28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Žebráci z Greenpeace zničili světovou památku

Kromě možnosti sdílet s přáteli věci, které se vám líbí, vás Facebook bombarduje i spoustou věcí, které se vám nelíbí. Někdo si je prostě zaplatil jako reklamu, a tak na vás znenadání vyskakují a kazí vám náladu. Před pár dny na mne takhle vybaflo Greenpeace s “11 tipy na vánoční dárky” .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 18.12.2014 11:42

Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

evet pro všechny kteří nestíhají číst - ale které zajímá poznání i genetiky .... a alespon v základních souvislostech které si molekulárně  předáváme ... a v našem parlamentu přednesl Koukolík:

http://www.rozhlas.cz/leonardo/prednasky/_zprava/povaha-zmeny-co-nas-zrejme-nemine-2--1212407

I. Brezina 18.12.2014 13:38

Re: Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

Ze biologicky neznalek Rada nema vecne argumenty se pozna uz podle toho ze sproste nadava:-)). A se sprostaky zasadne nediskutuju - snizil bych se tim na stejne ubohou uroven.

P. Rada 18.12.2014 15:44

Re: Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

Pane Brezino nevím v čem všem Vy při své rétorice plné vulgarit u mě vnímáte nadávání, titulujete neználkama...  - o tom ten odkaz přeci vůbc není!!! To je naopak o projevu vědecké kapacity na půdě parlamentu a to tak, by i méně znalí oboru pochopili, co je "ve hře" a jak společnost může vyvíjet případně až sama zničit. 

To podstatné k tématu který jste sám nadnesl je pak uvedeno hned v úvodu - volně cituji: ...."každá bunka našeho organismu si pamatuje genetický obraz všech dokonce dávno vyhynulých druhů" ...

Pokud jste Vy zastáncem toho, že si naše bunky mmají navíc pamatovat i dnešní experimenty s biopotravinama - je to pro mě naopak vážný problém

Jen Vaše věc to pak bude,  pokud se s takovými experimenty sám odstěhujete na jinou pokud možno nedostupnou planetu.

B. Rybák 18.12.2014 15:26

Re: Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. si (na rozdíl od Vás) velice vážím a často mu naslouchám! Je naprosto vyloučeno, aby obhajoval nesmysly, které tu píšete Vy (a Vaše zelená mafie). Nic takového jsem nenašel ve Vašem odkazu ani nikde jinde v internetu! Tentokrát jste překonal i sám sebe!

P. Rada 18.12.2014 15:55

Re: Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

Nasloucháte asi jen něčemu Vám libozvučnému. Puste si proto znovu hned úvod přednášky kde hovoří o tom jaké všechny genetické informace si pamatuje naše bunka.

Koukolík de facto hovoří o hlubším rozměru života Gaie? - tak jako někteří "zelení" ale je zas jen Vaší věcí co jak interpretujete.

Nevím, co vše Vy si pod nesmyslem představujete a v čem že se překonávám?

Pro mě je konkrétně nesmyslná představa, že někdo třetí bude na mě provádět své genetické experimenty a já se tomu nebudu vůbec bránit. Tou obranou totiž už je ono zmíněné genetické mapování všeho s čím přicházíme do kontaktu. Děje se automativky a jen fantastové mohou dopředu tvrdit s jakými dopady. Někteří se o to dokonce vsází.

I. Brezina 18.12.2014 16:13

Re: Pro ignoranta a aroganta Brezinu....

Pane Rybaku, neztracejte s nim cas. Vzdyt on si plete i biopotraviny a GMO potraviny (viz vyse):-)

J. Vintr 17.12.2014 23:22

Ať už si myslíme i Greenpeace cokoliv

žádnou památku nezničili. Na zničení těch obrazců by potřebovali nějakou techniku a dalo by to dost práce. Těch pár šlápot je vzhledem k jejich rozměru naprosto zanedbatelných.

