16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

GLOSA: Apokalypsa nebude

Apokalyptičtí předvídači všeho špatného, kteří si na tom vybudovali celé své živobytí, už dávno hrozí suchem. U nás i po celém světě. Stalo se právě teď něco kvalitativně nového? Co např. u nás nenastalo v roce 1947? Myslím, že nikoli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kouřil 25.7.2018 20:46

Četl jsem

výrok, že "civilizace je interval mezi dvěma ledovými dobami". Výrok je to starý, ale myslím, že na něm něco je. Vyplývá to i ze zelených snah zaměřit energetiku tak, aby byla co nejvíce zranitelná. Pak je větší šance, že s další ledovou dobou civilizace opravdu skončí. A o to přece jde, ne?

P. Szirotný 17.5.2018 22:56

Názor pana Klause

je sice zajímavý, ovšem sucho je. Jak ostatně poznal (nejen) i on sám na svojí zahrádce. Souhlasím ale s tím, že se nejedná o důkaz nějaké blížící se apokalypsy. Zřejmě to budou jen extrémní projevy přírodních cyklů, které jsme prozatím nedokázali ani zmapovat. Před pár lety nás někteří vědci strašili jak tají ledovce. A propočítávali jak stoupne hladina oceánů až úplně roztají. A nyní se vrstva ledu na obou pólech zvyšuje. Kde udělali soudruzi chybu ? Možná ji ani neudělali. Jen vytvořili přesnou prognózu z naprosto nedostatečných dat. Jak dlouho se aktivně sleduje počasí ? Dvěstě let ? A co když přírodní cykly mají délku 500 nebo 1000 let ? Naprosto ale souhlasím, že si situaci s nedostatkem vody dlouhodobě, desítky let zhoršujeme nevhodnými zásahy do krajiny. Jistě by to chtělo ty stovky miliard za soláry investovat rozumněji, abychom vodu v krajině udrželi.

L. Písařík 23.6.2018 16:04

Re: Názor pana Klause

Říkáte že je nutno rozšiřovat mokřady? Tak si zajeďte za měsíc třeba do Podivína nebo Lednice a prožijte jednu noc venku. Před několika léta tam nachytali pomocí vysavače a žárovky za noc skoro 4 kg komárů.

J. Jurax 17.5.2018 22:18

Ale jo

docela hezky řečeno.

Ovšem sucho je ...

K. Janyška 17.5.2018 21:10

Kdo nezná teorii spontánního řádu a živí se se klimatologií

a meteorologií není hoden svého platu. Nic jiného není tak viditelné, jako právě spontánní řád v tomto odvětví zkoumání... Dzp.

B. Hudzieczek 17.5.2018 20:33

Vidím, že demence

se nevyhýbá ani hlavám tzv. "pomazaným". Kdyby takhle hovořil současný prezident, řekl bych "namazaným". Ale teď trochu vážně.

Nevím jestli je oteplování globální, ale v našich zeměpisných šířkách se otepluje zcela zjevně. Chce to jenom trochu sledovat odborný tisk a chodit do přírody. Šíření teplomilných druhů na sever je realita. Sucho je u nás už fenoménem asi 25 let - v některých částech republiky je vláhový deficit v půdních horizontech až 10 let (chybí tam cca 5.000 mm srážek).

K tomu je dobré podotknout, že nejsou srážky jako srážky, daleko vydatněji nasytí půdní horizont a spodní vody tající sníh ze sněhových srážek, naproti tomu přívalové srážky z letních bouřek půdní horizont nasytí jen minimálně.

O ceně vody jako regulujícím faktoru spotřeby ví každý spotřebitel své a páně profesorovy prvobytně pravicové úvahy, vycházející z pozdně středověkých ekonomických úvah, jsou dnes už poněkud zpozdilé.

Škoda, že pan profesor tu a tam podlehne pokušení vydat se na takový tenký led, o jehož tloušťce nic neví, protože jinak se jeho názory dají docela akceptovat.

