28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Rekordně teplé roky 2015 a 2016

V minulém roce dosáhla odchylka globálního průměru teploty oproti dlouhodobému průměru rekordních hodnot, což dodalo argumenty zastáncům boje proti globálnímu oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Drábek 21.11.2016 12:04

Jenom doufám,

že pan Šálek prohraje. Jinými slovy, že se příliš neprojeví další faktory, které by způsobily ochlazení.

Všimli jste si, že grafy docela slušně kopírují vývoz pšenice z Ruska? Už druhý rok jsou Rusové největším vývozcem. Podobně je na tom Kanada. Ne nadarmo vyzýval guru oteplovačů Tim Flannery přinutit státy, které profitují z oteplování platit ostatním.

Jinak je diskuse opravdu výživná.

P. Rada 21.11.2016 12:49

Re: Jenom doufám?

Mě to, že Š. bude zřejmě stále více prohrávat naopak v důsledku velmi mrzí. Nikoli osobně - tam jsem s autorem v rozporu - ale ve vztahu k dopadům na okolí které mám doposud velmi rád. I prostým ale přeci jen trochu zkušeným pohledem už dnes vnímám změny v krajině které se udály hlavně za poslední desetiletí a nejmarkantněji v posledních dvou letech s celého půlstoletí co si přírody víc všímám. Např. potůčky kde jsem si dříve běžně celoročně hrával jako malý kluk, dnes tečou jen po přívalových deštích.

Mám za to, že do budoucna biosféra prostě nemůže pro řadu setrvačností adaptaci na klimatickou změnu zvládnout a vůbec už né se svou bývalou vitalitou které ale byla i naší kolébkou.

Lidé jsou sice zatím dominantní hybatelé změn ale časem na nich pro nastartované zpětné vazby zřejmě přestane tolik záležet a ubudou jim i volné prostředky. Zaslepená k důsledkům je doposud většina civilizace nejspíše pro své nynější dominantní vazby na průmysl, obchod, služby a životní uspěchanost i bytostnou schopnost si zamilovávat systém.

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Proto přes některé deklarace dobbré vůle i na půdě OSN nejspíš začne lidstvo fakticky reagovat až už bude příliš pozdě. Kéž se mýlím. Děkuji Vám za tu poznámku o vývozům pšenice s Ruska. Ilustruje fakt, že někteří na některých komoditách v nejbližší době asi i vydělají ale to jen oddálí kýžené kroky. Vydělávat dokáží jedinci i na obecně ničivé válce. Mám i proto za to, že celková bilance bude pro civilizaci časem hluboce záporná a dá tak odpověd na Fermiho paradox.

M. Šejna 20.11.2016 14:50

příštích 15 let

Pan Šálek předpovídá dvě varianty budoucího vývoje klimatu: novou stagnaci teplot a nebo pokračující oteplování.

I kdyby došlo ke stagnaci teplot a opakoval by se scénář zaznamenaný po extrémním ElNiňo 1997/98, pak stagnace sice nastane, ale na současných teplotních úrovních. Gobální teploty tedy budou 15 let stagnovat na teplotách zhruba o 0,4°C vyšších, než na kterých stagnovaly mezi roky 1998 až 2013.

Lineární trend oteplování tedy bude mít hodnotu zhruba 0,22°C za dekádu a pan Šálek bude většinu času sponzorovat pana Hollana, se kterým se vsadil. Výhra bude pan Šálka čeka jen zhruba poslední 3 roky toho patnáctiletého období.

M. Prokop 20.11.2016 15:53

Re: příštích 15 let

A vy a ostatní melouni víte, která teplota je ta správná?

P. Rada 20.11.2016 17:20

Re: příštích 15 let

Pane Prokope Vám jde možná trochu o teplotu ale daleko víc o odreagování osobních averzí vůči jakýmsi "melounům" a tak pochopitelně důsledky klimatické změny pomíjíte.

Jednou s podstatných podmínek života civilizace je přitom přísun potravin. Ty ale rostou na polích a nikoli v klimatizovaných supermarketech jak se to dnes většině spotřebitelů jeví. Výnos polí lze dnes optimálně zajistit právě za relativně ustálené ustálené teploty/chodu počasí a to v doluhodobém rozmezí +- 0.5C tak jak tomu bylo posledních 10tis let.

