23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Lži protijaderného aktivisty

V Senátu zazněla od ekologického aktivisty slova, že máme stejné přírodní podmínky pro obnovitelnou energii jako Německo. Podle jeho představ zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 25.11.2021 12:01

Ale taky za komunistů nikdo případné blackouty a nezkoumal. Mimo snad nějakých služebních deníků a pracovních výkazů opravářů, co podobné výpadky opravovali a ty dnes už jsou dávno pryč.

Takže tehdy nikdo moc nevěděl, jestli se výpadek týkal jen 100 - 200 baráků na vesnici nebo celé oblasti. Nebyly ani telefonní help linky a podobné věci. Maximálně, pokud byl někdo z oboru a znal číslo na dispečink rozvodných závodů a měl blízko telefon, mohl tam zavolat a ze známosti mohl získat informace. Jinak nikdo. To se všechno i cíleně utajovalo, tehdy se to šlo dozvědět jen na základě šeptandy mezi lidmi, třeba mezi lidmi dojíždějícícmi z různých míst do práce. jestli tam ve stejnou dobu měl i výpadek nebo ne. Z toho, kolik tehdy těch výpadků bylo, za bouřek v létě, ale i v zimě, kdy byla velká spotřeba a ze zákonů staistiky se dá odvodit, že tehdy skutečně události, které se dnes nazývají blackouty, skutečně byly. Například jednu dobu byly nedostatečně zálohovány dálková elektrická vedení velmi vysokého napětí. Když tedy na nich nebo na transformovnách a rozvodných stanicích s nimi souvisejících došlo k poruše, vypadla elektřina najednou pro celé oblasti a města. Minimálně na jednu takovou poruchu v tehdejší rozvodně si pamatuji.

R. Langer 25.11.2021 12:01

No, je to lokální blackout. ;-)

V. Novák 25.11.2021 11:49

Lucerny, lucerny,... proč jenom lucerny?

Pořádná zeď s matrací se taky hodí, jak zjistil Karpatský génius i s manželkou...

R. Polášek 25.11.2021 11:47

Čistý blábol. Co se týká terorismu, už samotná skutečnost, že se žádný terorista nepokusil dosta k štěpným materiálům v JE, ukazuje, že samotní teroristé nepovažují tento způsob vzhledem k potřebnému úsilí a znalostem za ekonomický a vhodný pro jejich cíl.

Mnohem snadnější je pro ně získat chemikálie třeba na výrobu peroxoacetonu nebo rovnou škodit ukradeným náklaďákem či nějakým větším nožem.

V. Novák 25.11.2021 11:46

Není možné? Proč?

Perpetuum mobile není možné, ne takový akumulátor.

Až ho někdo vyvine - tak bude nejen slavný, ale taky velmi, strašně moc bohatý. Strejček Skrblík bude proto němu žebrák.

AŽ ho někdo vyvine... To AŽ je podstatné.

V. Novák 25.11.2021 11:43

K čemu je ekonomická spolupráce "ekonomicky velmi podobných států", když ty si budou nutně konkurovat jak ve výrobě, tak - u V4 především - v nákupu surovin?

"Ekonomicky i politicky velmi podobné státy" byly sdruženy i v RVHP...

V. Novák 25.11.2021 11:39

Lokální výpadek elektřiny není blackout.

V. Novák 25.11.2021 11:37

Ale může! Několik bezpečnostních pásem, žiletkové ploty, miny a střelba bez výstrahy udělá svoje.

Pochybuji, že by případní teroristé byli tak schopní a pracovití, jako Severokorejci krtkující pod maximálně militarizovanou "demilitarizovanou zónou".

R. Polášek 25.11.2021 11:37

No, mohli by vyhodit do povětří nebo poškodit třeba turbínu a tím elektrárnu vyřadit na rok nebo tak nějak. Ale podobného výsledku by mohli dosáhnout i útokem na jakýkoliv stožár velmi vysokého napětí, jinou velkou elektrárnu nebo rozvodnu atd.

Získat štěpné materiály pro třeba špinavou pumu v jaderné elektrárně není zas tak jednoduché, bezpečnostní opatření jsou důkladná. To už by mnohem snadněji získali radooaktivní materiály třeba z obyčejného kobaltového rentgenu z nějaké nemocnice nebo z technického prozařovače svarů a podobně.

P. Rada 25.11.2021 11:36

Vy se zřejmě svou měrnou spotřebou rád schováváte za řádově lidnatější země. Proč nehodnotit osobní měrnou spořebu nebo ještě věcněji vzhledem k produkci HDP a nebo dokonce kumulovanou která teprve má na klima vlivnost.