B. Lukáš 17.5.2018 17:14

Voda je základní životní potřebou

a je povinnosti našich státních a veřejnoprávních orgánů zabezpečit její přiměřenou potřebu pro každého, tedy pro bohaté i chudé. Divokou privatizaci vodního hospodářství v 90. letech zahraničním vlastníkům se cena pitné vody včetně jejího čištění zvýšila místy až 10.násobně, přičemž o žádném zlepšení hospodaření se nedá hovořit. Zákon trhu nezajímá její šetrné využívání, chce jen navyšovat zisk a sucho se mu hodí do krámu. Bylo by proto nelidské a provokující, aby v období nedostatku mohli bohatí pitnou vodou plnit své luxusní bazény, protože cenově na to mají, zatím co normální, zejména chudobní, budou omezit svou osobní hygienu nebo žíznit.

J. Křivánek 17.5.2018 17:41

Re: Voda je základní životní potřebou

Oh bože, z toho socánkovského poměktávání mi zvlhlo oko.

P. Rada 17.5.2018 18:03

Re: Voda je základní životní potřebou

Boha ponechme stranou pokud jde o lidské kšefty. Fakt je spíše ten, že pitná voda podražila nikoli desetkrát ale spíše stokrát a je ze značné části v nadnárodních rukou. Národ který přijde o svrchovanost nad svými základními zdroji takto snano může přijít i o svou identitu.

"Socánkování" se tedy lze posmívat lavně v situaci všeobecnéh nadbytku. Na druhou stranu jsou sociální a zejména vnitrodruhové vazby v přírodě základem pro přežívání druhů. Konkrétně co se týká vody/ sucha a stromů tak zejména např bukový les se chová jako celek který se mezi jednotlivými stromy dělí jak o vodu tak o živiny a zpětně i o produkty asimilace. Takže vykácíli se jeden strom, pak jeho kořání dál plní funkce pro zbytek souvisejícího porostu. Začneli docházet stromům voda, začnou se o ní do poslední kapky dělit až na konec přežijí nebo zkolabují jako celek.

lidé by se v tomto ohledu měli poučit zavčas. Druh homo má totiž i vlohy krajně problematické. Je např schopen zabíjet jen pro potěšení a nemůželi jedinec život rozvíjet pokusí se jej alespon zničit a to třeba i bezohledně ostatním.

J. Křivánek 18.5.2018 8:24

Re: Voda je základní životní potřebou

Socanství způsobilo, že cena vody byla za komárů silně podhodnocená. Byly pokrouceny všechny ceny. Cena nic neznamenala. A ceny základní potřeb byly uměle udržovány nízko. A dále proběhla inflace. Inflace v dlouhodobém měřítku je zase způsobená socanstvím. Myšlenkou, že přidáváním peněz bez růstu produktivity práce a atraktivity produktů je možné zbohatnout. Leda hovno. Soudruhu Rado. Akorát pak vy socani nadáváte na poměry jak stále rostou ceny. Práci čest, hlavně rukám a mozku klid a přerozdělit cizí bohatství to vám socanům jde.

K. Janyška 17.5.2018 19:01

Re: Voda je základní životní potřebou

Fakt ? A vy myslíte, že na to někdo má ?

To samo se drží v rovnováze. Někdy v krátkodobé, jindy v déledobější... Dzp.

J. Jurax 17.5.2018 22:22

Re: Voda je základní životní potřebou

Ach jo ...

Vetkněte si rudou hvězdu na čepici, chopte se vintovky s dlouhým štykem a hurá na buržoustské luxusní bazény boháčů! Vodu proletariátu!

