28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Průměrná teplota na Zemi posledních sedm let klesá

Podle oficiálních a veřejně přístupných údajů americké meteorologické agentury je trend průměrných teplot na celé zeměkouli včetně moří a oceánů od roku 2015 klesající.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dubrovsky 1.2.2023 15:31

Pane Sitaři, rika vam neco termin statisticka vyznamnost? Ve vasem pripade (analyza trendu) obecne plati, ze cim je kratsi casova rada, ze kere pocitate trend, tim je statisticka chyba odhadu trendu vetsi. Jelikoz se do casove rady globalnich teplot promita nejen trend, ale i prirozena variabilita klimatu (napriklad zpusobena jevem El Nino ci slunecni aktivitou), pak (kdyz budete chtit) najdete v casove rade majici vzestupny trend i useky, na kterem je lokalni trend sestupny, coz je presne to, co jste udelal vy. Zkuste si spocitat trend napriklad za obdobi 2000-2022 nebo i za obdobi 2010-2022 a zjistite ze trend je vzestupny. Rok 2015, ktery je zacatkem obdobi, pro ktere jste trend pocital, patril k tem teplejsim a pak je celkem prirozene, ze trend z vasich 8 hodnot nebude reprezentativni pro delsi casove useky... Stejne tak i plati, ze trend na nejakem omezenem uzemi (napr. uzemi USA) nemusi byt nutne stejny jako trend globalni...

M. Dubrovsky 1.2.2023 15:37

P.S. anebo si rovnou zobrazte graf telot napr. za poslednich 50 let (treba i pomoci dat NOAA, (viz. https://www.ncei.noaa.gov/access/monitoring/climate-at-a-glance/global/time-series/globe/land_ocean/12/12/1973-2022?trend=true&trend_base=10&begtrendyear=1880&endtrendyear=2022

a zjistite, ze za poslednich 50 let (ackoliv je na prvni pohled zrejme, ze teplota stoupa) najdete vice kratsich useku, ktere vykazuji zaporny trend.

S. Florian 11.2.2023 15:10

https://magazin.gnosis.cz/snimky/teplotni-odchylky-1880-2022-01-12-nahled.png

Graf teplot NOAA jen od 1980, od kdy se trvale otepluje, proti průměru 1901-2000 obsahuje nejméně 6 krátkodobých trendů s ochlazováním proti minulám rokům.

Což takhle vzít trend od roku 1980 do 2022, ten klesat určitě nebude, to vidí i 5+ dioptrií. Klimatické cykly kratší jak 30 let nevypovídají o vývoji klimatu, ale o krátkodobých trendech ovlivněných sluneční aktivitou, oceánskýmiu proudy. Úbytek ledovců vede ke změně albeda.

Článek je typu : kdo má internet a umí anglicky = odborník na klima.

L. Beneš 31.1.2023 9:52

Co více než co jiného potvrzuje vědecké závěry o globálním oteplování nežli v posledních letech trvalý pokles průměrné teploty na Zemi!

P. Eliáš 30.1.2023 9:30

Ale tento cherry-picking tu byl vždy. :-) Snad si pamatujete jak tu různí ,,odborníci,, kremlíkova ražení vyřvávali o ,,pauze v oteplování,,. :-) Pauza v oteplování: Global warming hiatus - Wikipedia Průměrná teplota v US: Climate Change Indicators: U.S. and Global Temperature | US EPA

Cherry-picking: How to cherry-pick your 'Global warming has stopped' argument - in pictures - Carbon Brief

P. Eliáš 30.1.2023 9:32

1) https://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming_hiatus

2) https://www.epa.gov/climate-indicators/climate-change-indicators-us-and-global-temperature

3) https://www.carbonbrief.org/how-to-cherry-pick-your-global-warming-has-stopped-argument-in-pictures/

M. Dubrovsky 1.2.2023 15:41

přesně tak, pane Eliáši! (vice viz. muj prispevek jinde v teto diskusi)

M. Hoblík 29.1.2023 10:34

Člověk ve své bohorovnosti ztrácí rozum; a ty bez rozumu pošle do Bruselu rozhodovat.

J. Kalina 28.1.2023 20:44

já se usmívám. Je to jak v prezidentské kampani. Co třeba takhle:

- jsou stále stejná umístění měřidel??

- mění se jejich počet?

- mají hodnoty ze všech měřidel stejnou váhu?

Co se stane, až zachytíme FV panely všechno sluneční záření a přeměníme ho na elektřinu? Nebude to horší něž skleníkový efekt?

- co takhle zrcadly ve vesmíru posílat prasátka na ru část Země, kde je zrovna noc?

P. Rada 28.1.2023 21:03

Usmívat se můžete ale přitom můžete být zároven za lidového hlupáka.

