19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Apokalypsa nebude

Apokalyptičtí předvídači všeho špatného, kteří si na tom vybudovali celé své živobytí, už dávno hrozí suchem. U nás i po celém světě. Stalo se právě teď něco kvalitativně nového? Co např. u nás nenastalo v roce 1947? Myslím, že nikoli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 17.5.2018 10:15

Úkolem lidstva je zvyšovat svoji adaptabilnost na maximálně

možnou míru, a to jinak, než ve svobodě nejde, a tak se připravit na budoucí neznámé. Ne se snažit pohnout vesmírem. To nikdy nedokážeme.

Proto planeta modrá a ne zelená... Dzp.

Ś. Svobodová 17.5.2018 10:13

Re:

Pane Rado, tím panu Motlovi "na ničem nezáleží" myslíte zřejmě, že mu nezáleží na Planetě Zemi, kterou odkáže svým potomkům, že? Jestli je to tak, ubezpečuji Vás, že Země nepatří lidem a nemůže být jimi ani zachráněna ani zničena. Zničit můžeme maximálně sebe sami a Země nás dokáže lehce nahradit. Vše to ekologické šílení je jen pokus zakonzervovat dnešní stav co nejdéle to půjde. A někdo si přitom i "narejžuje" kolik půjde.

L. Motl 17.5.2018 10:10

Mě na faktu, že se atmosféra a hydrosféra neustále mění, naopak velmi záleží. Ještě více mě záleží na boji proti středověkému tmářství převlečenému za "progresivní" alarmismus. Deptá mě, že patologičtí lháři jako Vy šíří svoje bludy a nejsou hnáni k zodpovědnosti. Proto reaguji.

L. Motl 17.5.2018 9:58

Píseň o jaru

Pokud někdo neznáte perfektní relevantní píseň Ivana Mládka "Píseň o jaru", najděte si ji na YouTube. Je dost podobná tomu, jak o jaru zatím informovali škarohlídi, což zahrnuje většinu lidí, kteří píší o počasí a srážkách do novin. / Píseň o jaru

Škarohlíd na fujaru, hraje píseň o jaru / a pak jak to v muzice bývá, / po sóle na fujaru zpívá: / Už je tu zase to pitomý jaro

Ptáci řvou, šeříky smrdí

Pro samý kuřata není kam plivnout / V teple mi nakyslo strdí / Slunce do chalupy protivně leze / Sněhulák už se mi hroutí / Praskají ledy a vysychaj' meze / Anička trapně se kroutí

Kvůli ňáký pomlázce / děti vrbu ničí / na zápraží housata / jako hadi syčí // Už je tu zase to pitomý jaro / Nechodím raději k oknu / Zase ty pupence, květy a tráva / Já jednou na jaře zcvoknu

J. Svoboda 17.5.2018 9:54

Re: Zdražme vodu o 100%, zachrání to suché lesy :o)

Aha, takže vaše "tržní cena" se netýká vody ale něčeho úplně, ale úplně jiného, to pak pardon :o)

L. Motl 17.5.2018 9:54

Pane Lunáku, nedá práci najít si grafy, které ukazují, že podobné výkyvy existovaly vždycky, a pokud se něco na nich změnilo, tak se ty výkyvy srážek a dalších věcí zmenšily.

Otázka, zda si moderní společnost dokáže poradit, má jasnou odpověď: Ano, moderní společnost si samozřejmě dokáže s výkyvy i libovolnými jinými nástrahami přírody poradit nesrovnatelně lépe než společnost v minulosti. Máme lepší dovoz a vývoz vody, lepší trubky a infrastrukturu, pomáhají i přehrady, a k tomu se přidává mnohem lepší místní management, který mnohem lépe předvídá věci, které předci nechali na Matce Přírodě.

Opravdu pochybujete o tom, že lidstvo je dneska nesrovnatelně více imunní vůči přírodním nástrahám a tento pokrok bude pokračovat? Většina lidí dnes vůbec "v přírodě" nežije. A jak lze soudit podle textů pisálků, kteří vykládají o katastrofálním suchu, velká část národa a lidstva dnes asi vůbec do přírody nechodí ani příležitostně. Jinak by věděli, že všechno kolem je perfektně zelené, kvete, plodů roste fakt hodně a ptáci protivně řvou.

