25.10.2020 | Svátek má Beáta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Skalová 11.4.2011 17:44

Koukám, že nikoho nezajímá, že grant nejde na výzkum, ale na propagandu

To už jsem tu kdysi měli, že...

P. Rada 11.4.2011 10:16

Vyplatí se sledovat vývoj klimatu?

Panu Kremlíkovi - alespon podle počtu příspěvků k tomuto tématu - asi uřčitě.

Pro zbytek populace je to běh na dlouhou trat a proto víceméně nezajímavý.  Ovlivnuje to sice už dnes ceny potravin - nmozí s tím ale už nenadělají mnoho - leda se snaží přestěhovat např do Evropy...  Víc ale cenu potravin v horizontu desetiletí promění ropný zlom a do té doby se změna klimatu ještě asi mnoho neprojeví. Pro následující generace, které pravděpodobně na tom nebudou tak dobře aby si do Čech vozily v zimě třešně s Chile... pak může běh klimatu mít význam podstatně větší. Je jen otázkou zdali budou mít dost prostředků jen na prostou adaptaci.

B. Uhlich 11.4.2011 10:36

Re: Vyplatí se sledovat vývoj klimatu?

No, co se týká počtu příspěvků...tak to bych taději na vašem místě pomlčel...tolik blábolů o ničem to jste sem zavedl Vy a ne Kremlík. Jinak si myslím, že byste se měl přestat zabývat budoucností lidstva a vůbec...protože jak vidno v té vaší duté kouli máte tak akorát piliny a víte o všem hodně velký kulový. Jestli ceny potravin něco ovlivňuje - tak to jsou v první řadě nehorázné spekulace hedgeových fondů, nucený příklon lidí k tzv alternativním zdrojům, politická nestabilita v různých částech světa kde místo motyky se všichni raději vybavili Kalašnikovy a místo toho, aby něco dělali tak tam raději válčí. Změny klimatu jsou až bůhví kolikátém místě....ale nepopírám, že se z tzv. změn klimatu nestalo takové politikum, že nejden darebák si to rád bere do své huby, aby tak zdůvodnil nejednu všivárnu...víme? Jinak bych to všechno nechal svobodnému trhu..on si nějak poradí...a to nejen vývoj na trhu potravin , ale i na trhu energií....ty ropnej zlome.

M. Šejna 11.4.2011 10:54

Uhlichu

pokud chcete být drzý vůči jiným diskutujícím, pokuste se aspoň udržet myšlenku. Trh si podle Vás prý nějak poradí, ale za ceny potravin prý mohou nehorázné spekulace hedgeových fondů. Ejhle, ejhle. Že by nám Uhlich objevil teorii o tom, že nehorázné spekulace hedgeových fondů nejsou svobodný trh? Asi jsou tyto spekulace nějakým hegeovým socialismem, který vymyslel Stalin, Castro, nebo Gottwald, že?

Jinak pokud jde o Kremlíka, tak jsem od něj poslední dobou nic o klimatu nečetl. Poslední rok se věnuje pouze tomu, který klimatolog bere za co peníze, který klimatolog kdy podváděl, který klimatolog kdy co řekl, apod... Nové myšlenky o vývoji klimatu z Kremlíka už dlouho nevypadly.

B. Uhlich 11.4.2011 12:48

Re: Šejno..

Tak za 1) byla to reakce na Radu ..ne na Vás....jestli Vás mé některé příspěvky iritují - tak je prostě nečtěte.... ale já např.proti Vám nic nemám...

Za 2) Podnikání hedgeovývh fondů já osobně za moc tržní nepovažuji...ale souhlasím s Vámi, že je to "o úhlu pohledu".... přesto trvám na tom, že pokud něco ovlivňuje ceny potravin není to na prvním místě klima....

Za 3) Debaty o klimatu obecně já osobně považuji za nesmysl...hlavně z toho důvodu, že jediné, co se tady děje jsou jen ony debaty. Jak jste si všiml (když mě tak důsledně sledujete) tak se většinou debat v článcích pana Kremlíka neúčastním...nepovažuji to za nutné. Za jedinou pozitivní funkci pana Kremlíka považuji to, že se snaží vytvořit určitý protipól environmentální dogmatice....i když je samozřejmě diskutabilní jak je to s tím : když je jedna demagogie vytlačovaná tou druhou....  Myslím, že dnes je již všeobecně jasné, že si z tzv. změn klimatu hodlá udělat trafiku nejeden zkrachovalý politik a možná, že se mnou souhlasit nebudete, ale nějak si myslím, že by se to nemělo brát jen tak na lehkou váhu. Konec konců, doba po kterou se zde propagoval jen jedinný "správný"  názor a jiné nebyly dovoleny, není zas tak daleko.

