28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Koronavirus a globální oteplování

Nebojte se, nehodlám zde dokazovat, že pandemii koronaviru zavinilo globální oteplování, i když mu různí lidé kladou za vinu ledacos. Tají grónské ledovce? Díky globálnímu oteplování. Nebo naopak rostou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 5.4.2020 18:13

Právě jsem se vrátil procházky a musím se vás něco zeptat:

Pod Zámkem v Děčíně (krásná scenerie) je cyklostezka, lemovaná zábradlím. Šedivým,pěkně ohřátým. Ale nestejně: kus zábradlí s novějším lakem je znatelně teplejší, než s barvou zašlou. Jak jsem šel-teplo-chladno -teplo a najednou bum-o hodně chladnější kus. Podíval jsem se nad hlavu: modromodré nebe, akurát ve stínu mostu podvečereního Slunce.. Sakra, kde je to záření skleníkových plynů, které má dle oficiální hypotézy vyzařovat k Zemi jednou tolik tepla, než Slunce?

L. Novák 5.4.2020 18:24

"Skleníkové plyny" určitě víc než Slunce nezáří. Ani jednou tolik (= stejně :)

Kdepak jste k takovému nesmyslu přišel? :-P

P. Zinga 6.4.2020 5:44

Pane Nováku: Slunce 161W/m2,

Skl. plyny 340W/m2.

Alespoň podle IPCC

L. Novák 6.4.2020 9:26

Nesmysl to je tak, jak jste to napsal. Otázkou je, co přesně uvádí a jak tato čísla vykládá IPCC...

Z. Lapil 5.4.2020 21:17

CO2 nezvětšuje sluneční záření. Ten zajišťuje, že se teplo z ohřátého zábradlí nevyzáří do vesmíru, ale ohřeje planetu.

Podobný princip (teplo nezmizí někde ve vesmíru, ale odráží se zpět) způsobuje, že v zimě je zatažená noc spíš z těch teplejších, zatímco na opravdové mrazy potřebujete jasno.

Ještě dodám: o vaší tepelné pohodě rozhoduje poměr tepla sálavého (slunce, kamna) a tuším konvekčního (teplota vzduchu). Jedním extrémem je sálající krb ve vymrzlé místnosti, druhým vyhřátá prádelna se studenými stěnami; existuje dokonce pojem studené sálání.

L. Novák 6.4.2020 17:52

To je dobrý příklad pro ilustraci rozdílu. Zatažená obloha (vrstva mraků, tedy jemně vysrážená voda) je (v daném množství) výrazně účinnější tepelnou izolaci a ochranou zemského povrchu před ochlazením, než nepatrné množství CO2. Čistá (jasná obloha) je mnohem lépe propustná pro tepelné vyzařování povrchu Země i ohřátého vzduchu, než obloha zatažená, kterou infračervené (tepelné) záření proniká jen velmi málo.