28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Jsme spaseni!

Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 18.4.2020 18:02

prostě uhlík slovy Tycho de Brahe kolotá na zeměkouli co je země zeměkoulí.pomocí antracitu pomaleji než pomocí smrkového dřweva na topení, aleje to pořád dokola. CO2 v atmosféře je hnojivo a když je ho více rostliny tvoří méně pórů, tudíž odpaří méně vody. tedy více rostou s menší spotřebou vláhy. To je dobrý, ne. proč jim berete jídlo?

ještě se těším až se zjistí, že i rostliny (les) je žívý organismus s vlastním vědomím a že ti vegetariáni žerou živé bytosti. Fuj, že se nestydí.

JEDINĚ TEN KDO NEJÍ SE CHOVÁ K PŘÍRODĚ ŠETRNĚ!!!

M. Hájek 18.4.2020 20:37

Tento ďábelský plyn CO2 si kupuji v bombičkách po 10 kusech. Obsah jedné bombičky rozpouštím vždy v jednom litru kapalného dihydrogenmonooxidu. Do skleničky si naliji směs ovocných kyselin, barviv, vitamínů a jednoduchých sacharidů a přeliji směsí monokarbondioxidu a zmíněného dihydrogenmonooxidu v množství 0,2 až 0,25 litru. Tak získám chutný a osvěžující nápoj.

D. Rajninec 18.4.2020 12:47

A čo tak skúsiť to nechať na prírodu ? Príroda si vždy poradila , s vysokým obsahom O2 ,

z nizkym obsahom O2 ,

vysokým obsahom CO2 a aj nizkyn ́m bóbshom CO2 v atmosfére ! len jej to dlhšie trvalo !Ale v prírode niejde nič rýchlo , nakoľko pre ňu je 1 milion rokov žiadany vek !

Iba my sme takí nerváci , všetko musí byť okamžite a keď príroda urobí nejaké poriadky okamžite tak zase plačeme , že tsunami , povodne , zosuvy pôdy , sucho , teplo .....Niekedy je až úsmevné , keď vedec povie , že je to katastrofa , od roku 2018 prišlo niečomu hroznému . Hlavne ke ́d vieme asi 150 rokov asko tak merať teplotu , tlak , a vieme čo je to 1 meter a čo je to 1 centimeter ! A už vôbec nefovorím o asi 150 fyzikálnych veličanách o ktorých aj dnes 60-70% populácia nemá ani šajnu !

Kontrolná otázka : definujte čo je to A /amper/ ?

L. Novák 18.4.2020 2:28

MaŠíBl Pivoda už si taky přiložil... S blbem "Rada" by si mohli postavit sluneční dvojdomek... :-D

P. Labaj 18.4.2020 0:06

Dělat z něho diamant by nemuselo být špatné. Diamant má celkem slušné průmyslové využití. A nakonec je i celkem pěkný na pohled.

Akorát tomu budou házet klacky pod nohy kšeftaři s diamanty. Už tak mají co dělat aby udrželi jejich nesmyslně vysokou cenu. Škoda. ;-)

K. Ztopolovky 17.4.2020 19:08

zasad strom a nebo rovnou celou alej

M. Pivoda 17.4.2020 19:59

No ano, určitě to pomůže - i na lidskou psychiku. Zeleň uklidňuje.

Ale pokud jde o účinnost odstraňování CO2, technologie je už výkonnější.

D. Rajninec 18.4.2020 12:50

Naozaj si myslíte , že sú to stromy čo žeru CO2 a produkujú O2 . Myslím , naše smrekové plantáže !

M. Pivoda 17.4.2020 17:07

Zdeněk Roller začíná svůj článek takto: "Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu...."

