25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Zvítězí politici s ekology nad přírodou?

15.2.2022

Je to již mnoho let, co ekologové s politiky společně vyhlásili viníka, který způsobuje oteplování. Je jím podle nich oxid uhličitý. Ostatní vlivy zavrhli. Nejzajímavější na tom je, že nejaktivnější ze všech států v boji s oxidem uhličitým jsou země Evropské unie. Brusel nám rovnou předepisuje emisní povolenky a kolik tun CO2 budeme smět v budoucnu produkovat. V jednu dobu byla představa ekologů, že je nutno tento plyn zachytávat a plnit například do nějakých pytlů a ukládat je například ve vytěžených dolech. Jenom nevíme, jak si ty tuny CO2 tenkrát asi představovali. Snad si ten plyn přepočetli na tlak u hladiny moře (1013,25 hPa) a na stejnou teplotu (např. 0 °C) se zanedbáním vlivu gravitace. Pak snadno určitě dopočítali, kolik kdo tohoto plynu denně produkuje. Tak si to zopakujme.

Největší množství CO2 denně vyprodukují uhelné elektrárny, a to 21 km3. Na to by pytle nestačily. To by musel být nějaký například krychlový zásobníku a jeho stěny by dosahovaly výše téměř 3 km. Dále musíme připočítat denní produkci CO2 z těžby ropy, kterou vyprodukuje v konečném provedení převážně automobilový sektor. Na toto množství, které je cca 12 km3 CO2 za den, by stačila krychlová nádoba o délce stran kolem 2 km.

Nesmíme zapomenout ještě na jednu část denní produkce CO2, kterou tvoří živočišná část přírody, jejíž součástí jsme i my, lidé. Denně živočišná část přírody vyprodukuje 7,5 km3 CO2. K tomu by stačila krychlová nádoby o délce stran necelé 2 km.

Tato denní produkce se každý den smíchá s množstvím oxidu uhličitého, který je trvale přítomen v atmosféře, což hmotnostně představuje pouhých 0,05 % a objemově je to nepatrných 0,033 %. Na takové množství plynu by byl potřeba opravdu veliký zásobník. Je to přeci jenom 1,4 milionu km3 tohoto plynu, který je v atmosféře rozptýlený. Pro úplnost, na to by stačil krychlový zásobník o stranách 110 km.

Jak víme, veškeré výše vyprodukované množství CO2 zpracovává vegetace ve svých zelených listech na jednoduché cukry a nadbytečný O2 uvolňuje do atmosféry. Pokud se vegetace dostane do větší koncentrace CO2 například v důsledku nedalekých požárů lesních porostů a podobně, zvětší se i spotřeba tohoto plynu. Díky fotosyntéze probíhající v zeleném barvivu listů, chlorofylu, může spotřeba CO2 narůst i na násobnou hodnotu. Tyhle vlastnosti chlorofylu vlastně udržují koncentraci CO2 v ovzduší bezchybně po miliony let na stejné úrovni a tím i nepřímo koncentraci oxidu.

Vegetace potřebuje ke svému životu oxid uhličitý, který jí v podstatě dodáváme my, živočichové, a my živočichové zase potřebujeme uvolňovaný lidově řečeno „kyslík“. Toto je základní koloběh dvou látek zajišťující podmínky pro život na naší planetě.

Proto bojovat proti oxidu uhličitému, který reguluje zelená část planety, je opravdu unikátním rozhodnutím. Kdo asi zvítězí? Bojovníci s CO2, nebo ta zelená příroda?

Český ráj

Josef Dufek