P. Rada 17.5.2018 9:46

Re: Replika o obdobích sucha či oteplení

Mě moc "roztomilé" historické repliky such nepřijdou - spíše mohou být mementem. Pravidelně to totiž v historii znamenalo konec dotyčné civilizace.

P. Rada 17.5.2018 9:42

Re:

Děkuji pane Motl, že jste v reakci velmi pěkně ilustroval jak Vám vlasně na ničem nezáleží:

.. "jsem si vědom, že nic jako "původní stav" neexistuje"...

Zůstává tedy paradoxní otázkou proč vůbec na cokoli reagujete? Že by šlo také narcistický motiv?

O. Uživatel 17.5.2018 9:38

Uživatel požádal o vymazání
L. Motl 17.5.2018 9:37

Přesně tak, pane Macků. Jednak chtějí granty výzkumníci, kteří jsou vždycky více důležití, když vymyslí, nějakou hrozbu, která vystraší a osloví "lid".

Pak chtějí novináři psát, protože něco, co alespoň nějací čtenáři považují za důležité, prostě do těch novin napsat musejí.

Starostové a podobní chtějí dotace na vodu a vodní stavbu a něco si z těchto dotací nechat pro sebe a pro strýčka Příhodu. A podobně jsou tady různé státní instituce a vodohospodáři, kteří mají motivace někde mezi těmi "badateli" a "starosty".

Tentokrát nejde o globální hrozbu, protože třeba na Francouzské riviéře byla dost kosa a pršelo dost intenzivně, a nejde proto ani o strašení CO2, ale v konečném důsledku si ti žadatelé o dotace uvědomili, že vlastně o tyto věci nejde. Stačí strašit místním počasím a mohou říkat, že "katastrofa" je způsobena čímkoliv, a přesto mohou dostat peníze v podstatě stejné.

V. Lunák 17.5.2018 9:37

Replika o obdobích sucha či oteplení

v historii je sice roztomilá, nicméně otázka je, jak si s klidně i stejně silnými (tedy již "známými") výkyvy dovede poradit současná společnost. Poněkud se totiž změnil počet obyvatel a jejich koncentrace (bez ohledu na to, zda se jedná o ekonomicky rozvinutý či nerozvinutý svět).

Fetiš ceny je v tomto případě irelevantní. Pokud bude kruté období sucha, tak bude vody málo. Pokud se to doprovodí ještě tou informací, že litr vody stojí např. 1000 (vzhledem k současným ostatním cenám), je poněkud jedno. Maximálně pak taková cena může posloužit jako kritérium pro to, kdo se k vodě dostane a kdo ne. Pochybuji, že by však bylo toto kritérium chápáno jako přijatelné. Minimálně třeba v Cape Town ho za přijatelné nepovažují.

D. Bystriansky 17.5.2018 9:36

Re: Sucho a neviditelná ruka trhu.

Myslíte klimatolog - novodobí ŠAMAN?:-))))

P. Rada 17.5.2018 9:36

Re: Mediální bublina?

Data chybějí možná hlavně Vám a podobně laděným pochybovačům. Dají se totiž získávat i zpětně - třeba dendrologicky... jen je pravda, že s klesající přesností. S jistotou ale naopak už víme/můžeme vědět jak roste spotřeba vody a zřejmé je i to že taková nikdy nebyla o četnosti populace nemluvě.

Tam kde extrémě naroste sucho i populace to pak pravidelně vede až k válečným katastrofám způsobeným třeba tím, že dříve kočovné kmeny se začnou stahovat do měst kde ale vládnou jiní... - viz případ Sýrie a sucha které je tam největší za posledních 900let. Migračních tlaků s extrémě vysychajících oblastí jste si ale snad už všimnul - nebo máte za to, že jde o "mediální bublinu"?

http://www.giss.nasa.gov/research/news/20160301/

J. Svoboda 17.5.2018 9:29

Re: Mediální bublina.

No jo no, ale díky suchu dnes například plundruje jehličnaté lesy kůrovec a záplavy v Austrálii to nezvrátí.

J. Svoboda 17.5.2018 9:26

Re: pan Klaus má pravdu,

Knedle velikosti krup ... píšete se Senegalu nebo Etiopie? :o)

Pěkný den.

J. Svoboda 17.5.2018 9:23

Re: Sucho a neviditelná ruka trhu.

