23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


GLOSA: Jen 5 % Evropanů pokládá oteplování za problém

24.3.2014

Evropská komise chce do roku 2020 věnovat 20 % svého rozpočtu na boj proti globálnímu oteplování. Označuje změnu klimatu za největší hrozbu naší doby. Obyvatelé EU si ale myslí něco jiného.

V průzkumu veřejného mínění Eurobarometr lidé odpovídali na otázku, které dva problémy pokládají za nejzávažnější. Polovina lidé odpověděla, že největší problém je nezaměstnanost. 12 % lidí má problém s imigranty. 8 % lidí pokládá za největší problém školství. Životní prostředí, klima a energie dohromady trápí jen 5 % lidí.

Podíváme-li se na výsledky jednotlivých států, v ČR má strach z globálního oteplování 3 % lidí. Oteplování se opravdu bojí jen v Dánsku, Německu, Švédsku a na Maltě, kde se tepla bojí 15-21 % lidí. Statistik Bjorn Lomborg to vysvětluje takto: "Jsou to ty státy, které se nejméně musejí strachovat o svou ekonomiku. Když jste bohatí a nic vás netrápí, můžete si dovolit dělat si trochu starost i o oteplování. Jinak se ale lidé starají o naléhavější věci."

Reference:
Standard Eurobarometer 80, Autumn 2013. Public opinion in the European Union
Lomborgův facebook

www.klimaskeptik.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.