B. Lukáš 18.5.2018 10:54

Re: Voda je základní životní potřebou

Ach jo..., jde zřejmě o nemoc , když místo užitečné myšlenky se v hlavách lidí (zejména narcisů) rodí arogance, blbost, emoce a pudy. Jak je zřejmé z jednoho diskusního příspěvku, lze možná nedostatek vody řešit i bez vintovky a rudé hvězdy na čepici a to zvýšením produktivity práce.

J. Jurax 18.5.2018 11:37

Re: Voda je základní životní potřebou

Ehm ... zvýšíme-li produktivitu práce, bude víc pršet a stoupne hladina spodních vod?

V. Klepetko 17.5.2018 15:30

O těchto věcech mám jen pár laických informací,

takže nechci nic tvrdit určitě, ale spíše si myslím že pan Klaus o "hrozící suchu" příliš mnoho odpoborné literatury nečetl.

Mám totiž dojem, že narozdíl od "globálního antropogenního oteplování" je otázka toho sucha v našich krajinách celkem dobře a hlavně věrohodně probádaná a že ten problém je opravdu reálný a skoro až alarmunící - a ty obavy jsou oprávněné!

Zdá se totiž, že pro nejbližších 30-50 let tu máme souběh dvou významných dlouhodobých klimatických oscilací - tichomořské a atlantické. Oceány jsou vlastně obří tepelné výměnníky a ovlivňují klima mnohem více, než se vědělo ještě před 10 lety. Ty oscilace mají každá trochu jinou periodu a právě teď interferují takovým nešťastným způsobem, že u nás bude celkem zákonitě to sucho. A to zcela nezávisle na globálních klimatických zmněnách a jakýchkoliv lidských aktivitách.

Klima u nás bude takové, že celkové teploty o něco stoupnou a čekají nás na jaře a v létě dlouhá období sucha a následně přívalové deště, takže velká sucha a povodně. S tím musíme počítat a hlavně zadržovat vodu v krajině!

K tomu je potřeba ale zrealizovat různé projekty, které přesahují volební období. Rozumné strany by měly takové projekty podpořit - je to mnohem účelnější, než například nesmyslně a marně bojovat s CO2 nebo dotovat solární zlodějnu... Eroze půdy kvůli přívalovým dešťům s tím úsce souvisí. Mimochodem, "nová divočina" v podobě pouště na Šumavě bude znamenat prohloubení všech problému se suchem. Takže zabít brouka a Šumavu rychle zalesnit!!!

P. Rada 17.5.2018 16:10

Jen pár laických informací.

Dávám Vám zapravdu, že sucho i po těchto dvou dnech kdy napršelo úhrnem cca 30mm je stále velké a může růst. Konkrétně před chvilkou jsem kopal jámy na rajčata (okraj Prahy) a půda byla zvlhčené jen od 3 do 9cm od povrchu. Předcházela ale zima kdy srážky stekly a pokud mrzlo tak obvykle beze sněhu a proto chybí voda i v daleko větší hloubce.

Zalesnit má cenu hlavně to co má a bude mít v podloží dost vody. Sázet semenáčky do stepních podmínek které začínají sílit je jen o vyhazování peněz. Podívejte se jak vypadá krajina na Balkánu či ve Španělsku ve stejné nadmořské výšce ale s průměrnou roční teplotou o cca stupen až dva vyšší při podobném úhrnu srážek jak u nás a bude vám nesmyslnost zachování některých partií lesů snad jasnější.

Omylem je ale Vaše pojetí vstahu "broka" ke smrku. Ten brouček je tu totiž spolu se smrkrem jak dokládají fosilní nálezy už 65milionůlet a ve volné přírodě žijí v symbioze jak člověk se svými bílími krvinkami. Potíž nastala zejména ve chvíli kdy si člověk usmyslel že bude smrky pěstovat maximálně výnosnou metodou stejnověkých monokultůr v nepůvodní oblasti a tuplovaně s odklonem klimatu ještě více od přorozených podmínek.