Aby se to nestalo profesionálům, sestavili dost precizní mezinárodně nezávisle kontrolovatelný systém měření. Popis detailů lze nalést např v publikaci "Meteorologický slovník" a další odborné literatuře.

Pokud jde o nápad s "prasátky" resp s albedem planety které s principu opravdu má významný vliv, tak zde jste se strefil lépe. V ohledu klimatickém rozhoduje dlouhodobá a k celkovému povrchu planety relativně významná velikost ploch.

Konkrétněji jde už v těchto letech o změnu albeda po dobu zhruba letního půlroku na 2 milionech kilometrů čtverečních s bílé na tmavou. Tato plocha navíc průběžně roste a tak do několika desetiletí hrozí letní znásobení pozměněné sorpční plochy v oblastech nad polárním kruhem, kde je i méně oblačnosti a kam navíc v tu dobu dopadá svit prakticky celodenně. Odborníkům tento vývoj pro potenciální důsledky k smíchu pravidelně není:

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

P. Malik 28.1.2023 19:17

Bohuzel velmi zavadejici titulek a clanek.

1. Prezentovany graf nezobrazuje prumerne teploty, ale teplotni anomalie. Maximalne to rika ze jsou mensi vykyvy. Prumerna teplota samotna muze klidne stoupat.

2. Prezentovany trend neuvadi chybu mereni a statistickou chybu. Pokud je ta celkova chyba vetsi nez samotna zmnena tak ten trend klidne muze byt opacny. To ze tam nejaky program nakreslil zdanlive klesajici caru samo o sobe nic neznamena, staci jeden vyjmecny rok a cele se to otoci.

P. Rada 28.1.2023 20:44

Souhlas ale pokud by stačila jen jedna anomálie k otočení... pak by nemuselo jít o dlouhodobý tedy globálně klimatický trend - ale o podnební výkyv.

Právě s důvodů eliminace nahodile se vyskytujících vlivů (ENSO, NAO, sluneční cykly....) WMO zavedla vyhodnocování klima-dat v třicetiletém shlazení.

Takovéto základní odborné postoje ale Sitař zřejmě ignoruje. Není pak divu, že mu s řady podobných důvodů vycházejí zbloudilosti.

J. Hajský 28.1.2023 15:27

Můj egoistický názor při pohledu na ceny vytápění a plynu je: Raději ať se otepluje!

P. Rada 28.1.2023 18:06

Právě v zimním období je takto laicky ale upřímě podaný "egoistický názor" pochopitelný.

Paradoxně však právě zrychené G.W. může s důvodů odklonění Golfského proudu v důsedku odtávání v oblasti Labradoru a Gronska do Evropy na edlouhá desetiletí přinést doposud neobyčejně časté a neobyčejně tuhé zimny. Takové jako už nyní mají např. podobně geograficky položené oblasti Kanady kde jsou průměrné ziní teploty o zhruba deset stupnů nižší a ty letní zas naopak vyšší.

Jak by jste se k rozvoji G.W. postavil při častějším opakovaní hlubších zimních mrazů a tuplovaně žhavějšího léta kdy teploty zas začnou častěji přesahovat čtyčicítky?

Průběžně vyšší dynamika podnebí se každopádně ještě násobně oproti dnešku promítne do podražení potravin. To až tak, že za ně může být nezbytné vydávat většinu příjmů. Cesta s problému ven už ale může být pro nástup kladných přírodních vazeb (tání permafrostu...) prakticky znemožněna. Těšíte se na to?

J. Vintr 28.1.2023 14:24

V těch nesmyslných přích jestli se otepluje nebo neotepluje, si nikdo nevšímá toho podstatného. Všechna opatření takzvaně na ochranu klimatu škodí lidem a omezují jejich svobodu. A o to ve skutečnosti jde.

J. Jurax 28.1.2023 14:40

Jistě.

Ale dobře se na nich vydělává, což je podstatné. Jen je potřeba lidi pořádně vyděsit, aby bez odporu nesli nemalé náklady a snášeli omezení a nepříjemné dopady, na čemž zeleně magorní klimaalarmisté pracují již desítky let. Akorát změnili nejisté oteplování za změnu klimatu, neboť ta vydrží na furt - klima se měnilo, mění a bude měnit pořád.

J. Hajský 28.1.2023 15:12

Přesně tak!!

P. Rada 28.1.2023 18:32

Ve "skutečnosti" je to jinak. Opatření na ochranu klimatu se pro egoistickou sobeckost jaksi fosilně zdrogovaných, libujících si v pohodlné mocenské situaci života na ekologický dluh fakticky nerealizují. Dokladem tohoto je dál rostoucí křivka koncentrací CO2 v atmosféře.

Proces G.W. proto běží a dokonce se pro zpětné vazby dál zrychluje. S odtáváním polů pak postupně více a více bude ohrožovat většinu biosféry. Zejména v našich mírných šířkách kde byla planeta nejúrodnější hrozí našim následníkům zásadní změny.

