19.10.2020 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

GLOSA: V klimatu stáda

Jsou lidé, kteří v té zprávě spatří známku české zpozdilosti, malosti a zahleděnosti do sebe. Nastojte, česká krajská města se nehrnou do vyhlašování stavu klimatické nouze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 16.7.2019 23:24

Globalismus není nutnost ani dogma,

Globalismus končí. Bylo by hezké zariznout globalismus. To by pak ubyla zbytečná starost o obsah CO2 v ovzduší. Možná by pak došlo na skutečné problémy, , jako je poletavy prach, NOxy ap.

M. Pivoda 16.7.2019 17:47

Na co máte koule, vážení diskutující?

Petráček: "... to by byl systémový krok i síla s dopadem na klima. Ale má na takový krok radnice Prahy 7 „koule“?"

Vážení diskutující (pánové, nikoliv dámy!): Máte na to koule si upřimně přiznat, že klimatický systém je složitější k lidskému poznání, než kolik dovoluje současná věda?

Nastupuje zde proto vaše víra. A ta staví barikádu. Tzn. buď věřím v klimatické změny způsobené lidskou činností, nebo naopak v ně nevěřím a všemi prostředky je popírám.

Řešení? Respektování Principu předběžné opatrnosti! Ten je pro vás správnou odpovědí. Opusťte barikády, jednejte moudře, preventivně. Někdo na tom ekonomicky vydělá, jiný prodělá. Důležité je, aby lidstvo bez úhony přežilo a byste nepoškodili své potomky (když už jste měli koule na to, abyste je zplodili).

L. Novák 16.7.2019 20:31

Re: Na co máte koule, vážení diskutující?

Jasně, ať biliony (tisíce miliard) lítají hlava nehlava, škoda každé koruny, která občanovi zůstane v úsporách...

UI zase zblbla a zacyklila se. Restart nutný! :-P

P. Rada 16.7.2019 21:11

Re: Na co máte koule, vážení diskutující?

Princip předběžné opatrnosti se pro mě kupodivu striktně aplikuje v případě boeingů 737 max - ačkoliv tam hrozí riziko havárie ve zlomcích procenta. Ale postiení může přijít brzo.

Naopak "mám koule" už přes 20let tvrdit, že klimatický systém planety má vážnou poruchu která nastupuje s trendem jež zde svým gradientem nebyl několik desítek milionů let.

Pokud se proces rozvine až do fáze masivního tání permafrostu (globálně +2C) pak jej s najvětší pravděpodobností nepřežije značná část civilizace. Spejuluje se o miliardě pozůstalých. To prostě proto, že na antropogenních emisích pak přestane záležet a biosféra stratí úživnost.

Přesto se princip předběžné opatrnosti nerespektuje. Vždyt jen deklarace formou "vyhlášení stavu nouze" je zejména fosilně nejvíce zdrogované části lidstva proti mysli a politici jednají na základě procentuálních nálad. Tato generace ale ví, že ji bezprostředně to hned v tomto či nejbližším volebním období nepostihne. Zatím přicházíme jen o některé lesní porosty a čeká nás místo nich leso-stepní krajina.

M. Pivoda 17.7.2019 8:39

Pro Pavla Radu

Nejsem v rozporu.

Ale opakovanými experimenty, tj. vědecky uznávanou informací, nelze klimatologii řešit. To je to, co jsem chtěl říci. Vědecky prokazatelné experimenty by trvaly několik století, aby je například uznal i český spolek vědců Sysifos.

A negativní dopad klimatických změn, pokud se skutečně dlouhodobě projeví, bude mít určitě větší impakt na lidskou společnost, než měl pád letadla.

Dle mého názoru (vnějšího nestranného pozorovatele), v případě Boeingů 737 max šlo o opakované selhání managementu firmy Boeing. Proto ta stritní reakce EU na firemní nezodpovědnost.

R. Dubravský 16.7.2019 10:50

Zaříznout dopravu...