Součastný glob. gradient změny cca 0.2C/dekádu však posouvá podnební pásma příliš rychle a to vede i k situaci nadměrného zatěžování půd erozí. Koncem století se proto naše krajina bude pravděpodobně blížit vzhledem té kterou dnes můžete vidět na Balkáně nebo severu Španělska. Zmizí proto např smrkové porosty a nahradí je traviny a křoviny. Zimní mrazy třeba i -20 zde ale budou dál čas od času úřadovat. Výsev může sice začít dříve už dnes o cca 14dní a koncem stoetí i o měsíc a více - ale slunce bude v tu dobu stále stejně nízko nad obzorem jak dříve. Tím naroste riziko dopadů jarních mrazíků na předčasně vzešlou vegetaci. Budeli pokračovat vysušování krajiny - což se jeví pravděpodobné - neporoste jak dřív skoro nic - ba naopak. Naděje na dvě úrody se proto zde jeví zcela iluzorní. Ba naopak dopady extrémicity které už dnes úrodnost limitují budou mít důsledky jen vážnější.

R. Tesařík 20.11.2016 19:08

Re: příštích 15 let

říkáte koncem století...hmm..tušíte jaké budou v té době technologie??

P. Rada 20.11.2016 19:52

Re: příštích 15 let

Mnohé technologie mohou být doslova kouzelné - např mikroelektronika, nanotechnologie, informatika...- ale sotva už ty, které se využívají k těžbě energií a to se ukazuje podstatné. JE + fůze totiž fakticky s hlediska efektivity selhaly. To i přes celé století usilovného vývoje. Věříte , že se to změní? Dodnes proto energetika dominantně vykazuje klesající efektivitu EROEI s dopady na pokles civilizačních možností.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Roste jen masivnost těžby energií a někde efektivita jejich využití. Důsledkem dosud převažujících fosilů je právě i klimatická změna ale také průběžný pokles možností jí vzdorovat. Při dokonce rostoucí spotřebě fosilních paliv se pak budoucnost jeví neradostně. Můžete mít velmi chytrý mobil ... ale co to bude platné, pokud nebude např dostatek pitné vody nebo fosforu na hnojení jako limitujícího faktoru k výrobě potravin. Už nyní má problém s vodou řada zemí a ted právě i Boívie:

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/vodni-krize-v-bolivii-obyvatele-stoji-fronty-na-pridely-vody-3966

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

M. Prokop 20.11.2016 20:54

Re: příštích 15 let

Kam se ta voda ztratí, na Mars?

P. Rada 20.11.2016 21:45

Re: příštích 15 let

Pochopitelně se neztratí - spadne ale jinde než obvykle a v jiné dávce i v jiném čase než je bylo zvykem a na co byla připravena i infrastruktura... To je právě jeden s důvodů stále častějších povodní jako druhé stray mince. To je ale také příznačně o chápání/nepochopení dopadů klimatické změny. Teplota sama o sobě tolik neznamená jako změny vzdušného proudění které ale vyvolá, úrody která se nedostaví....

Pokud budou lidé dětsky hloupě ignorovat rizika jevu už x-krát opakovanému, popsanému v běžně dostupných odkazech .. tak si lidstvo i přes rozvinutou informatiku nutně natluče tuplovaně.

Na druhou strau dík za tu reakci - zdaleka totiž nejste sám a ostatním pěkně předvádíte co ignoranty tohoto problému asi čeká. Ještě lépe, barvitěji je to popsáno v následujícím dokumentu ke kterému odkaz znovu a znovu opakuji.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Kousek níže jsem dával i odkaz na za 900let neobvyklé sucho v oblasti středomoří - i Sýrie - a podívejte se na tu válečnou vřavu ke které tam sucho dopomohlo.

J. Křivánek 20.11.2016 21:40

Re: příštích 15 let

Cituji: "JE + fůze totiž fakticky s hlediska efektivity selhaly."

1) Fůze? Někde funguje komerční fůzní elektrárna? Co hulíš?

