4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Žaloudek 31.12.2022 11:39

Asi jste si to, pane Rado, příliš zjednodušil: Život je snaha o snižování entropie hmoty v sobě obsažené na úkor hmoty i entropie svého okolí. A teď, babo raď.

J. Novotny 31.12.2022 12:19

Entropie, hmm, druhý zákon termodynamiky, ten si hlasováním vědeckého politbyra asi nezměníte. Lidově se říká "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly". Ty vaše, které sdílíte s podobnými pomatenci, vedly mimo jiné k válce na Ukrajině. Tam ta Entropie klesá jedna radost, viďte.

P. Rada 31.12.2022 10:01

Pane Ganaure vždyt je to tak jednoduché až to mnohdy přehlížíme a než bychom natvrdo říkali pravdu raději "držíme pár facek". Nechtěně to totiž popsal i Roller!!!

Měla by být HEZKÁ.

"Hezké" je totiž odjakživa pro zdravě uvažující tvory to, když roste uspořádanost v jejich prostředí - klesá entropie - viz všechny definice života.

Konkrétněji roste druhová rozmanitost, dělba práce.... to vše můžeme ještě vidět kolem sebe když se Život rozvíjí. Zkuste se někdy rozhlédnout v prosperujícím lese, po korálovém útesu... a nebo naopak po vytěženém povrchovém dole který se né náhodou zdravým jeví jak mrtvá krajina.

Naopak "KAPITÁL" roste jen sám pro sebe, odtrženě od rozvoje druhů... a vyzačuje se tím, že jej nelze přírodovědními prvky (jouly, kilogramy...) popsat, poměřit. Největší nárůst kapitálu lze od reality odtrženými penězi evidovat naopak tam, kde se po jeho působení rozrůstá zpustošená krajina.

Z. Lapil 31.12.2022 10:23

Hezká není dobré kriterium. Léta pravidelně jezdim kolem Chvaleticke elektrárny. Ještě jsem se na ni nepřestal těšit. FV pole jsou nuda a větrné elektrárny ohavnost, která- je-li v zorném poli - cuká ocima a už se mi stalo, že jako řidič jsem měl problém udržet pozornost na silnici tak vyrazny, že to znamenalo problém projet kolem.

A znáte příběh Cutty Sark? Dokonalá plachetnice stvořená k rychlosti, od níž se očekávat rekord při přepravě nové sklizně čaje do Anglie; tehdy jim na tom dost záleželo. Rekord se ovšem nekonal; vyhrála technická novinka - parník. Smrduty, ošklivý, ale nezávislý na větru. Cutty Sark byla zastaralá málem dřív, než opustila loděnice.

Všimněte se, kolik lidí se schází na jízdy parních vlaku. I ta nejmodernější vodikova souprava je proti tomu nuda.

P. Rada 31.12.2022 10:45

"Hezké" je i pro člověka pravidelně ro co se komplexně rozvíjí - vede dokonce k POKLESU ENTROPIE SYSTÉMU.

Intuitivně si zdraví lidé ještě dodnes alespon doma udržují pořádek, zalévají květiny... Podobně se ale chovají i ostatní druhy které s principu všechny vznikly rozrůzněním společné životadárnosti. Na komplexu pralesů je nárůst rozmanitosti a jšednotě i protikladech vidět snad nejmarkantněji.

Jízda parního vlaku často připomene lidem jejich dětství - to může být vysvětlením proč je to "táhne".

Pochybujii, že i Vy osobně by jste chtěl přes všechny řeči obývat místnost kam ústí komíny... Takovou je nám všem ale tato planeta.

P. Sura 31.12.2022 11:21

Já zas pochybuju, zda správně chápete pojem "entropie". Protože je navýsost energetický a vy ho nacpete do čehokoli, co se vám namane - i do rozmnožování.

L. Žaloudek 31.12.2022 11:46

Přidám ještě jedno "kritické" zamyšlení: Je zvýšení druhové rozmanitosti snížením entropie? Nebyla by minimální entropie dosažena tehdy, kdyby existoval jen jeden druh? Je tedy takový stav naším cílem?

J. Novotny 31.12.2022 12:24

Já třeba sterilní pořádek nesnáším. Hezkým rozumí každý trochu něco jiného. A nevím co vám klesá, entropie to pravděpodobně nebude.

J. Lukavsky 2.1.2023 7:47

"tam, kde se po jeho působení rozrůstá zpustošená krajina." Ano, jak můžeme vidět když se podíváme na Somálsko a Anglii že? V Anglii nevidíme nic jiného nežli zpustošenou krajinu neb tam vlastně vznikla evropský kapitalizmus, nu a v Africe skoro všude vidíme vzkvétající krajinu.... co dále?

K. Potoček 31.12.2022 7:42

Příroda je krásná. Dělám v lese a často slýchám, jak se lidé rozněžňují, jak je jim v lese dobře, že je tam idilka.

Kdyby se podívali pozorněji, viděli by, že když jeden strom o kousek přeroste druhý, okamžitě nad něj začne natahovat větve, aby mu vzal světlo a měl ho sám víc a je mu jedno, že ten pod ním uschne. Kapradí je šuma fuk, když zakryje malou sazeničku a tím jí udusí, planý chmel sám nahoru jít neumí, tak použije mladý stromek, čímž mu škodí, kuna, když vybírá ptačí hnízda nemá problém, že hubí nevinná ptáčátka.

Ano, příroda je krásná, ale neidealizujme si jí. Tam se nikdo s nikým moc nepáře, jelikož s ním se nemazlej taky. Berme ji takovou, jaká je a ne takovou, jakou bychom ji chtěli mít.