...je rozhodně hloupý nápad, který nebude fungovat a způsobí víc škody, než užitku. Pokud vám doprava ve městě vadí (mně ne), musely by se nejprve z města vystěhovat obchody, úřady, služby, firmy..., lidé a auta pak zmizí samy. Jinými slovy, řešit příčinu, ne následek. Lidé necestují auty pro zlomyslné potěšení z vypouštění výfukových plynů, ale v naprosté většině z nutnosti související s obživou a plněním povinností.

A ne, MHD to opravdu nevyřeší. MHD je schopné přepravit tisíc lidí ze sídliště do fabriky, ráno na šichtu a odpoledne zpátky. Pokud ale jsou ti lidé rozptýlení na několika kilometrech čtverečných a cestují za prací na tisíc různých míst, musela by k zajištění jejich přepravních potřeb mít MHD tak hustou síť zastávek a spojů, že by se již velice podobala individuální dopravě.

Anebo ještě jinak, osobní zkušenost. Slavná a údajně dokonalá pražská MHD mi nabízí cestu do/z práce trvající 1,5 hodiny, se čtyřmi přestupy. To prosím z Prahy 4 do Prahy 5.

J. Kopis 16.7.2019 11:57

Re: Zaříznout dopravu...

Hloupost je pro soudruhy signifikantní vlastnost, tudíž prosazovat hloupé nápady a neřešit příčiny je pro ně přirozenost.

J. Kraus 16.7.2019 10:06

Ano, zaříznout průjezd aut.

To mě napadne pokaždé, když autobus s pár cestujícími popojíždí krokem ucpanou ulicí. Ve většině aut jen řidič, ale musí jet autem, aby nebyl za socku. Přitom dotovaná MHD výrazně předimensovaná. Nebylo by těžké vymyslet systém, který by počet aut v Praze snížil na čtvrtinu i míň, přitom doprava by se mnohde výrazně zrychlila. To ovšem není úkol pro magistrát, ale pro diktátora.

J. Kopis 16.7.2019 10:21

Re: Ano, zaříznout průjezd aut.

Ano, v Číně ho soudruzi už vymysleli a reálně provozují, takže předpokládám, že evropští soudruzi z řad Pirátů a Zelených jejich know how brzy převezmou.

J. Hejna 16.7.2019 9:54

Moudra

Zavřít severojižní magistrálu a tunel Blanka je nápad stejně hloupý, jako vyhlásit klimatickou nouzi. O zelených střechách nemluvě.

P. Zinga 16.7.2019 9:17

Padne to k článku "V klimatu stáda"

jak nočník na pr*el:

https://www.breitbart.com/europe/2019/07/02/delingpole-my-undercover-mission-among-greenies-glastonbury/

"Oni" tomu věří, rtotože nejsou schopni jinak.

P. Zinga 16.7.2019 9:14

Pro ty, co jsou schopni

využít kapacity svého mozku více, než "obnovitelné".

https://www.thegwpf.com/mark-mills-inconvenient-energy-realities/

K. Janyška 16.7.2019 9:00

Vy všichni, kteří nevíte, že klima, podnebí a počasí

jsou spontánními řády, jděte do háje... Dzp.

J. Hejna 16.7.2019 9:55

Re: Vy všichni, kteří nevíte, že klima, podnebí a počasí

Vy už se se svými spontánními řády jděte, pane Janyško, vycpat. Třeba do háje.

J. Kopis 16.7.2019 8:24

Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod

od zajištění dalších finančních zdrojů od daňových poplatníků, až po účinné ovládání společnosti nikým nevolenými subjekty! Vyvolávání strachu je vždy účinné, stejně tak kdysi v historii filutové efektivně prodávali "oučiné škapulíře" proti bouřce. No a protože vývoj v poznání a nabytých zkušenostech populace lidské přeci jen za ta staletí nějaký je, tak oučiné škapulíře jako obchodni model už nejsou perspektivní. Místo škapulířů tu máme "stav klimatické nouze", který se nyní dá mnohem efektivněji proměnit na peníze.