Klaus není strůjce sucha, ale není ani klimatolog, aby jeho bagatelizace klimatických problémů měla být brána vážně.

Pěkný den.

P. Rada 17.5.2018 9:22

Re: Souhlas

Vaší zkušenosti s cca 15letým poklesem hladin spodních vod odpovídají i podrobná data (teploty, srážky, indexy SPEI, Z...) sepsaná v knize autorů:

Brázdil, Trnka a kol. "Sucho v českých zemích: minulost, součastnost , budoucnost" vydaná 2015 jako vnitřní publikace Centra výzkumu globální změny AVČR. Třeba se to ale vybornějších pracovišt dostalo i někam do knihoven?

Zájemce o hlubší poznání zde na takřka 400str hustě popsaného formátu A4 najde i grafické vyhodnocení vývoje a odhady jaké budou pravděpodobné důsledky v různých odvětvích.

J. Svoboda 17.5.2018 9:20

Re: Samozřejmě, že nebude.

To máte kliku, u nás nestihly včely opylovat. Při tak prudkém nástupu tepla se nestihly dostatečně namnožit.

Pěkný den.

Š. Hašek 17.5.2018 9:19

Re: pan Klaus má pravdu,

Mně obecně dělá přírodní dění radost. Až na jedno klíště před lety a občas kroupy jako knedle. A i to je normální.

Asi začne boj o dotace, nejdřív je třeba ale vylekat obecenstvo u televizorů.

Š. Hašek 17.5.2018 9:17

Re: Mediální bublina.

Přesně.

Š. Hašek 17.5.2018 9:16

Re: Sucho a neviditelná ruka trhu.

Pokud si Země vzpomene, tak bude konat. A Klaus to nezavinil. Možná by ho bylo možno jako strůjce sucha upálit na náměstí. Byl byste spokojen??

Někdo kecá a někdo kope studnu/přemýšlí.

Š. Hašek 17.5.2018 9:12

Samozřejmě, že nebude.

Zrovna, když se "to v tisku začalo rozjíždět", prší.

Ti, co nemají ve studni vodu, by si ji mohli prohloubit. Mnohdy položka ve výši jedné dovolené, že? Ale asi je dnes "chytřejší" začít křičet a vymýšlet dotace, nebo se rozčilovat nad obecním vodovodem, že nestíhá hromadné večerní sprchování a bazény. Zažil jsem na schůzi.

Letos to vypadá na velice dobrou úrodu, odkvetlo vzorně, něco sice spadne - ale už se to prohýbá pod tíží mladých plodů. Zkráceno. Mluvím za sebe, za svoji studnu na venkově.

M. Valenta 17.5.2018 9:09

Sucho a neviditelná ruka trhu.

Klaus, je starý muž a pouští a polopouští v Polabí a Podyjí se už asi nedočká a tak jen zlehčuje to co jako politik zanedbal. Den si ale vybrat umí. Právě prší. Snad ne toto jaro naposledy.

Tak uvidíme kdo má pravdu, jestli ta od loňského roku zaschlá špička sedmdesátiletého zeravu v rohu mé zahrady nebo politik, který před časem prohlásil: Odpovídám, že po „úspěšném“ výsledku Kodaňské konference (ohledně kácení tropických lesů) to bude s rozvojem Amazónie ještě horší.

L. Motl 17.5.2018 9:07

"Pokud hladina podzemní vody poklesne více než... může to např znamenat nevratný konec lesního systému nahoře."

Pane Rado, akorát se mě snažíte vytočit ještě většími bláboly. Když jste stiskl klávesu P při psaní této věty nahoře, také to "mohlo znamenat" zemětřesení, které zbourá Pražský hrad. Ale nakonec neznamenalo a pravděpodobnost, že by se něco takového stalo, byla prakticky nula. A prakticky totéž platí pro Vaše "konce lesních systémů nahoře" a podobné žvásty. Vy rádi užíváte slova "může" pro šíření absolutních fantasmagorií a lží. Kdykoliv se ukáže, že je to lež, bráníte se tak, že jste mluvil jen o "možnosti", že ano?