P. Dvořák 31.12.2022 9:22

Pojmem "nevinná ptáčátka" jste se nainfikoval kde? 8-o

J. Jurax 31.12.2022 15:08

To je takové klišé, aby vynikla zhůvěřilost škůdce, zde kuny. Malá kuňátka jsou taky nevinná.

Až ptáčátka vyrostou, budou taky podle možností a biologické předurčenosti škodit - třeba $rát na sochy buditelů.

K. Potoček 1.1.2023 17:46

Je to o tom, že když dělám prořezávku a najdu stromek s hnízdem, který bych jinak vyřízl, tak ho tam nechám a fiknu ten vedle.

A pokud by někdo se se mnou chtěl přít o tom, jak to funguje v lese, jsem kdykoli k dispozici. Trávím tam dost pracovního času i hodně mimopracovního. Takže si to s jakýmkoli teoretikem klíďo rozdám.

J. Jurax 1.1.2023 17:56

Dobře činíte ...:-)

V. Vérosta 31.12.2022 12:58

ano, neidealizujme si to! Ten les, ta "příroda" , kterou rádi opěvujeme holt není nic jiného, než produkční plantáže na výrobu dřeva. Ano i byznys je krásná Příroda. ;-D;-D

P. Rada 31.12.2022 3:17

Pan Roller předvádí fantazie o společnosti podle obrazu svého. Na obecné ekologické postoje a obecné významy pojmů které jdou specifikovány až definovány.... přitom zřejmě nehledí.

Háže primitivně do jednoho pytle kolektivní viny všechny politiky - jako by sám nedokázal mezi nimi rozlišovat a nedokázal porozumět pozitivním významům politiky, bez které by se lidé podle technologické úrovně a lidnatosti v uzavřeném prostředí až fatálně servali. Právě k tomuto jsme přeci jako evropané až lidstvo v posledním roce zas s řinčením ba duněním zbraní velmi nebezpečně nakročili.

Rollerovou osobní politikou je i dnes na Silvestra navíc vedle výsměchu politikům bez rozdílů i výsměch těm nejmladším - což považuji za tuplovanou ubohost.

Pokud se i ve své učitelské profesi odreagovává nedomyšlenými pomluvami jako zde a pokud je takových dost (doufám, že nikoli) - pak bych to mohlo být vysvětlením, proč je část mládeže na alkoholu, (Silvestr mnozí ani jinak už oslavit neumí...), další část dokonce na drogách,.... někteří beznadějně lavírují ... a ti nejosobitější co ještě nepropadli beznaději, že vzdorovitě stávkují.

R. Langer 31.12.2022 5:11

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

L. Harvánek 31.12.2022 5:51

To, že někdo vyznává obecné ekologické postoje ještě neznamená, že má pravdu. Pan Roller jen střízlivě popsal, jak to vlastně v přírodě funguje. Že ignoruje Vámi hlásané pravdy ale spíš znamená, že ještě dovede pouýžívat zdravý rozum a nenechává se ovlivnit výmysly chorých mozků.

M. Mucha 31.12.2022 9:24

R^

P. Princ 31.12.2022 7:40

To ale nic nemění na významu článku pana Rollera, ve kterém poukazuje na posun ve veřejném diskursu od "obnovitelné" k "podporované", kterýžto posun zdůvodňuje.

R. Tichý 31.12.2022 8:49

Po dlouhe dobe opet ekopokrytec Rada.

Takze znovu, ekofasisto (ano, nalepkuji Te):

Zakon zachovani energie nam pravi, ze OZE jsou pouze zlodejskym pokusem o perpetuum mobile! Jak pise p. Roller-rozdil mezi stabilnimi zdroji a OZE je v rozlozeni nakladu v case. Zatimco levne (a trochu fujkfujky) stabilni zdroje jsou levne pri vyrobe, zdotovane drahe hracky jsou pri vyrobe drahe. Hlavnim smyslem OZE je odvedeni penez do spravnych kapes a presun fujkyfujky vyroby a nakladu daleko, kam az oci postizene zelenym zakalem nevidi. Je jedno, ze zdevastujeme Afriku a Amazonii i prirodne, hlavne ze se muzeme ukajet nad "cistou" energii.

M. Mucha 31.12.2022 9:25

R^

P. Rada 31.12.2022 10:18

Proč fandíte textů plným nenávistných afektů?

R. Langer 31.12.2022 10:55

Protože jsou pravdivé, ty jeden prolhaný Zelený škůdče lidstva! ;-€

M. Mucha 31.12.2022 14:27

Protože to, co napsal pan Tichý jsou fakta. Kdybyste dával pozor na hodinách fyziky, věděl byste to taky.

J. Jurax 31.12.2022 15:45

To nejsou nenávistné afekty, ale železný zvuk pravdy.

J. Novotny 31.12.2022 12:27

Ale autor má pravdu pane Rada. Politici naprosto nerozumí tomu co dělají a jenom se předhánějí, kdo přijde se smělejším cílem. Který pak za potlesku schválí, naprosto bez provedení byť jediné dopadové studie.

A dopadem je válka na Ukrajině (nechali se oblbnout k odstavení jádra a závislosti na Rusku u plynu), energetická krize (když odstavíte zdroje, které potřebujete), tiskárny na peníze jedou ..

J. Joudová 31.12.2022 2:43

R^

P. Diviš 31.12.2022 0:08

To máte marný. Jde o prachy, zelená ideologie to jen kamufluje.

V. Chrastina 31.12.2022 14:46

Souhlas, pane Diviši, celý ten humbuk kolem grýndýlu je ve skutečnosti ten nejobludnější tunel do životní úrovně prostého občana a EU je ten zloděj, co nás okrádá. :-/