19.9.2019 | Svátek má Zita


Diskuse k článku

GLOSA: V klimatu stáda

Jsou lidé, kteří v té zprávě spatří známku české zpozdilosti, malosti a zahleděnosti do sebe. Nastojte, česká krajská města se nehrnou do vyhlašování stavu klimatické nouze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 16.7.2019 8:23

Autorovi omyly.

Omyl až pokrytectví autora tkví v tom, že to co dělají malá města se obvykle netýká obecně klimatické změny ale je to jen částečnou místní adaptací vůči poslední roky nastalé nezbytnosti kterou si vynucuje např. sucho. Místně třeba není dost pitné vody pro enormní zalévání schnoucí zeleně či plnění bazénů... - a tak je nezbytná až lokální represe:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pitna-voda-do-bazenu-prijde-pokuta-i-50-tisic-tak-bojuji-obce-se-suchem-75710?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp

Problém ale tkví v tom, že na dnešní suché podnebí jsme si jako společnost zadělali spalováním uhlí... už za éry socialismu. To jaké emise produkujeme nyní nutně postihne až generace příští.

Stav kdy katastroficky velkoplošně schnou lesy které zde vydržely 12 tis let (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho-v-cesku-nenici-jen-smrky-pred-ocima-schnou-i-stromy-ktere-mely-vydrzet-67689) je daleko vážnější problém na který už sami obce sotva kdy najdou lék i když právě takto navozené snížení retenční schopnoct krajiny i u nich může navodít další zásadnější pokles zásob spodní vody který může znamenat až jejich konec.

Na naše území se totiž vlekle začíná rozšiřovat lesostep s daleko nižší kvalitou půd i dostupnosti vody, kterou jsme dříve mohli pozorovat na daleko vyprahlejším Balkánu. Dnes se sice ještě s pozice pohodlí nebývalé životní úrovně hlavně měst, klimatizovaných místností, luxusních aut .... můžeme posmívat těm, kteří si budoucí dopady uvědomují více a nazývat je alarmisty...., můžeme v "klimatu stáda" blahobytných pokrytecky hloupě hovořit o silných slovech "klima a nouze" ale to je tak asi vše. Míra emisí totiž spíše celosvětově dokonce roste. Po nás tedy potopa - že autore?

J. Hejna 16.7.2019 10:02

Re: Autorovi omyly.

Komu že to omyly, pane Rado?

To je teda úroveň; zřejmě "s pozice pohodlí".

Už raději nic nepište, když neumíte česky.