2) JE selhaly? A co navrhuješ? Kokain? Nebo soláríky a větrníky jako elektrárny? Za bezvěří a v zimě svícení svíčkou? U těhle sluníčkovejch nezdrojů je ten tvůj slavný a nejdůležitější údaj ERoEI, co tvůj vylejzanej mozek prohlásil za jediný ukazatel "dobrosti" energetického zdroje, dobrý? Kdybyses ty hlupáku naučil číst tak i na wiki je uvedeno pár kontruktivních kritických slov k ERoEI, je to jakýsi ukazatel, jeden z mnoha a určitě jern tupec jako ty ho může brát za jediný a jedinečný k odsouzení JE. Blbe. Na wiki máš že ERoEI u JE je 5-15. Někomentuji raději jaké je to absurní hajlznumero vytáhnuté odkudsi z řiti nějaké levičácké univerzitná mrdky. Hajzlnumero udávající interval 1:3. JE umí dělat energii 60 let, stále a pravidlelně, ty debile, takže i při ERoEI 5 je to dost dobrý zdroj.

P. Rada 20.11.2016 22:08

Re: příštích 15 let

1. Pan Křivánek žije někde v idylce a tak asi neví, že už sovětští soudruzi si od fůze za studené války před půlstoletím slibovali laciný zdroj energie na věky. Právě proto už ke svým tehdejším tokamakům pustili dokonce kapitalistické vědce jen aby měli jistotu, že teploty uvnitř už jsou dostatečně vysoké...

Skutek ale opakovaně utek a i prakticky celosvětový projekt ITER nabírá další a další zpoždění při vyšší a vyšší nákladovosti.

https://en.wikipedia.org/wiki/ITER

S tím "hulením" Vám ale dávám trochu zapravdu. Kdejaká fosilní elektrárna totiž doslova "hulí" za nás ale jak vidno přesto její energie uvádí společnost na dálku do euforie "shulených" co nevědí která hodina lidstvu bije.

2. Mám zde navrhovat řešení někomu kdo se presentuje ja přidsprostlé hovádko? Proč ale né? Je zdánlivě jednoduché - tedy jak pro koho? Pro začátek by mělo postačit naučit se kriticky myslet a něco si o problému dostudovat. Takže např k tomu závěru ...."takže i při ERoEI 5 je to dost dobrý zdroj"... Pokud je parametr EROEI jen 5x - rozpadá se jakákoli civilizace na tlupy či dokonce boj jedinců o přežití. http://casopis.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

J. Křivánek 21.11.2016 3:28

Re: příštích 15 let

1) Á páníček je chetrolíneček! Samozřejmě že vím v jakém stádiu je vývoj fůze. Žádná fůzní elektrárna zatím neexistuje a tudíž nemohla selhat v efektivitě. Dávat vedle sebe a šmahem odsuzovat na základě jakéhosi divného ukazatele reálný a nejlepší zdroj energie co máme s neexistující technologií, která určitě nebude dostupná v následujících desítkách let a možná vůbce nikdy, může jen tupej idiot rozumbrada soudruh Rada, že.

2) Soudruhu pitomče! Osočuješ mě že nepoužívám kritické myšlení, ale sám dvakrát, bez jakéhokoliv logického vysvětlení, jen tak, prohlásíš, že JE je na hovno, protože ERoEI. Ano, to je důkaz. Ale jen debility melouna jako si ty. Proč by se proboha měla společnost rozpadnou, když by u JE byl ERoEI jen 5? Tzn. na každé 4 JE by musel a být jedna navíc? Když jsou to velmi spolehlivá zařízení s životností více jak 60 let? Vysvětlíš to ty chetrolíne? A to sem záměrně uvedle 5. Na Wiki je 5 až 15. Tedy úplné hajzlnumero, co vymejšlejt buzny jako si ty. Nedovedu si představit do které prdele by se straklo 20% energie z JE na její vystavbu, udržovaní, získávání paliva a uskladnění vyhopřelého paliva. Ale budiž. Papír snese větší hovna než že ERoEI u JE je 5. Ovšem hlavně ty debílku, ERoEI je jeden z mnoha faktorů hodnocení, je to spíš taková hříčka, porovnávací koeficient, který porovnává těžko porovnatelné. Ale tupec jako ty to vezme za nedůležitejší.

P. Rada 21.11.2016 8:52

Re: příštích 15 let

1. Nevím jak jiné ale mě už jako malému klukovi bylo na otázku co bude až spálíme uhlí, vytěžíme... vysvětlováno, že bude dost energiena to vše recyklovat.

2. Vulgarity a familiérnosti nezmění nic na faktu, že ten parametr EROEI se týká poměru energií za celý život systému a na tom, že takový systém není možné nadávkami "uřvat".

Vidím, že odkaz na práve Ch Halla u K. zůstal bez odezvy (samodoučování asi ten chudák nezvládá) a tak to zkusím jinak. Aby i teplokrevný Křivánek přežil, musí živit ženu a tři děti a k tomu si topit... a tak by měla být jeho efektivita tomu odpovídající. Pokud by chtěl zajistit bezpečí skrze svého panovníka a tedy i armádu, zdravotnictví, pojištovnictví... a tedy vytvářet rozvinutou civilizační kulturu, musel by umět těžit násobě více aby část s toho mohl delegovat na podůrné služby.

Lze si i udělat rozvahu, kolik peněz je třeba do výstavby vložit a kdy se taková investice asi vrátí. Takto to dělají průmyslníci a těm se právě do investic které by za celý jejich život přinesly zhodnocení jen 5x pravidelně nechce. Majíli přežít a dokonce být v konkurenci úspěšní - musejí investovat podstatně efektivněji jak charita.

Např JETE se jen investičně navrátí podle sdělení ČEZu po deseti letech (6x za celý plánovaný život) ale to bez započítávání nákladů na provoz, palivo a nákladů na ukládání odpadů po dobu 400tis let a při anomálních úlevách na rizicích za evet škody. Peníze jsou přitom odpovídající energetickým nárokům v případech koncentrované výroby skrze velmi sofistikované technologie s malým záborem půdy a pod. Na jaderném účtu je doposud jen nějakých 25miliard přičemž nákladovost jeho výstavby se odhaduje na čtyřnásobek odhadovaná nákladovost nyní už roste rychleji jak celkové prostředky. Kdo to narůstající saldo asi zaplatí? Typuji, že ochotně za jádro lobující "soudruh + pitomec + ... +tupec" Křivánek a spol.

J. Křivánek 21.11.2016 18:09

Re: příštích 15 let

Čteš ty zelenej chetrolíne co píšu? A čteš po sobě to co píšeš? Česky to není a nějak si uje od tématu. Zkusím to zopakovat. Pozastavoval jsem se nad debilitou co si napsal.

Znovu tedy cituji: "JE + fůze totiž fakticky s hlediska efektivity selhaly."

1) Je možné diskutovat jestli selhaly či neselhaly JE, to jsou existující věci. Ale fůze zatím nikdy, nikde nefungovala v reálné elektrárně (na tom se snad shodnem) a proto logicky nelze hovořit o tom jestli selhala. Tolik logika. Zatím to vůbec není o vlastní věci ani o politických prioritách - třeba tvých - levicového zeleného zabedněného hlupáka. Jen logika. Něco co neexistuje nemůže selhat.

2) A teď k věci, o které lze diskutovat. "JE a jejich selhání." Já žádné selhání nevidím. Vidím hodně hloupých lidí, kteří brání rozvoji. A pozastavuji se nad tvým debilním nijak nezdůvodněným odsouzením JE. Nebo to plácání o jakémsi hajzlnumerním poměrovém ukazateli EROEI má být to zdůvodnění? Jeden ukazatel? Udávaný "zcela přesně" 5-15? Který v nejhorším případě říká, že je potřeba ke každým 4 JE postavit jednu JE, která bude vyrábět jen energii pro postavení těchto 5 lektráren? Pokud myslíš že EROEI 5-15 zdůvodňuje tvrzení "JE selhaly", tak to ukazuje, že logika, schopnost chápat význam a souvislosti jdou mimo tebe. Tedy je na místě používat pro tebe psychiatrická označení jako kretén, debil či idiot.

P. Rada 21.11.2016 22:47

Re: příštích 15 let

Vy pane Křivánku žádné selhání vidět zřejmě ani nemůžete - vidíte jen kretény, debili či idioty.

Něco jiného vidí vaše okolí na statistikách uváděných např zde:

http://www.worldnuclearreport.org/IMG/pdf/20160713MSC-WNISR2016V2-HR.pdf

M. Prokop 20.11.2016 20:53

Re: příštích 15 let

Bubububu ... :-P

Nic bych proti melounům neměl, kdyby neustále nechtěli mé peníze. To je pak pořádná averze!

P. Rada 20.11.2016 22:21

Re: příštích 15 let

Typuji, že i Vás především obklopuje reklama. Ta praví "chci peníze". Tak už vím kdo to pro vás ti melounisti asi jsou. K takovým mám také averzi.

M. Šejna 19.11.2016 12:12

pane Šálku

sice je od Vás hezké, že jste konečně veřejně přiznal prohru v sázce o rychlost oteplování, ale ještě jste stále nepřiznal, že Vaše hypotéza o neoteplování je zcela chybná. Stačí, abyste si porovnal porovnatelné, tedy extrémní ElNiňo 1997/98 a extrémní ElNiňo 2015/16. Pak Vám dojde, že Vaše představa o neoteplování je chybná.

Takže zde jsou globální odchylky podle GISS, na kterou se ve svém článku odvoláváte:

+0,48°C rok 1997, +0,64°C rok 1998 --> průměr +0,56°C

+0,87°C rok 2015, +1,02°C rok 2016 --> průměr +0,94°C

Z uvedeného plyne, že stejně silný ElNiňo 2015/16 je globálně o 0,38°C teplejší, než ElNiňo 1997/98.

P. Rada 19.11.2016 14:58

Re: pane Šálku

Pro věcnost doplnuji text sázky:

...„Sázka nechť je prostá, levná. Každ další klouzavé kalendářní desetiletí, v němž lineární regrese ročních průměrů globální teploty GISS dá trend oteplování pod 0,14 K/desetiletí nebo menší, bude znamenat, že Ti v únoru zaplatím deset tisíc Kč.... Vyjde-li trend 0.16 K/desetiletí nebo větší, dostanu v únoru je naopak já od Tebe. Už se těším na pravidelný roční příjem...ahoj jeník“...

Panem Šálkem to bylo před svědky přijato. Stejně ale mi přijde, že v rozporu s textem nemusí jít o "levnou" sázku. To snad jen v případě, že se teplotní trend bude stále rovnoměrně pohupovat kolem 0.15C/desetiletí - ale jak dlouho?

Aktéři se totiž při sázce nedohodli na časovém limitu. To je sice vzhledem k respektování dlohodobých jevů chválihodný postoj - ale na druhou stranu si jako lidé přiznejme, že stárneme ... a klimatický vývoj takové aspekty nezajímají. Lidsky zajímavé ale bude, kolik změna klimatu bude stát společnost která ji nebere většinově dost vážně.

Takže pánové držím Vaší vytrvalosti palce a smekám před Vámi. Budte tu s námi co nejdéle. Je málo takových kteří si za svým stojí až do konce svých dnů.

P. Vaňura 20.11.2016 14:19

Boj proti globálnímu oteplování stojí ŘÁDOVĚ více,

než činí imaginární nálkady na oteplování samotné. Např., vyšší obsah CO2 v atmosféře umožňuje rostlinám přežívat v o něco sušším prostředí.

Jestli do něčeho opravdu preventivně investovat, pak do vývoje levnějších metod pro odsolování mořské vody, Izrael v tomto dosáhl významných výsledků.

M. Prokop 19.11.2016 16:01

Re: pane Šálku

Zajímavých bude těch 15 let.

A taky Trump, který zřejmě nemá potřebu okrádat lidi bojem proti přírodě.

P. Rada 19.11.2016 17:14

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

To příznačné už se událo - proto mám za to, že nevíte která lidstvu bije a o čem píšete. Lidé si odjakživa vzájemě pomáhali či se až otrocky zneužívali. To máme zabudováno v genech. S "přírodou" proto lidstvo nebojuje - tu dnes vykořistuje či znásilnuje jakousi náhradou za vstahy vzájemného otročení kterých se nehodláme vzdát podobě, jak zbraní hromadného ničení. Na tomto lidském naturelu jedno presidentské období jen v jedné - třeba i velmi vlivné zemi - sotva co zásadně změní. Vždyt doposud jsou i rozhodnutí OSN "bezzubá". Jiná věc je, že na přírodní zákony nelze politickým trikem ani zrežírovanou volební kampaní a neobyčejnou drzostí vyzrát. Takový střet pak nemůže pro druh homo dopadnot jina než kolapsem.

