18.9.2019 | Svátek má Kryštof


Diskuse k článku

GLOSA: Padne čtyřicítka?

Rekordní horka už v červnu? I takové otázky může vzbudit vlna afrického vzduchu, jež pronikla do střední Evropy. Bez velkého ohledu na příčinné souvislosti se nabízejí různá zobecnění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 29.6.2019 2:24

Středověké optimum na dosah?

Po ústupu malé doby ledové se možná dostáváme blíž ke středověkému optimu, kdy bylo teolo,úrody byly bohaté a lidé se množili. Pak udeřila mini ledová doba, způsobila hlad a bídu a taky neblahou revoluci ve Francii.... Pak nás v sedmdesátých letech strašili pomrznutím a pár lunatiků se zabývalo myšlenkou posypávat arktický led popelem aby neodrážel tolik sluneční energie...

Poťouchlé skotačinky života a klimatu jaksi neberou konce...

P. Portwyn 29.6.2019 9:43

Jojo, super úroda

Nejlepší na úrodu je, když vůbec neprší. To ví přece každý. A kdo říká, že voda je potřeba, je komunista!

M. Šejna 29.6.2019 9:43

Re: Středověké optimum na dosah?

podle odhadu paleoklimatologů, kteří používají pro zjistění teplot nepřímé údaje (letokruhy, usazeniny a záznamy kronik), bylo středověké teplotní optimum ve střední Evropě asi o 1°C chladnější, než je současnost.

Sice se tehdy u nás pěstovaly v Polabí melouny, ale ty se tam už aspoň 100 let pěstují i v současnosti, jen to není ekonomicky zajímavé. Dnes se ekonomicky vyplatí melouny pěstovat v jižněji položených zemích a pak je dovážet kamiony do Česka. Ve středověku tohle nebylo možné, protože melouny třeba z Uher by po cestě zhnily.

J. Lepka 29.6.2019 11:17

Re: Středověké optimum na dosah?

Sice chápu, že se vám to nehodí do argumentačního toku, ale zkuste se informovat ve skandinávských legendách. Myslíte, že Wikingové by se usadili v Grónsku, kdyby tak tehdy skutečně nerostlo obilí?

M. Šejna 29.6.2019 14:45

pane Lepko

sice chápu, že pro Vás jsou legendy skutečnost, ale já na legendy moc nevěřím.

Podle českých legend skočil Horymír se Šemíkem z Vyšehradu a řádila tu dívčí válka. Dokonce i kněžna Libuše se tu vyskytovala a před ní jakýsi pratáta Čech na Řípu. Já to považuji za legendy, ale mistr Lepka by určitě šel Libuši a pantátu Čecha hledat pomocí archeologických vykopávek. Možna by našel i Šemíka v Neumětelích.

J. Jurax 30.6.2019 11:47

Ehm ... jenže to pěstování obilí v Grónsku nejsou jen skandinávské legendy, jež mimochodem nelze šmahem zavrhovat jako výmysly, nýbrž skutečnost doložená mj. i archeology.

Takže zde bych řekl, že Vaše ironie není vůbec na místě.

M. Šejna 30.6.2019 14:29

pane Juraxi

s tím obilím jsem byl nepřesný, protože na přelomu tisíciletí byly teploty v Grónsku zhruba stejně vysoké, jako jsou tam dnes. Obilí se tam tehdy pěstovat na jihu u moře dalo stejně, jako dnes.

Jenže v Grónsku bylo středověké optimum teplejší, než v Evropě. Proto tam byly teploty zhruba tehdy stejné, jako dnes, zatímco ve střední Evropě byly tehdy asi o 1°C nižší