28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA KONFERENCE OSN: Jarmark marnosti a planých slibů

Zástupci 200 členských zemí OSN potřebovali na konferenci o klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dva dny navíc, aby se v neděli nakonec po 14 dnech dohodli na kompromisním znění závěrečného dokumentu. Výsledek je ale jalový.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 23.11.2022 12:38

Jaký cíl má mít ten fond na zmírnění následků klimatické změny pro třetí svět? Co se stane, když tyto státy začnou dostávat peníze? Vyvrtají studny a postaví vodovody do vesnic? Přehradí řeky a přesměrují je do suchých oblastí nebo aby zabránily záplavám? Postaví jaderné elektrárny, aby mohly rozvíjet průmysl a lidé nebyly závislí na zemědělství?

Pokud ne, tak jsou to vyhozené peníze. Pokud si tamní vlády nakoupí nová Ferrari a jachty, tak to moc nepomůže.

Peníze se musí investovat do přizpůsobení se změnám. Zajistit, aby i po změně prostředí tam bylo možné žít (ne přežívat).

Proč se tyto státy nesnaží rozvinout i bez vnějších vlivů? Proč nepodporují vzdělanost obyvatel?

PS: Čínu to stojí značné úsilí, aby byla stále považována za rozvojovou zemi. ;-)

A přitom těmto zemím pomáhá významně již nyní. Zkupuje kdejaký tamní důl na vzácné kovy, aby zajistila práci tamnímu obyvatelstvu! :-)

Hlavně dětem. Nejlepší je škola života. Tak se stará i jejich vzdělání.

P. Rada 23.11.2022 15:43

Ten cíl pomoci rozvíjejícím se totiž tkví např. udržitelnosi místního civilizačního života. Tedy aby civilizačně (to znamená při pevném osídlení) ustáli narostlou dynamiku kimatu a mohli s námi dál i surovinově kooperovat. Tedy aby zas doslova neuseli migrovat a migrovat kočováním za stády...... Tak jak to pro neudržitelnost pevných sídel dělali naši společní pradávní předci po zhruba 60tisíc let!

Teprve Holocénní klimatické optimum totiž navodilo dlouhodobé předpoklady pro nárůst bonity půd a tedy pro usídení na opakovaně obdělávaných pozemcích. S optimem klima podmínek ale žel zas začíná být konec.

Nemylte se - i nám potravinvě pomalu začíná zvonit hrana. Celosvětově poklesla s růstem G.W. o 1.2C produkce potravin v důsledku sucha a povodní o 21%. Další mají na svědomí válkychtivci...

Naposledy byl přitom český dolík potravinově soběstačný za Prvé Republiky. Dnes sice produkujeme něklikanásobně více ale jsme přitom zásadně závislí na pohonu celého agrárně-potravinářského systému fosilními zdroji. Přitom i kdyby byla energie prakticky zdarmo, by bez hnojiv na bázi dovozových fosfátů ze zámoří stejně vše zanedlouho kleklo ještě hlouběji než před stoletím... Posléze by se zbytky populace zas museli dát na pochod za stády co dokáží přežít migrováním alespon za řídkou suchou trávou.

Škola života může opravdu být nejlepší. Hodně přitom však záleží jak dobrou má kdo historickou pamět a k tomu i sebereflexi.

L. Novák 23.11.2022 19:42

LŽEŠ, GRÁZLE ZELENÝ!!!Rv Světová produkce ohrožena není a zvyšující se (nepatrná) koncentrace CO2 v atmosféře zvyšuje výnosy všech zelených rostlin, včetně zemědělské produkce.

P. Rada 23.11.2022 23:16

Čím to, že rostoucí koncentrace CO2 zřejmě nestačí a Sahara, střední východ... se nezelená...? Nebo proč to nestačí kompenzovat celosvětové výpadky produkce potravin v důsledku povodní či naopak sucha?

Pokud by jste namísto hulvátství chvílemi více přemýšlel, možná by ta námaha trochu zabolela - ale nebyl by jste tolik za hlupáka.

L. Novák 24.11.2022 0:01

Jsi DEBIL, když kladeš takovéto nesmyslné otázky a píšeš LŽI. !!Rv

O. Vašíček 23.11.2022 21:49

Tomu bych rozuměl. Jen mě není jasné, jak toho chtějí penězi dosáhnout? Budou lokálně podplácet vítr a srážky? :-)

Dobře víte, že lokálně se nic neovlivní. Tak co si za ty peníze koupí?

Peníze jim můžou opravdu pomoci jen tím, že za ně nakoupí vzdělání a technologie. Aby nebyli závislý na přírodním zemědělství.

P. Rada 23.11.2022 23:09

Peníze opravdu mohou být prostředkem na změnu úrovně vzdělanosti a technologičnosti těžby energií... Vše s cílem nastolení ekonomiky méně prostředí zatěžující. Mohou být i zneužité a tak přeci běžné je, že ten ten který je poskytuje, dohodne pravidla jejich používání včetně systému kontrol.

Nejproblematičtějším článkem vždy zůstává člověk. Přesto mám za to, že jiné cesty jak to s rozumem zkusit není. V sázce je podstatně více jak jen jednotlivá procenta s dnešního našeho HDP:

Pokud jde o "podplácení větru a srážek" - tak to zřejmě nepůjde. Klimatický systém v metastabilní situaci ale lze antropogenně reativně snadno rozvrátit podobně, jak lze pohnout s balvanem viklanem - ale běda když už sa převalí... - zpět ho nezvednete.

Tomu převalení balvanu odpovídá v realitě klimatu např. ztráta severní polární čepičky, narušení permafrostu, masivní odlesnění.... Konkrétněji obě polární čepičky spolu-stabilizují proudění vzdušných mas na záladě rozdílných teplot nad povrchy s rozdílným albedem. Viz globální cirkulace ovzduší. Funkčnost toho severního v létě už žel nejspíše nezachráníme (to souvisí a oteplením je +1.5C) a tak v polovině tohoto století enormě vzroste zejména v severních mírných šířkách dynamika podnebí. Ve hře jsou ale i další tuplovaně nebezpečnější scénáře. Nápovědu najdete třeba zde:

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

L. Novák 22.11.2022 23:40

Pro zasmání (Výplod zelené dezinformátorky Jany Václavíkové):

Cestování v elektrickém letadle? Už za pět let. Získáme náskok, libuje si aerolinka

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/elektricka-letadla-a-mene-aut-maji-snizit-emise-ty-zhorsuji/r~cbf42ac6f13811eba824ac1f6b220ee8/

J. Jurax 22.11.2022 19:30

Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie, psáno v článku.

Tak to by měla být zvýhodněná Jižní Morava. Kvůlivá temu globálnímu teplení - pardon, včil už kvůlivá tej klimatickéj změně - só tam hice a ešče málo vody. Kolik nám macecha naše EU globálně teplá hodí? Asi kulové ...

A že u Fialy nebyla vidět reflexe nepřekvapuje. Jak by mohla nastat u nazelenalého eurohujera, co veřejně říká, že v grýndýlu vidí příležitost?

O. Vašíček 23.11.2022 9:49

Eště že té vody moc nepotřebujeme, když tu máme víno. :-)

P. Rada 23.11.2022 10:13

Víno ale také potřebuje i půdu. Ta ale pro klimaticky narostlou dynamiku podnebí, přes větrnou i vodní erozi, mizí nejvíce právě na té Jižní Moravě. Nebo už to tam neplatí? Nemáte náhodou dokonce zkušenost s "erozí" po tornádu?

https://www.nase-voda.cz/jizni-morava-je-oblasti-nejvice-ohrozenou-vodni-erozi-v-cr/

https://www.ctpz.cz/vyzkum/vetrna-eroze-na-jizni-morave-a-potencial-monitoring-ucinnost-biotechnickych-opatreni-465