Všechny ty ostré limity na požadované množství podzemní vody, které jste tak charakteristicky napsal jako tři tečky, protože o žádná čísla tu absolutně nejde a o žádná čísla se ani nezajímáte, jsou jen náhodné byrokratické monsternumera, která mají ospravedlnit demagogy jako Vy a Vaše trapné a pavědecké strašení. Někdy je vody více než nějaký průměr, někdy je jí méně. Téměř nikdy jí nemůže být "přesně podle plánu". Ani přebytek, ani deficit neznamená automatické žádné strašidelné věci.

"...předpokládáte, že po nejbližším deši se vše pro vše živé vrátí do původního stavu." Já nic takového nepředpokládám, protože jsem si vědom, že nic jako "původní stav" neexistuje. Množství podzemních vod stejně jako v moderní době oscilovalo na Zemi už 4,5 miliard let, žádný z těchto stavů nebyl více "původní" než jiné, a kdokoliv, kdo věří na "původní stav" ráje na Zemi, je vědecky negramotný dement.

Dopsal jsem teď "Deceitful hype about drought" na "The Reference Frame", svůj weblog.

J. Jelínek 17.5.2018 8:56

pan Klaus má pravdu,

Například u nás už druhý den chčije. A chčije.

J. Macků 17.5.2018 8:49

Mediální bublina.

Vodou by se mělo šetřit vždy, ale strašení suchem vypadá spíše jako mediální masáž na nějaké dotace, nebo nějako velkou vodohospodářskou stavbu, které by bylo obtížné jinak prosadit. Jde vlastně jen o přerozdělení peněz daňových poplatníků jiným subjektům. Od nepaměti jsou období více i méně suchá, v průměru to nejspíš vyjde nastejno. Sucho v Evropě a záplavy v Austrálii či USA, nebo naopak. Pro nějakou serióznější úvahu nám chybějí data za delší období, tisíce desetitisíce let.

K. Janyška 17.5.2018 8:45

Ano, tak nějak to je. My starší pamatujeme .

roky takové a makové... Dzp.

P. Rada 17.5.2018 8:43

"katastrofický blábol"

Pne Motle "katastrofickým blábolům" se asi rád vyhýbáte a to může být dobře ale zkuste si projít situaci podle dat vrt po vrtu ... třeba podle toho co udává ČHMÚ:

http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#

Pokud hladina podzemní vody poklesne více než... může to např znamenat nevratný konec lesního systému nahoře. Jestli se tak začíná dít si pak můžete zjistit např s rozloh lesů napadených kůrovcem atd. - ale to už jsou podle vás jen ty "katastrofické bláboly". Vy který o vodu nemá zřejmě nouzi poněkud sobecky předpokládáte, že po nejbližším deši se vše pro vše živé vrátí do původního stavu. Tomu právě říkám BLÁBOL.

https://lesycr.cz/tiskova-zprava/ve-zlinskem-kraji-bylo-dubnu-vyjimecne-sucho-lesy-ovlivnuje-dlouhodobe/

M. Krátký 17.5.2018 8:37

Souhlas

před 2 týdny jsem dočetl krásnou knihu Ing.Krskové Královny a jejich věnná města - a zde jsou průběžně a velmi stručně popsány i např velká suchá období, kdy nepršelo od května do listopadu - hlad, neúrody a pod - a stejně se to v průměru vyrovnalo zase obrovskými záplavami. A naopak moje osobní zkušenosti se stavem vody ve studních ve Středním Posázaví - na naší chatě nechal náš táta vykopat někdy kolem roku 1960 klasickou studnu od místního studnaře - byla dlouhá léta asi 8,5 metrů hluboká ve skále nad řekou a pod lesy nad ní a vody v ní bylo vždy cca 1,5 metru - na ruční odběr nádhera - před asi 15ti lety voda začala klesat a tak ji sestra nechala prohloubit na 11 metrů a před 5ti lety na 14,5 ( 2 metry vody a domácí el. vodárna ) - nyní je tam vody jen 25 cm jan na ruční pumpu a bude se vedle vrtat nová. Já mám novou chatu v téže osadě od 2004 a vrtanou studnu 45 m / 160 mm a sloupec vody tehdy 32 metrů - nyní sotva 22 m - hezký den - snad zase naprší i v lesích nad námi

J. Svoboda 17.5.2018 8:23

Re: Zdražme vodu o 100%, zachrání to suché lesy :o)

Hlupáku. Cena vody sucho z lesa nedostane.