5.12.2021 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Lid stál a díval se

Pátek co pátek se studenti po celé Evropě snaží připomínat, že devastace domovské planety se blíží hranici, po jejímž překročení se nám na ní už moc dobře žít nebude. Moc se toho ale zatím nemění. Vypadá to, jako by nás představa přírodních katastrof už spíše nudila, než poháněla k činu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Nový 8.5.2019 23:49

Varováním může být blud

Nedávno jsme tu měli výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, a byl to také blud.

I. Schlägel 8.5.2019 16:53

Moc se mi líbí ta zmínka

o dorovnání příjmové nerovnosti mezi 7 mld. lidí na naší planetě. Jak to šetrně a hlavně rychle (nejlépe do 12-ti let) provést, ví to někdo?

Ś. Svobodová 8.5.2019 21:39

Re: Moc se mi líbí ta zmínka

Rychle jedině tak, že nás nechají zchudnout. Jedině tak mohou dosáhnout méně konzumní společnosti.

F. Houžňák 8.5.2019 16:25

Pan profesor je nepochybně chytrý a vzdělaný člověk,

takže jak to, že ho nezarazila věta "Jako příklad uvádějí Kayal a spol. minerály nezbytné pro výrobu elektroniky, ale třeba i drahé kovy a drahokamy pro výrobu šperků", v souvislosti se subsistenčním zemědělcem, který kácí další kus tropického pralesa pro svoje políčko, aby neumřel hlady. K čemu je tomuhle hladovému zemědělci neodym, zlato a diamanty, ještě ke všemu zakopané hluboko v zemi? To tím neodymem bude hnojit nebo co, a pak mu poroste maniok do velikosti paneláku? To snad ani v Uhříněvsi nefunguje, nebo snad ano?

F. Houžňák 8.5.2019 16:18

Pan profesor je nepochybně chytrý člověk

a myslí to upřímně, ovšem nechápu, jak to, že ho nezarazila třeba věta "Stávající nezdravý životní styl a znečištění životního prostředí navíc vede k poklesu plodnosti i v rozvojových zemích". To je manifestní blbost, lež a propaganda. Čím chudší země, třeba v Africe, tím větší rychlost množení. Ostatně podle Gréty a grétenistů bude stejně za 12 let konec světa, tak co.

J. Dostál 9.5.2019 6:44

Re: Pan profesor je nepochybně chytrý člověk

Pane Houžňáku, máte tam asi překlep. Nepíše se “grétenista”, ale “gréten”. Chápu, ta nová slova ještě nejsou zažitá, ale čeština si s nimi nakonec poradí.

F. Houžňák 9.5.2019 7:04

Ano, je třeba se stále

učit.

K. Wágner 8.5.2019 14:53

Nový trend

Tak v Nizozemsku se už do té socialistické ekologie obuli: v roce 2020 bude v Amsterdamu zakázáno vjíždět do centra města automobilům se vznětovým motorem starším patnácti let. O dva roky později už do centra města nevjede žádný autobus, který má spalovací motor. V roce 2025 pak se totéž začne týkat všech motocyklů a skútrů a také lodí na kanálech. O pět let později, tedy v roce 2030 budou zakázány jakékoli dopravní prostředky se spalovacími motory.

Jenže elektromobily jsou ekologické jen pokud se domníváme, že elektřina vzniká v zásuvce.

J. Lukavsky 9.5.2019 5:56

Re: Nový trend

"elektřina vzniká v zásuvce." nezapomeňte ovšem svoji zásuvku vybavit plastovou kartou která do vaší domácnosti nepropouští škodlivou elektřinu z Temelína či Dukovan, ale jen eko- elektřinu solární či z fofrníku. V Komisi EU už připravují doporučení aby tato karta byla povinnou výbavou každé zásuvky.... J.L.

J. Lepka 8.5.2019 10:31

Sice hezký výčet :

"...přírodní zdroje využívat opravdu efektivně, stabilizovat světovou populaci a dokázat snížit chudobu i dosáhnout zrovnoprávnění žen...", ale ono by stačilo jen jen stabilizovat, no, spíš snížit celosvětovou populaci, jako živočišný druh jsme prostě brutálně přemnoženi, přičemž agresívní ideologie maskující se za náboženství, to nejen nebere v úvahu, ale navíc pracuje přímo proti tomu, prostě jako v raném středověku. Jakou shodou náhod to přesně koreluje s požadavkem o zrovnoprávnění žen.

F. Houžňák 9.5.2019 7:06

No, tak se pověste v předsíni

a hned to přemnožení zmenšíte.

K. Janyška 8.5.2019 10:16

Na lid se vyprdněme. Ať žije, ale nekecá do supersložitých

věcí. Na to má svoji vlastní relevantní vědu. A pokud ne valstní, tak ať si přivlastní tu, která je. A nenechá ji socialistickým rudočerným zloduchům z Bilderbergu... Dzp.

J. Lepka 8.5.2019 10:32

Re: Na lid se vyprdněme. Ať žije, ale nekecá do supersložitých

Nějak jste zapomněl na proslulé stesky soudruhů : lid buduje, ale lidi na to se_rou.

K. Janyška 8.5.2019 10:52

Re: Na lid se vyprdněme. Ať žije, ale nekecá do supersložitých

Můj výrok nemá s vašim co dělat... Dzp.

