20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ESEJ: Zrození Grety aneb Hledají se zlí Pražáci

Ačkoliv Gretu Thunbergovou zná téměř celý svět a sláva Karla Gotta sahá daleko za hranice Evropy, oblíbeného herce a zpěváka Rudyho Kovandu, který v sedmdesátých letech exceloval na brněnské kulturní scéně, nezná téměř nikdo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 20.2.2020 21:30

Díky za připomenutí naší, Děčínské figury: Tondy Klokočníka. Vždy, když někdo začne o něm mluvit, zlepší se nálada.

Snad bourá nudu na nebesích...

M. Pivoda 20.2.2020 18:35

Díky za přípomenutí Rudyho Kovandy z Brna. Bohužel, to srovnání s Gretou působí v článku docela nevhodně a dokonce trapně.

Stručně: Rudy dělal v Brně dobovou recesi (neměl strach se postavit!), naopak, Greta má silný strach o svoji i naši budoucnost (a to jí nelze zazlívat).

Ty případy (Rudyho a Grety) jsou nesrovnatelné. Aktéři mají naprosto odlišnou motivaci ke svému jednání. Ostatní je podružné.

J. Berka 20.2.2020 20:54

Případ Grety a Rudyho srovnávat lze, protože mají něco stejného, něco podobného a v něčem se liší. Shoda panuje např. v tom, že se nevyšvihli a ani nemohli vyšvihnout nahoru sami, ale že jim někdo "pomohl". Liší se třeba, jak píšete, v motivaci.

P. Grigar 20.2.2020 14:09

..jo, tak tu akci s Goldnovym fóglem pro Rudyho dobře pamatuji. V Brně jsme praktikovali a jak skončila facha v hajcu, se šlo do štatlu, každá ptákovina byla realizovatelná. Od těch dob mám jisto, že hvězdu je možno udělat i z našeho psa.

Jde jenom o ty náklady na začátku, potomu už se chechtáky jenom sypou..

P. Rada 20.2.2020 12:55

Zlých lidí opravdu přibývá. Lze to dokladovat nestabilitou v řadě oblastí už dokonce v celosvětovém měřítku jako důsledek života založeného na neobnovitelném, nerecyklovatelném - tedy fakticky na dluh. Ten dluh ale dopadne zejména na další generace a to je tupovaně nespravedlivé - zlé. Dnes už takto pojato žije v průměru lidstvo prakticky polovinu roku na dluh vůči stabilitě prostředí. To je tedy už velmi zlá situace.Věcněji o tom vypovídá překračování planetárních mezí a ignorování těchto faktů ve slepé víře, že to jednou za nás technologie vyřeší... a že si tedy lidatvo dám může dělat co je po libosti. Jak dopadá tolerování libovůle zdrogovaným většina lidí snad chápe. Závislostí postižení sotva kdy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Jednou s těch mezí je i narušení klimatického systému a toho si zejména všímá G.T. Precizně to popisuje i vědecký svět o jehož zprávy se G. opírá.

I jen připomenutí problému je davem dlužníků neseno velmi nedůtklivě. Dokladem je i sám autor a řada těch co mu k falešnostem přizvukují či dokonce tleskají.

Zlo které zminuji úvodem totiž vzniká jako důsledek slepé víry ve falešné poznání. Např. že si na planetě dál a dál můženme hromadně dělat cokoliv a že to bez následků bude pokračovat věčně k našemu prospěchu.

M. Rozbořil 20.2.2020 14:27

Lze dokladovat? Tak dokladujte, jinak Vás budu podezírat ze slepé víry ve falešné poznání.

P. Rada 20.2.2020 14:44

Těm co pomíjejí odkazy pochopitelně zbývá podezíravost.

L. Novák 20.2.2020 15:21

Ty blbosti, co sem dnem i nocí pereš, jsou tvojí diagnózou, zelený magore "Rada"...

Ś. Svobodová 20.2.2020 20:54

To máte marný... :-(

R. Brzák 20.2.2020 14:39

nebuďte hysterický (a ahistorický) - "zlých lidí přibývá"?

tak tomu prokazatelně není. Dokonce se dá dokazovat opak - s rostoucím bohatstvím lidé vždy dělají více dobrých skutků - a to, že lidé bohatnou, lze dokladovat na trvale klesajícím úbytku hladovějících napříč kontinenty.