Jinak geneticky modifikované plodiny možná nejsou přímo samy o sobě škodlivé, ale totéž rozhodně nelze říct o agrotechnice pěstování některých z nich. Používají se při tom například ve velkých dávkách totální herbicidy, což nutně musí po mnoha stránkách škodit.

J. Jurax 17.12.2014 23:43

Re: Ať už si myslíme i Greenpeace cokoliv

Naopak GMO plodiny jsou upravovány tak, aby odolnost proti škůdcům měly v genech a tudíž aby herbicidů nebylo tolik - pokud vůbec - třeba.

J. Vintr 18.12.2014 0:17

Re: Ať už si myslíme i Greenpeace cokoliv

Máte v tom trochu zmatek. Herbicidy se nepoužívají proti škůdcům, ale na ničení plevelů. Genetická modifikace spočívá u některých plodin v tom, že jsou odolné proti sarrajtům, schopným jinak vyhubit kompletně všechny ostatní rostliny. Při pěstování těchto geneticky modifikovaných plodin se tímto svinstvem třikrát za sezónu kompletně zlije celý pozemek. Kromě toho, že po těchto chemikáliích v půdě zůstanou nějaká (jistě ne zcela neškodná) rezidua, zničí to taky přirozenou strukturu půdy.

P. Mach 17.12.2014 23:55

Re: Ať už si myslíme i Greenpeace cokoliv

Hovadina. Naopak totální herbicidy škodí mnohem méně než běžné herbicidy a lze je používat v menším množství. Zkuste si příště o problematice něco nastudovat než se dalším nesmyslným výrokem znovu ztrapníte.

J. Vintr 18.12.2014 0:28

Re: Ať už si myslíme i Greenpeace cokoliv

A jak jste přišel vy na to, že totální hebicidy škodí méně než ostatní herbicidy? Pokud vím. tak nadnárodní firma Monsanto, která je hlavnim dodavatelem geneticky modifikovaných plodin, odolných proti touto firmou rovněž vyráběnému totálnímu herbicidu Roundup, své původní tvrzení, že tento přípravek nezanechává žádná škodlivá rezidua, potichu ze svých návodů stáhla.

Rovněž to, že se těchto herbicidů užívá menší množství, se nezakládá na pravdě. Tento hetbicid zasáhne pouze vegetující rostliny, ale ne semena, takže se musí používat opakovaně během vegetační doby užitkových rostlin.

I. Hendrych 17.12.2014 22:29

Brezina....

Brezino radši mlč...bo ve tvém případě jest mlčeti zlato.

I. Brezina 17.12.2014 22:45

Re: Brezina....

Věcný příspěvek do diskuse by nebyl? Co v článku není pravda, s čím konkrétně nesouhlasíte, co chcete k tématu dodat... :-))

P. Rada 18.12.2014 10:59

Re: Brezina....

Pane Brezina konkrátně jste se vyhnul debatě nad tisíciletou zkušeností tradovanou už v čínské medicíně... "jsme to co jíme"..  a i současnému potvrzení genetiky, že si informace o genetickém složení potravin organismus uchovává a to  rovněž až celá tisíciletí.

Nechci rozporovat co je dobré či špatné pro člověka ale odpovězte věcně zdali pokud takvé vazby platí může mít manipulování v genetické oblasti potravin pro konzumenta dopady..

J. Dvořák 17.12.2014 22:25

Bože to je odněkud opsanej blábol !

Autore, nemáš-li co dělat dělej to jinde !

J. Brunner 17.12.2014 23:28

Re: Bože to je odněkud opsanej blábol !

U Vás by to bylo přínosnější.

P. Rada 17.12.2014 17:57

Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Stará čínská medicína založená na dlouhodobém pozorovánímoudře praví ..."jste to co jíte"... Autor se ale hned zpočátku nemístně sebevědomě sází o opaku. Já se když už sázím, že autor dokonce ani neví, o jak komplikované tématice píše - natož aby uměl korektně postavit pravidla pro sázku. Konkrétněji už k jeho pr úvodní výzvě:

.... "Neexistuje jediná vědecká studie, která by dokazovala, že geneticky modifikované potraviny (GMO) škodí zdraví"...