O. Vašíček 23.11.2022 10:44

Ne všechny mé příspěvky jsou nutně k diskusi. :-)

Ale ano, máte pravdu. S erozí jak vodní tak větrnou tu bojujeme dlouho. Je to způsobeno několika vlivy. Např. hodně půdy jsou původně spraše, které jsou k tomu silně náchylné. Bez dostatečného obsahu humusu, který by jednotlivá půdní zrna tmelil a absorboval vlhkost by tady byly jen pouště. Bohužel, humusu ubývá, stejně jako živočišné produkce, která je největším "dodavatelem" surovin pro vznik humusu. Stejně tak se zbytky rostlinné výroby spalují v elektrárně nebo se zpracovávají v bioplynkách. Toto vše bývalo kdysi zaváženo zpět na pole. Celý tento systém je provázaný. Co z pole odvezu, tak musím dodat. Základní stopové prvky a živiny se řeší umělými hnojivy a ve správné míře je to OK. Co je problém, jsou právě humózní složky. Ty vyrobit ve fabrice neumíme.

Další vlivy jsou skladba kultur, rozloha a morfologie lánů, atd..

Na všem se pracuje a jsou pro podnikatele v zemědělství doporučení. Jsou vidět i vybudované vodní tůňky, které lokálně mění mikroklima. Někde jsou opět vysázeny větrolamy, atd. Práce je hodně. :-)

V. Mertan 23.11.2022 11:27

Ide aj o to kedy a ako tie spraše vznikli. V dobe ľadovej dosť fúkalo a čo inde vietor zobral to uložil do pomerne slušne hrubých vrstiev.

O. Vašíček 23.11.2022 11:49

A navíc bylo sucho a zima. Brrr. Buďme rádi, že je teplo. :-)

L. Písařík 23.11.2022 14:36

Předpokládám, že půda nezmizí úplně, zas je někde jinde uložena stejně jako sněhová závěj.

L. Písařík 23.11.2022 14:34

Bezva, synci. na jižní Moravě žijeme už pár let, přežili jsme Turky i Mongoly a dá-li Bůh, i to klima přežijeme u vínečka.

P. Brich 22.11.2022 18:44

Soláry a větrníky (a obecně Občasné Zdroje Energie - OZE) vzhledem ke svým výkonům a hlavně nepředvídatelnosti a nestabilitě výkonu se mohou uplatnit jenom tam, kam není možné nebo se nevyplatí natáhnout dráty z elektrárny, tj. pro tzv. ostrovní odběratele. I ti musejí mít dosti velké a nákladné úložiště/akumulátory pro střádání energie na dobu, kdy OZE mají slabý až nulový výkon, chtějí-li se při tom dívat na televizi, pohánět ledničku a pračku, apod., o cirkulárce a podobných kutilských strojích nemluvě. Že jsou to nemalé vícenáklady nejen na finance, ale i prostor a další opatření je zřejmé.

Kdyby nebyly horem dolem dotovány, u nás např. zákon na podporu OZE, podněcující přímo k loupežím nazývaným dotace, dávno by byly využívány efektivně jenom tam, kde se to vyplatí. Tak by se choval rozumný hospodář, na rozdíl od bandy loupežníků, kteří mají ruce v kapsách daňových poplatníků, díky zákonu na podporu OZE, ponořené až po lokty!!;-€EU;-O

J. Jurax 22.11.2022 19:32

R^R^R^

V. Kučer 22.11.2022 19:41

;-€R^R^

P. Rada 22.11.2022 22:07

"Kdyby nebyly horem dolem dotovány" = (nezapočítáváním škodlivých dopadů externalit) právě fosilní zdroje, už by žádné nikdo dlouho nevyužíval. Mají totiž potenciál průběžně navodit tak velké celkové ztráty, že na jejich krytí by nestačilo ani celosvětové HDP.