A mimochodem, možná, že jsem přehlédl, ale pan Kremlík jaksi tady žádné alternativní teorie vývoje klimatu nepředkládal a nepředkládá...pokud jsem četl správně - jde mu převážně jen o ono politické zneužití vývoje klimatu...proto je dost bláhové od něj očekávat, že sem přijde s nějakými převratnými teoriemi...., ale je možné, že toho Vy víte ještě víc než on (když ho tak posuzujete) tak se kromě mé výchovy prosím věnujte hlavně klimatu....třeba se fakt konečně dočtu něco nového i od Vás..... :-)

M. Šejna 11.4.2011 13:00

Re: Šejno..

Ceny potravin klima samozřejmě neovlivňuje. Ceny ovlivňuje hlavně počasí, tedy úroda či neúroda. A počasí není klima. V tom se tedy asi shodneme.

Pokud jde o Kremlíka, tak mi vůbec nevadí, když bude vytvářet protipól klimatickým alarmistům. Tam je jeho role dokonce užitečná. Problém je, že pokud náhodou Kremlík začně psat o klimatu a nikoli o klimatologii, tak píše pitomosti. Už jsme od něho slyšeli, že oteplování už skončilo, že se začíná ochlazovat, že v Praze bylo v 18.století tepleji, než v současnosti apod. Kdyby Kremlík nelhal a jen upozorňoval na blbosti od alarmistů, byla by jeho činnost přínosem. Takto je Kremlík jen opačnou verzí alarmistů

P. Rada 11.4.2011 13:25

Re: Šejno..

Ceny potravin neovlivnuje klima ale může je ovlivnit vývoj klimatu - to je ale trochu něco jiného. Nemusí dojít ani k výrazné změně průměrné globální teploty ale o změnu proudění vzdušných mas - třeba o změnu četnosti klimatických oscilací. Pak se někde dostaví nebývalé povodně - jinde zas nebývalé požáry...

http://ekonomika.ihned.cz/c1-51354880-jidlo-je-drahe-a-bude-jeste-drazsi-levne-potraviny-jsou-definitivne-minulosti

B. Uhlich 11.4.2011 14:44

Re: Šejno..

S tím si právě já zrovna jistý nejsem...pominu-li slovíčkaření o tom co je počasí a co klima...nemohu se zbavit určitého dojmu, že úroda resp neúroda opravdu nerozhoduje o cenách. Možná, že se Vám to nebude líbit, ale i tohle já považuji spíš za mediální záležitost...já to chápu, je to mediálně zajímavé...redaktor si stoupne na pole, práší se mu od polobotek..naproti němu stojí nešťastný rostlinář a pláče, že je sucho... tupý divák na to kouká, a hned je mu jasné, že letos bude chleba dražší....  Přitom, o pár kilometrů dál by se třeba něco takového natočit už nedalo... Navíc, jak se ukazuje s tou úrodou a neúrodou je to ještě o dost složitější...když je neúroda je to problém a když je velká úroda - tak je to taky problém...protože pak je problém co s tím.....a nakonec to dopadne jako tady asi před 5ti lety, kdy se odváželo mnoho tun obilí jako palivo do elektráren....zajímavé , že tu nebyl žádný pisálek a neplakal nad tím, že někdo někde chcípá hlady....

V. Kremlik 11.4.2011 20:34

Vymysly pana Sejny

Vase role pane Sejno by byla prinosna, kdybyste nelhal o Kremlicich. Tvrdil jsem, ze se 12 let neoteplilo a to je pravda jak globalne tak v CR. Pokud to nevite, je to vas problem. A to ze mi pan Metelka podsouval nesmysly o Klementinu je zase jeho problém. Bylo by fajn, kdybyste polemizoval s mymi nazory a ne s nejakym "strawmanem."  Dekuji.

V. Kremlik 11.4.2011 12:30

Re: Vyplatí se sledovat vývoj klimatu?

A co takhle pro změnu diskutovat k tématu článku? Článek byl o tom, že na webu vědeckého ústavu, který financuje Brusel se čirou nahodou objevuje spiše politická propaganda než věda. K tomu se vyjádřete. Děkuji.

P. Rada 11.4.2011 12:48

Re: Vyplatí se sledovat vývoj klimatu?

Osobně mám za to, že vývoj klimatu popisuje věda a vývoj pletichaření i kolem této vědy se pak snaží popisovat pan Kremlík. Všude tam, kde tečou státní peníze se to lobistickými tlaky jen hemží - to ano - proto je přiměřená pozornost na místě.

Jsem docela rád, že pro instituci snažící se monitorovat vývoj světového klimatu bylo zvoleno Česko. Jednak to sem přinese finanční prostředky bez náročnosti na zatížení krajiny průmyslem a pak to signalizuje, že se u nás extrémní klimatické zvraty asi nečekají.

V neposlední řadě jsou zde jak vidno i kapacity které zvládnou uhlídat hospodaření takového kolosu a to vše jsou pro nás důvody k optimismu.

B. Volarik 11.4.2011 5:20

Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký meloun vysvětlí proč by Grónsko (Greenland) nemělo být zase zelené!