A nakonec - "zlo" je jen dopad našeho podléhání různým strachům - tedy, činů, které jsou reakcemi ve strachu generovány. jedním takovým strachem může být i strach o vlastní pohodlí - což by mohl vést k lhostejnosti k ničení živ. protředí. Jenže prokazatelně ve všech zemích, kde lidé bohatnou, se i zvětšuje podél lidí, kteří se rádi vzdají části bohatství výměnou za zlepšení jejich živ. prostředí.

Oproti tomu strach, že "všichni umřem, protože planeta do dvanácti let zhoří" je právě takovým nástrojem, na který reaguje spíše člověk, který má zajištěny základní živ. potřeby na nějaké snesitelné úrovni. A přitom nevidí reálnou cestu,jak takovému nebezpečí (byť hypotetickému) čelit - když v jiných zemích, méně bohatých, na to občan kašle, neb je důležité spíše to, aby měl svým dětem co donést k jídlu. A z tohoto vědomí nemožnosti "planetu zachránit" vzniká potenciál hysterické reakce ve strachu - prostě takový jedinec natolik svému strachu podlehne, až zcela ztrácí soudnost. A tehdy může volit i velké zlo - samozřejmě s těmi nejlepšími úmysly...

P. Rada 20.2.2020 14:56

Proč mi podsouváte ..."hysterický (a ahistorický)"...

"Zlé" je prostě už jen to, že za situace anomálních ekonomických možností v rozporu s poznáním se nerovnováha světa dál prohlubuje.

Dochází mimo jiné k narušení cyklů všech podstatných biogenních prvků. Uhlíku v atmosféře máme o 40%více, aktivního dusíku obsahuje biodféra dokonce geohitorický dvojnásobek, bonita půd klesá, fosforu na hnojení je ale jen na cca 30 let...

Někdy se to popisuje jako čas který zbývá na zásadní změnu chování ke kterému vyzývá i G:

https://tn.nova.cz/clanek/konec-sveta-se-znovu-priblizil-vedci-rekli-kolik-casu-zbyva-do-uplne-zkazy.html

J. Pleva 20.2.2020 12:46

Dík od bývalého brňáka za humorný příspěvek o štatlu a o neodolatelném skandování "Ať žije Sovětský svaz!", ke kterému jedině bych byl ochoten se připojit. Krásná ukázka brněnského humoru! S Grétou není zdaleka taková zábava...ale třeba bude časem při pohledu zpátky.

F. Navrátil 20.2.2020 12:44

Gréta je retardovaná a chová se jako světový lídr. Světové lídři se naopak chovají jako retardovaní.

M. Šejna 20.2.2020 13:39

:-D

J. Jurax 20.2.2020 15:54

Jestli to není tím, že ti lídři retardovaní jsou. Dozelena. Zločinný kysličník musí být zničen!

P. Zinga 20.2.2020 9:57

Podle vědecké anylýzy Světové banky s titulem „Elite Capture of Foreign Aid: Evidence from Offshore Bank Accounts“ , provedené dvěma dánskými a jedním norským ekonomem a vydané 18. února 2020, prosákne velký díl převodů rozvojové poci v daňových oázách. Jmenovány jsou především Švýcarsko a Lcemburk.

https://www.tichyseinblick.de/kolumnen/aus-aller-welt/entwicklungshilfegelder-wandern-auf-privatkonten-in-steueroasen/

J. Fridrich 20.2.2020 9:33

Pochvala autorovi za toto přirovnání - " Co mají Greta a Rudy společného? V prvé řadě je to pevná víra ve své schopnosti. Rudymu nakukali, že výborně zpívá, a on s pověstí „neznámého moravského barda se zajímavým témbrem a skvělým frázováním ojedinělých textů“ tomu všemu věřil."

Grétini loutkovodiči s tou nemocnou dívkou udělali to stejné, jak brněnští recesisti v čele s Frantem Kocourkem..

P. Lenc 20.2.2020 10:21

Přesné, dovolím se připojit k vašemu příspěvku.

J. Fridrich 20.2.2020 10:23

Děkuji..

M. Šejna 20.2.2020 9:22

Gréta je zrcadlem nikoli sebe samé, ale zrcadlem politiků, kteří ji naslouchají. Nechápu, jak jí mohou na velkých světových kongresech tleskat. Měli by ji poslat veřejně do hajzlu hned poté, co by jim začala vykládat, jak jí zničili život a budoucnost.