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Nebo se podívekte na ukázku s těžby ropných písků právě v té nebohatší zemi světa. Co si myslíte, že na se třeba na tomto byznysu nafukujícím tamní ekonomickou bublinu, po kterém zůstane přebujelý celospolečenský dluh v podobě zdevastované země pod vlivem T. změní?:

http://priceofoil.org/content/uploads/2016/09/OCI_the_skys_limit_2016_FINAL_2.pdf

M. Prokop 19.11.2016 20:38

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

Snažíte se usilovně, ale já na ty vaše melounské odkazy se.. kakám.

Jedno či dvě presidentské období také může signalizovat bod obratu, od toho zeleného racketeeringu. Třeba ještě ne. A třeba jo.

P. Rada 19.11.2016 23:29

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

Dávám Vám zapravdu, že se snažím usilovně sobě ani Vám nenalhávat. Nejde to snadno a nemám s toho pocit výhry. Hledám Cestu na kterou ale zřejmě sám nestačím.

Ty vize, že nás někdo Vlivný povede či dokonce za nás udělá něco podstatného někdo Velký - třeba President, Bůh... - mi ale přijdou jak analogie obdivu malého bezmocného kluka k autoritě.

To je v dětském věku adekvátní postoj - naopak v dospělém už spíše projev ospalého, unaveného až zlomeného, zpátečnický až infantilní. Proto jsem právě zkusil pobídnout .."Proberte se ze zasněnosti"... To s mizivou nadějí, že na Cestu nebudu tolik sám.

P. Vaňura 20.11.2016 14:22

Hledáte cestu ALE jste v tom omezen IDEOLOGIÍ

Stačí přejít na atom, a problém je VYŘEŠEN.

M. Prokop 20.11.2016 15:57

Re: Hledáte cestu ALE jste v tom omezen IDEOLOGIÍ

Jaký problém? Zelená nenažranost? Tu atom nevyřeší.

P. Rada 20.11.2016 17:36

Re: Hledáte cestu ALE jste v tom omezen IDEOLOGIÍ

Bankéři a průmyslníci celého světa asi nevědí o tom, že právě jen pan Vanura zná fintu jak dodnes nedořešený palivový cyklus uzavřít a udělat to navíc mimořádně efektivně - tedy levně.

Proto je celý jaderně emergetický kompex v útlumu celosvětově nehledě na místní politickou situaci - např Čína. Má to ale jednu vyjímku. O jadernou technologii usilují ti kterým jde o jadernou zbran.

http://www.worldnuclearreport.org/IMG/pdf/20160713MSC-WNISR2016V2-HR.pdf

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vykon-cinskych-vetrnych-parku-prekonava-i-jaderne-elektrarny-v-usa-1172060

M. Prokop 20.11.2016 15:56

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

To jste zase vedle. Já nedoufám, že nás někdo vyvede, zásadně spoléhám na své vlastní síly. Trump je jen symptom, že takových lidí přibývá a ozývají se.

Posledního sympatického hledače Cesty jsem četl v Kimovi.

J. Schwarz 20.11.2016 16:15

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

Tak tady v Evropě by trochu teplejší klima zase tolik nevadilo. Ani Sibiř by na tom nebyla nejhůř. Chápu, že by to dělalo problémy rychle se množícímu jihu, ale tam je problémem to množení a ne zvyšování teploty. celý humbuk kolem globální změny klimatu slouží jen jako důvod k masivním přesunům peněz na jih a do neproduktivních činností. Je to náhrada války nebo "potlachu" u jistých indiánských kmenů - to se nejvlivnější bojovníci trumfovali v tom, kolik toho jeden každý ze svého majetku zničí aby jej mohli začít hromadit zase od začátku.

P. Rada 20.11.2016 16:54

Re: pane Prokope proberte se ze zasněnosti.

Nemůže to být spíše tak, že slovo "humbuk" používátee jako vyumělkovaný argument - zatímco na problémy se suchem, které dolehlo na celé středomoří s intenzitou největší za posledních minimálně 900let a také na naši zem, jako jednen s důsledků klimatické změny která zas navazuje na tůst tepelné bilance, řešení vůbec nemáte?

http://www.giss.nasa.gov/research/news/20160301/