18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

KLIMA: Oteplení prospěje našemu zdraví

Je nanejvýš znepokojivé zjištění, že lidé nekriticky spolknou falešné informace médií, které tvrdí, že globální oteplení daleko více ohrožuje naše zdraví, než pandemie Covid-19. Vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že chladnější počasí je hlavním zabijákem, zatímco v teplejších měsících úmrtnost klesá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Müller 2.4.2020 15:43

Kde je více života na rovníku nebo na pólech? Teplo je život, mráz je smrt. Jak je to s rozumem si nedovoluji napsat :-)

P. Rada 2.4.2020 17:11

Jste trochu na stopě. Zkuste ale přeci jen použít víc rozumu. Rovník ani pol přeci nemají žádnou plochu.

Tak znovu. Kde je více ploch plných života? Co je potřeba k životu? Kde je tedy nejvíce biomasy? Kde vznikaly a jsou nejsilnější civilizace? V mírných oblastech nebo kolem rovníku? V oblastech kde je dostatek srážek a s nimi vegetační pokryv nebo kde je sice velmi teplo ale sucho? Kde je nejúživnější zemědělská půda? Kde mají oceány největší rybolovné výnosy? Kam se plaví velrybáři? Spíše do tropických moří nebo spíše k polům?

D. Müller 2.4.2020 17:38

Pane Rado, tak ještě jednou... máte pytel pšenice. A můžete si udělat pole kde chcete. Uděláte si ho na pólu nebo na rovníku? Kde se stavěly pyramidy? Na pólu nebo kousek od rovníku. Oblasti středního pásma dosáhly rozvoje, když se vypořádaly s problémy spojených se zimou... Kam jezdí potápěči za zážitky, kouknout se na pestrý život? K Baltu nebo Rudému moři? Tři nejnutnější potřeby cestovatelů v tomto pořadí: 1) teplo 2) voda 3) jídlo... bez tepla jste do rána v pánu, bez vody do tří dnů a bez jídla za 60-90... Raději se v zimě budu krmit na zahradě ananasy než v létě sněhovými koulemi. Jak říkám. Teplo je život, mráz je smrt. A ne, že na mne vytáhnete jako argument tučňáky :-)

L. Novák 2.4.2020 17:42

Magor "Rada" nejspíš netuší, že kolébka lidského druhu je v Africe, tedy v nejteplejším klimatickém pásu.

Je to marný, je to marný, je to marný...

Z. Lapil 2.4.2020 18:11

Pozor na jednu věc: ...

Tedy - chtěl jsem psát, že v oceánu je minimum života/planktonu v rovníkových oblastech, kde je teplo a tudíž málo kyslíku ve vodě. Pokus o ověření skončil tím, že za všechno může železo.

Což jsem nepřiměřeně zjednodušil, ale článek z Vesmíru z r. 2003 mi přijde dost zajímavý: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2003/cislo-3/jak-zurodnit-oceanske-pouste.html

L. Novák 2.4.2020 18:25

No, ono jde hlavně o rozvoj fytoplanktonu, u něhož může být nedostatek nějaké živiny ve vodě oceánu limitujícím faktorem růstu. Na fytoplanktonu, který čerpá energii slunce fotosyntézou a vytváří organické látky v obrovském množství, je pak závislý celý potravní řetězec, zooplanktonem počínaje a predátory konče.

Z. Lapil 2.4.2020 18:33

v tom Vesmíru právě tvrději, že železo v oceánech došlo poté, co železnaté ionty oxidovaly na nerozpustné železité a od té doby je fytoplankton závislý na prachu z pevniny a že do tří oblastí vítr nedofoukne. Takže tam nějaké sloučeniny železa přilili a koukali, jestli voda zezelená (chlorofyl) a ona opravdu zezelenala.

Hodně zjednodušeno, počítám, že vás nemusím školit. Buď si to umíte přečíst nebo to víte.

L. Novák 2.4.2020 18:44

Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí a slunce tam nedosvítí...

Mimochodem, přidávání dvojmocného železa je jednou z pomocných metod k maximalizaci růstu akvarijních rostlin (kromě dalších hnojiv) a hlavně rozpouštění plynného CO2, který dokáže přírůstky zmnohonásobit.. :-)

Z. Lapil 2.4.2020 18:51

No vida, co se člověk nedozví, a ani se nemusí zeptat :-). Díky.

J. Lukavsky 3.4.2020 20:13

"Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí" nicméně některé hlubinné mořské proudy vystupují na povrch právě v oblastech pólů a vynáší to Fe2 nahoru, řasy ho pohltí, vyrostou, sežerou je kril a kril zase ryby a velryby.... takže proto jsou polární moře rybnaté. Elementary dear Watson. S.Holmes

P. Rada 2.4.2020 22:30

Raději bych věcně argumentoval a třeba si přitom sám poopravil náhled.

Pokud ale pane M. předpokládáte, že můj zájem je vytahovat se na Vás přes tučnáky (věcné argumenty předtím jste ignoroval) - vzdávám diskusi.

D. Müller 3.4.2020 18:06

Pane Rado. Se mnou je to těžké. Já nejsem skeptik. Já jsem vítač. 