P. Rada 25.11.2021 11:31

Ano tak nějak to je. Prakticky všechny německé JE totiž byly konstruovány v době, kdy se konstrukčně s terorismem mnoho nepočítalo. Po Fokušimě došlo leckde k tzv zátěžovým testům které jen potvrdily, že prakticky žádná JE 3generace není odolná proti úniku radiace v důsledku roztavení jádra reaktoru navozeném zhroucením chladicích systémů. To může způsobit jak přírodní pohroma tak chyba obsluhy až teroristický počin který by v hustě zalidněném kontinentě znamenal konec národních ambicí.

Čína to sice také ví ale po přeskoumání a úpravách projeků dál staví - ale jen přímořské projekty, které jsou pro dostupnost případného rozptylu v oceánech i dostupnost chladicí vody efektivnějším řešením.

Nejne Němci ale armády na celém světě s vyjímkou několika málo aplikací už pro zranitelnost dávno ustoupily od využití JE.

Technicky sice problém řeší tzv 3+ generace ale za cenu násobného zvýšení nákladovosti a tak se civilní využití štěpné energie jádra ekonomicky scvrklo do stavu celosvětové stagnace. Malá seriovost i v případně úspěšné výstavby a provozu vede u 3+ generace jen k prohloubení celkové nenefektivity životního cyklu oproti konkurenčním zdrojům.

K. Křivan 25.11.2021 11:21

zdaleka největšími spalovači uhlí ve světě na hlavu nejsou Polsko a ČR ale Čína..

V. Petr 25.11.2021 11:18

Výrobní cena elektřiny za komunistů klesala tím, že se přešlo na povrchovou těžbu a v posledních letech i na jádro.

V 50 letech se stavěly bloky s výkonem 50 MW, to bylo tehdy maximum. Pak se přešlo na 110 a 200 MW, EMĚ 3 mělu 500 MW. Temelín, dostavěmý ovšem až po r. 2000 má 2x1000 MW.

Rostl, samozřejmě, instalovaný výkon.

Na západě byli tehdy ještě pokročilejší, zelení byli ještě zalezlí nebo nebyli!

V. Petr 25.11.2021 11:11

Hlavně v noci a v zimě je přínos slunešních elektráren obrovský...

Člověče, kdyby Hitler vyvinul baterie, nutné ke skladování potřebného množství elektřiny, mohl vyhrát válku. ALE něco takového prostě není možné!

R. Polášek 25.11.2021 11:11

Hm, do roku cca 1975 - 80 u nás "elektrika" vypadávala každou chvíli. Teprve později po cca 1980 se to zlepšilo. Když se masívně zainvestovalo do posílení rozvodných sousta, stavbou dalších tepelných elektráren a dalších posilovacích rozvodů vvvn, velmi vysokého napětí. Posílilo se to tak dobře, že do rozvodné soustavy nebylo třeba nic investovat do roku 2000 - 2010 .

A cena elektřiny za komunistů vůbec nesouvisela s jakýmikoliv výrobními náklady nebo trhem. Cena elektřiny stejně jakožto všechny ostatní ceny byla určována hlavně politicky tím, aby lidi neožebračovala a lidem zbylo po zaplacení ještě relativně dost peněz na další věci.

Vlastní ožebračování lidí se dělo nezvyšováním nebo jen velmi pomalým zvyšováním platů a obecně všech příjmů.

Z. Jiroušek 25.11.2021 11:06

Ale, když koudelka z STS Chvojkovice-Brod nechal objevil, pod pozemky STS, rozsáhlá ložiska ropy a plynu, při jejichž spalování nebude vznikat žádný CO2.

Staneme se ropnou a plynovou velmocí. (v představenstvu bude p. Rada)

V. Petr 25.11.2021 11:02

Uran není na věky, jen na 3000 let. Thorium na 10000 let....

R. Polášek 25.11.2021 11:01

No, bylo by dobré víc podporovat ekonomickou spolupráci v rámci Visegradu a Pětimoří. Hlavně v rámci Visegradu jsme ekonomicky i politicky velmi podobné státy a v tom může být slušná síla. Pětimoří by potom byl ekonomický rámec víc zaměřený na export. Rusko ani Čína v tom být přímo nemusí.

Kromě toho pokud se jedná o nižší spolupráci než na úrovni našeho státu, kde do toho hážou vidle v případě Ruska všelijací politikové rusofobové a v případě Číny totalitní projevy činské vlády, tak věřím tomu, že jednotlivé firmy si najdou cestu. Z Číny bych viděl jako výhodné podporovat dálkovou železniční přepravu přes Střední Asii.

V. Petr 25.11.2021 10:58

Někdy počátkem 60 let snížil Antonín Novotný cenu elektřiny z původních 0,75 Kčs/kWh na 0,45 Kčs/kWh. Tato cena vydržela až do pádu komunismu přes existující inflaci a mzdový nárůst.

