28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Vyvolaly migraci do Evropy emise CO2?

Někteří politikové a odborníci naznačují, že za migraci Afričanů do Evropy mohou klimatické změny zaviněné především vyspělými zeměmi, které mají tímto morální povinnost se o tyto environmentální uprchlíky postarat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 23.6.2015 21:04

JE JASNÉ ŽE NA OTEPLOVÁNÍ(?) NESEME VINU???

Ale to přece VŮBEC NENÍ JASNÉ!!! V minulosti (před 2000 lety), kdy žilo na Zemi 23x méně obyvatel, se také střídala chladnější a teplejší období. Prokazatelně tenkrát neexistovaly žádné automobily, letadla, velké průmyslové závody.........   

Autor se nám snaží podsunout něco, co není pravda, ale z čeho lze snadno vytřískat peníze. Třeby i za zprostředkování dopravy do "zemí zaslíbených", kde se nemusí pracovat, kde se hodní lidé postarají o jído, pití, ubytování, kde jsou na ulicích bedny, ze kterých lezou penízky, když se do nich strčí taková malá plastiková kartička.......

       Prosťáčkové, kteří si neumí dát fakta do souvislostí snadno uvěří zavádějícím prohlášením dle "logiky": "Musí to být pravda, když to napsali v novinách."

J. Jurax 23.6.2015 22:45

Re: JE JASNÉ ŽE NA OTEPLOVÁNÍ(?) NESEME VINU???

Hm ... četl jste článek, k němuž zde vyslovujete názor?

J. Kanioková 23.6.2015 17:30

v 16,50

Petiční slyšení bude začínat a Martin Konvička právě oznámil přes 145 555 !! podpisů. Díky všem kdo se podíleli a všem co podepsali.

L. Křivan 23.6.2015 12:11

V Pakistánu mají ramadán, nesmí jíst ani pít.

Přes den. Taky tam mají 45°C ve stínu.  Kapají jak mouchy.  Dobrý způsob jak příroda  likviduje muslimy.

M. Dvořák 23.6.2015 12:02

Papež nás zachrání ...

http://www.antimeloun.cz/?p=5306

P. Selinger 23.6.2015 11:57

Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku

slunce tam svítí téměř pořád a silně. Pro Saharu by bylo vhodné pomocí fotoelektřiny pohánět vrtné soupravy, které by vrtaly artézské studně, protože pod Saharou je ohromné jezero sladké vody. Tato voda by se pak používala k zavlažování zprvu hájů stromů a palem, vytváření umělých oáz a postupně k zúrodnění tamější půdy dodáním organických látek a vytvoření vrstvičky humosní země. Fantazy, že?

S. Donát 23.6.2015 12:08

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku

No, slunce pravda svítí pořád a silně, ale problém je, pokud vím, s písečnými bouřemi.

L. Křivan 23.6.2015 12:14

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku

a k čemu by to mělo být dobré ? Nebylo by pro svět lepší, kdyby se zredukoval počet arabů ?

P. Rada 23.6.2015 13:13

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku?

Dáváte příklad krátkozrakosti který vedl právě v Africe k populačnímu růstu s dnešními důsledky. Jo je to opravdu spíše fantazie založená na víře, že jen voda pod povrchem by trvale udržela populaci nad povrchem. Je Vašim omylem, že systém by byl jen proto stabilní, že má momentálně nedostatkovou vodu ze studní (která se ale nedoplnuje) tak stabilní po všech stránkách zůstal jako by se klíčově nedostatkovým nemohlo projevit něco jiného.

Podobně jak navrhujete to přeci udělali svého času v Egyptě, Dnes mají masivní problém s přelidněním, hladem kterému vzdoruje i Evropa. Kionkrétně se slávou zbudovali Asuán, začali zavlažovat,... čerpad vodu .... přibylo lidnatosti .... systém bujel - ale hlavně na zásobách domácí ropy za kterou se dalo pořídit na západě kde co od potravin přes úplatky až po zbraně... Luxus i pyramidy navíc táhly turisty a jejich peníze.

Delta nilu po Asuánu sice přestala trpět záplavami - ale ouha - nedostávalo se i dříve se záplavami přinášených živin. Tak se prostě hnojiva nakoupila a rozdala lidu prakticky zdarma - uživ se jak umíš. Kupovaly se ale stále levnější  hnojiva (mnohdy s příměsí kadmia..) - čím méně peněz bylo s rpopy a turistiky v pokladně. Potom na dluh.... panovník to neustál...  a jsme u dneška. Dnes se voda v deltě nylu čerpá už s větší a větší hloubky do které se ale začíná tlačit brakická, zasoluje se tím půda ze kterého se do portravníh řetězců s bídnou úrodou dostává ledacos - i to kadmium.

Není pak divu, že s takovýchto oblastí utíká kdo může a následovat je budou ti co musí. Jen Egypt má skoro 100mi vesměs hladových. Takle nějak jste si to představoval se studnami na sahaře?!

R. Tesařík 23.6.2015 15:21

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku?

ale z Egypta neutíkají...

P. Selinger 23.6.2015 16:24

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku?

Ale ale pane Rado! Zeleným pokryvem alespoň části Sahary by se omezily větrné bouře a přesuny mass písku, zvýšil se odpar vody do ovzduší a hlavně by se zarazilo další rozšiřování pouští, zatím co nyní se poušť nachází i tam, kde před staletími byla kvetoucí zahrada. Jediný problém je, že do toho nikdo nebude investovat, protože v koránu se o tom nemluví....

V. Kolman 23.6.2015 21:11

Re: Sahara je ideální prostor pro fotovoltaiku?

Napsal jste to pane Rado dobře. Lze to ale vyjádřit stručněji: "Na co člověk sáhnul - to zk...il!"

       Bude to znít rouhavě, ale kdyby se člověk nekakal do Afriky a ponechal ji svému osudu, neměli bychom dnes tyto problémy.

P. Vaňura 23.6.2015 21:13

Nejsem si tím jist, možná by k přelidnění Afriky došlo

stejně, i když třeba později.

P. Selinger 23.6.2015 23:04

Re: Nejsem si tím jist, možná by k přelidnění Afriky došlo

Tomu zabrání AIDS

Z. Rychlý 23.6.2015 10:49

Migrace do Evropy je trest

za sociální "jistoty" a "solidaritu" placenou z cizích peněženek. Po všech těch bojích proti kdečemu nakonec k té socialistické rovnostářské metě doplujeme. Všichni se stejně holou řití.

P. Vaňura 23.6.2015 21:11

Mýlíte se, je to trest za opuštění rasismu a podobná

politicko korektní zvěrstva. Potraviny zdarma se rozdávaly už ve starověkém Římě a vydrželo to skoro až do pádu říše. ALE nárok na potraviny byl podmíněn ŘÍMSKÝM OBČANSTVÍM, neobčan neměl ŽÁDNÝ nárok mimo to, co vyplývalo z mezistátních smluv, kde samozřejmě nebylo ŽÁDNÉ sociální zabezpečení.

Neexistovalo, aby se kdosi dopravil nějak do Říma a chtěl, aby se o něj stát či kdokoliv jiný postaral - mohl by naopak být např. prodán do otroctví!

Z. Rychlý 24.6.2015 0:10

Re: Mýlíte se, je to trest za opuštění rasismu a podobná

Ideově s vámi souhlasím, ale od římského otrokářského systému jsme snad pokročili kousek dál. Nebo ne ???? Pokud si říkáte pravičák - tak odsud posud. Jinak jste karikatura pravice.