J. Lepka 8.5.2019 18:52

Re: Na lid se vyprdněme. Ať žije, ale nekecá do supersložitých

To ani netvrdím, jen používá stejné klišé.

I. Vermis 8.5.2019 10:16

Já bych si s tím hlavu nedělal

vyřeší vše Alláh (on je mocný). Jeho šiky pomlátí všechny ty pavědce, co se mu pletou do jeho kompetencí...

J. Lepka 8.5.2019 10:33

Re: Já bych si s tím hlavu nedělal

A že pak šiky jeho věrných pochcípají hlady, je jistě také jeho (z)vůle.

J. Jurax 8.5.2019 12:47

Detaily neřešte.

J. Lepka 8.5.2019 18:53

Re:

Taky vyhlížíte asteroid?

M. Rohovský 8.5.2019 9:04

"Řešení"

„Z hlediska globálních perspektiv není současný západní životní styl ani etický, ani ekologicky udržitelný,“ konstatuje studie z Rethinking Ecology.

Podle Kayala nevyřešíme současné ekologické problémy světa, pokud zároveň neodstraníme nerovnosti panující mezi více než sedmi miliardami jeho obyvatel.

Z toho mi tak nějak vyplývá, že jediným možným způsobem řešení "krize" je dle angažovaných vědců radikální zchudnutí bohaté části společnosti. Mám pocit, že tento druh experimentu jsme tu docela nedávno zažili, a nevedl zrovna k oslnivým výsledkům obzvláště v ochraně životního prostředí.

Myslím, že by se pan profesor měl soustředit hlavně na ekologickou výrobu živočichů, jak by se dle názvu jeho katedry slušelo.

M. Rohovský 8.5.2019 9:07

Re: "Řešení"

Omlouvám se - dle názvu jeho výzkumného ústavu.

J. Schwarz 8.5.2019 8:15

Třetí svět

nezchudl a když, tak jen relativně ke světu "prvnímu". On existuje pěkný pokus s dětmi kterým rozdali hračky a ty si spokojeně hrály - do té doby,, než jim za slkeněnou stěnu vyskládali hračky lákavější. Pak si děcka přestala hrát a jen čuměla přes sklo... A tak to vypadá i s "třetím světem" když se přes satelit z chýše čumí na hollywoodské seriály.

J. Lepka 8.5.2019 10:35

Re: Třetí svět

Skvělý postřeh. Bohužel blbci nikdo nevysvětlí, že je to jen jiné zpracování klasické pohádky.

J. Lukavsky 8.5.2019 6:40

posvátné krávy

Římský klub již myslím 3x vědecky spočítal, že vyčerpání zdrojů a konec světa nastane vždy za 20 let, a vždy to patřičně pošoupli. Svatá Gréta to zkrátila na 12. Proč ne na 11 či naopak na 13? Problém je v tom, že naše životní úroveň je zaplacena naším stylem života a prací mnoha generací před námi. Chodíme do práce, vč. manželek, pořizujeme si dítě 1-2 nikoli houfy... V zemích kde muži bojují a plodí nové bojovníky a manželky je rodí prostě nemohou mít to co my! Správně autor konstatuje, že v chudých zemích mají hodně dětí a tím se to dostává do spirály a stávají se závislí na potravinové pomoci od nás! Už nevím kdo kdysi napsal knihu "Utajená biologická bomba" o nebezpečích přelidnění. Již starý Malthus to hlásal a spočítal, ale netušil ale že se tehdejší lineární přírůstek zdrojů a exponenciální přírůstek populace prohodí - dík modernímu zemědělství a průmyslu. Možná dosáhneme toho, že se v Evropě, USA, Japonsku, dosáhne zásadních změn tj. snížení spotřeby atd... ale určitě ne v Indii, Indonézii, Latinské Americe, Číně .... čili my to snížíme o pár % a jinde to vyleze o pár desítek %. A jak donutit Čínu aby změnila svoji politiku? V Indii nevyřešili problém posvátných krav dodnes. J.L. end

J. Lukavsky 8.5.2019 7:30

Re: posvátné krávy

Oprava, omlouvám se "Časovaná biologická bomba". J.L.

J. Schwarz 8.5.2019 8:17

Re: posvátné krávy

Tak tak, západ napřed ta nová děcka prostřednictvím svých zdravotnických znalostí zachrání a potom je ještě živí prostřednictvím potravinové pomoci. A nakonec se diví že dochází k devastaci životního prostředí, vybíjení nosorožců...

F. Svoboda 8.5.2019 9:49

Re: posvátné krávy

Ve smyslu vašeho příspěvku, s nímž naprosto souhlasím, se domnívám, že aktivisté "Lékaři bez hranic " jsou zejména v Africe vyloženě škodná !!!

P. Lenc 8.5.2019 10:04

Re: posvátné krávy

Pánové dovolím se přidat a dík, nakonec podobně jsem argumentoval již před drahnou dobou.

J. Lepka 8.5.2019 10:38

Re: posvátné krávy

Neopomeňte katolickou církev, se svým vyloženě negativním přístupem k řízené porodnosti a používání antikoncepce.

F. Houžňák 9.5.2019 10:47

Samozřejmě všichni muslimové v Africe dychtivě

naslouchají učení katolické církve a řídí se podle něj, žejo. Kdybyste nelhal aspoň tak blbě.