Ty dříve přirozené podmínky ale mění člověk svou antropogenní činností kterou provází imise CO2. Dnes proto planeta geohistorickým skokem směřuje běhenm století na takovou klimatickou úroven jaká zde byla před deseti miliony let. Tento zvrat většina dnešních lesních porostů pravděpodobně nepřežije. "Zlodějin" vůči zemi živitelce dělá totiž člověk už příliš mnoho s daleko závažnějšími důsledky než si alespon podle naprosté většiny příspěvků v této diskusi uvědomuje.

J. Kratochvíl 17.5.2018 16:22

Re: Jen pár laických informací.

Pane Rada, kdy konečně již přestanete s vaší ideologii o kůrovci. Lidé po mnoha generací se dokázali kůrovci bránit až do té doby, než přišlo vaše hnutí s vaší ideologii. Výsledek je zničená Šumava a další ekologický problém, kterému jsme se mohli vyhnout. Jsem zvědav kdy příjdete s návrhem, že by se neměli lidé léčit, protože nemocemi, kterými trpíme jsou s námi také miliony let, tak budeme zase umírat ve třiceti a dříve a vy tomu budete tleskat. Lesní porosty, které nepřežijí nynější klima, nepřežijí hlavně vaší zásluhou, jako na Šumavě.

P. Rada 17.5.2018 18:20

Re: Jen pár laických informací.

Pane Kratochvíle ideologii předvádíte na základě svých ideí namísto znalosti o systému smrk+kůrovec.

Výsledkem Vámi podobných snílků je pak nejen ona zničená Šumava ale celoplošná kalamita kůrovce v ČR zejména tam, kde se smrk pěstoval na dřevní hmotu v nevhodných klimatických podmínkách.

Nemoci - když už jsme u toho - jsou zejména projevem nestability v metabolickém systému. Tak jako se smrk s kůrovcem za posledních 65milionů let navzájem nevyhubili tak za situace nerovnováhy dojde ke zvratu. Podoně Vaše bílé krvinky zůstávají nepovšimnutě v pozadí do doby než propukne nějaký nerovnovážný problém. Když se začnou množit můžete si být jist, že je někde něco v nepořádku. jen je nezkoušejte vyhubit. Může Vás ale zabít i jejich přemnožení v alergické reakci - zas jako reakce na nerovnovážnou situaci. Smrk dnes zejména v nížinách u nás žije v krajním stresu ze sucha a tak stačí málo a kůrovec se jej musí pokusit urychleně přeměnit na půdní substrát pro další generace porostu. problém ale není jen u smrku - na řadě jsou další sruhy dřevin a pak i člověk kterému až stabilní zalesnění navozující tvorbu kvalitní půdy umožnilo založit zemědělství a tím civilizace.

J. Kratochvíl 17.5.2018 20:19

Re: Jen pár laických informací.

Pane Rada, všichni lesní odborníci, hajní a lesníci vám řeknou, že s kůrovcem se bojovat dá a minulé generace to dokázali, kdyby se opakovaly opatření jako po generace Šumava mohla být zelená. Je mnoho článků, které dokazují, že nemáte pravdu. Tak o co se zde stále snažíte. A buďte tak hodný ty krvinky do toho nepleťte. O mé znalosti se nestarejte, raději se postarejte o své. Kůrovec u nás vítězí hlavně kvůli Vám zeleným.

P. Rada 17.5.2018 21:46

Re: Jen pár laických informací.

Pane Kratochvíle nevím které všechny lesní odborníky máte na mysli a jakou otázku by jste jim položil?

Za součastného klimatu se snad ještě s kůrovcem bojovat totiž opravdu ještě dá ale už bez toho, že by se smrkové lesy staly ekonomicky pozitivní. Problém tkví v tom, že do cca 40let růstu smrků jim kůrovec nehrozí ale to jsou smrčky ze kterých se tak dají vyrobit tyčky k plotu. Jakmile smrkům doroste silnější kůra a začnou nabirat na síle/hmotnosti hrozí jim napadení kůrovcem které suchem stresovaný strom nemůže zvládnout - leda že by jste o něj pečoval jak v městském parku. Nemá na to ani dost pryskyřice ani pomocníky v roli plísní které ve vlhku kůrovce snadno vyhubí jak k tomu došlo právě při poslední kalamitě na Šumavě.

