28.3.2024 | Svátek má Soňa


GLOSA: Doublethink globálních oteplovačů

18.1.2011

Doublethink je technika určená ke kontrole kolektivního myšlení. Jedná se o schopnost udržet pohromadě dvě zcela protikladné informace a zároveň oběma pevně věřit. Musí to být ovšem proces vědomý, protože vyžaduje inteligenci, ale zároveň musí být nevědomý, protože lež není přece myslitelná. Na prosté kauze „škodlivé, ale zároveň neškodné rtuti“ v zářivkách je poučné sledovat, jak je tato technika, původně z Orwellova románu 1984, atraktivní pro novodobé totalitní manipulátory.

V minulých měsících se v rámci výzkumu žárovek zjistilo, že úsporné zářivky (které direktivou EU vytlačily klasické žárovky) mohou být zdraví škodlivé, protože obsahují rtuť, která se při jejich rozbití uvolní do ovzduší.

Mluvčí pobočky Greenpeace k výsledkům tohoto výzkumu dodává: "Je pravda, že úsporné žárovky obsahují rtuť, která je pro lidské zdraví nebezpečná. Je proto nutné zacházet s nimi opatrně, stejně jako s dalšími v domácnosti běžně dostupnými materiály. Kupříkladu teploměry jsou kvůli svému obsahu rtuti ještě nebezpečnější.“ Ovšem ouha. Rtuťové teploměry již přes rok nepatří k „běžně dostupným materiálům v domácnosti“. Může za to zase jiná směrnice Evropské unie, podle které rtuť neúnosně zatěžuje životní prostředí, je vysoce nebezpečná a proto byl prodej rtuťových teploměrů v EU zakázán.

Takže jsme svědky klasické ukázky doublethinku: rtuť v desítkách zářivek v našem bytě nevadí, protože s nimi dokážeme přece zacházet obezřetně, ale rtuť v jednom teploměru vadí, protože co kdybychom s ním párkrát za rok, co si měříme teplotu, obezřetně nezacházeli.

Pan prezident na nás ve svém novoročním projevu apeloval, abychom se dostatečně poučili z loňských alarmujících výsledků "zelené" politiky podpory solární energie a říká: „Nešlo a nejde o žádné velké ideje, ani o záchranu údajně ohrožené planety, ale jen a jedině o byznys. Vyvarujme se opakování podobných chyb.“ Myslím, že jedním z dobrých předsevzetí do nového roku by mohlo být přečíst si Orwellův román, a začít hledat poučná podobenství.

Článek převzat z TerezaKakosova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky