29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KLIMA: Strategická hrozba pro Západ

Nabízí se jeden méně běžný na boj se změnou klimatu. V době, kdy svoji cestu začíná cizelovat EU, je to aktuální téma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.8.2021 19:02

Dle mně dostupných informací (ze spolehlivých amerických zdrojů), vedení Číny si uvědomuje hrozbu klimatických změn. Ty negativní klimatické změny by se silně projevily právě na čínském území. Proto nelze předpokládat, že by se Čína nepřipojila do "boje" proti negativním klimatickým změnám. Takže Petráčkův článek chápu jen jako šíření poplašné zprávy.

Klimatu sice nerozumím (je to příliš složitý problém), ale vadí mi úžasná arogance "odborníků", kteří všemu rozumí, a hlavně náklady na potřebnou technologickou změnu dovedou vyčíslit.

Osobní vzpomínky. Arogantní "odborník" na tzv. umělou inteligenci, Jeho Magnificence Jiří Zlatuška, dokázal svou arogancí (v červnu 1990) zabít slibný český projekt, který mohl Česku přinést silnou konkurenční výhodu. Zlatuška používal ve svém "vědeckém" posudku podobnou terminologii, jako dnes používají "experti" na klimatickou změnu a její dopady. Vězte, že takoví arogantní jedinci jsou poměrně dobře identifikovatelní. Tehdy i teď.

Doporučení: POKUD bychom dokázali dostatečně rozvinout technologický vývoj (inovace), pak klimatický problém by do roku 2050 byl určitě vyřešen - a za přijatelnou cenu.

V. Petr 1.8.2021 20:52

Pokud bychom přešli na atom, ani bychom další inovace nepotřebovali!

M. Pivoda 1.8.2021 21:00

Pokud bychom v Česku (samozřejmě nejlépe na univerzitě Jiřího Zlatušky) dokázali přeškolit budoucí trvale nezaměstnatelné Romy na teoretické fyziky, mohli by pro lidstvo vyřešit jadernou fúzi, a bylo by po naší energetické starosti - na věky věků.

J. Ganaur 1.8.2021 21:46

Mělbyste jít na odvykačku!Nebo skončíte v blázinci!;-)

M. Pivoda 1.8.2021 22:34

Již cca třicet let se mne snaží v Česku umlčet a nejlépe poslat do blázince. To druhé se jim určitě nedaří.

H. Paculová 1.8.2021 7:12

Generální štáby v celé řadě zemí začínají být terčem kritiky kvůli tomu, že ve velkém používají fosilní zdroje a uhlíková stopa armády je vysoká. Přitom se emise z vojenského sektoru většinou do celkových přehledů jednotlivých států nezapočítávají.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/armady-pod-klimatickou-palbou-spaluji-moc-benzinu-a-fosilnich-paliv.A210729_154937_ln_ekonomika_tesa

P. Rada 1.8.2021 7:51

To tvrzení o "většinovém nezapočítávání" by dotyční měli umět doložit. Typuji, že spíše jde o specifickou nepozornost autora. Celkové sumy těžby i transferů energetických surovin do cílové oblasti spotřeby a jejich využívání jsou přeci v makroekonomikách předmětem obchodních smluv... Takto potenciálně známé - tedy započitatelné.

K. Wágner 1.8.2021 8:32

Jak říkají ekologové - ačkoliv se vojenští plánovači dlouhodobě obávají, že ozbrojené konflikty budou vyvolány klimatickou krizí, samotní představitelé ozbrojených složek nedělají nic proti tomu, aby tuto změnu neurychlovali. Přitom globálně se na armádní výdaje ročně utratí dva biliony dolarů, což je dvanáctkrát tolik, než na klimatická opatření.

P. Rada 1.8.2021 9:50

Ano v tomto pohledu zcela souhlas. Chřestit zbraněmi a tak přispívat k výdajům na zbrojení na úkor opatření adaptačních i mitigačních a navíc za zjevné situace, když jde civilizaci s důvodů překračování už několika mezí planetární stability o budoucnost, je tragickým projevem mocenské posedlosti psychopatů. Jde ale i o selhání celospolečenského systému, který takovýmto lidem umožnuje nadlouho uchopit a zneužívat moc.

V. Klepetko 1.8.2021 10:24

Takže momentálně nám vládnou psychopati, chřestící zbraněmi ? Jejich posedlost je pro planetu hrozbou? Doufám že nemáte v plánu na to upozornit veřejnost nějakým odvážným, radikálním činem?

P. Rada 1.8.2021 12:58

Ano vádnou a dodávám, že ti pochopitelně socializovaní - ostatní jsou spíše v kriminálech. Má to i racionální jádro. Člověk s částečně otupělým emočním profilem je daleko lépe odolný stresu jak průměr populace a tak v politice nejen že se splachovací povahou vytrvá ale snadněji se pro přirozeně ostré lokty, impulsivnost, akčnost... a vnitřní pocit nadřazenosti prosazuje.

https://www.kosmas.cz/knihy/153100/mocenska-posedlost/

Jak na tuto situaci celospolečensky vyzrát je velmi obtížnou a otázkou. U pilotů, vlakvedoucích či jen řidičů autobusů se o to společnost přeci jen trochu snaží povinnými psychotesty. U politiků se žel jen spíše věří v dobrou intuici voličů. Že je lzepopulisticky oklamat je přitom letitou zkušenstí všude na světě.

Ten efekt, že se neadekvátně dobře derou k moci lidé se specificky poškozeným charakterem byl vždy. Problém dnešní doby je vysoká lidnatost a tak praktická ztráta osobních kontaktů a tedy i včasné osobní zkušenosti voličů. Čím lidnatější region - tím větší rizika.

V. Klepetko 1.8.2021 13:31

... Neodpověděl jste ale na mou otázku.

J. Ganaur 1.8.2021 13:51

To on z pricipu nedělá!:-(

P. Rada 1.8.2021 14:06

Mám za to, že jsem odpověděl na obě dvě prvé věty s 10.24. K té třetí:

Projevem jaksi odvážného a radikálního činu je v prakticky nekonečném neživém vesmíru přeci život sám. Jako jediná entita se alespon snaží jít proti naprosto převažujícímu proudu růstu entropie.

V součastné epoše antropogenně navozeného globálního nárůstu nerecyklovatelného odpadu a mizejících druhů jde ale na Zemi už spíše o "radikální" odklon od životadárné trajektorie. Odvahu toto nekrofilní počínání pozměnit na biofilní by snad lidé mohli najít v sobě i v příkladech s životního prostředí kterého donedávna byli spjatější součástí. Nikoli jen "západ" ale lidsto "STRATEGICKY" stojí před dávným dilematem MÍT nebo BÝT.

https://www.databazeknih.cz/knihy/mit-nebo-byt-78462

Pěkný zbytek dne všem.

V. Klepetko 1.8.2021 15:01

Díky za odpověď. Jsem teď o něco méně znepokojen ! :-)

I vám přeji hezkou neděli.

P. Milan 1.8.2021 14:56

Už jsi se někdy bavil s Jehovistou? Tohle je zelený jehovista.

P. Milan 1.8.2021 10:03

Kdo šetří na své armádě, bude platit cizí armádu.

V. Petr 1.8.2021 10:07

R^R^R^R^R^

P. Rada 1.8.2021 10:28

Zkušeli jste si pánové někdy zahrát strategickou počítačovou hru v prostředí s omezenými resp obnovitelnými zdroji?

Z. Lapil 1.8.2021 13:43

No jéje. Už civilization v dosovské verzi pracovala nejenom s konečnými zdroji, ale i se znečištěním.

J. Ganaur 1.8.2021 8:39

Tak to nám ještě scházelo, jednostranně odzbrojíme!Tě Bůh!:-(:-(:-(

P. Rada 1.8.2021 9:58

To je takto pojato právě nápad Váš.

J. Ganaur 1.8.2021 10:37

Váš nápad jsou stíhačky na baterky!;-D;-D;-D

P. Rada 1.8.2021 13:00

Drony už armády používají běžně a ty na kratší opetace právě hnané akumulátory.

