19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Věda ano, ale která

13.9.2019

Klimatologie je věda o podnebí studující dlouhodobou podobu a celkové účinky meteorologických procesů na Zemi, čteme definici. Nějaký ten šťoural by možná mohl vyslovit nějaké pochybnosti. Meteorologie čili věda o atmosféře má zjevně ty nejpochybější výsledky. Píšu tyto řádky v neděli ráno, za oknem svítí sluníčko a moje oblíbená meteo-aplikace WeatherPro mi hlásí, že je zataženo. Spolehlivě neznáme počasí na tři dny dopředu, ale vývoj klimatu na Zemi na desítky let dopředu ano, neboť si to klimatologové odhlasovali. Vědí, že to, co nastane v příštích deseti, dvaceti, třiceti letech, je dílo člověka a z jejich závěrů se musí odvozovat vše ostatní. V zájmu klimatu, například, je třeba zrušit výbušné motory a nahradit je elektrickými. Takový je výsledek vědy operující s principem hlasování. Politici i kapitáni hospodářství zde vědu respektují.

Zvláštní ale je, že není respektovaná každá věda. V míře respektu má klimatologie naprosto ojedinělé postavení. Když se na scénu dostaví fyzici a začnou dokazovat, že jaderná energetika je k životnímu prostředí absolutně nejšetrnější způsob výroby elektrické energie, vzedme se bouře nevole. Fyzikové jsou ti poslední, kteří mají do energetiky mluvit. Hlasování rozhodlo, že perspektivní jsou jedině obnovitelné zdroje, tedy větrníky a solární panely. Když se na scénu dostaví fyzikové a začnou dokazovat, kolik že by bylo třeba větrníků a solárních ploch, aby energeticky pokryly požadavky průmyslu, spotřeby domácností plus dopravy, jsou ze scény rychle vyhnáni. Fyzikové do toho nemají co mluvit, protože se starají o svoje výpočty a osud planety je jim lhostejný. Fyzika jako věda zkrátka nemá co do budoucnosti planety mluvit.

Klima se mění. Bylo by možné na změny nějak reagovat, například změnami v produkci potravin. Zde máme vědy, jako je biologie a genetika. Sto sedm laureátů Nobelovy ceny podpořilo výzkum geneticky modifikovaných organismů. Jejich výzva určená kompetentním vládním tělesům poukazuje na to, že biotechnologické plodiny i potraviny jsou přinejmenším stejně bezpečné jako plodiny získané jinými postupy. Jenže tihle laureáti Nobelovy ceny jsou protagonisté ideologicky toxické vědy. Energetika bez skleníkových plynů? Zemědělské plodiny s optimalizovaný nároky, odolné proti nemocem a škůdcům bez chemie? Mediálně vnucená ideologie okamžitě vyrazí do útoku proti Satanovi.

Je to opravdu ideologie prosazovaná hybateli veřejného mínění s obrovským vlivem na politické rozhodování. Jejich zanícení se opírá o vědu. Ani to není nic nového. Taky jsme poznali vědecký komunismus, ano, i komunisté se oháněli vědou. A tu vědu, která se jim nehodila do krámu, prostě zatratili, například kybernetiku nebo genetiku.

Pro kovaného ideologa není věda jako věda, ať je to ideolog zelený, rudý nebo hnědý.

LN, 9.9.2019

Neff.cz