25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

COP27: Další kopnutí do západní demokracie

Konference za účasti všech států světa byla prodloužena o dva dny, když protagonisté boje proti oteplování nebyli spokojeni s dosaženými výsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Diblík 24.11.2022 15:05

Slovo kapitalismus je nadávka určená svobodné společnosti.

V. Novak 24.11.2022 13:37

Slibem nezarmoutíš...

P. Rada 24.11.2022 13:28

Autor sepsal dlouhý výlev povětšině přihlouplých spekulací až pomluv. Na vyvrácení všech zde není čas ani prostor a nakonec ani chut. Alespon na jedné větě ale ukáži na autorovu podujatou nesoudnost:

..."Selský rozum nás též varuje, že oteplení sotva způsobí zároveň sucha i záplavy."...

Zdravý rozum jen trochu znalému střízlivě uvažujícímu "sedlákovi" dříve říkal, že dlouhodobě existovalo rozložení podnebních pásem a že podnební extrémy v těcht oblastech jako je místně nebývalé sucho nebo záplavy.... nenastávají zároven ve stejném čase a ve stejné míře.

Podle svých znalostí dosvadního podnebí až zkušenost zobecnujících pranostik... "sedlák" zvolí druh plodiny, dobu sadby, způsob hospodaření ... a očekává, že se mu podří zas uživit sebe i okolí tak jak to viděl u svých předků.

Realita se ale oproti očekáváním "selského rozumu" který po věky mohl spoléhat na pranostiky... s rozvojem G.W. stále častěji a více odchyluje od očekávání. Spotřebitel to pak vidí na ceně potravin. S růstem G.W o 1.2C se totiž na Zemi urodilo pro sucha a povodně o 21% méně zemědělských produktů.

https://theconversation.com/a-year-of-hunger-how-the-russia-ukraine-war-is-worsening-climate-linked-food-shortages-181160

To vše navzdory podstatně dokonalejší informatice, agrotechnice a nebývalým možnostem dnešní meteorologie. Pranostiky už totiž stále více přestávají platit a ani dynamicky se vyvíjející výpočetní a pozorovací systémy nedokáží jejich dříve roky dopředu vypovídací hodnotu nahradit.

Lidé kteří si závažnost dopadů G.W. uvědomují, se proto snaží hledat cesty, jak nedobrý, fatáností hrozící vývoj alespon zpomalit. Zatím se to skutečně vůbec nedaří a to i pro mnohá "kopnutí" do jejich upřímných snah, které zde dnes bez nadhledu k vážnosti situace předvedl Guttman.

P. Brich 24.11.2022 13:55

Klimaexperti už před několika lety prorokovali počátek 500letého sucha!!V:-/

R. Langer 24.11.2022 14:11

Jo, a v 70 letech minulého století klimaexperti prorokovali globální ochlazování. Polární čepičky se měly posypávat popelem z letadel, aby se alespoň trochu podpořilo tání ledovců. To tehdy fakt psali, dodnes si to pamatuju. ;-D

P. Brich 24.11.2022 14:27

R^ Já též;-D

P. Rada 24.11.2022 14:59

Také si zřejmě doposud pletete novinové reportáže s období světa rozděleného železnou oponou - s vědeckou skepsí. Globální vývoj i poznání se od těch dob ale zásadně zpřesnilo. To co mohlo být před půlstoletím ještě nejisté, diskutabilní nejisté je dnes daleko více jednoznačné.

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/cykly-koncentrace-co2

L. Písařík 24.11.2022 15:24

Z grafu prům. teploty

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr-mesice

plyne, že se teploty zvyšují i v zimě a to je velmi přínosné zrovna nyní v době palivové a energetické krize. Pokud je faktem, že človčk žil původně v pásmu savan a stepí, kde je tepleji, pak se vrací do klimatu svých předků a je velmi pravděpodobné, že zvýšení teploty nejen přežije, ale bude si v takovém klimattu libovat.

To je, prosím můj oamžitý názor a nechci nikoho přesvědčovat, když jeho názor se liší od mého.Vlap

V. Novak 24.11.2022 14:57

Bylo to v časopise T nevím už který ročník v rubrce "Omyl, úspěch, fantasie?", kde se psalo i o orbitálních elektrárnách a jiných vymoženostech. Některé se i uskutečnily, i když momentálně nevzpomínám které.

