29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

FEJTON: Malá recenzia na Fond pre antihurikánové technológie

Nemáme dôkaz, že klímu vie človek zmeniť, ale máme dôkaz, že sa jej vie prispôsobiť. Evolučným dôkazom sme my sami, i keď straty na komforte môžu byť vysoké. Občas si však treba pripomenúť takú triviálnu pravdu, že ľudia sami sebe spôsobili viac príkoria ako príroda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 12.6.2019 10:37

Agresivní politici.

Obětí agrese jsou vědci, kteří na základě faktů popírají souvislost klimatické změny a výši škod.Zjistili, že hlavní příčinou výše škod nejsou častější a silnější "nepohody", nýbrž přírůstek obyvatelstva a jejich majetku v oblastech, kde se tyto "nepohody" pravidelně vyskytují.

https://business.financialpost.com/opinion/ross-mckitrick-this-scientist-proved-climate-change-isnt-causing-extreme-weather-so-politicians-attacked

Kanadský premiér chce pod touto záminkou zavést daň z CO2. V EU je to již skoro hotová věc. Zapláčeme.

V. Kopta 12.6.2019 8:23

...

ta fotka je tornádo, ne hurikán...

R. Vacek 12.6.2019 7:42

No řekl bych, že se jedná o stavby placené hypotékou

a povinně pojištěné. Takže hurikán vyřeší jednu hypotéku a může se uzavřít druhá. Z daňových důvodů je stejně vhodné obývat pouze takový dům, kde není hypotéka splacená.

Z. Lapil 12.6.2019 9:45

Re: No řekl bych, že se jedná o stavby placené hypotékou

Nebyl bych si tak jist. Hypotéka bude nejspíš povinně pojištěná a pojistka na barák, co se musí co dvacet(??) let stavět znovu, bude dost mastná.

Ekonomická úvaha v tom ale nejspíš je: prát se s hurikánem znamená stavět poctivý bunkr, protože tlak větru roste s druhou mocninou rychlosti (vexp2/1600; jednotky musím vždycky znovu hledat a nevím je ani teď). Takže se může jevit jako solidní nápad postavit barák lehký a levný, ať si ho vítr vezme, a dvakrát třikrát za život ho postavit znovu. V Japonsku to takhle dělají odjakživa, ovšem kvůli zemětřesení.

Pro představu: v českých podmínkách můžete jako orientační nástřel brát tlak větru 100kg/m2, spíš míň. Znalcům se za ty jednotky omlouvám :-). Je-li při hurikánu 3x větší rychlost větru (zde 100km/h, tam 300km/h; ano, to už je opravdu hodně), máte tlak 900kg/m2. Zaokrouhloval jsem spíš nahoru, ale vsadím se, že 500kg/m2 je číslo, se kterým je třeba několikrát za život počítat.

Připomínám: ta chatka má nejspíš solidní základy a vodotěsný festovní sklep, takže A/dá se tam přežít i velevichřice; B/ nestaví se znova celý barák, ale pár stěn. V nejlehčí (a nejspíš nejlevnější verzi) jsou to sendvičové panely OSB-polystyren-OSB, do nichž jsou v kritických místech (podél oken) vlepeny sloupky/trámky) "z poctivého dřeva".

J. Lukavsky 12.6.2019 7:40

sv.Petr

No ty hurikány ale přináší do té krajiny většinu vody z celoročního přídělu od sv. Petra. Takže pokud by se podařilo je zlikvidovat tak by krajina vyschla. A bylo by po zemědělství i pasení kraviček. A co se mentality týče tak do USA se stěhovali právě takoví, ti bojácní zůstali v Evropě. J.L. end

J. Tachovsky 12.6.2019 10:17

Re: sv.Petr

Akorat ti houzevnati jsou uz asi tak 100 let po smrti.