače udělat může, to když chce (nebo musí) udělá, ať je to cokoliv.

J. Jurax 6.9.2018 21:41

Jak to může Google dokázat, zneviditelnit lidem nějaký web?

Inu může. Vyhledávací algoritmy jsou jeho, takže co by Google nechtěl, to jeho vyhledávač nenajde. Nebo upozadí - když vyhledávač vyhodí 5000 výsledků, tu poslední tisícovku si už asi prohlížet nebudete ... :-) ... a pořadí zase určuje Google.

J. Jurax 6.9.2018 21:35

No jo, kšeft je kšeft ...

M. Pivoda 6.9.2018 19:36

Spekulace: Google jde do Číny asi z vlasteneckých důvodů

Dnešní zpráva: Facebook and Twitter (but not Google) appear before Congress.

Ve hře jsou zřejmě národní zájmy. Google asi volí menší zlo začleněním cenzury tak, jak to požaduje čínská vláda.

P. Šimek 6.9.2018 18:07

cenzura?

Vláda outsourcuje provádění cenzury na soukromé firmy? Vážně? Takže třeba to, co v Rusku provádí státní úřad Roskomnadzor - tedy cenzuru webů, jejich blokování, mazání - tady vláda outsourcuje na Google? Jak to může Google dokázat, zneviditelnit lidem nějaký web? Bože, tohle zacházení s pojmy není nic jiného než když chlapeček křičí "pozor, vlk" ("pozor, cenzura")... až jednou přijde opravdu vlk, už všichni jen mávnou rukou. A ten vlk může přijít paradoxně právě díky tomu - až si nějaké ty zablokované Naštvané matky nebo okamurovci vydupou blokování Facebooku, pokud on bude blokovat je.

R. Tesařík 6.9.2018 16:31

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

O Číně? To jen velmi okrajově.takže odklon.

J. Svoboda 6.9.2018 15:12

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

No pořád je to o chování Goggle v Číně ... cenzuře.

Pěkný den.

M. Valenta 6.9.2018 14:52

Re:

oprava: z plachet

R. Tesařík 6.9.2018 14:04

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

A takové hezké odklonění na závěr. Jako vždy.

J. Svoboda 6.9.2018 13:46

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

Cenzura v Číně Zemanovi nevadí, naopak tam máme co nejvíc diverzifikovat a Google na ni nemá přistoupit, nebo co jako?

Pěkný den.

J. Svoboda 6.9.2018 13:43

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

Každé SEO je až za placenými stránkami. Co s tím naděláte?

Pěkný den.

J. Svoboda 6.9.2018 13:41

Re: spiklenecký teoretik Kremlík zas perlí

Ještě do toho výrazně hrají křížové odkazy, ale jak už jsem psal já, analyzovat odkazy drtivě ovlivněné placenou reklamou je hovadina.

Pěkný den.

M. Šejna 6.9.2018 13:25

spiklenecký teoretik Kremlík zas perlí

vyhledávač Google funguje trochu jinak, než jak si představuje "gúglskeptik" Kremlík. Rozhodně nepotlačuje Kremlíkem oblíbené klimaskeptické weby.

Pokud si do Googlu zadáte nějaký hledaný výraz, první se zobrazí placená reklama na Googlu, která tento výraz obsahuje, a poté se zobrazí nejnavštěvovanější weby v sestupném pořadí. Na tohle vyhledávání je algoritmus, tedy žádné Kremlíkovo levičácké spiknutí.

Internetová komunita prostě a jednoduše víc hledá informace o klimatu na "alarmistických webech", než na Kremlíkem milovaných webech klimaskeptiků. Což nakonec není zas tak překvapívé, protože podle Tonnyho Wattse jsme v současností měli už prožívat přechod na dobu ledovou. Podobně se dříve vyjadřoval i Roy Spencer. Ten už dnes moc klimaskepticý není, takže je možné, že ho Kremlík brzy vyřadí ze seznamu svých oblíbenců.

Pokud má internetová komunita zkušenosti s klimaskeptickými weby, kde se píše, že žádné oteplování není, že člověk na klima nemá žádný vliv, ža že je to všechno podvod, pak nejspíš přestane takové bludy číst, a radší si otevře weby alarmistické. Alarmistické weby sice straší děsným horkem v budoucnu, ale aspoň nelžou o současnosti. Když je na teploměru +30°C, tak je to +30°C, zatímco podle Kremlíka a podobných klimaskeptiků, je takový teploměr cinknutý.

R. Chodovsky 6.9.2018 13:06

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

I o tom, jak se ctí zákony (a listiny a rezoluce..), je tento článek.

A že někdo někomu něco maže nerad, je celkem pádný argument, pro naprosto nevýznamné mazání a cenzuru ... Ostatně, když zadáte něco do vyhledávače...

Krásný den a slunce v duši.

O. Kratky 6.9.2018 12:56

Re: Když zadáte něco do vyhledávače,

Podívejte se Svobodo třeba sem: https://cs.wikipedia.org/wiki/Optimalizace_pro_vyhled%C3%A1va%C4%8De

taky sem:https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Search

a sem:https://en.wikipedia.org/wiki/PageRank

Howgh