Z. Lapil 20.2.2020 11:39

Což se nestane prostě proto, že politik ne(re)prezentuje svůj názor, nýbrž své voliče. Vlastně ještě hůř: svůj názor na názor svých voličů.

P. Grigar 20.2.2020 14:12

..pane Šejno, politikům je to šumafuk, oni obratem ten exkrement pošlou dál, směrem dolů. Známý princip..

P. Rada 20.2.2020 14:43

Nejspíše se velmi mýlíte. Gréta má totiž minimální psychické vlohy být zrcadlem okolí. To proste proto, že autistické založení sociální reflexi nepřeje - naopak ale umožnuje koncentrovat masl na specifické problémy. Např. autisticky založený fyzik Dirac měl veliké potíže sociálně komunikovat - ale na druhou stranu byl geniem úvah kterému porozuměl ve své době málo kdo. Prohlédl ale podstatné ravdy a proto na něm a jeho neobvyklém vhledu didnes fyzika stojí.

Něco jiného je celková společenská situace kdy politici obecně rádi dělají celospolečensky líbivé kroky, předvádějí líbivé postoje - a bagatelizují varovná slova vědy - jen aby zůstali vlivní.

Za této nekritické situace se spíše vyhrocují rozpory s realitou. Pokud v tuto dobu přijde někdo kdo otevřeně až příkře pojmenuje situaci či dokonce si troufne nekonformě zvolat "král je nahý" - nebo "kradete mi budoucnost" .... bývá konzervativci zatracován a opačným táborem veleben.

Pokud jde o reálnou budoucnost tak tu jako nepoučitelné konzumní lidstvo ničíme rozvratem stability planetárního systému. Některým jako jste Vy přijdou např. na mysli jen pozitiva oteplování ale evidentně nereflektujete i třeba daleko vážnější negativní dopady. V tomto smyslu sám "zrcadlíte" neporozumění projevům, životaschopnosti.

Žijeme totiž v systému jehož neuspořádanost spolu se změnou teploty všeobecně roste a spolu s tím klesají vyhlídky na rozvoj ba přežití zejména nejvíce zdrojově náročných druhů.

L. Písařík 20.2.2020 8:02

Kam se poděl zdravý rozum? Jak to, že CO2 v tak nízké koncentraci tak silně ovlivní klima? Kde je hlas skutečných vědců, kteří se nestydí podepsat pod svůj názor a doložit ho opakovatelným experimentem. Zhlouplo lidstvo natolik, že se podrobuje hlásání proroků namísto racionálnímu posouzení situace?

M. Šejna 20.2.2020 9:25

Skuteční vědci o skleníkových vlastnostech plynů se třemi a více atomy v molekule nepochybují.

Dokonce znají plyny s tisíckrát silnějším skleníkovým vlivem, než má CO2.

Jestli lidstvo v něčem zhlouplo, tak v tom, že jedni nevěří ve vědům ani to, že země je kulatá, a druzí zas věří blábolům alarmistických pošuků, podle kterých je CO2 mimořádně jedovatý.

R. Langer 20.2.2020 9:28

Aha, takže ti co pochybují o extrémním vlivu těchto prakticky stopových plynů v atmosféře jsou neskuteční vědci, ano? Aha. :-D

M. Šejna 20.2.2020 13:37

Napište mi jméno jednoho jediného fyzika, geologa apod. kteří by pochybovali o skleníkovém efektu.

Určitě ale najdete hromadu matematiků, biologů, a dalších přírodovědců netknutých fyzikou, kteří ten skleníkový efekt nikdy nepochopí

V. Mertan 20.2.2020 18:55

Prof. geológie Ján Babčan https://www.posterus.sk/?p=10237

V. Mertan 20.2.2020 18:59

Richard Lindzen - atmosférický fyzikhttps://wattsupwiththat.com/2018/10/09/richard-lindzen-lecture-at-gwpf-global-warming-for-the-two-cultures/

Podobne ako Ján Babčan nespochybňuje skleníkový efekt CO2, len ho kvantifikuje ako bezvýznamný oproti vplyvu oblačnosti.

V. Mertan 20.2.2020 19:38

Prof. pedológie Kutílek

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html