Vikingové připluli, našli Greenland, začali tam sedlačit a pěstovat ovce. Za pár set let se najednou začalo ochlazovat, Vikingové dílem pomrzli, dílem odplavali zpátky do Skandinávie. A Grónsko zmizelo pod ledem. Pokud se Grónsko znovu zazelená, přibude orné půdy, v Kanadě pokvete pšenka na nedozírných pláních, na Aljašce se budou rodit znamenitá jablka a v Anglii vypukne pěstování avokád!

Docela slušná vyhlídka do budoucnosti, není-li pravda?

Banánová plantáž u Litoměřic? Konečně by byl pokoj a banány by byly laciné.

P. Rada 11.4.2011 8:58

Re: Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký meloun vysvětlí proč by Grónsko (Greenland) nemělo být zase zelené!

Mě by pane Volarik zajímal ten zdroj ze kterého víte, že Wikingové pěstovali v Gronsku ovoce - je tam uvedeno jaké? Nejednalo se náhodou o borůvky a brusinky? A potom ta věta o orné půdě co ji přibude... možná ano ale ani posledních 10 tis let v Gronsku nikde nebyla a aby vznikla musel by se kontinent odlednit na dlouhá tisíciletí....

Jo a k té banánové plantáži u Litoměřic. Máte na mysli nějakou ve skleníku? Venkovní teploty v zimě budou totiž v našich zeměposných šířkách vždy klesat hluboko pod nulu i při nejpesimističtějších odnadech alarmistů klimatického oteplování. Je to totiž dáno výškou slunce nad obzorem...

Pokud by jste si k problematice něco nastudoval dřív než plácnete nějakej ten hec - mohl by jste si ušetřit blamování a i o té vyhlídce do budoucna by jste možná začal přemítat jinak.

O. Vašek 11.4.2011 12:58

Jaké ovoce?

Čtyřnohé, porostlé teplou vlnou. Odná bukva i kakaja razníca.

D. Seibt 11.4.2011 14:23

Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký meloun vysvětlí proč by Grónsko (Greenland) nemělo být zase zelené!

Nevim tedy jestli ovoce, ale stredoveke klimaticke optimum je faktem. Mozna se muzeme bavit jak moc teplo tehdy bylo a jestli to platilo pro celou zemekouli, ale ze tepleji v Gronsku bylo to se poprit neda. A mozna v dobe nejvetsiho vzestupu Rima bylo jeste tepleji to je take mozne, ale to bych radeji nerozebiral.

P. Rada 11.4.2011 16:00

Re: Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký meloun vysvětlí proč by Grónsko (Greenland) nemělo být zase zelené!

To jo - to ale vyznívá docela jinak.

B. Volarik 11.4.2011 19:16

Re: zdroj ze kterého víte, že Wikingové pěstovali v Gronsku ovoce - je tam uvedeno jaké? Nejednalo se náhodou o borůvky a

Pane Rada, kde jste v mém příspěvku našel něco o ovoci v Grónsku? Já jsem se zmínil o pěstování jablek na Aljašce.....v současné době se ona znamenitá jablka pěstují ve státě Washington na pacifickém pobřeží Ameriky a v okolí Litoměřic. O Vikingském hospodáření v Grónsku: Začali tam sedlačit a pěstovat ovce.

Doporučuji podrobnější studium kritizovaného.

J. Krásenský 11.4.2011 19:26

Re: Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký meloun vysvětlí proč by Grónsko (Greenland) nemělo být zase zelené!

Předpokládám, že víte, že v Gronsku zřídila církev (autonomní) biskupství. A při své inteligenci víte také, co z toho plyne.

M. Šejna 11.4.2011 10:42

V momentě, kdy mi nějaký Volarik vysvětlí .....

Všechna diskuse je zbytečná v momentě, kdy mi nějaký Volarik vysvětlí proč by Island (Iceland) neměl být ledový i když je jižněji než Greenland, a navíc v cestě Golfskému proudu. Proč by v moravský zámek Lednice neměl mít tvar ledničky, nebo proč nejsou pražské Vršovice na vršku, ale v údolí......

Jinými slovy, vycházet z geografických názvů může být dost ošidné. Oni i takoví Indiáni nežili nikdy v Indii, ale v Americe. A Turci rozhodně nevypadají jako krocani (Turkey).

J. Chvojka 11.4.2011 19:11

Re: V momentě, kdy mi nějaký Volarik vysvětlí .....

Jestli to není tím, že Grónsko svůj název dostal proto, že BYLO ZELENÉ!

P. Rada 11.4.2011 19:23

Re: V momentě, kdy mi nějaký Volarik vysvětlí .....

Né pane Chvojka. Gronsku dal roku 985 jméno psanec Erik Rudý právě takový, aby tam připákal osadníky.... Ten podfuk mu vyšel a traduje se až do dneška.

B. Volarik 12.4.2011 6:07

Re:.proč nejsou pražské Vršovice na vršku

Protože se jmenují po staroslovanském rodu Vršovců!

Vrš je označení typu rybářské sítě.