Z. Lapil 1.8.2021 13:46

Ale ne. Jenom za každý tank zapřáhneme dieselagregát, aby mohl jezdit na elektřinu.

P. Milan 1.8.2021 10:00

Pitomost non plus ultra.

V. Klepetko 31.7.2021 20:32

Klimatická změna není strategickou hrozbou, ale přirozenou věci, na kterou se musí lidstvo adaptovat: stejně tak jako na změnu ročních období nebo na sopečnou činnost, nebo na pravidelně se vracející povodně...

Kdyby bylo klima na Zemi stabilní, člověk jako druh by se nikdy nebyvinul! Ani savci... Strategickou hrozbou pro Západ není změna klimatu, ale ideologie, založená na představě, kterou nedávno (duben 2021!) vyjádřil Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe:

"Právo na stabilní klima patří k základním lidským právům!"

To je něco naprosto šíleného, a jestliže se tento názor na Západě opravdu všeobecně prosadí a etabluje, tak to bude znamenat naši strategickou porážku nejen ve střetu s Čínou, ale i naši celkovou civilizační prohru, prohru viditelnou i kdyby tu žádné Číny nebylo, byl by to neslavný konec dlouhé cesty, kterou jsme nastoupili v neolitu...

Soud může vydat verdikt, že sníh na jaře neroztaje, protože každý občan má nezadatelné, nescizitelné, přirozené, nezrušitelné a nepromlčitelné lidské právo na sníh. Jenže on ten sníh roztaje stejně! :-)

Ne, změna klimatu, to není žádná strategická hrozba. Hrozí nám naše vlastní strategická hloupost - jsme všichni na jedné lodi, ale posádku byla zajata a u kormidla europarníku jsou uchvatitelé, šílení piráti! Nebo tam ještě nezvratně nejsou? ;-)

P. Rada 31.7.2021 20:59

Omyl pane Klepetko. Civilizace se jednoznačně vyvinuly zároven a nezávisle na sobě až za situace posledních 5 tis let v posledním neobvykle vyrovnaném a dlouhém klimatickém optimu. Proč asi?

To i když zde předtím geneticky i mentálně stejně schopný homo s.s. žil cca 65tisíc let. Celou tuto dobu ale musel pro narostlou dynamiku klimatu kočovat za řídkými a proměnlivými potavními zdroji.

Zároven ale nejde jen člověka a jeho civilizační projev - ale o biologickou rozmanitost (různověkost, dlouhověkost stomů...), která je také vázaná na vhodné relativně ustálené podmínky a má své klimatické optimum které se projevuje i pro hominidy maximem stabilních potravních zdrojů založených na půdní bonitě.

Dnes jsme nejpravděpodobněji na počátku konce civilizačně -klimatického optima.

P. Sura 31.7.2021 21:16

Sám tady vidíte (z vašich příspěvků je zřejmé), že lidstvo přežilo proběhlé klimatické změny díky tomu, že se na ně dokázalo adaptovat. Pračlověka Janečka by nikdy nenapadlo, že v době ledové musí dělat něco jiného, než si zatopit a obléct kůži, jinak chcípne mrazem. My máme navíc internet, tak proč hledat slepé stezky, jak Zemi ochladit, místo toho, najít řešení, jak přežít ve 24°C?

P. Rada 31.7.2021 22:00

Rozlišujme podle výskytu pevných sídel lidstvo jako civilizaci a lidstvo jako potulné tupy. Dříve než byly založeny civilizace přežívaly jen kočující tlupy lidí o celkové lidnatosti cca 5milionů. Více potravinové zdroje nedovolovaly.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/World_population_growth_%28lin-log_scale%29.png

Tyto tlupy se adaptovali hlavně migračním způsobem. Dnes by byla migrace 7 miliard zkázonosná - to snad uznáte.

Ve 24C prům glob teploty civilizačně přežít nejspíše nelze.

https://www.martinus.cz/?uItem=784399