Je známo, že si lidský organismus uchovává v genech databázi toho všeho s čím kdy přišel do kontaktu. Velmi pozoruhodné je, že takto si pamatuje ještě i genetické informace o pšenici kterou se lidé živili za doby faraonů!!! Stará čínská nauka se tak dočkala po celých tisíciletích jen empirických pozorování i kousku vědního ospravedlnění.

Všechny živé organismy si takovéto informacee do jisté míry uchovávají prostě proto aby byly schopny efetivně přežívat. Tedy potravu trávit a naopak se zbytečně nenechat otrávit. Celý tento systém ale může vykazovat pozoruhodné poruchy, se kterým si des i přes jejich narůstající četnost, neví věda jednoznačně rady. Takovou poruchou je třeba anomální chování imunitního aparátu v případě vzniku alergií.  Fanatici by se už na základě takového poznání mohli pokusit s panem I Brezinou "vědecky dohadovat",  co by on laskavě uznal za důkaz, že "GMO škodí zdraví". Osobně bych považoval za dostatečnou satisfakkci kdyby si autor nastudoval něco s molekulární genetiky, něco s imunologie.... a posunul nějakým recenzovaným článkem s impaktfaktorem poznání společnosti kupředu namísto plivání jedovaté sliny na něco, co ani evidentně neumí vyspecifikovat.

M. Prokop 17.12.2014 18:12

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Jo, posune článkem a dopadne jako vědecká poradkyně EU, která nebyla proti GMO a zelení šmejdi ji vyštípali.

http://www.biotrin.cz/hlavni-vedecka-poradkyne-eu-podporuje-zmenu-v-pohledu-na-gmo/

http://www.krajeveu.cz/cz/krajeveu/zpravy-z-bruselu/vedecke-udaje-eu-jsou-prekroucene--uvadi-spickova-odbornice-komise-70675/

P. Rada 17.12.2014 19:06

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Pane Prokope  odkazy jsem pročetl ale teze o vyštípávání "zelenými šmejdy" tam popsána není. Odkud ten pocit tedy asi pramení?

Pokud jde o stanovisko SZ tak tam - jak jsem si na netu dohledal jen stanovisko jejich bývalého šéfa Lišky - se jen praví, že SZ chce aby legislativa byla jednotná a u potravin vyrobených s geneticky modifikovaných plodin to bylo uveden na obalu.

Mám osobně za to, že spotřebitel by měl vědět co asi tak konzumuje a tak s Liškou v tomto souhlasím.

Vám osobně sděluji, že naprosto respetuji Vaši svobodnou vůli jíst cokoli odkudkoli... a je mi ted už víc jasno, že ten, kdo by Vám do toho chtěl mluvit je onen "zelenej šmejd". Tak jste to myslel?

P. Vaňura 17.12.2014 19:33

Kdo asi tak ví, co konzumuje? Vlastně jakákoliv šlechtěná

plodina se geneticky liší od té původní. Ale nikdo přesně neví, co se při tom šlechtění mění. Dokonce, v zájmu způsobení genetických změn a tedy ZKRÁCENÍ doby šlechtění, se používalo např. ozařování velkými dávkami gama záření. A čekalo se, co z toho vyleze.

I dnešní pšenice je např. potomkem náhodného mutantu, který se objevil někdy ve starověku, snad dříve, než jakákoliv civilizace! Lidé si bohatého klasu všimli a jeho zrna použili pro další osev. To též zjistila moderní genetika...

P. Rada 17.12.2014 21:01

Re: Kdo asi tak ví, co konzumuje?

Ano pane Vanura je to asi zhruba tak - složení potravin nás obvykle moc nezajímá. Mě to naopak zajímá už dlouho. Exaktně jistého jsem však nezjistil mnoho. Dokonce se dá říci, že i my sami jsme možná výtvorem náhodné mutace + přírodního výběru, které proběhly před zhruba stotisíciletím a právě v době minma četnosti našeho druhu. Zajímavé přitom je, že dlouhodobě zakotvané genetické změny se dají zajistit právě jen u malých skupinek - kdežto růst četnosti společenstva genetický profil relativně stabilizuje. Píše o tom Flégl. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zamrzl%C3%A1_evoluce

Už proto se GMO tolik neobávám. Zbytečný pokřik na údajné viníky zpomalování pokroku ...  od někoho kdo je evidentně mimo obraz, mi přesto vadí. Už jen to, že stravu nežvýkáme ale častěji jen uspěchaně polykáme, pokrmy přichucujeme pití obarvujeme, energi drink je samozřejmostí.... rozladuje organismus od původní houževnatosti a s dnešní změkčilostí si pak sotva kdo ví rady.

To co se mi na autorem presentovaném postoji k modifikovaným plodinám navíc příčí je právě zbytečná uspěchanost postojů a afektivnost ve chvíli, kdy je obor znalostně teprve v rozvoji, dopady jsou nejisté a navíc za situace, kdy většina tzv rozvinutého světa dokonce trpí obezitou! Zajímavý je přitom specifický problém tzv "zlaté rýže" údajně umožnující řešit avitaminozu vitaminem A. Co všechno a jak dalece lze akceptovat bez výhrad o tom nás poučí až budoucnost. Chyb v euforii ze zdánlivých možností, ve víře s bezmezného rozvoje...  jsme ale z hlediska dlouhodobé stability civilizace udělali už snad výmluvně dost. Ještě nedávno se třeba antibiotika přidávala skotu ve velkém přímo do píce - na jednoznačný vědecký důkaz kontraproduktivnosti jsme si ale museli počkat... Proč tedy zas něco honem honem nezkusit - vždyt se to zatím vždy nějak zvládlo a ve spokojenosti si navíc tloustneme:

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/354090-tloustka-stoji-lidstvo-tolik-co-valky-rocne-zaplati-45-bilionu.html

J. Brunner 17.12.2014 23:43

Re: Kdo asi tak ví, co konzumuje?

Pane Rada, existovalo a určitě i existuje, hodně inteligentních a vzdělaných lidí, jejichž vývody se až časem ukázaly jako nesmysl či utopie. Většinou jim chyběl základní smysl pro proporce, zkrátka zdravý rozum. Obávám se, že mezi ně patříte.Bez urážky.

P. Mach 17.12.2014 23:59

Re: Kdo asi tak ví, co konzumuje?

radovi zcela jistě chybí zdravý rozum ovšem dávat ho do souvislosti s inteligentními a vzdělanými lidmi je hodně odvážné. Je to fanatik, který papouškuje své naučené mantry, inteligenci bych se mezi jeho ušima určitě nepokoušel hledat.

P. Rada 18.12.2014 11:01

Re: Kdo asi tak ví, co konzumuje?

Tvrzení o fanatisu od někoho kdo se systematicky vyhýbá věcnosti je příznačné.

P. Rada 18.12.2014 10:51

Re: Jsme to co jíme.

Pane Brunnere Vaše obavy by jste měl bez urážek dokládat - jinak je lze interpretovat volně.

Stojím jak za empirickou pravdou "jste to co jíte" tak za jejim potvrzením s hlediska genetiky která dokazuje, že si geneticky předáváme dál informace i o tom, co vše jedli - resp. s čím byli v kontaktu - naši předkové. Imunologie toto rovněž potvezuje.

Pokuste se alespon k tomuto stručnému vyjádřit věcně.

M. Prokop 17.12.2014 21:21

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Její funkce je zrušena. Na nátlak těch, které jsem stručně nazval "zelenými šmejdy", bránícími pěstování GM plodin.

Těžko mohu jíst cokoliv, pokud je zakázáno to produkovat.

J. Schwarz 17.12.2014 21:59

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

jestli se, pane Rado domníváte že se genetický kód mrkve přímo zrekombinuje s vaším, mohu vás uklidnit. Není tomu tak. Proč si však myslíte, že sníst mrkev / přírodní / vám neuškodí, spolknout omylem světlušku v salátu také ne, zato svítící mrkev s genem ze světlušky vás i vaše potomky zásadně ohrozí?

I. Brezina 17.12.2014 22:18

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Pane Rado, tři poznamky:

1. "Je známo, že si lidský organismus uchovává v genech databázi toho všeho s čím kdy přišel do kontaktu." Tohle dokažte a Nobelovka za biologii Vas nemine.

2. Jak z molekularni biologie, tak z genetiky i z imunologie jsem si "něco" nastudoval, když jsem ze všech těchto předmětů dělal zkoušky na Přf UK.

3. Na mém stole stále leží těch deset tisíc korun, proč je prostě nezvednete? Hoďte sem nějaký recenzovaný článek s impaktfaktorem, který jasně dokazuje že GMO škodí lidskému zdraví, a ty peníze jsou Vaše. Ale pozor, Seraliniho ani Pustzaie Vám neuznám, ba ani tiskovpu zprávu Greenpeace:-)

P. Rada 18.12.2014 11:15

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Pane Brezino, já to dokazovat nemusím - Vy si tyto vědomosti doplnte!

Netvrdil jsem navíc že úplně všeho, a navždy.

Laskavě sám alespon pouvažujte nad tím, jak asi vypadá v živém organismu mehanismus rozlišující potravinu, poživatelné a jedy. Neb nad tím jak vznikají alergie či návyky a jak se toto dál přenese do jeho potomka tak aby se to znovu nemusel učit.

O tisíce korun výhry se přít s někým kdo nedokáže sázku precizovat je hloupost a ztráta času podobná tomu jako když někdo argumentuje tím, že kdysi udělal z něčeho zkoušku a opomíjí prostý fakt, že ho to nijak nezavazuje se nadále chovat v souladu s tehdejším.

Zkustee si test. Až někdy budete třeba řídit auto a zastaví Vás pro překročení rychlosti ..... taky budete argumentovat, že jste kdysi složil zkoušku? Typuji, že u Vás to není vyloučeno - vždyt navíc od policisty nelze čekat genialitu na nobelovku kterou jste argumentoval výše - že?!

B. Rybák 18.12.2014 15:33

Re: Doměnky... sázka ... jedovatosti.

Příroda zná mnohem nebezpečnější toxiny (i herbicidy a hormony..) než člověk! Pokud např. neubráníme své plodiny před (mikroskopickými) houbami a plísněmi můžeme být hromadně otráveni (např. alkaloidy námelu) nebo i zemřít hlady (irský hladomor - plíseň bramborová), být vystaveni působení aflatoxinu (jedna z nejsilnějších rakovinotvorných látek!), konzumaci přimíšených nebo parazitických rostlin a hmyzu (což může mít zvláště u plodin z jiného klimatického pásma fatální následky...

Plodiny jsou často šlechtěny tím, že jsou jejich semena vystavena silnému stresu (např. radioaktivnímu záření) a mezi takto geneticky poškozenými semeny, se empiricky hledá "silný" jedinec, nijak jinak než silným "stresem" už úplně nové odrůdy nevznikají (viz t.zv. "zamrzlá evoluce"). Nevěřím tomu, že je to principiálně lepší, než GMO!

Prosazovat a zvýhodňovat nákladnou, velmi neproduktivní a rizikovou BIO-produkci ve světě s miliony hladovějících je víc než hloupost, je to genocidní zločin!

To, že část "zelených" (pol-potovců) projevila arogantní pohrdání kulturou i všemi (nezelenými) lidmi, srovnatelnou s arogancí muslimskou, nacistickou, bolševickou, Pol-Potovu, by nemělo udivovat. Oni jsou přece aktivisty blížící se nelidské zelené totality!