Dnes už máme velkoplošný problém a přitom zatím teplota vzrostla jen asi o jeden a půl stupně. Do konce století se ale dají čekat další dva až tři a právě na tento scénář už nikdo recept nemá. Takové dřeviny které snesou tuhé mrazy, sucha i vedra s častějšími poryvy větrů... lidé sotva znají a pokud, tak jejich produkce zdaleka nedosahuje doposud snadného zisku ze smrkového lesa. Když si na sebe les prostě nevydělá - je jeho konec protože člověk velkoplošně na dotace typu městrský park nemá a mít nejspíš nikdy nebude.

Zkuste si alespon příspěvky lesníků na semináři pořádaném STUŽ snad mi pak přestanete podezírat, že jsem nikdy s žádným odborníkem nebyl v kontaktu.

https://stuz.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1340:zaznam-ze-seminare-stav-ceskych-lesu-2-1-2018&catid=12&Itemid=71

V. Klepetko 17.5.2018 17:19

Re: Jen pár laických informací.

K druhému odstavci: myslím si ale, že zalesňování obecně znamená zvýšení lokálního úhrnu srážek a také snížení teploty. V Turecku teď právě probíhá globální zalesňování stepí, jedná se o milióny hektarů a s regionální klima to ovlivní velmi výrazně.

Třetí odstavec. Monokultury musíme nahradit přirozenější skladbou lesa! Spontánně se to ale neobnoví, myslím. Mám obavy, aby "nová divočina" neměla nakonec podobu měsíční krajiny v důsledku půdní eroze...

Poslední odstavec: nechci se pouštět do ideologických sporů, ale pokud jde o globální klimatické změny - tak nevěřím na významný podíl antropogenních faktorů... Musíme přestat spřádat globální klimaplány a vice se zaměřit na naši českou kulturní krajinu. Pokud se k ní budeme chovat s láskou a s rozumem - zůstanou nám i ty lesy a i tu vodu v krajině udržíme! To je teď to úplně nejhlavnější na čem bude záležet!

P. Rada 17.5.2018 18:54

Re: Jen pár laických informací.

Ano zalesnování zvyšuje hladinu vlhkosti v oblasti a je jednou s metod jak se lze mírné změně klimatu bránit. Tento proces má ale své meze a právě proto se nikdy lesy celoplošně neprosadili proti savanám. Na rozhraní les- savana leží pro druhy podobně pomyslná hranice smrti jak na rozhraní les - kleč či savana - poušt atd. Strom je totiž závislý na svých přírůstcích od vrcholů a jak tam jednou uschne - končí.

Traviny může dokonce sežehnout požár ale protože rostou odspodu znovu a znovu jsou schopny se snadněji regenerovat i tam kde stromy dlouhodobě neobstojí. Strom má přitom oproti travinám dlouhou reprodukční periodu a tak stačí jedno výrazné sucho za dlouhá desetiletí a les neobstojí a nahrazují jej křovinaté porosty schopné vyrůstat s kořenových partií či dokonce jen traviny atd.

Celek lesa přitom svou tedencí udržet si nebývale velkou vláhu i živiny vykazuje hysterezní chování. Tam kde naroste se snaží udržet a dlouho se mu to i daří ale po zvratu se naopak velmi obtížně přes řadu generací pionýtrských dřevin regeneruje a dlouho mají navrch travnaté porosty které bývají suchomilnější ale nedokáží nikdy tvořit celek o tak vysoké retenční schopnosti pro vodu a další živiny jako les. Pro druh na živiny extrémě náročný jako je homo jsou tedy lesy zásadní podmínkou.

