Sobota 19. dubna 2025, svátek má Rostislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Nevzdělanec nemá určovat ´ekologické´ trendy

Ale bohužel tomu tak velmi často je. A to hlavně posledních desetiletích, kdy probíhá klimatická hysterie. Přitom zatím nikdo nebyl schopen průkazně zodpovědět tři základní otázky. Za prvé, otepluje se Země skutečně? Za druhé, není to jen periodický jev, ke kterému dochází vždy po staletích a byl zde již v minulosti a nikoli vliv lidské činnosti? A za třetí, pokud ano, tak jsou navrhovaná opatření vůbec schopna takový trend zvrátit nebo jde jen o politické mlácení prázdné slámy?

Jde ale nejen o mlácení prázdné slámy, ale hlavně také o obrovský byznys vybraných jedinců a firem. Stamiliardy korun, eur, dolarů a dalších měn dnes padají do kapes nenasytných firem a nejenom každý daňový poplatník, ale každý plátce faktur za energie, což jsou i nepracující důchodci, jim na to každý měsíc nemalou měrou přispívá.

Vezměme si například humbuk s úspornými žárovkami. Ano, tyto žárovky mají opravdu daleko větší účinnost než klasické, ale jsou také daleko škodlivější. Ale elektrický proud je díky bláznovinám s OZE stále dražší, a tak lze předpokládat, že každý rozumný člověk by je na dlouhodobé svícení stejně použil. Nicméně páni úředníci a páni politici potřebují neustále vykazovat činnost, a tak ty klasické žárovky od určitého výkonu prostě zakázali pod záminkou "ochrany klimatu".

A přicházejí další "hity". Například biopaliva. Zvěrstvo snad ze všech největší, kdy se na polích pěstuje palivo pro auta, a to nikoli s nulovým, ale se záporným efektem nejen pro krajinu, ale i pro stav zemědělství a v konečném efektu také pro motory aut, naše peněženky a pro ovzduší. A všichni to už vědí, samozřejmě včetně politiků, ale v zájmu zachování tváře se v tom bude pokračovat. Takže srovnání Bruselu s moskevským politbyrem není zas až tak úplně od věci. Držet se dogmatu je to, co všichni dělali a dělají. Tehdy i nyní.

Zmiňovat se o dvou dalších "nejpopulárnějších" OZE je nošením dříví do lesa. Všichni rozumní lidé vidí, že zde nejde o nic jiného než o jakýsi "ekologický mlýnek na peníze", a to peníze velmi velké. Proto také docházelo k podvodům při přihlašování FTV elektráren. Protože šlo o obrovské peníze a ne o nějakou ekologii. FTV elektrárny jsou prostě jen finančním produktem a ty větrné taktéž, i když v menším měřítku.

A jak do toho zapadá sobotní Den Země? Šetření energií je samozřejmě věc důležitá a vážná. Otázkou však je, zda si přát, aby tato akce měla stoprocentní ohlas. Takový samozřejmě nemůže nikdy být, vlaky se nezastaví, letiště nevypnou radary, kina nepřestanou promítat, výtahy jezdit a podobně. Ale kdyby to nastalo, tak se elektrorozvodná síť naprosto položí.

Takže asi nějaký kompromis ve smyslu zhasnutí osvětlení historických památek na upomínku potřeby šetření proudem je dobrý, na druhou stranu mám ale neodbytný pocit, že takovýmto demonstrativním činem bych jakoby podporoval všechny ty chyby, přehmaty, ba až zločiny, které se v této oblasti dodnes staly. A přitom existuje spousta jednoduchých triků, jak v domácnosti ušetřit elektrický proud. Ale to je na jiný článek.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
16. 4. 2025

Migrace patří k Babišovým předvolebním evergreenům.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

Lidovky.cz
19. 4. 2025

České hokejistky se doma pokouší o senzaci. O postup do finále světového šampionátu. Proti nabitým...

mar Martina Riemlová
19. 4. 2025

Zvýšení cel na čínské zboží zasáhlo známého výrobce hraček, značku Zuru. Její zakladatel,...

Lidovky.cz, ČTK
19. 4. 2025

Devatenáctiletý Čech musel být převezen do nemocnice poté, co ho spolu s dalším mladíkem ve Vídni v...

mul Matyáš Müller
19. 4. 2025

Nepříjemné chvilky zažil ve čtvrtek dopoledne personál bratislavské Univerzitní nemocnice Cyrila a...

Dominik Rusinko
19. 4. 2025

Po covidu-19, válce na Ukrajině a energetické krizi čelí světová ekonomika dalšímu šoku. Jeho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz