20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nová ideologie – suchoismus

Více než desítku let se postupně zhoršuje klimatická situace a odborníci z např. Českého hydrometeorologického ústavu (Jan Pretel) upozorňují na dopady klimatické změny na krajinu a následně na společnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 27.7.2019 11:04

Re:

Když se podíváte na dlouholetý průměr celkových srážek, možná budete překvapen. Tím, že málo prší to sucho fakt není.

L. Novák 28.7.2019 14:31

Re: Tím, že málo prší to sucho fakt není.

A čím tedy? :-)

A. Hrbek 27.7.2019 7:09

Pane Perline!

Na problém postupného zvyšování průměrné teploty, nebezpečí vzniku suchu se všemi důsledky a na projevující se symptomy upozorňovala odborná výzkumná fronta již v letech 1985-1989 a znovu důrazně i po roce 1989.

S odůvodněním, že trh vyřeší vše, byla odborná výzkumná fronta v roce 1991 rozehnána a vlády ODS ne že bezmocně přihlížely, ale přímo všemi prostředky podporovaly rabování podzemních zásob vody, snížení adsorpčních vlastností zemědělské a lesní půdy, a devastaci zemědělského a lesního hospodářství. Na udržení vody v krajině se celých třicet let skoro nic nepodniklo - peníze daňových poplatníků šly jinam.

Privatizace a rozkulačení velkých podniků vedlo k rozdrobení zodpovědnosti za hospodaření s vodou a díky snaze docílit okamžitý zisk k předání zdrojů, rozvodů a hospodaření s vodou do rukou zahraničních podniků.

Takže díky ODS a zejména jejich některých představitelů nemáme nejen "modrou" Českou republiku, nemáme ani "zelenou" a začínám mít uschlou. Ale důsledky za to musíme nést všichni. A budou velmi tvrdé-

P. Rada 27.7.2019 7:49

Re: Pane Perline!

Ano souhlas jen doplním, že dnes jde o naakumulované důsledky imisí skleníkových plynů dominantně ještě s dob totalitně rozděleného světa kdy ještě i informatika byla v počátcích rozvoje. Za socialismu jsme tedy prakticky nic nevěděli o dlouhodobých důsledcích CO2 a když už tak se lokálně řešili jen kyselé deště.

Tvrdost i vzhledem k dnešním imisím tedy nejvíce dopadne až na další generace - zdaleka né tolik na perlíny a jejich voliče a to i pro případ, že už záhy přijdou o vodu ve studni. Prostředků na dovoz té pitné odkudkoli je totiž zatím nahromaděno dost.

Hůře jsou na tom dlouhověké organismy jako stromy - ty si ale politiky volit nemohou. Naše krajina se proto už zanedlouho začne podobat balkánu jen s tím rozdílem, že lidé ještě nějaký čas budou mít dost peněz skrze které budou utužovat svou přezíravost.

J. Kulheim 27.7.2019 10:55

Co s tím uděláme,

aby další generace na tom byly lépe? To co jste napsal píše mnoho lidí. Říká to i Gréta, která to ví i když přestala chodit do školy. Ještě jsem nečetl příspěvek, který alespoň naznačil co proto kdo dělá, aby se zabránilo oteplování, zlepšila zásoba vody, atd.

J. Vintr 27.7.2019 11:31

Re: Co s tím uděláme,

Dělá se, to jste si nevšiml? To zlé globální oteplování té masy protestující mládeže zcela nepochybně zalekne a přestane oteplovat.

P. Rada 27.7.2019 13:23

Re: Co s tím uděláme?

Asi takové příspěvky málo hledáte a když jsou poblíž tak je přehlížíte. Zkusím znovu pomoci:

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

Boj proti změnám klimatu jako fenomén doby:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130723/

J. Kulheim 27.7.2019 16:24

Co děláte vy, pane Rado

Obraťte se na komunisty, kteří provedli genocidu selského stavu a na současné velkopodnikatele v zemědělství, jako je pan Babiš.

Nikdo mi nemusí říkat, abych žil skromě. To dělám celý život, protože mne to naučili rodiče a vím kolik práce je nutné udělat než se upeče chleba. My jsme ještě obilí sklízeli kosou, kopali brambory motykou, dělali rýhy, aby voda zůstala na poli. Proč to nedělají ti, co o tom jenom mluví. Ten kdo na poli pracoval si nežije hogo fógo pprotože ví, kolik úsilí musí vynaložit, aby měl co jíst.

To by si měli přečíst ti, kteří žijí hogo fogo. Létají do Asie na nějaké zbytečné konference o změně klimatu. Rodiče by to měli přečíst té dívence, které tleskají tělesně i duševně zdraví lidé. Kdyby přestali kecat a šli pracovat, tak by udělali dobře. Já vám o půdě můžu napsat celou knihu a celý život na půdě pracuji. Co děláte vy?

Je mi 75 let a od narození žiji na vesnici a od nejútlejšího mládí jsem musel pracovat na hospodářství. Zěmědělcem se nikdo nevyučí. To musíte "sát s mateřským mlékam". Když se v současnosti podívám na širé lány na svazích, na kterých není ornice, tak je mi k pláči. Hospodaří na nich velkopodnikatelé v zemědělství jako pan Babiš.

Vymýšlejí takové zhovadilosti jako je akce dešŤovka. To, že je potřebné využívat vfodu z deště, věděli už moji předkové před několika generacemi. Měli pod okapem betonovou skruž a proli pouze v deěťovce. ATD

L. Novák 28.7.2019 10:17

Re: Co děláte vy, pane Rado

Přesně! Potíž je v tom, že "Rada" sám je komunista. Zelený...

J. Pokoutný 27.7.2019 8:23

Re: Pane Perline!

Myslíte tu odbornou frontu, která prosadila jihomoravské odparníky v podobě Novomlánských nádrží? Nice try!

M. Prokop 27.7.2019 9:36

Re: Pane Perline!

V zemědělství trh nemohl "vyřešit vše", protože ho tam i v devadesátých bylo pomálu a teď je ho ještě méně. Direktivní příkazy EU se mísí s místními, všechny v prospěch některých skupin a lobby, takže modrou republiku nemáme a zeleně direktivní hrozí čím dál, tím víc.

P. Lenc 27.7.2019 10:40

Re: Pane Perline!

A jinak pane Hrbku za co ještě může ODS?Kdyby blbost létala, tak jste s jistým Radou už mimo naši galaxii.

P. Rada 27.7.2019 13:51

Re: Pane Perline!

Taky mám občas pane Lenci pocit, že žijete v jiné galaxii kde dokonce platí jiné fyzikální zákony.

Ten pocit by ale mohl zmizet pokud by jste byl alespon schopen ty své zákony formulovat, předvést ověřitelnou předpověd a pod.

J. Ganaur 28.7.2019 10:01

Re: Pane Perline!

Ten pocit mám já o Vás.Měl byste začít s tou fyzikou.A taky je dobrá matematická logika.Atd.

A. Hrbek 27.7.2019 15:13

Re: Pane Perline!

Argument na duševní úrovni pana Lenze.

J. Kulheim 27.7.2019 10:46

Re: Pane Perline!

To, že se klima na zemi mění není nic nového. Měnilo se, mění se a měnit se bude. Otázkou je do jaké míry se na tom podílí lidská činnost, neví nikdo. Václav Klaus to také neví a veřejně se k tomu přiznal. Neví to totiž nikdo, ani vy nebo pan Šejna. Komunisté v padesátých letech, když likvidovali sedláky a rozorávali všechny meze, slibovali, že poručí větru a dešti. To se jim nějak vymklo z rukou.

Je jisté, že širé lány s udusané těžkou technikou omezují vsakování vody, zrychlují odtok vody z krajiny, půda bez humusu a suchá, asfaltové cesty víc odrážejí teplo, atd.

Výbuchu sopky nezabráníme. Myslím, že přece jenom něco udělat může každý z nás. Já k obdělávání půdy používám rýč, motyku a na pole chodím pěšky. Když se zapojíte vy a pan Babiš, tak se k nám přidá pan Šejna a ta aktivistka, která nestuduje a létá po světě letadlem a její stoupenci.

J. Strakoš 27.7.2019 6:12

Boj proti CO2 se suchem

Možná kdybychom neutratili (a neutráceli) tolik peněz a energie v boji s CO2, u kterého se dopady de-facto nedají ověřit, mohli bychom mít peníze na boj se suchem. A taky důvěru v politiky a tento boj.

J. Svoboda 27.7.2019 7:25

Re: Boj proti CO2 se suchem

Peníze remízky a správné zemědělské postupy nenahradí.

Pěkný den.

J. Jurax 27.7.2019 17:48

Jenže se za ně aspoň ty remízky etc. dají zbudovat. Dokonce vhodně použity mohou i prosadit ty správné zemědělské postupy.

P. Rada 27.7.2019 7:56

Re: Boj proti CO2 se suchem?

Realita je taková, že za celé životní prostředí se v ČR ročně "utrácí" zhruba 500milionů korun.

Porovnejte si to s reklamou za kterou se na stejném území "utrácí" 100 MILIARD !!!

Jestli je tedy po ruce něco dlouhodobě efektivního v "boji se suchem" - tak je to "boj" s lidskou CHAMTIVOSTÍ.

V. Petr 27.7.2019 10:15

Ovšem na nesmyslnou "podporu OZE" se ročně utratí

45 miliard! A navíc se pěstováním "biopaliv" likviduje humus.

Není to jen u nás. Např. v Dánsku se sláma PÁLÍ V ELEKTRÁRNÁCH, místo, aby se používala na podestýlky - hnůj, nebo se alespoň zaorávala!

J. Lukavsky 28.7.2019 8:51

Re: Ovšem na nesmyslnou "podporu OZE" se ročně utratí

"Např. v Dánsku se sláma PÁLÍ V ELEKTRÁRNÁCH" No a Anglii pokročili ještě dále, vyrábí prý eko-elektřinu v eko-elektrárně pálením dřevních štěpků. Jelikož je jich v Anglii málo tak je dováží z USA, lodí. Zda i ta loď je eko-poháněna dřevními štěpky nevím, snad. "A navíc se pěstováním "biopaliv" likviduje humus." No řepka kvalitu půdy nezhoršuje, ale je to plodina energeticky hodně náročná, musíte zorat, pohnojit, zasít, práškovat, pohnojit, sklidit, vymlátit, vylisovat... takže na výrobu 1 litru řepkového oleje spotřebujete 1,2 - 1,5 litru nafty. Ekologie jako noha. Na to už přišla i EU (!!!!!!!) a odvolala povinné kazení nafty řepkou, v ČR ale ten olej přidávat budeme furt protože Agrofert! Co se palmového oleje týče, asi polovina jde do nafty, čili pokud nás tolik dojímají orang-utani stačí přestat ho tam cpát a podstatně se sníží tlak na životní prostředí těch milých opiček aj. zviřátek. Jak prosté drahý Watsone! J.L.

J. Strakoš 27.7.2019 10:44

Re: Boj proti CO2 se suchem?

500 milionů se mi nějak nezdá, například jen za OZE zaplatí domácnosti 40 miliard ročně plus stát dává další peníze v řádu milard

Zdroj třeba tady:

https://www.novinky.cz/ekonomika/448856-stat-zaplati-na-podporu-obnovitelnych-zdroju-26-miliard.html

A dále můžeme debatovat, co do boje za životní prostředí patří - svoz tříděného odpadu? Podpora sběrných dvorů? Dotace vlastníkům půdy? Dotace na kotlíky?

P. Rada 27.7.2019 13:59

Re: Boj proti CO2 se suchem?

Ano hodně vždy záležína tom, co je jak zakalkulováno, fakticky použito...:

https://www.mzp.cz/web/edice.nsf/DC5EEA7884F86F6AC12570110041B047/$file/d4.htm

Pokud např Vy hodnotíte fotovoltaický tunel v ČR jako počin enviromentální a nikoliv korupční až protizákoný - pak se vaší pochybnosti vůbec nedivím.

V. Petr 27.7.2019 14:37

Nebýt boje proti "zlému" CO2

nebyl by tu ani fotovoltaický tunel!

J. Kulheim 27.7.2019 10:58

Re: Boj proti CO2 se suchem?

Životní prostředí nic neutrácí. Utrácejí to konkretní lidé, kteří by chtěli utrácet ještě víc cizích peněz.

P. Rada 27.7.2019 14:10

Re: Boj proti CO2 se suchem?

S jistého pohledu přináší životní prostředí naopak obrovské přínosy přesahující zhruba dvojnásobně celosvětové HDP. Hovoří se pak o ekosystémových službách.

https://www.natur.cuni.cz/fakulta/zivotni-prostredi/kurzy-czv-1/CZV/prednasky/2016/david-vackar-ekosystemove-sluzby

https://www.databazeknih.cz/knihy/priroda-nebo-clovek-365282

Zkuste si spočítat - dohledat v odkazech - kolik by asi vyšlo zabezpečení životního prostředí v kosmické lodi plující volně galaxií, která by byla od ekosystémových služeb rodné planety zcela odříznutá.

Mě vychází, že na to cestovat si volně vesmírem lidstvo absolutně nemá a pokud kdy bude vůbec trochu mít pak jen pro pár vyvolených s milionů. Pokud si ovšem i na rodné hroudě neznepříjemníme prostředí až tak, že se kolébka jednou stane i hromadným hrobem.

J. Kulheim 27.7.2019 17:54

Re: Boj proti CO2 se suchem?

Pane Rado, já vám to všechno věřím. Spočítat se dá ledacos, je jenom otátkou čím nakrmíte počítač. Pro to, aby se zlepšila vodní bilance v půdě může každý udělat něco hned dnes nebo zítra.

Klima nezmění nikdo. Být ohleduplní k přírodě můžeme být všichni. V roce 1950 bylo v orné půdě v průměru kolem 3% humusu. V současnosti je to necelé 1%. Jeden centimetr ornice se dá při dobrém hospodaření udělat cca za 100 let. V současnosti se žádný humus na pole nedává. Humus je důležitým faktorem při zadržování vody a živin. Ptotože v půdě není, tak půda nedrží vodu ani živiny. Ty okamžitě jdou do spodní vody.

Já jsem na podzim za necelý týden poryl 10 arů vinice. Tam kde byla půda kytrá byla půda porosáklá vodou do 30 cm, tam kde byl drn,tak do 8 cm. Já nevám co k tomu říct. Io, že sopce, která může udělat katastrofu a ovlivnit klima na několik let, neporučíme. Číňanům také nikdo neporučí. Ví každý, kdo to vědět chce.

V produktivní sféře pracuje cca 30% lidí, kteří dělají něco co se dá prodat. Živí všechny ostatní. Navrhoval bych omezit papírování a lidi, kteří budou bez práce, vybavit náčením a omezit obdělávání půdy těžkou technikou. Ono by to asi nešlo, protože lidé jsou líní a rukama se jim pracovat nechce. Na lenost padla Římské říše a tak dopadne i EU.

B. Volarik 27.7.2019 5:30

Všechno je jinak.

V sedmdesátých letech nás strašili novou dobou ledovou. Klimakteriologici uvažovali o posypávání arkického ledu popelem aby se neodráželo tolik sluneční energie.

V roce 1947 bylo katastrofální sucho, teď je zase ... Nihil Sub Sole Novum....

Jo, jak je to dlouho, co byly ty šílené povodně? Už si je nikdo nepamatuje?

J. Svoboda 27.7.2019 7:26

Re: Všechno je jinak.

A úbytek ptactva o 40% a hmyzu o 60% vysvětlíte jak?

Pěkný den.