Vláhu v krajině totiž primárně zajištují vzdušné proudy od oceánů. Jejich optimální směrová vyrovnanost je ale fyzikálně podmíněna existencí patřičně velké letní polární čepičky. O tu severní, která nám stabilizovala letní vláhu už ale v polovině tohoto století nejspíše přijdeme.

Ponás-potopářům to prosetrvačnost systému zatím vadit nemusí: ..."A o to ve skutečnosti jde".

V. Kolman 29.1.2023 0:44

Egoismus dovedený do absurdních důsledků:

Fosilní paliva jednou zákonitě dojdou (je jenom otázka kdy)! Napřed bude stát litr benzinu/nafty třeba 1000,-Kč a postupně stále více a život lidí se začne řídit pravidly, která předpověděl už pan Darwin: (nedostatek potravin, pitné vody, dýchatelného vzduchu, vzrůstající agresivita [války], zamoření odpadky všeho druhu.......). Nic dobrého lidstvo zřejmě nečeká.

"Boj" proti CO2 se mi při tomto pohledu jeví jako naprosto marginální záležitost, sloužící k obohacení několika málo jedinců TEĎ HNED.

Je to můj názor starého skeptika - kéž bych se mýlil.:-(:-(:-(

P. Rada 29.1.2023 1:35

"Bojovat" s CO2 je nedomyšleností oproti tomu, že nejefektivnější výsledek by mohl dát boj s přebujelou lidskou chtivostí vrcholící zbytečnou spotřebou.

Ta je dnes už více jak dvouřádově vyšší jak ještě tomu bylo u prapředků a dále je štvána nevybíravou, všude-přítomnou reklamou do konzumu pro konzum, kde je ale hlavním cílem kapitálvý růst. To vše ale za produkce kapitálově už nepoměřovaných nerecyklovatelností, kde CO2 je jen jedním s projevů nerovnováhy uhlíkového cyklu.

Fiktivní, jen penězi ale nikoli faktickými hodnotami (jouly, kilogramy...) poměřovaný kapitál, takto roste pro svůj růst na úkor možností rozvoje lidských schopností ba dokonce biologických vlastností.

Lidé totiž patří mezi relativně nejrychleji se rozvíjející biologické druhy. K bytostnému rozvoji je ale obecně třeba ustáleně bohaté rostředí a v něm dostatek ČASU - nikoliv Fosilů či Peněz.

Za fosilní zdroje dokázal zatím lidský um najít částečné náhrady v podobě OZE. Také technologický rozvoj ale vyžaduje dostatek času. Vše je pro omezenou nosnou kapacitu prostředí (https://cs.wikipedia.org/wiki/Nosn%C3%A1_kapacita) reálné jen při řádově snížené spotřebě. Řešením by mohl být nikoliv extenzivní ale intenzivní rozvoj společnosti na bási NERŮSTu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst

J. Vintr 29.1.2023 2:18

Fosilní paliva, alespoň ropa a zemní plyn nejspíš jen tak nedojdou. S velkou pravděpodobností se totiž o stále v zemské kůře tvoří. Jsou na to teorie a prakticky by to potvrzoval fakt, že se tyto suroviny objevují ve dříve vytěžených ložiscích.

P. Rada 29.1.2023 12:04

Faktem jen je, že se zejména v ropném průmyslu zlepšují možnosti jak ložiska efetivněji dotěžit či těžit takterá byla dříve technicky nedostupná. Přesto má už neprostá většina zemí světa svůj ropný vrchol za sebou:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ropn%C3%BD_zlom

To, že se fosily v zemské kůře tvoří je tak akorát výsledkem fantazií o nekonečnosti neobnovitelných zdrojů, jejihž nositelé si nechtějí připustit fyzikální problematičnost tvorby uhlíku i ve vesmíru - natož v zemském nitru - viz 3alfa proces.

https://www.idnes.cz/technet/vesmir/vedci-konecne-dokazali-spocitat-jev-bez-ktereho-by-nebyl-zivot.A110513_123112_tec_vesmir_mbo

P. Eliáš 30.1.2023 9:39

Abiotický původ ropy je jen teorie. Nikdo to neprokázal. Žádné průkazné statistické záznamy o doplňování ložisek neexistují. :-) Pamatuji si na jednoho zastánce této teorie, jméno už nevím, a ten vysomral miliony dolarů na zkušební vrt někde v Norsku. Vrt hluboký jako prase a celkem tam našel neuvěřitelných 30 barelů ropy. 8-o;-D

J. Rejzek 28.1.2023 14:24

Je to nesmyslné blábolení. Teploty za deset let , ani padesát let nemohou vypovídat o jakémkoli trendu .

