30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

BIG BEN: Žádná klimatická krize nehrozí

Oteplování je způsobeno nejen antropogenickými faktory, ale i přírodními. Historie zemského klimatu zná fáze teplé a studené. Malá doba ledová skončila teprve koncem 19. století, teď pokračuje přirozené oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 30.8.2022 19:01

Navíc podle některých odborníků má v polovině tohoto století nastat nová doba ledová, takže ono se to vykompenzuje.:-)

A. Krajánek 30.8.2022 14:58

Říká se jim zelení khmérové. Pamatojete na ty rudý ?

J. Kalina 29.8.2022 21:16

za 10 let bude průměrná teplota v Evropě lišit od současného průměru o -10°C až +10°C a možná i o víc. To by bylo abych to netrefil!

Ti co nás v TV informují jsou schopni pronést tento skvost: průměrná mzda je 30.000 a někteří berou i méně!!! a vy by by jste chtěli se s nimi bavit racionálně a argumentovat.

V. Chrastina 29.8.2022 18:31

Příhodný článek na obranu zdravého rozumu proti alarmisticky aktivistickými rodiči navedené oligofrenní dívenky Grety, proti podvodníkovi Al Gorovi, proti zbídačení planety ve jménu katastrofického plánu tak zvaného zeleného ůdělu. Díky, pane Kechlibare!!V

L. Novák 29.8.2022 18:46

Autorem je Benjamin Kuras. ;-)

P. Brich 29.8.2022 19:09

Že jsou zažehnány klimatické změny, s tím se budou tito zelení podvodníci velmi prsit!

P. Skřivan 29.8.2022 17:12

Článek má některé logické problémy.

1) Vazba mezi průměrnou teplotou není nějaký model, ale historicky daná zjištění z dřívějších dob Země. Ta vazba existuje. Není tedy chytré tuto hladinu zvyšovat, a to zejména zbytečně.

2) Německý odpor k jádru není o odporu k jádru, ale o odporu k jeho staré podobě, a ta není moc bezpečná. Na velký problém stačí, aby vypadlo chlazení. Moderní řešení je SMR s pasivní bezpečností, což je o dost něco jiného, První už má US licenci. 12 kousků = jeden blok Temelína. Používá to stejné palivo, míněno lehkovodní, ne ruské a počítá se i s ekologickou likvidací.

3) Podpora obnovitelných a jiných malých zdrojů v ČR je komická. Důkaz ? Kolik bytových domů má panely na střeše, kolik má kogenerační jednotku ? Všechno je zaměřeno na energetické firmy, které do svého podnikání nechtějí pustit nikoho. To je politika ERÚ, takže kdo tam asi dosadil ty úředníky ? Problém není ani tak cena plynu, jako cena tepla z centrálních zdrojů, která by měla být nižší, než tepla z plynu.

L. Novák 29.8.2022 17:53

Komická je "logika" vaší ;-O argumentace. Viz např. bod 3) "Podpora obnovitelných a jiných malých zdrojů v ČR je komická. Důkaz ?" Důkazem naprosto šíleného rozsahu státní podpory OZE je "Bilionový tunel OZE" spáchaný Zák. 180/2005 Sb. o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Prošustrovalo se naprosto nesmyslné množství peněz za nepodstatný přírůstek využitelného výkonu nespolehlivých zdrojů. Tedy peníze do kanálu. 1000 miliard. Máte představu, kolik jsme za ně mohli mít jaderných elektráren se spolehlivým a dlouholetým stabilním provozem? Životností nejmíň trojnásobnou oproti vašim OZE?

Vy zřejmě o ekonomické efektivitě využití investovaných prostředků nemáte vůbec ponětí, o výrobě el. energie ani nemluvě. Copak nějaká malovýroba na střechách domů může mít ekonomický (i energetický) význam?

Takže vaši argumentaci hodnotím jako pouhou zelenou fantasmagorii naprosto odtrženou od reality. ;-)

P. Skřivan 29.8.2022 20:37

Nováku: OZE v podání monopolů, nejsou žádné OZE. To je nesmysl a akorát tunel na dotace. Výsledky máte, Nebo vám nestačily ty podvody se soláry za které vtrhla policie do ERÚ. Tam šlo o panely na trávě, což je ekologický zločin a určitě nešlo o skutečnou podporu OZE. Byl to (s)prostý podvod organizovaný politiky.

OZE je, že si mohu dát panel na střechu a tím sanovat spotřebu svou a přebytky odprodat do sítě nebo sousedovi např. když nejsem doma. Nebo, že si obec postaví větrník a z prodeje energie si financuje rozpočet.

Jinak plocha střech je dost značná, takže byste toho získal docela dost. Jenže to není důležité: důležité je tomu nebránit a stát to nejen nepodporuje, ale aktivně tomu brání.

L. Novák 29.8.2022 20:49

Melete hlouposti bez znalosti věci. Klasický zelený aktivista. Vaše definice OZE je nesmyslná podobně, jako všechny dotace do nestabilních OZE. Nastudujte si o tom něco. Hrát si s fotovoltaikou na střeše vlastního domku můžete i bez vykrádání kapes spoluobčanů. :-P

P. Skřivan 29.8.2022 20:59

Hlouposti melete akorát Vy. Pokud přetok prodáte za 0,50 a nemůžete si ho sám spotřebovat ani v bytovém domě, aniž byste za to platil: za co, když i ty dráty jsou vaše, tak žádné OZE nejsou. Dotace návratnost jen urychlí, ale nezajistí, takže pokud není návratnost: jsou to jen státem vyhozené peníze.

L. Novák 29.8.2022 21:05

Vy, zelení komunisti, chcete za každou cenu vykrádat cizí kapsy. Je nejvyšší čas vám ty zlodějské pracky urazit! Když něco nemá návratnost, je to ekonomický nesmysl, který nemá význam budovat. Zvláště pak v energetice.

Natáhněte si vlastní dráty od domu k domu a můžete si komunisticky sdílet přebytky energie mezi sebou. ;-)

P. Skřivan 29.8.2022 21:15

Nováku: řekl bych, že se překonáváte i Vy. Napsal jsem vám: v bytovém domě. Pokud jste to nepochopil, což jelikož jste to vy chápu, ty dráty patří SVJ. Ne dodavateli energie, takže netuším, proč by měl za jejich využití pro interní přenos ze střechy do bytu, dostávat odměnu, což se dle současných pravidel děje. Komunistické myšlení tedy předvádíte akorát tak vy, což se nedivím, protože jste profláknutej proruskej propagandista. Šíříte to, co je v zájmu toho, kdo nás chce připojit k Rusku. Takže jste stejný jako autoři zvacího dopisu.

L. Novák 29.8.2022 21:49

Hlupáku, standardní instalace v bytových domech jsou provedeny tak, aby bylo možné je připojit na veřejnou rozvodnou síť. Musí mít parametry stanovené normami a předpisy. Jestli chceš tuto instalaci využívat k jiným účelům, musíš ji odpojit od veřejné rozvodné sítě. Pak ji můžeš využívat, pokud s tím majitelé bytů souhlasí.

Pokud vím, firmy nabízející "komunitní projekty" v bytových domech nabízejí paralelní přívody k domácnostem, podružné měření u jednotlivých bytů a zásobování el. energií z rozvodné sítě z jediného přívodu do domu, podobně. jak je tomu třeba u vody. Což ale vyžaduje odpojení bytů od veřejné rozvodné sítě a stávajícího dodavatee a vydat se napospas správci komunity, který pobírá dotace za každý připojený byt. Cena el. energie je velmi nejistá, takže pro majitele bytů velké riziko. Protože nové připojení k veřejné rozvodné síti je podmíněno drahou revizí instalace, příp. i její výměna tak, aby odpovídala aktuálně platným normám. ;-)

Takže čím víc jde člověk do detailů zelených nesmyslů, tím víc se ukazuje, že podobné projekty pro majitele bytů nemohou být výhodné. A zelení zlodějíčci by se měli dobře. Majitelé bytů by byli v pasti, z níž nelze uniknout. Podobně, jako když zelení magoři přivedlli do energetické pasti celou Evropskou unii.

L. Novák 30.8.2022 6:38

Problémy v oblasti energetiky jsou z drtivé většiny způsobeny Německem. Je to klíčový hráč, říká Míl

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jaroslav-mil-ceny-energii-zastropovani_2208291945_mst

P. Brich 29.8.2022 19:10

Obnovitelným zdrojem byl i dřevoplyn, na nějž se jezdilo za protektorátu BuM!!

J. Kalina 29.8.2022 21:01

pan Skřivan se těžce mýlí, pokud úmyslně nepropaguje nesmysly. Fotovoltaiku na střechu - jedině za své. Jenom dostat ten zdroj do mezí dle normy si vyžaduje nějaké přístroje, soustava musí být připravena na příjem i odběr a to vše něco stojí a to v situaci, kdy se opět mele o tom, že by se spotřeba elektřiny účtovala dle jističů v domech a chatách, když dávno se ví v jakých vlnách a cyklech je spotřeba ne jednoho domu, ale nějaké vesnice, městečka. Dávno je to vše posichrované.

P. Skřivan 29.8.2022 21:26

Pane Kalino: to je snad jasné, že za své. Já ale píšu o využití té energie. Pokud to nevíte, tak systém je nastaven tak, že energii si z jedné budovy v jedné vsi nemůžete spotřebovat ve stejné vsi v jiném domě. Přestože ty dráty v té obci jste zaplatil vy v daních, protože dráty v obci staví obec.

Totéž platí i o bytovém domě, kde má každý svůj elektroměr, takže mu nemůžete po drátech v domě ani poslat energii ze střechy, aniž by si za to dodavatel energii naúčtoval násobek ceny, za kterou tu energii od Vás vykoupí. A za co ? Zato, abyste si ji poslal po drátech vlastního domu, které jste vybudoval vy, z elektrárny, kterou jste si taky zaplatil ?

L. Novák 29.8.2022 22:00

Blbečku zelený, ty zjevně nejsi schopen pochopit, že ty "dráty v obci" jsou projektované na připojení na veřejnou rozvodnou síť a není možné, aby se každý blbec do sítě připojoval se svou troškou elektřiny a doravoval ji bezplatně tam, kam ho zrovna napadne.

;-D Přiletěl jsi z Rudé planety?

P. Golich 29.8.2022 22:31

1) https://www.osel.cz/5926-kam-se-ztratil-oxid-uhlicity.html je to ho více, a z těch dat vyplývá, že máme nejen brutální rezervu, ale dokonce se vyplatí mít v atmosféře CO2 ještě více, pokud navíc má CO2 tak veliký vliv a zabraňuje zalednění planety, pak je to pro lidstvo ještě výhodnější

2) Německý odpor k jádru vychází z histerie zelených, velké reaktory jsou prostě levnější, pokud tomu při stavbě a financování nevelí neschopní projektoví manažeři(problém velkých staveb má EU posledních 30 let), druhá věc je v německém kontextu bezpečnost - přehnaná reakce na havárii ve Fukušimě(výsledek vyšetřování je chyba lidského faktoru), každá technologie má svoje limity a je to potřeba vědět, být pokorný a učit se z předešlých chyb

3) Pokud jsou OZE tak cool, žádnou podporu nepotřebují, dále jsou to v současné době jenom háčky čínské udice, těžce neekologické a nerecyklovatelné krámy se zapojením dětské práce v africe, podpora něčeho takového mi obrací kufr, kdyby byly OZE vyrobené u nás a také snadno zrecyklovatelné(zpět na OZE), pak má smysl jenom decentralizované nasazení a to bude vyžadovat totální přestavbu elektrické sítě s prvky lokálního plánování spotřeby a možnosti rychle přepojit distribuci tam, mezi výrobci a spotřebiteli jak je třeba.

J. Lukavsky 30.8.2022 14:43

"Na velký problém stačí, aby vypadlo chlazení." Každá technika má možnost problému, proto se zálohuje a nacvičuje když se něco stane. Logické by ale bylo, kdyby se řeklo: Tak tyto zastaralé rektory doslouží a nahradí je postupně nové, moderní, bezpečnější. Ale zastavit dosud funkční či dikonce nespustit postavený... je jaksiž "alternativní". A spoléhat, že se prostě nikdy nemůže stát, že by Slunce nesvítilo a vítr nefoukal... je už vyloženě krávovina. No a držet záložní zdroje s ruským plynem..? S tím nemůže být velký problém? J.L end

L. Novák 29.8.2022 16:33

EU vyzývá největší ekonomiky světa, aby navýšily své klimatické ambice

EU vyzývá všechny strany, aby předložily ambicióznější cíle a opatření a apeluje zvláště na největší ekonomiky, které tak dosud neučinily, aby své plány revidovaly nebo posílily,“ stojí v draftu dokumentu.

Na listopadovou klimatickou konferenci OSN COP27, která se bude konat v egyptském městě Sharm El Sheikh, se sjedou zástupci takřka 200 zemí. Na loňské konferenci v Glasgow např. několik signatářů přislíbilo phase-out uhlí nejpozději ve 40. letech, včetně Polska.

Od loňské konference se nicméně EU, třetí největší znečišťovatel na světě (počítaje souhrnně všechny členské státy EU) po Číně a USA, ocitá v plynové krizi.

https://oenergetice.cz/emise-co2/eu-vyzyva-nejvetsi-ekonomiky-sveta-aby-navysily-sve-klimaticke-ambice

L. Zídek 29.8.2022 15:34

Vzpomínám, jak počátkem 70. let tvrdili "slovutní zelení vědci", že Severní Amerika bude v roce 2 000 pod souvislou , 3 stopy silnou vrstvou ledu ! O 20 let později tvrdili, že tam měla být Sahara. Nyní přešli na " změnu počasí ". Tedy, že asi není každý den pořád stejné. Přesto se najdou moroni, kteří jim ty krávoviny věří. Hlavně mladí...

P. Skřivan 29.8.2022 17:14

Změna počasí není krávovina, ale realita. Počasí se mění stále a je to historicky objektivně prokázaný fakt. Trendy a předpovědi jsou jiná věc, a to zejména v krátkodobém horizontu (desítky let).

P. Brich 29.8.2022 19:12

Věští se z kávové sedliny nebo plamenu louče?:-P

P. Skřivan 29.8.2022 20:46

Skoro: z matematických modelů. :-)))

K. Zelený 29.8.2022 15:33

Mno, já mám se lhářem Kurašem osobní zkušenost a zatím všechny jeho zde publikované texty na jeho pověst lháře dávají punc a tento není výjimkou. Kdo by měl zájem dozvědět se něco o složení signatářů oné deklarace zaštítěné stařičkým nobelistou z oboru ani vzdáleně nesouvisejícím s klimatem, může si počíst zde:https://insideclimatenews.org/todaysclimate/experts-debunk-viral-post-claiming-1100-scientists-say-theres-no-climate-emergency/

Koho snad vyděsilo např. Kurašovo tvrzení o nevyhnutelném pohřbívání listů sklolaminátových listů rototů větrných elektráren (v Kurašově mluvě vysloužilé vrtule jsou z nezničitelného sklo-vláknového materiálu), může se uklidnit zde: https://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/21841-likvidace-a-recyklace-vetrnych-elektraren-na-konci-zivotnosti

A tak je to s Kurašovými bláboly stejně a podobně.

L. Zídek 29.8.2022 15:36

Ty už jsi dle jména důvěryhodný !

K. Zelený 29.8.2022 15:58

Posudek tykacího dědka je mi ukradený.

L. Novák 29.8.2022 16:21

Tohle je výsledek "klimatické zelené politiky" Greenpeace, Německa a EU/EK včetně českých vlád:

Cena elektřiny na burze v Praze přesáhla 1000 eur za megawatthodinu

Cena české elektřiny v základním zatížení s dodávkou na následující rok v pondělí přesáhla 1000 eur (zhruba 24 600 korun) za megawatthodinu (MWh). Na twitteru to oznámila středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) sídlící v Praze. Nad tuto hranici se v pondělí dostala také velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce.

Nad 1000 eur cena s dodávkou na následující rok vystoupala během dopoledne, oznámila burza PXE. Cena se tak dostala na desetkrát vyšší úroveň než na počátku loňského září, kdy poprvé přesáhla 100 eur za MWh. Růst cen plynu a elektřiny urychlila únorová ruská vojenská invaze na Ukrajinu, Evropská komise kvůli prudkému zdražování připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu s elektřinou.

Zdroj: ČTK