L. Písařík 24.11.2022 15:25

R^Vlap

J. Gutvirth 28.11.2022 17:29

Bohužel na Vaše vývody nrelze reagovat slušně.

P. Molík 24.11.2022 12:50

Egomaniakální zelení fanatici ze Západu, zejména naši evropští zelení fašisté si vykoledovali na světovém fóru racionální reakci od zbytku světa. Není možné kázat vodu a přitom farizejsky pít víno a oddávat se bláznivým zeleným radovánkám, které ožebračí dominantní část pozemské populace.

J. Zeman 24.11.2022 12:36

Komunismus tímto vstupuje do nové dimenze - globální. Všem podle jejich potřeb. Vyspělé země, které svůj blahobyt po staletí budují, mají platit zemím, které se za stejnou dobu dostaly mnohdy na úroveň středověku. Případně byly vyspělejší například v koloniální době, ale od té doby se propadají do bídy. Naopak jejich populace neuvěřitelně roste. Bez různých darů a subvencí by tam byl hladomor. Je to paralela progresívního danění nebo mimořádných daní pro bohatší, kteří se tak musí rozdělit i s nemakačenky, kteří žijí na dávkách, ačkoli je nedostatek pracovníků i v profesích, pro které není žádné zvláštní vzdělání nutné. A to vše ve jménu nového boha oteplování. Ale kdyby nebyl ten, našel by se jiný. Třeba ochlazování. Nebo jeho veličenstvo Covid první. Výsledkem bude jako zatím pokaždé všeobecná chudoba a jednoho dne krach beznadějně předluženého systému. Případně ho bude nutné držet silou, jak je běžné v takových režimech. A šrouby se už pomalu utahují.

V. Novak 24.11.2022 13:39

Ochlazování bylo v módě před takovými 40 lety. Osmdesátky i sedmdesátky byly ve znamení Mezí růstu a globálního ochlazování, proti němuž se mělo bojovat černěním ledovců sazemi...

R. Langer 24.11.2022 14:14

Á, taky si na to vzpomínáte! Přesně tohle si pamatuju moc dobře! A je úplně skvělé, jak jim tyhle klimatické předpovědi po cca 50 letech vycházejí, že? ;-D ;-D ;-D

F. Zrcek 24.11.2022 12:09

Přelidněná Afrika a Asie s diktátorskými vládci jasně daly najevo, že si žádný boj za klima (nebo proti klimatu) nepřejí. Chtějí prachy pro své zkorumpované diktatury a na potlačování odporu svých občanů.

Co naopak zatím naplno řečeno nebylo, je požadavek barevných chudáků vykořisťovaných diktátorů, že nutně potřebují evropská a americká odbytiště pro vývoz svých poddaných na západ. Nejlépe, kdyby jim západ rovnou platil za to, že si je smí přebrat jeho štědrý sociální systém. Dřív přece za ně taky platil a fungovalo to. To jenom prohnilí amíci a angláni zrušili fungující obchod s lidmi a zničili výnosné plantážnictví. To sloužilo jako hlavní zdroj příjmu hlavně africkým barevným vládcům a jejich podřízeným nabobům. Všichni se mohli mít dodnes dobře, kdyby nebylo bílých šťouralů, kteří plamenně bojovali proti otrokářství.

A výsledek? Dneska diktátoři a jejich ouředlníci naopak musí sami platit pašerákům lidí lichvářské prachy, aby si ten přemnožený póvl vůbec odvezli pryč. A podruhé musí pašerákům platit sami ti parchanti určení na export v první vlně, než se v té druhé za nimi přestěhují i jejich četní příbuzní. Ti už naštěstí odcestují za sociální dávky inkasované předtím v Evropě tou první vlnou. Jenom musí zaplatit další bakšíš za to, že jim místní diktátor vydá pas a nechá je frnknout za lepším.

Ty otrokářské lodě byly po všech stránkách lepší, úhyn nákladu cestou byl nesrovnatelně nižší než dnes, nevznikal žádný problém po dodání loco, nebyly žádné tábory, kde jsou dnes připrchlíci nucení trpět o hladu a žízni, v zimě a bez lékařské péče. Jóó dřív, to mohli rovnou na plantáž a tam se už plantážník postaral. Ti lidi byli jeho draze zaplacený majetek, tak si musel ohlídat, aby mu vydrželi dřít a případně se i rozmnožili. Dneska má ten lidský odpad pro pašeráka cenu jen do té doby, než ho zinkasuje. Pak ať se klidně utopí.

Takže je jen spravedlivé, že bohaté země budou chudým vládcům těch rozvojových platit. A klidně tomu můžou říkat boj proti oteplování.

F. Svoboda 24.11.2022 10:51

Navazuji na příspěvek pana Vašíčka.R^R^R^

V období 50. až 60.let min. století vládl v Tanzanii tzv. osvícený diktátor Nyerere. Ten ve snaze zvýšit produkci obilovin zvedl jejich výkupní cenu na dvojnásobek. Výsledkem bylo, že osevní plochy klesly na polovinu. Zkrátka negři si raději lehli pod palmy. Skutečnost mám ověřenou s mise evropských lesních odborníků ( včetně mého strýce), kteří řadu let v oné zemi působili.

L. Písařík 24.11.2022 11:13

Taková Burma byla anglickou kolonií a při tom mezi největšími vývozci rýže. Nyní, po nastolení osvícené vojenské diktatury je spíše dovozcem. Způsebeno tím, že pětina mužské populace jsou mniši, kteří nic neprodukují, ale spotřebovávají stejně jako ostatní, pak mohutná armáda, která taky nic neprodukuje. :-(

Ke snížení oteplování by pomohlo, kdyby se v těch rozvojových zemích přestali množit obyvatelé geometrickou řadou - každý tvor včetně lidí produkuje teplo, čím méně lidí, zí méně tepla, třeba by se i planeta ochladila.:-P

R. Langer 24.11.2022 11:16

No, a který stát byl obilnicí Afriky? A jak to tam vypadá dnes? ;-)

K. Křivan 24.11.2022 11:39

Egypt. Obilnice Římské Říše. Dnes by bez amerického daru obilí (zadarmo) chcípl hlady. Přesto zdojnásobí své obyvatelstvo během pouhých dvaceti let.

V. Novak 24.11.2022 13:41

Egypt je závislý na ruském obilí.

K. Křivan 24.11.2022 11:52

Rhodesie. Povraždění béloši - farmáři. Vše sežrané a všude bída a hlad.

R. Langer 24.11.2022 14:15

Tak tak! :-(

L. Písařík 24.11.2022 15:04

Zatím ještě je, ale ta situace je opačná, zatím co GB Burmě pomáhala........................ Ale zkuste toto:

Tomáš Baťa před více než devadesáti lety.

V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

R. Langer 24.11.2022 11:13

No, však stejné je to u nás s elektřinou, a ostatními energetickými zdroji. Ceny se zvedají, a všeho je stále méně. Takže v principu to EU vede stejně dobře, jako ti negři. ;-)

K. Křivan 24.11.2022 11:50

Kolega od Siemense má dům se zahradou. Dva zahradníky, protože když jeden dostane v sobotu výplatu, tak nepřijde do práce až příští sobotu. Až dojdou peníze. Tak maká ten druhý.

R. Langer 24.11.2022 14:17

Možná by stačilo vyměnit oba zahradníky. Za jednoho normálního. ;-D

V. Kuhaj 24.11.2022 10:35

Sice dlouhé, ale dobré! Díky.

M. Hoblík 24.11.2022 9:46

Slíbit můžeme všechno! Hlavně, že jsme se dobře v tom Egyptě nažrali a nestálo nás to nic...

K. Křivan 24.11.2022 9:43

Svět je nejméně dvacetkrát přelidněn. Ten třetí svět. Takže dotace jenom těm zemím, které sníží počet obyvatel na dvacetinu, to je na 5%. Do těch 5% se ale započítají i ti co se už nacpali do Evropy a Ameriky. Jinak ani halíř !