P. Rada 16.7.2019 9:08

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

Zásadní obecnou výhodou pro prosperitu biologických systémů je stabiita podnebních podmínek.

Pokud ale nějaký druh či subjekt momentálně anomálně prosperuje v návaznosti na něčem docela jiném - např na obchodu, průmyslu, službách ... který je hnaný přílivem z nějakých vydatných zásob - jak to obecně předvádí homo.rádoby sapiens rabováním neobnovitelných zdrojů - může to "mnohem efektivněji proměnit na peníze" - a ostatní jevy přehlížet.

Pokud tedy zároven např katastroficky schnou lesy: ... (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nejnovejsi-zabery-lesni-katastrofy-vysocina-temer-znicena-nejvic-zatim-odolavaji-brdy-74892) .... lze s výhodou žvanivě spekulovat o "ovládání společnosti nikým nevolenými subjekty" nebo spekulovat "Vyvolávání strachu je vždy účinné...". A zároven nic pro nápravu škod "výhodně" nedělat!

Takovýchto "subjektů" s omezeným nadhledem se totiž zatím některé i velmi zjevné celospolečenské škody až katastrofy zřejmě netýkají.

P. Zinga 16.7.2019 9:20

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

Prokrista pána, kdy byla "stabilita podnebních podmínek"? Historie počasí (které je tvůrcem podnebí) nezačala včera a během evoluce vznikly a zanikly miliony druhů flory i fauny.

Jste fakt max. 30% fanatik.

J. Kopis 16.7.2019 9:31

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

Je to stejné, jako přesvědčovat muslima, že islám je pitomost. Pokud už existuje hraniční mentální stav jedince v pitomost uvěřit, je prakticky nemožné jedinci vysvětlit cokoliv, co se vyskytuje nad touto jeho hranicí.

R. Gramblička 16.7.2019 12:37

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

Tož tak záleží, jaká měřítka při popisu stability používáte. Z geologického záznamu druhohor a terciéru víme, že na mnoha místech planety vládlo stabilní podnebí po miliony let, posledních cirka 5mil let je podnebí dost rozkolísané, nicméně přesto dochází ke střídání krátkodobě stabilních období v délce tisíců až desítek tisíc let dlouhých období. Taky žijeme v poměrně stabilním vlhkém a teplém podnebí s krátkodobými výkyvy v řádu jen několika stupňů již cirka 9-10 000 let

P. Rada 16.7.2019 21:20

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

Pokud by kohokoli zajímala stabilita podnebí a vliv na civilizací - pak by argumentoval změnou v čase a jejich rozvojem - tedy nikoliv "kristapánem". Ten je výsadou jen některých rádoby-křestanů.

Konkrétněji se uvádí, že civilizace mohli celosvětově vzniknout až tehdy když se klima na 5000 let ustálilo v toleranci +- 0.5C. Předtím se celosvětově muselo kočovat. Už nyní jsme s toto toleranční pole za jedno století překročili zhruba 2x!!! Není bez zajímavosti, že migrační trendy zas nastupují jak v pradávnu - ale s ničivějšími dopady.

M. Krátký 16.7.2019 11:45

Re: Tak, ono strašení klimatem má spoustu výhod?

já už se skoro lekl, že nám pan Rada emigroval - takže OK - jedeme dál

P. Rada 16.7.2019 8:23

Autorovi omyly.

Omyl až pokrytectví autora tkví v tom, že to co dělají malá města se obvykle netýká obecně klimatické změny ale je to jen částečnou místní adaptací vůči poslední roky nastalé nezbytnosti kterou si vynucuje např. sucho. Místně třeba není dost pitné vody pro enormní zalévání schnoucí zeleně či plnění bazénů... - a tak je nezbytná až lokální represe:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pitna-voda-do-bazenu-prijde-pokuta-i-50-tisic-tak-bojuji-obce-se-suchem-75710?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp

Problém ale tkví v tom, že na dnešní suché podnebí jsme si jako společnost zadělali spalováním uhlí... už za éry socialismu. To jaké emise produkujeme nyní nutně postihne až generace příští.

