28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Oteplení prospěje našemu zdraví

Je nanejvýš znepokojivé zjištění, že lidé nekriticky spolknou falešné informace médií, které tvrdí, že globální oteplení daleko více ohrožuje naše zdraví, než pandemie Covid-19. Vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že chladnější počasí je hlavním zabijákem, zatímco v teplejších měsících úmrtnost klesá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mertan 3.4.2020 10:22

Geological findings suggest that the desert was then covered by a thick layer of ice. The glaciers covered more than 8 million km2 from the Massif du Hoggar in southern Algiers to the Mauritanian Atlantic coast. The sea surface level fell dramatically, and the extensive shallow waters along the coasts of the continents were turned into dry land. This caused the great mass extinction during the transition from Ordovician to Silurian.The ice age lasted for about 2 million years. The remains of large furrows and grooves created by the Andean-Saharan ice sheet can still be seen today. At the foot of Massif du Hoggar in southern Algiers is a typical U-shaped glacier valley with polished rocks and low elongated hills, all of which indicate a past ice age.

One paradox in connection with the Andean-Saharan ice age is that the CO2 concentration in the atmosphere remained rather high compared with today's level. Some findings even show that the CO2 concentration was up to 16 times today's level.

D. Müller 2.4.2020 15:43

Kde je více života na rovníku nebo na pólech? Teplo je život, mráz je smrt. Jak je to s rozumem si nedovoluji napsat :-)

P. Rada 2.4.2020 17:11

Jste trochu na stopě. Zkuste ale přeci jen použít víc rozumu. Rovník ani pol přeci nemají žádnou plochu.

Tak znovu. Kde je více ploch plných života? Co je potřeba k životu? Kde je tedy nejvíce biomasy? Kde vznikaly a jsou nejsilnější civilizace? V mírných oblastech nebo kolem rovníku? V oblastech kde je dostatek srážek a s nimi vegetační pokryv nebo kde je sice velmi teplo ale sucho? Kde je nejúživnější zemědělská půda? Kde mají oceány největší rybolovné výnosy? Kam se plaví velrybáři? Spíše do tropických moří nebo spíše k polům?

D. Müller 2.4.2020 17:38

Pane Rado, tak ještě jednou... máte pytel pšenice. A můžete si udělat pole kde chcete. Uděláte si ho na pólu nebo na rovníku? Kde se stavěly pyramidy? Na pólu nebo kousek od rovníku. Oblasti středního pásma dosáhly rozvoje, když se vypořádaly s problémy spojených se zimou... Kam jezdí potápěči za zážitky, kouknout se na pestrý život? K Baltu nebo Rudému moři? Tři nejnutnější potřeby cestovatelů v tomto pořadí: 1) teplo 2) voda 3) jídlo... bez tepla jste do rána v pánu, bez vody do tří dnů a bez jídla za 60-90... Raději se v zimě budu krmit na zahradě ananasy než v létě sněhovými koulemi. Jak říkám. Teplo je život, mráz je smrt. A ne, že na mne vytáhnete jako argument tučňáky :-)

L. Novák 2.4.2020 17:42

Magor "Rada" nejspíš netuší, že kolébka lidského druhu je v Africe, tedy v nejteplejším klimatickém pásu.

Je to marný, je to marný, je to marný...

Z. Lapil 2.4.2020 18:11

Pozor na jednu věc: ...

Tedy - chtěl jsem psát, že v oceánu je minimum života/planktonu v rovníkových oblastech, kde je teplo a tudíž málo kyslíku ve vodě. Pokus o ověření skončil tím, že za všechno může železo.

Což jsem nepřiměřeně zjednodušil, ale článek z Vesmíru z r. 2003 mi přijde dost zajímavý: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2003/cislo-3/jak-zurodnit-oceanske-pouste.html

L. Novák 2.4.2020 18:25

No, ono jde hlavně o rozvoj fytoplanktonu, u něhož může být nedostatek nějaké živiny ve vodě oceánu limitujícím faktorem růstu. Na fytoplanktonu, který čerpá energii slunce fotosyntézou a vytváří organické látky v obrovském množství, je pak závislý celý potravní řetězec, zooplanktonem počínaje a predátory konče.

Z. Lapil 2.4.2020 18:33

v tom Vesmíru právě tvrději, že železo v oceánech došlo poté, co železnaté ionty oxidovaly na nerozpustné železité a od té doby je fytoplankton závislý na prachu z pevniny a že do tří oblastí vítr nedofoukne. Takže tam nějaké sloučeniny železa přilili a koukali, jestli voda zezelená (chlorofyl) a ona opravdu zezelenala.

Hodně zjednodušeno, počítám, že vás nemusím školit. Buď si to umíte přečíst nebo to víte.

L. Novák 2.4.2020 18:44

Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí a slunce tam nedosvítí...

Mimochodem, přidávání dvojmocného železa je jednou z pomocných metod k maximalizaci růstu akvarijních rostlin (kromě dalších hnojiv) a hlavně rozpouštění plynného CO2, který dokáže přírůstky zmnohonásobit.. :-)

Z. Lapil 2.4.2020 18:51

No vida, co se člověk nedozví, a ani se nemusí zeptat :-). Díky.

J. Lukavsky 3.4.2020 20:13

"Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí" nicméně některé hlubinné mořské proudy vystupují na povrch právě v oblastech pólů a vynáší to Fe2 nahoru, řasy ho pohltí, vyrostou, sežerou je kril a kril zase ryby a velryby.... takže proto jsou polární moře rybnaté. Elementary dear Watson. S.Holmes

P. Rada 2.4.2020 22:30

Raději bych věcně argumentoval a třeba si přitom sám poopravil náhled.

Pokud ale pane M. předpokládáte, že můj zájem je vytahovat se na Vás přes tučnáky (věcné argumenty předtím jste ignoroval) - vzdávám diskusi.

D. Müller 3.4.2020 18:06

Pane Rado. Se mnou je to těžké. Já nejsem skeptik. Já jsem vítač. 

L. Písařík 2.4.2020 11:12

Pro klimáky a strašpytle. Když bude tepleji, bude se méně topit, bude méně klimatických plynů a tím se ochladí protože nebudou zadržovat sálání země. Tak že klimákové se mohou z oteplování země jenom radovat. Proč se neradují a stále

vymýšlejí hovadiny - to je lidskému zdravému rozumu nepochopitelné.

V. Braun 2.4.2020 11:31

Asi potřebujete trochu seštelovat váš "lidský zdravý rozum". Pak pochopíte.

L. Novák 2.4.2020 11:48

Podle rudozelené (hnědé) šablony? Té vaší?

R. Langer 2.4.2020 11:56

A v čem je tedy chyba? Poučte nás...

P. Rada 2.4.2020 12:34

Chcete opravdu poučení? Zkusím napovědět. Jakmile je jednou Co2 uvolněn s uvěznění mimo uhlíkový cyklus kde byl celé stamiliony let, zůstává v atmosféře zas celé miliony let než se může významě projevit pokles vzdušné koncentrace vlivem horotvorných procesů.

V třetihorách s neúživným podnebím trvalo ochlazení od excesu na K/T rozhraní na setrvalý pokles o 6C celých 65milionůlet než se planeta dostala do intenzitou rozvoje života do dokonce optimální ale metastabilní situace.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Tu totiž garantují začínající ale celoroční polární čepičky které tvorbou teplotního rozhraní stabilizují přenos vláhy s oceánů nad kontinenty a takto optimum možností zemědělké produkce.

Biosféra která dnes ještě obsahuje 550GtC a je výfuky a komíny všech typů antropogenně sycena 100x intenzivněji jak od průměrné sopečné činniosti to rozhodně nezvládá. Proto nejenže už nedokáže akumulovat 10GtC ročně ale svým rozpadem naopak začíná ke skleníkovosti ctě nechtě přispívat. Viz rozpad našich lesů. Proces dnes intenzivně brzdí jen akumulace vzdušného CO2 do vod oceánů kde ale také už začíná odumírat život (zejména korálových útesů) a které s oteplením navíc hrozí začít produkovat metan vázaný v hydrátech na dnech polárních oblastí. Jestli k tomuto dojde bude s civilizací pro ztrátu úživnosti planety konec.

R. Langer 2.4.2020 13:49

Tebe jsem se neptal, Zelený bolševiku, ty tvoje prolhané namemorované bludy mě nezajímají. :-P

J. Lukavsky 3.4.2020 19:53

"je výfuky a komíny všech typů antropogenně sycena 100x intenzivněji jak od průměrné sopečné činniosti" No pokud vím tak spalován fosilů produkuje cca 10 Gt CO2 a sopky cca 1 Gt CO2 ročně, čili je to 10 x, nikoli 100 x. J.L

V. Braun 2.4.2020 14:37

Že by pod Kralický Sněžník technické myšlení nedorazilo? Nechce se mi věřit. Za prvé, možná vás překvapí že ne všechen CO2 je generován vytápěním, a dále při zvýšení teplot roste spotřeba na klimatizace, což je jen ukázka dalších výhrad k jako absurdita míněnému příspěvku výše.

V. Braun 2.4.2020 14:40

Doplnil bych, že při zvýšení teplot také klesá účinnost tepelných elektráren, která závisí na co nejnižší teplotě na konci cyklu.

J. Jurax 2.4.2020 16:35

Solárům vedra též nesvědčí ...

P. Rada 2.4.2020 17:29

Ano solárům vedra také snižují účinnost. Dělá to sice v našich podmínkách jen pár procent (-0,4%/K) ale tam kde je nedostatek ploch, slunce jde hodně do nadhlavníku a lze využít relativně chladnou vodní plochu se proto sedokonce budují solární elektrárny na vodě.

s://zoommagazin.iprima.cz/veda-technika/nejvetsi-solarni-elektrarna-na-svete-bude-plavat-na-vode

L. Novák 2.4.2020 17:45

Jasně, za*ereme si vodní plochy fotovoltaikou. Blbe!

V. Braun 2.4.2020 19:54

Ano, to je pravda.

J. Lukavsky 4.4.2020 10:56

"při zvýšení teplot roste spotřeba na klimatizace," no to by šlo vyřešit prostě: solární panel na střechu a napojit na klimošku. Svítčko sluní = horko ale i elektřina do klimošky. Elementary dear Watson.

Ś. Svobodová 2.4.2020 10:24

Ovšem mezitím co zvýšení teplot způsobí, že středo a severo euroameričané už do teplejších oblasti na důchod nepotáhnou, Afričané potáhnou do oblastí chladnějších, tedy do Evropy

V. Braun 2.4.2020 10:45

Ani to nemusí být afričané, postačí arabové ze suchem sužovaných oblastí.

L. Novák 2.4.2020 11:53

Blabla Arabové. Ti jsou na suché podnebí zvyklí stejně, jako velbloudi. ;-)

Důvody, proč se stěhují, jsou sociální dávky štědré EU. Easy living... Snadný a bezstarostný život na účet domácího obyvatelstva. Ostatně, známe to už z vlny vystěhovalectví z Česka do Kanady, že? :-P