Zatím mohou být fosily nejlevnější právě jen proto, že CO2, NOx, .... nejsou vidět cítit.... a rozptylují se tak velmi snadno nad vzdálená území. Navíc dopady nejspíše přijdou se zpožděním celých generací. Na to žádný soudce dnes nemá kredit. Proto bezohlední lidé kteří na nich doposud profitují (podobně jak na nich dříve u nás profitovali komunisti...) budou sotva kdy za ožebračení dalších generací postiženi.

Praktická beztrestnost dělá lupičům nadějí budouccích generací radost až takovou, že na její vykreslení smailíky nestačí.

L. Novák 22.11.2022 23:42

LŽEŠ, zelený grázle!!!Rv

P. Rada 23.11.2022 0:40

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/iisd-presmerovani-dotaci-fosilnich-zdroju-by-mohlo-castecne-zaplatit-za-energeticky-prechod

O. Vašíček 23.11.2022 9:56

Tady nejde o to co bychom chtěli (levnou a ekologickou energii), ale co umíme ("neekologickou" energii).

Tzn. Buď budeme mít nějakou energii nebo žádnou. A žádná cena to nezmění. Prostě, když nesvítí, tak ten fotovoltaický panel nevyprodukuje nic za žádné peníze. A přes to nejede vlak. A pokud ty peníze někde beru a dávám je do budování technologií, které jsou neefektivní, tak tím okrádám smysluplný vývoj. A navíc prodlužuji používání fosilních zdrojů, protože jim dělají zálohu.

P. Kopecký 22.11.2022 17:03

Vymlátili prázdnou slámu, nacpali si pupky, užili si 14 dní v luxusním hotelu a s jalovým výsledkem odjeli domů. Doma budou tvrdit jak obrovský přínos samit má. Za mě hromada prožraných peněz a výsledek žádný.

J. Jurax 22.11.2022 19:38

R^R^

Přesně.

A jeden by čekal, že se tam i zpět ekologicky dopravili pěšky, koňmo, na plachetnici či galéře, kde by samozřejmě sami veslovali, případně na velbloudech. Ale oni ne, na rokování o klimatické změně a boji proti zločinnému kysličníku se sluší přiletět letadlem.

P. Rada 23.11.2022 10:03

"Sluší se" obecně nelétat letadlem na dovolenou do daleké ciziny jen aby dotyčný byl IN? ... - ale dojít tam pěšky, dojet na kole ...? Sotva - že?

"Slušnost" by se vzhledem k pokrokům v lidském poznání dala také poměřovat uhlíkovou stopou jednotlivců kteří rádi kritizují jiné. Když jich pak jsou takovýchto miliony ... - pak se slušnost jednotlivců může slít do dlouhodobě fungující společnosti.

Pokud se právě za takto dominantního postoje několikařádově méně zástupců bude konstruktivně čas od času scházet - mohlo by to celku pro úsporu času prospět. V sázce totiž - jakkoli to pan Smutný už dlouhodobě zpochybnuje, zatlouká... - není vůbec málo.

O. Seliger 22.11.2022 16:57

Mám takový dojem, že chaosu, jemuž říkají řád fungují mj.významně dvě oblasti a to produkce odpadu a dluhů.

J. Jurax 22.11.2022 19:39

Tři. Ještě keců.

J. Ganaur 22.11.2022 16:14

Klimatické změny jsou způsobeny periodicky proměnným tokem geotermální energie!Jediné, co se s tím dá dělat, je vzít to na vědomí a přizpůsobit se!Oteplování je ale u konce, bohužel...:-/

L. Novák 22.11.2022 19:05

No jo, chce to uzavřít smlouvu s čerty, co tam dole topí pod kotlem, aby občas ubrali a jindy zase přidali, podle toho, jak Timmermans s Leyenovou zavelí... ;-D