28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Lži protijaderného aktivisty

V Senátu zazněla od ekologického aktivisty slova, že máme stejné přírodní podmínky pro obnovitelnou energii jako Německo. Podle jeho představ zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Forman 25.11.2021 7:23

Jako ironie dobré, ale najdou se ekofanatici, kteří se té myšlenky mohou chytit, bacha na to......

J. Lukavsky 25.11.2021 6:51

"zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží." A nemáme snad? Máme dokonce dvě Jihočeská moře, Lipno a Rožmberk. Kdybychom prohlásili Máchovo jezero (stejně to jezero není) za Máchovo moře... měli bychom hned tři. Stačí je obestavět fofrníky a máme elektřiny nadbytek. Jenom chtít! J.L. end

R. Langer 25.11.2021 5:37

Přesně!

R. Langer 25.11.2021 5:36

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Lžeš jako když Rudé právo tiskne. ;-€

J. Pankovic 25.11.2021 5:20

...typický neužitečný Zelený parazit

K. Dvořák 25.11.2021 3:53

Vy jste jeden z těch, kdo nechápou, že dokud nebudeme schopni elektřinu ve velkém skladovat, mohou OZE fungovat pouze pokud jsou v podstatě 100% zálohovány zdroji na fosilní paliva. O efektivitě tohoto uspořádání není třeba si dělat žádné iluze, důsledky vidíme a v budoucnu tím spíše uvidíme na vysokých cenách energie. A ještě k tomu "skladování ve velkém" - v případě ČR to znamená mít na elektřinu špejchar(y) o kapacitě řádu jednotek TWh (pro překlenutí období zimních inverzí). Jen pro představu, přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má kapacitu cca 4 GWh, tedy o 3 řády nižší. To jen pro ilustraci, jak gigantický úkol to je. A pokud je mi známo, žádná alternativní technologie, která by umožnila vybudovat srovnatelně velké úložiště, není k dispozici. Rozhodně ne v blízké budoucnosti pro komerční praxi. A mimochodem, náklady na vybudování přečerpávací elektrárny srovnatelné s Dlouhými Stráněmi byly v roce 2011 odhadovány na 20+ miliard Kč. Alternativy budou sotva levnější, nehledě na omezení jejich životnosti, např. u bateriových úložišť.

Takže za mne - dokud nebude nic jiného, zbývá jádro. To, že se výstavba těch pár bloků, které se dnes v Evropě staví, vleče, je pravda. Ale to je prostě dané tím, že se v podstatě nestaví. Není důvod, pokud bude vůle, aby se výstavba znovu nerozjela tempem alespoň blízkým tomu, které v Evropě bylo koncem sedmdesátých a v letech osmdesátých.

L. Masar 25.11.2021 3:42

R^

P. Rada 25.11.2021 2:54

Pan Šálek zas dal velmi aktivně na jevo značnou až "zuřivou" nelibost - tentokrát s projevem "aktivisty" Pinose a poté s enviromentálnmi organizacemi.

Pokud ale jde o českou energetiku tak sám žádné věcné řešení dnešní situace nenastínil. Vyzdvihl sice "jadernou Francii" - ale už neuvedl, že jde o minilost protože sami francouzi dnes udržují Arevu při životě dotacemi a že za dosluhující jaderné elektrárny dnes nemají technologicku náhradu. Markon sice nedávno slovně zaloboval pro jádro ale skutek je jiný problém jak proslov. Realizaci Olkilouto 3 kterou měli smluvně naplánovnou na rok 2009 totiž doposud právě francouzi nespustili. Snad příští rok najaře? Takže má skluz už 13let! Opravdovou nelibost proto dali reálně najevo Finové tím, že od plánované výstavby Olki..4 upustili.

Pokud jde o blacouty tak v tom má naopak Š. kus pravdy. Ty rozhodně hrozí a hrozit budou a to tím spíše jak poroste s vývojem klimatu dynamika počasí a budou stále častěji a více ohroženy dálkové rozvodné sítě za situace silně centralizovaných zdrojů. Letošní pád VVN hned u JETE byl ukázkovou situací ale naštěstí přišel ve chvíli kdy se s odstavem tak jako tak počítalo.

Štvavých výroků vzhledem k aktivistům čtu opakovaně dost. Řešení ale "aktivně" nenastinuje prakticky nikdo. Tak by mě zajímalo zdali alespon někdo ze zdejších vehemeně píšících (konzervativců?) hledá cestu, ba dokonce realizuje osobní zálohování pro extrémní energetické situace které českou společnost nejspíše čekají.

J. Brunner 25.11.2021 1:12

R^

J. Brunner 25.11.2021 1:12

R^R^R^

J. Jurax 25.11.2021 0:57

Piňos ... bývalý mluvčí Hnutí Duha, aktivista Milionu chvilek za demokracii a současný zmocněnec pro otázky jaderné energie z organizace Zelený kruh ... toť charakteristika, jež již nepotřebuje komentáře. A to, co je z jeho názorů v článku uvedeno onu charakteristiku jen utvrzuje. Zelený magor a ještě milchvilprd.