25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Zelená trojčlenka

Bez bateriových úložišť je energie z obnovitelných zdrojů obtížně řiditelnou složkou energetického mixu. Co o nich psali minulý týden v Evropě. Kompletní zdroj na konci článku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 1.12.2022 3:12

Má to jednu "drobnou chybu". Instalovaný výkon fotovoltaických panelů je jen teoretická hodnota, v praxi je dosažitená jen po krátkou dobu ve dnech s nejvyšší intenzitou slunečního záření v poledne a při kolmém dopadu záření na plochu panelu. Ideální hodnoty výkonu při pevném celoročním nastavení panelu dosahuje jen v nepatrné části denního osvitu, pak dodávaný výkon prudce klesá. V našich podmínkách je využití instalovaného výkonu jen asi 10% ročního času. V létě když svítí, vznikají v poledne velké přebytky, v noci nic a v zimě málo, že to ani nestojí za řeč... ;-D

Zelení magoři a reklamní agenti nás budou balamutit nesmysly o výhodnosti podobných investic, kterými nám přes státní dotace vykrádají kapsy... Rv!!

Dezinformace je lživá informace se záměrem zmatení veřejnosti

https://www.nelez.cz/

L. Novák 1.12.2022 2:59

Fotovoltaický agitátor Vaněček známý svými propagandistickými BLUDY na reklamním serveru oenergetice.cz se přestěhova na NP? ;-D

L. Novák 1.12.2022 2:56

Energerickou soustavu nelze zásobovat z baterií. Potřebné okamžité výkony (v GW) přesahují jakoukoliv myslitelnou (realizovatelnou) výkonovou zálohu akumulátorů, astronomickou výši jejich pořizovací ceny a množství nutného materiálu ani nemá cenu odhadovat, přesahuje všechny současné dostupné zdroje i výrobní kapacity. O množství energie, která by musela být v akumulátorech uložena, ani nemluvě. Rv!!

L. Novák 1.12.2022 2:50

Kostelanský jako obvykle plácá totální nesmysly. Takhle vypadá výroba el. energie v Německu (všechny zdroje) a je dobře vidět, co je a co není "špička" a jak dlouho trvá. Na prvním grafu je přehled za poslední měsíc, na druhém za posledních 14 dní:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.11.2022/02.12.2022/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/17.11.2022/02.12.2022/today/

Na třetím jsou zobrazeny poslední 3 dny, kdy nefouká a nesvítí... :-)

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/28.11.2022/02.12.2022/today/

J. Kostelanský 1.12.2022 2:01

Tak. Tak. Uvedu jiné zajímavé číslo. Solární články v přepočtu na 1 kilowatthodinu instalovaného výkonu byli v nominálních cenách oproti současnosti 400 krát dražší. Inflace ovšem nebyla nulová, po započtení inflace, tedy znehodnocení peněz, by to bylo nejméně 1 000 krát dražší než dnes. Anebo dnes 1 000 krát levnější než tehdy.

J. Kostelanský 1.12.2022 1:56

Pokud máte takovéto uložiště, nebo dokonce celou síť, můžete omezit počet elektráren, které vyrábějí elektřinu jen pro účely energetických špiček, anebo nemusíte stavět nové. Navíc vám uložiště generuje zajímavý zisk - když je elektřina levná, tak ji automaticky nakupuje. Když je v čase energetických špiček nebo krizových situací drahá, tak ji prodává.

Hlavním účelem těchto uložišť je ovšem stabilizace energetické sítě v průběhu dne. Zcela jistě nejsou stavěny na to, aby dodávaly elektřinu nepřetržitě 2 dny. Alespoň zatím ne.

J. Kostelanský 1.12.2022 1:56

V Británii to bude možná méně, a možná ani ne. Těžko říct předem. Nejdřív trochu energetické teorie, ač jsem jen ekonom. Spotřeba elektřiny v průběhu dne klesá i stoupá. Výroba elektřiny se ovšem dá na základě statistických údajů celkem spolehlivě naplánovat. Nevím jak se to odborně přesně nazývá, ale existuje něco jako základní objem spotřeby elektřiny, a pak existují energetické špičky. Výroba elektřiny pro účely energetických špiček je drahá, hodně drahá. Protože špička trvá len krátkou dobu - max. několik desítek minut, ale energetická soustava musí mít postaveny elektrárny i jen pro tuhle krátkou dobu. Zatímco standardní elektrárny fungují non-stop, ty druhé jen několik hodin denně. Elektrárny asi nejsou striktně rozděleny na dvě skupiny. Když se to ovšem spočítá a zprůměruje, tak v tom velký rozdíl nebude. A protože se náklady na stavbu i provoz vrací jen několik hodin denně, fixní náklady jsou vysoké a vysoká je pak i cena elektřiny v energetické špičce. A pak samozřejmě by měla mít energetická soustava ještě určitou rezervu ve výrobě, pro případ odstávek, oprav, sezonních výkyvů, ale hlavné pro účely odvrácení hrozícího black-out-u.

Tyhle bateriové uložiště jsou (zatím) určeny jen pro vykrývání energetických špiček. Zvláště účinné jsou při již při zmíněném hrozícím black-out-u. Zatímco reakční čas u standardních elektráren se pohybuje řádově v minutách, reakční čas bateriového uložiště je méně než jedna vteřina. Tesla konkrétně uvádí, že 3 desetiny vteřiny. Druhou výhodou je, že uložiště je schopno poskytnout svou plnou kapacitu takřka okamžitě. V krizových situacích není důležité, jak dlouho dokáže ten nebo jiný zdroj dodávat elektřinu, ale jak rychle a v jakém objemu to může udělat. Hodina dodávání elektřiny do sítě nebo dvě v takovýchto případech přebohatě stačí. Je to dost a dost času udělat různá opatření pro stabilizaci sítě.

J. Kostelanský 1.12.2022 1:55

Autor tímto článkem jen ukazuje, že je v této oblasti zcela mimo. Ani jenom netuší, na co ty bateriové uložiště od Tesly slouží. I když to z britských novin opsal správně... :-)

Nejkomičtější na tom je, že si plete 2 hodiny a 2 dny. A z toho pak vyvozuje závěry. K popukání... ;-D

Nejdřív na co (zatím) neslouží - jako uložiště elektřiny pro část dne, kdy je elektřiny z OZE málo - např. v noci. Nebo v zimě.

Jak jsem již uvedl, autor to opsal správně, ale bez pochopení podstaty. Budu citovat: "Úložiště má ukládat elektřinu vyrobenou obnovitelnými zdroji, zejména větrnými elektrárnami a solárními panely, a dodávat ji do energetické sítě v dobách špičky."

Není to první uložiště tohto druhu, co Tesla prodala. První byla Austrálie a tam se to zaplatilo ze zisků, které to uložiště generuje, plus minus za 2 roky. Kde jen tak najdete podnikatelský projekt, co vynáší 40% nebo 50 % ročně?

M. Vanecek 1.12.2022 1:19

Představte si že je rok 2000 a ve světě je instalováno 1 GW výkonu fotovoltaických elektráren.

A nyní je rok 2022 a těch elektráren je tolik že mají výkon 1 TW. To je tisíckrát více. To je realita.

A za 3-4 další roky to budou 2 TW. To totiž není trojčlenka (lineární závislost) ale EXPONENCIELA.

Lidé si většinou nedovedou představit co je to exponenciální závislost.