Také za celou tu donu NIKDY nenastal žádný blackout, ačkoliv byla silně regulována spotřeba velkých odběratelů.

Tehdy ovšem neřádili žádní zelení a tak přes neefektivnost komunismu mohla energetika fungovat!

J. John 25.11.2021 10:52

Nedivím se, že Německo je proti jaderným elektrárnám. Od r. 2015 tam přišlo 1 700 000 "uprchlíků", další miliony s obdobnými vzorci chování tam již jsou (celkem 22% populace, tedy cca 17 milionů).

A tito lidé mají ve standardech chování útoky na budovy, sebevražedné atentáty,.... Takže jaderná elektrárna se může stát jejich cílem. A nikdo nemůže 100% zabránit takovému útoku.

V. Novák 25.11.2021 10:39

Sice z jiného oboru ale spolužák ze stejného ročníku na Přírodovědecké fakultě byl "excentrikem" již tehdy. Když pozoruji jeho mediální výstupy nemohu se zbavit dojmu, že s přibývajícími roky se jeho "excentričnost" jenom prohloubila.!!!

F. Brnušák 25.11.2021 10:35

I autor zapomenl jaksi uvest, ze CR zachranuje Nemecko od Blackoutu zavinenych prave obcasnymi zdroji. Pokud CR a Polsko prejdou take na obcasne zdroje, budou Blackouty castam jevem.

Ono je logicke nedavno odsyrene uhelky co nejdrive zavrit, protoze CO2. A investice do odsyreni se proste vyhodi z okna.

To ze se na vyrobu vetrniku a slunecniku pouziji hi-tech materialy (kompozity a slitiny, ktere nejdou smysluplne recyklovat) v mnozstvim velkem je naprosto jasne. Kde uhelce staci par turbin z plne recyklovaných kovu. Tam budeme muset vytvorit nasobek generatoru s velkym obsahem medi a kompozitovych listu vrtuli s zivotmosti max 20 let, potom je budeme muset hodit do smelcu a nahradit novymi.

M. Rohovský 25.11.2021 10:28

"To je snad jasné, bez jakékoliv demagogie." napsal M . Vaněček. Možná to není demagogie, každopádně je to čiročirá křišťálově čistá lež. https://ourworldindata.org/grapher/per-capita-coal

P. Rada 25.11.2021 10:27

Vždyt stačí "přejít na jádro a vše bude vyřešeno"... až na věky ... Ámen - Jak jednoduché?! - Tak jak prostoduše (omezeně) kdo uvažuje.

P. Rada 25.11.2021 10:24

Ano v tom to bude. Záleži ale na tom jak kdo ten mozek používá. Geniální zločinci či jen geniální ale drogově závislí lidé... mohou být životu ti z nejnebezpečnějších.

P. Rada 25.11.2021 10:20

Největší omyl vzhledem k dopadům na klima vzniká popisem aktuálních imisí externalit. Klima totiž fyzikálně může ovlivnit jenmíra kumulativních imisí a ta dopadá právě na jedince v česku nejvýmluvněji nepříjemě. Kumulativní imise za období 1751 až 2012:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Percentage_share_of_global_cumulative_energy-related_carbon_dioxide_emissions_between_1751_and_2012_across_different_regions_CS.svg

https://faktaoklimatu.cz/explainery/otepleni-zvysenim-koncentrace-co2

G. Onion 25.11.2021 10:16

Na Vaněčka netřeba reagovat, je to troll který otravuje hlavně na webu O energetice.

G. Onion 25.11.2021 10:14

No prosím, že to jde:-). Máte můj souhlas, jsou to prostě čučkaři, kteří mají v čele velkého metařeRv

P. Rada 25.11.2021 10:13

Ano podobné energetické přírodní podmínky má spíše Česko a Bavorsko či Rakousko. Je možné, že to tak Pinos mínil ale plácnul něco jiného a tím Šálkovi který ale zřejmě také nemá v energetice jasno přihrál na smeč poslaný do jiného publika.

Zde se úvodní aktéři k náhledům sotva vyjádří ale prostor pro další klamná vyjádření byl takto Šálkem pokřiveně připraven.

Bez demagogie je rozumným spíše jasné, že už století přes veškerou technologickou snahu v dominanci klesá efektivita těžby energií EROEI. Roste jen masivnst a s ní vlivnost nerecyklovatelných externalit na životní prostředí. Proto nás nejspíše čeká drastická životní změna. Věda to ostatně avizovala už před cca desetiletím. Např zde:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

V. Petr 25.11.2021 10:12

R^R^R^R^