J. Jílek 23.6.2015 10:34

nevím jak CO2, ale skupování půdy jistě

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/spekulanti-nasli-vynosny-byznys-skupuji-pudu-v-africe/r~i:article:703405/

B. Rybák 23.6.2015 23:33

Re: nevím jak CO2, ale skupování půdy jistě

To je velmi zajímavý a pro pochopení současného světa důležitý odkaz! Už před cca 2 roky jsem získal důvěryhodnou informaci o obrovské rozloze zemědělské půdy vlastněné švédskými občany V Africe! Upřesnit se mi ji ale nepodařilo!

O záborech africké půdy pro pěstování biopaliv jsou informace:

glopolis.org/soubory/38ff/publikace-zabory-pudy-v-africe.pdf

K. Luboš 23.6.2015 9:27

Některé věci jsou jednodušší...

...než vypadají: Migraci do Evropy vyvolaly německý sociální systém a průchozí hranice do Evropy v Itálii. Nic víc, nic míň.

P. Vaňura 23.6.2015 21:16

Vyvolaly to dávky, které nejsou podmíněny občanstvím

Podobný problém máme my s Cikány, tam se též nehlídalo občanství a navíc se dávají i slovenským Cikánům!

M. Prokop 23.6.2015 8:56

Ano.

Jen dodatek, " Politicky nekorektně si myslím, že by stabilitě Afriky napomohlo spíše vyčištění od islámských teroristů a změna postoje duchovních autorit všech vyznání k antikoncepci." K té antikoncepci bych přidal nějaký penzijní systém. Pokud není, jsou zárukou přežití ve stáří děti.

J. Jurax 23.6.2015 22:50

Re: Ano.

Obecně ano, ale když množství populace překročí hranici úživnosti teritoria, nejsou ani děti zárukou přežití.

P. Rada 23.6.2015 8:50

Proč tak málo údajů?

Článek má emotivní nadpis ale fakty popisující vývoj klimatu dotyčných oblastí moc neoplývá. Od meteorologa bych čekal víc. Vždyt jím uvedená míra celoročních srážek je jeden údaj ale jejich rozložení v průběhu roku, četnost těch přívalových co sumu naplnují ale především stečou jak povodně ... je faktor podstatnější.

Na to, zdali vegetace roste (nikoli přímo lidská populace) má místně dominantní vliv nejvíce omezující faktor a to je v uvedené oblasti nejčastěji voda. Ta však sama o sobě v dané oblasti může ovlivnovat nejspíše pastevecky žijící kmeny. To se také stalo a děje i s dopady na migrace - viz Cílek:

http://technet.idnes.cz/jak-porozumet-arabskemu-svetu-dz0-/veda.aspx?c=A150119_154333_veda_mla#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main

Masivní zemědělská produkce je však dnes v Africe limitována nikoli pastevectvím ale úrodnou půdou kterou však lidstvo dnes už nedokáže udržet v intenzivní produkci bez využití umělých hnojiv. (http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf) Tím, že např Egypt patřil ještě před několika lety mezi vývozce ropy měl i zdroj na nákup pootravin, hnojiv, léků, zbraní...  Domácí zdroje ale neuvážlivě náhle vyčerpal a tak se skokem dostal mezi oblasti "hladové" a nestabilní. Efektivita hospodaření se všemi zdroji v místě - včetně ropy - se tedy ukazuje podstatná. Podobná situace tedy hrozí i nám. Podobní autorovi sice mohou argumentovat tí, že si nějakým zvyšováním imisí CO2 nemusíme lámat hlavu, máme ale spotřebu na "hlavu" enormě vysokou a ta krátí zdroje. Nemáme sice tak dramaticky vyhrocený podíl mladé generace - to ale omezuje jak výbušnost tak i obranyschopnost. Proti mladé generaci migrantů u nás totiž stojí penzisté... Bez umělého hnojení, ropy a dalších dovozních artiklů se už nyní podobně jek ten Egypt neobejdeme.

Emise CO2 sami o sobě migraci nevyvolaly. - tu však vyvolala lidská chtivost kterou externality representují.

P. Vaňura 23.6.2015 9:17

Imigraci vyvolalo PŘEMNOŽENÍ v Africe,

od r. 1950 se počet obyvatel v Africe ZPĚTINÁSOBIL. Ale už v 70 letech byl problém s nadměrným spásáním.