Zajímavá teorie je o ubývání ledovců a růstu ledovců. Ta říká, že když se ohřejí oceány, tak jsou větší srážky, včetně zimních a ledovce rostou a sestupují do údolí. Ve středověkých Alpách chodila procesí po rozkvetlých loukách k čelu ledovce a lidé se modlili za to, aby se ledovec zastavil. Byla to doba tepla, hodně pršelo-sněžilo, řeky byly dravé, plné peřejí a ne zanešené několika metry nánosů z dob, kdy jsou malé srážky. Když se podle zelených teorií oteplují oceány, proč panují na celé zeměkouli sucha, rozšiřují se pouště a lidé žízní?

P. Rada 28.1.2023 18:47

Na celé "zeměkouli" sucha rozhodně nepanují. Kalifornie posledního měsíce si např zažila své se srážkami 600ˇ% normálu. To ačkoli rok předtím ji zužovalo neobvykle vleklé sucho:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kalifornii-zvyklou-na-extremy-zaskocily-silne-boure-ohrozuji-25-milionu-lidi-223518

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotoreportaz-rozpalene-zeme-kalifornie-vyschla-temer-do-posledniho-zrnicka-208710

Začíná tedy panovat rozvrat dosavadního relativně vyrovnaného klimatu. Začíná dynamičtější a méně předvídatelné podnebí.

To fyzikálně proto, že jednak rostou průměrné teploty a tedy i množství vláhy v ovzduší a s hlediska přenosu této vláhy po planetě se začíná měnit poměr pevnin (ubývá zejména letní severní polární čepička). To vše začíná navozovat jinou a dynamičtější a proměnlivější atmosféricou cirkulaci.

Tuplovaně více vody nejspíše spadne nad oceány a ta která spadne na souších bude mít stále častěji nárazovější charakter a proto spíše odteče a tím navodí místní půdní sucho i když ze srážkových průměrů to tak vypadat nemusí.

J. Rejzek 29.1.2023 8:42

Kalifornie posledního měsíce? To je nějaký dlouhodobý trend, když po letech sucha zaprší? Dohledejte si jak se rozšiřují poště a o kolik km. za posledních padesát let postoupil Sahel. Podívejte se na sto let staré fotky z hor. Chaloupky zavalené až po střechy. To nemá s oteplováním nic společného. I kdyby v letošní zimě bylo chladno a sníh ležel od listopadu, tak ho mnoho nebude. Prostě málo prší-sněží.

J. Lukavsky 30.1.2023 8:40

"Teploty za deset let , ani padesát let nemohou vypovídat o jakémkoli trendu" No o trendech asi nevypovídají ani teploty za pouhých 150 let... proto je dobře si ve WIKIPEDIA nahledat "klimatická změna, Vostok". Tam jsou teploty a CO2 za cca 400 000 let nazad, změřené hodnoty z vrtů do ledovce v Antarktidě, žádné modely=smetí dovnitř, smetí ven. No a je vidno z těch grafů, že teploty i CO2 oscilují skoro pravidelně, už dávno nežli člověk slezl ze stromu. A hlavně, že nejdříve roste teplota a pak, se zpožděním cca 300 let CO2. Příčina - následek. Věda je znalost příčin (Descartes). J.L. end

P. Eliáš 30.1.2023 9:47

Tak založit vše na vrtu Vostok je , s prominutím, hlupáctví. A častokrát to používají manipulátoři. ;-D Například zde - záznam z vrtu Vostok doplněný o současné hodnoty:

1) https://www.antarcticglaciers.org/glaciers-and-climate/ice-cores/ice-core-basics/

J. Lukavsky 30.1.2023 10:45

Skoro pravidelné oscilace teploty a CO2 jsou i vrtech z jiných ledovců, třebas z Grónska. Jinak ale asi těžko lze zpochybnit, že doby ledové a meziledové se střídají velice pravidelně, učí se to v geologii a lze si to ověřit i v cihelně, ve žluté spraši je několik tmavých vrstviček. J.L. end

J. Lukavsky 30.1.2023 10:56

No nějak mi ten váš odkaz ten Vostok nezpochybnil, spíš

naopak. Pro jistotu jsem to přeložil překladačem, takže hlupáctví bude spíše na jiné straně nežli u Vostoku, nemyslíte? Překlad: Záznamy o ledových jádrech se celosvětově shodují na těchto úrovních a odpovídají přístrojovým měřením z 50. let 20. století a potvrzují jejich spolehlivost. Měření oxidu uhličitého ze staršího ledu v Grónsku je méně spolehlivé, protože vrstvy roztavené vody mají zvýšený obsah oxidu

uhličitého (CO2 je vysoce rozpustný ve vodě). Starší záznamy o oxidu uhličitém jsou proto nejlépe převzaty z antarktických ledových jader.

end