Nemusíte spřádat "klimaplány" - stačí se podívat na porosty po celém povrchu planety a domyslet proč se kde které spontálně drží a umět si představit co se asi stane když se klimatická mapa náhle a radikálně změní. Právě geohistoricky pojatá náhlost této změny a její velikost která nemá za posledních 55milionů let obdoby je nadstavbě biosféry krajně nebezpečná. Jeví se až zarážející kolik lidí toto fatální nebezpečí podcenuje. Odpověd tkví v lidské mentalitě která vykazuje vysokou dominanci při rozhodování a vysokou reaktivnost na náhlé podněty - kdežto na plíživé změny - obdobně dlouhé jak vlastní stárnutí jsme jako duh i přes obdaření rozumem zřejmě prakticky bezbraní.

V. Klepetko 18.5.2018 0:36

Re: Jen pár laických informací.

Zajímavé. Vaše lokální pohledy vyznívají celkem věrohodně - až na to, že jsem žil v přesdtavě, že přirozený les, to je jakýsi systém, který se časem dostane do homeostáze, načež se obnoví až po nějakém velkém lesním požáru, a y dloohodobějšího hlediska, pokud jde o skladbu dřevin, tak vlastně až v dalším interglaciálu, když se navanou novéalkalické spraše... My ale v kulturní krajině les úplně jiný, buď lány stromů ke sklizni, nebo pseudopřírodní rádoby bezzásahové skanzeny, kde ten pořádný požár stejně asi nepovolíme:-))) "Nová divočina" je jen iluze.

A pokud jde o lidskou mentalitu - přeceňujeme svůj význam a vliv. Myslím, že za posledních 55miliónů let docházelo k stejně náhlým klimatickým změnám jako dnes mnohokrát, i bez vlivu člověka, naposledy když končil poslední glaciál. Je to tím, že soustava parciálních nelineárních diferenciálních rovnic, která vzniká ze všech těch negativních zpětných klimatických vazeb, podobné rozkmitávání systému prostě generuje sama od sebe, z bifurkačních bodů se systém může vydávat libovolným směrem, analiticky je to neřešitelné, věrohodné modely neexistují a politikům se to ale pravdivě neříká, aby do té "zelené" ezoteriky nepřestaly proudit finance:-)))))

Dobrou noc.

P. Rada 18.5.2018 7:21

Re: Jen pár laických informací.

Pane klepetko další interglaciál zřejmě nenastane - to je nejen Váš ale zásadní omyl.

Zřejmě jste si pozorně nevyslechl Cíka který komentuje práci klimatologa Ruddimana. Nástup do dalšího interglaciálu totiž nevědomě oddálili už lidé před 5tis lety když začali vypalovat lesy a hlavně zakládat rýžoviště. Toto relativní málo vlivu jen sotva miliardové populace primitivních národů s minimální osobní spotřebou stačilo na eliminaci vlivu precese a další záporný Milankovičův parametr je v nedohlednu desetitisíciletí. Dnes antropogenní činnost jen imisemi CO2 více jak 100x přesahuje dokonce průměrnou celosvětovou sopečnou. Přitom prakticky už neexistuje přírodní proces který by jednou uvolněný uhlík opět koncentroval a uzavřel pod zem mimo působení planetárního uhlíkového cyklu a lidé takovou technologii která by uhlíkového džina opět spoutala také nemají. Naopak jim už století klesají šance že ji budou mít - pokles parametru EROEI. Jukněte i na vývoj cen ropy jakožto hlavního hybatele civilizačního motoru.