Stav kdy katastroficky velkoplošně schnou lesy které zde vydržely 12 tis let (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho-v-cesku-nenici-jen-smrky-pred-ocima-schnou-i-stromy-ktere-mely-vydrzet-67689) je daleko vážnější problém na který už sami obce sotva kdy najdou lék i když právě takto navozené snížení retenční schopnoct krajiny i u nich může navodít další zásadnější pokles zásob spodní vody který může znamenat až jejich konec.

Na naše území se totiž vlekle začíná rozšiřovat lesostep s daleko nižší kvalitou půd i dostupnosti vody, kterou jsme dříve mohli pozorovat na daleko vyprahlejším Balkánu. Dnes se sice ještě s pozice pohodlí nebývalé životní úrovně hlavně měst, klimatizovaných místností, luxusních aut .... můžeme posmívat těm, kteří si budoucí dopady uvědomují více a nazývat je alarmisty...., můžeme v "klimatu stáda" blahobytných pokrytecky hloupě hovořit o silných slovech "klima a nouze" ale to je tak asi vše. Míra emisí totiž spíše celosvětově dokonce roste. Po nás tedy potopa - že autore?

J. Hejna 16.7.2019 10:02

Re: Autorovi omyly.

Komu že to omyly, pane Rado?

To je teda úroveň; zřejmě "s pozice pohodlí".

Už raději nic nepište, když neumíte česky.

P. Zinga 16.7.2019 8:05

Víte, co mají mozky

klimaalarmistických užitečných idiotů a tzv. obnovitelné zdroje energie společného?

Jejich kapacitu lze využít max. na 10% (solar) až 30% (vítr).

P. Rada 16.7.2019 8:33

Re: Víte, co mají mozky

Idiocie - jako trvalé snížení inteligence - se může projevovat vytrvalým poklesrm schopnosti se učit. Taková nedostatečnost se může začít projevovat jako strnulost názorů či dogmatismus například vytrvalým popíráním existence skleníkového efektu jako základního vlivu ovlivnujícího planetární klima.

P. Zinga 16.7.2019 8:47

Re: Víte, co mají mozky

Poznal jste se?

J. Hejna 16.7.2019 10:05

Re: Víte, co mají mozky

To je zřejmé, že se pan Rada poznal.

Ale nikdy to nepřizná, stejně jako nedoloží vliv kysličníku uhličitého na skleníkový efekt.

J. Kopis 16.7.2019 10:15

Re: Víte, co mají mozky

No, hlavně nikdo z jemu podobných věrozvěstů nikdy nedoložil o kolik stupňů celsia se sníží teplota planety po zavedení těch jejich nesmyslů a stromy vysazovat samozřejmě také nepůjdou!

A. Nový 16.7.2019 12:02

:-))

To jste napsal o greténech?

P. Dvořák 16.7.2019 11:43

Re: Víte, co mají mozky

Autor Peter Zinga.

Jak se vypočítá účinnost větrné elektrárny? Umím to u stroje, který je uváděn do pohybu (do spotřeby) nějakou dodávanou energií (elektřina) nebo energií v něčem vázanou, např. nafta, uhlí a pod. Chápu celkem, jak lze tak nějak vypočítat účinnost soláru, protože znám plochu a mohu předpokládat energii (teplo) dodanou sluncem.

Ale jak lze vypočítat množství a energii větru (vzduchu), který rozhýbe vrtuli? Musel bych vzít v úvahu i množství a tedy i energii větru, který tak říkajíc "profičí", aniž by cokoli rozhýbal a to nevím, jak by se to dělalo.

Děkuji za odpověď.