P. Rada 23.6.2015 10:58

Re: Imigraci vyvolalo PŘEMNOŽENÍ v Africe?

S tím, že růst populace je jedním s dominantních vlivů na součastnou situaci migračního tlaku Vám dávám zapravdu. Podobnou natalitu jak některé populace v Africe ale měli i naše prababičky.

Odpověd na to proč a kde a kdy populace roste/ klesá / migruje.. je asi složitější. Napodpoví třeba "Metabolická teorie biologie". Populační četnost sama o sobě však ještě nemusí být příčinou vzniku migrační vlny. Populace totiž rostte obvykle pozvolněji oproti náhlým vlivům ktreré ji teprve migračně aktivují.

To co je podminující pro stabilitu je měrná spotřeba populace a dostupnost zásob v oblasti.  Uvedu příklad: Vystupujeteli na hory je zřetelně znát, že v delších etapách stoupání se okolní příroda/ les mnoho nezmění. Tento stav se pak ale mění náhle s dosažením určité nadmořské výšky. Změna klimatu jen ochlazením by na horách zatlačila stromové patro cca o 150m na 1C níže a toho by si nikdo ve stoupání po celých kolimetrech ani nemusel všimnout. Takto formované rozhraní, pokud se ale vyskytuje na pozvolně se měnící krajině může "vytlačit" např savanu, která už žije tak jako tak na pokraji udržitelnosti o stovky kilometrů.  Desertifikaci (http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060003) odpovídá růst četnosti písečných bouří s velkým podílem neobvykle jemného prachu. Takovýto mechanismus náhlé změny mikroklimatu - zlomu v biotopu - může uvést do pohybu např kočovné kmeny ... atd. Toto pak může být impuls který s celkově nerovnovážnou populací znervozní ... a války pak migrační vlnu zvednou.

R. Langer 23.6.2015 11:04

Re: Imigraci vyvolalo PŘEMNOŽENÍ v Africe?

Samé kraviny. :-P

J. Jurax 23.6.2015 22:55

Re: Imigraci vyvolalo PŘEMNOŽENÍ v Africe?

Mýlíte se. Specielně v tomto příspěvku pan Rada píše moudře.

P. Vaňura 23.6.2015 11:19

Poměrně dávno, už v 70 letech bylo

upozorňováno na to, že postup Sahary na jih je způsobován NADMĚRNÝM SPÁSÁNÍM vegetace stády tamních pastevců. To se ukázalo při porovnání oplocené části, kdz bzla nějaká výzkumná stanice.

Jared Diamond ve své knize Kolaps detailně popisuje genocidu v Rwandě a vyvrací tezi, že primárním důvodem bylo etnické napětí, i když k tomu přispělo nemalou měrou. Ale bylo to tak, že tam, kde nebyli Tutsiové, útočili chudí Hutiové proti o něco bohatším Huitům, to bohatství měří autor vlastněnou půdou a rozdíly nebyly nijak dramatické, maximálně měl někdo bohatá dvakrát více půdy, než chudí. Ale rozloha na hlavu klesla tak, že mnozí už měli existenční problémy.

P. Rada 23.6.2015 13:30

Re: Poměrně dávno, už v 70 letech bylo

Ano Diamond popisuje ledacos velmi podnětně. Velmi si jeho úvah považuji. Jsou totiž sezbírané s celého světa a tak ani devastacím celých dříve idylických oblastí v USA - např po těžbě... se tento autor v popisu nevyhybá. Možná tím spíše, že je tam doma a má nadhled i povědomí odpovědnosti za svět.

To co o Rwandě D. nenapsal je o tamním vlivu katolické církve - ale s kolébkou právě v naší Evropě. Církev se tam výrazně zasazovala proti antikoncepci a proti potratům... se všemi neblahými důsledky. Cítí se dnes někdo s katolíků spoluvinen?