Lidská mentalita a význam člověka jdou ruku v ruce a mají obludné dopady. Obsahy prakticky všech biogeních prvků v planetárních cyklech byly totiž zásadně pozměněny a podobně i ložiska surovin. Konkrétně aktivního sudíku je v biosféře dvojnásobek oproti celé éře existence planety, uhlku je v atmosféře o třetin více jak před stoletím i mež v celém kvartéru, fosforu pro intenzivní zemědělství máme v ložiscích jen jen na třicet let a při eutrofizaci vod se do řek doposud dostává mnohanásobek toho co tam kdy protékalo a tak by se dalo pokračovat.

Finance kterými úvahu končíte patří přirom mezi nejproblematičtější lidské produkty které nemají v přírodě prakticky žádný protějšek ale iritují lidskou emotivitu jako droga které v systému jen přibývá a přibývá ... a až ta bublina splaskne bude na reflektování reality pozdě.

Dobré ráno.

L. Písařík 23.6.2018 16:15

Re: Jen pár laických informací.

Podle měření na Havaji stoupl počet molekul CO2 v atmosféře tak asi o 0,3% vztaženo k milionu částic vzduchu. Nechce se mi věřit, že tak nepatrné zvýšení má tak velký vliv, spíše věřím na periodické oteplování a ochlazování, jsme na konci poslední doby ledové.

J. Kratochvíl 17.5.2018 16:11

Re: O těchto věcech mám jen pár laických informací,

Pane Klepetka souhlas, váš pohled je rozumné hospodaření s krajinou, ale těžko bude správně pochopen mezi odpůrci dotací a přerozdělování, což vaše řešení vyžaduje.

V. Klepetko 17.5.2018 17:37

Re: O těchto věcech mám jen pár laických informací,

Kulturní krajinu tu budujeme od neolitu...

Odpor proti dotacím a přerozdělování celkem chápu, mnohé necitlivé zásahy do krajinu jsou jejich plodem! Ale neměl by mít dogmatickou, ideologicky - nekompromisní podobu. Rozumné hospodaření s krajinou přesahuje lokální zájmy soukromých subjektů a i časově je to "běh na několik generací" - a za situace, kterou jsme zdědili, si příroda prostě sama neporadí - desítky let velkého sucha jsou již ante portas! Velmi rozumně o tom píše Václav Cílek, kterému věřím.

P. Rada 17.5.2018 19:05

Re: O těchto věcech mám jen pár laických informací,

Pokud jde o toho Cílka tak v tom jsem prakticky zajedno. Je mi ale divné, že právě on je jedním s těch kteří před klimatickými dopady otevřeně varují - zatímco Vy je bagatelizujete. Příklady:

Cílek ..Ruddiman: ....http://media.rozhlas.cz/_audio/00640662.mp3

Historie skleníkového jevu ....http://media.rozhlas.cz/_audio/2650887.mp3

O důvěryhodnosti vědy...http://media.rozhlas.cz/_audio/00699039.mp3

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

V. Student 17.5.2018 12:38

My se bojíme rádi!

Proto vás lidi, pane Klausi, nemají rádi. Protože ono je takové vzrušující, když se straší novou dobou ledovou, a vůbec nám nevadí, že za týden přijde informace o stoupajících teplotách.

Nebo články o ničivém suchu, které nás zaručeně čeká, doprovázené články o ničivých povodních, které nás zaručeně čekají. Nám to nevadí, nám se to líbí! Všichni dneska známe slovo Kilauea! Když to nepřestane, tak se tady změní podnebí. Nebo Yellowtonská kaldera...

A najednou prásk - přijde si Klaus, a začne do toho tahat logiku. Ty vaše hlášky o "opravdových" problémech s migrací a neschopností národů domluvit se na důležitých věcech. Co je nám do toho? Kdo se vás o to prosí? Kdo vás platí?

J. Svoboda 17.5.2018 12:46

Re: My se bojíme rádi!

V oboru nevzdělaný Klaus do toho logiku bez znalosti věci přitáhne opravdu stěží.

To jeho poselství v článku to jen potvrzuje - zdražíme vodu a sucho je vyřešeno.

Pěkný den.