4.6.2020 | Svátek má DaliborDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJTON: Malá recenzia na Fond pre antihurikánové technológieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 6, poslední: 12.6. 2019 10:37, přehled diskusí

Agresivní politici.:
Autor: P. Zinga Datum: 12.6.2019 10:37

Obětí agrese jsou vědci, kteří na základě faktů popírají souvislost klimatické změny a výši škod.Zjistili, že hlavní příčinou výše škod nejsou častější a silnější "nepohody", nýbrž přírůstek obyvatelstva a jejich majetku v oblastech, kde se tyto "nepohody" pravidelně vyskytují.

https://business.financialpost.com/opinion/ross-mckitrick-this-scientist-proved-climate-change-isnt-causing-extreme-weather-so-politicians-attacked

Kanadský premiér chce pod touto záminkou zavést daň z CO2. V EU je to již skoro hotová věc. Zapláčeme.

...:
Autor: V. Kopta Datum: 12.6.2019 8:23

ta fotka je tornádo, ne hurikán...

No řekl bych, že se jedná o stavby placené hypotékou:
Autor: R. Vacek Datum: 12.6.2019 7:42

a povinně pojištěné. Takže hurikán vyřeší jednu hypotéku a může se uzavřít druhá. Z daňových důvodů je stejně vhodné obývat pouze takový dům, kde není hypotéka splacená.

Re: No řekl bych, že se jedná o stavby placené hypotékou:
Autor: Z. Lapil Datum: 12.6.2019 9:45

Nebyl bych si tak jist. Hypotéka bude nejspíš povinně pojištěná a pojistka na barák, co se musí co dvacet(??) let stavět znovu, bude dost mastná.

Ekonomická úvaha v tom ale nejspíš je: prát se s hurikánem znamená stavět poctivý bunkr, protože tlak větru roste s druhou mocninou rychlosti (vexp2/1600; jednotky musím vždycky znovu hledat a nevím je ani teď). Takže se může jevit jako solidní nápad postavit barák lehký a levný, ať si ho vítr vezme, a dvakrát třikrát za život ho postavit znovu. V Japonsku to takhle dělají odjakživa, ovšem kvůli zemětřesení.

Pro představu: v českých podmínkách můžete jako orientační nástřel brát tlak větru 100kg/m2, spíš míň. Znalcům se za ty jednotky omlouvám :-). Je-li při hurikánu 3x větší rychlost větru (zde 100km/h, tam 300km/h; ano, to už je opravdu hodně), máte tlak 900kg/m2. Zaokrouhloval jsem spíš nahoru, ale vsadím se, že 500kg/m2 je číslo, se kterým je třeba několikrát za život počítat.

Připomínám: ta chatka má nejspíš solidní základy a vodotěsný festovní sklep, takže A/dá se tam přežít i velevichřice; B/ nestaví se znova celý barák, ale pár stěn. V nejlehčí (a nejspíš nejlevnější verzi) jsou to sendvičové panely OSB-polystyren-OSB, do nichž jsou v kritických místech (podél oken) vlepeny sloupky/trámky) "z poctivého dřeva".

sv.Petr:
Autor: J. Lukavsky Datum: 12.6.2019 7:40

No ty hurikány ale přináší do té krajiny většinu vody z celoročního přídělu od sv. Petra. Takže pokud by se podařilo je zlikvidovat tak by krajina vyschla. A bylo by po zemědělství i pasení kraviček. A co se mentality týče tak do USA se stěhovali právě takoví, ti bojácní zůstali v Evropě. J.L. end

Re: sv.Petr:
Autor: J. Tachovsky Datum: 12.6.2019 10:17

Akorat ti houzevnati jsou uz asi tak 100 let po smrti.