Takových článků je webu stále několik. Stačí se, ve 21. století, naučit hledat články přes Google pomocí klíčových slov. Zde je jeden takový článek, ze kterého mne nejvíce zaujal jeho uvodní odstavec. Cituji: In 1912, a New Zealand newspaper published the following: “The furnaces of the world are now burning about 2,000,000,000 tons of coal a year. When this is burned, uniting with oxygen, it adds about 7,000,000,000 tons of carbon dioxide to the atmosphere yearly. This tends to make the air a more effective blanket for the earth and to raise its temperature. The effect may be considerable in a few centuries.” https://www.genengnews.com/commentary/biotech-may-help-cool-the-planet/

Dochází mi povolený počet odstavců a znaků. Takže jen velmi stručně: Informaci (o průmyslovém odstraňování CO2 z atmosféry) jsem zachytil z důvěryhodného zdroje už v loňském roce a tu informaci jsem zde na Neviditelném psovi už prezentoval. Místní experti (zde zřejmě reprezentující 19. století) mne snad i posílali do psychiatrické léčebny. Neztrácím s takovým osočováním svůj drahocenný životní čas.

Zdeněk Roller dále píše: Proč zatím ve skutečnosti žádný důvod k radosti není? Ze spousty důvodů. Za prvé. Tahle legrácka něco stojí a její tržní hodnota určitě bude ještě neskonale větší než ta výrobní. ... Takže tady by to chtělo vynaložit dost energie, ale asi by to šlo. ...

Můj komentář: Pokud porozumíte dnešnímu tempu technologického rozvoje, pochopíte, že již brzy bude na planetě Zemi energie dostatek. Pokud ten proces biologicky a chemicky funguje (což Zdeněk Roller potvrzuje, že ano), pak je to řešení technologicky i ekonomicky proveditelné. Již brzy. Ale asi zatím ne v roce 2020. Záleží, jak dlouho plánujete na této planetě Zemi ještě žít.

V. Petr 17.4.2020 19:49

Pokud bude "dostatek energie," pomine nutnost spalovat fosilní paliva???

M. Pivoda 17.4.2020 20:01

Petr Vaňura zapomněl dodat, že tím pomine i potřeba "věšet Zelené na větrníky", jak sám zde občas propaguje.

L. Novák 18.4.2020 2:25

Už sem zase perete ty vaše nesmysly...

Z. Roller 17.4.2020 21:34

Nepochybuji o technologickém pokroku, ale reagoval jsem svým příspěvkem na článek, který vůbec žádné řešení nepřináší. A také na ten hurá optimismus typu Wir schaffen das. Dokud se nenaučíme oxid uhličitý do něčeho navázat a ukládat minimálně na dobu stovek let a déle - nebo dokud jej nebudeme "lifrovat" do vesmíru, pořád bude uhlík v jakékoli formě v oběhu, který zas a znova skončí v atmosféře - ono už se to v různé míře děje od vzniku téhle planety. Zastavení přísunu zavedením energií neprodukujících CO2 není řešením současného stavu. Tvrdím: raději si zvykejme na změny, které jsou, a dejme technologům čas pár desítek let. Oni pak přijdou s nějakým řešenín soudobých problémů, které se po čase ukáže jako příčina problémů nových, dosud netušených. Tak jako zatím vždy.

M. Pivoda 17.4.2020 21:49

Toto není můj obor, takže zde nepovedu další spory. Vše co bylo třeba z mé strany k tomu tématu říci, jsem již řekl. Vyjádřil jsem se jako učitel předmětu Inovace, nikoliv klimatolog.

Mám pouze jednu věcnou poznámku:

Když už odborník komentuje nějaký odborný článek, pak je zvykem na něj uvést webový odkaz. Aby se to dalo ověřit. Je to zvykem, alespoň ve 21. století, kde právě žijeme. Mohlo by to být zvykem i na Neviditelném psovi, který je tu především od toho, aby štěkal.

M. Pivoda 18.4.2020 16:09

Zajímavost

Air Co., a Brooklyn-based startup competing in NASA’s CO2 Conversion Challenge, is using its technology to produce hand sanitizer. The technology’s original purpose was to convert carbon dioxide into simple sugars (such as glucose) that could then be used for mission-critical products like plastic, food, and medicine. Air Co.’s conversion process involves combining CO2 with water, after which the extra hydrogen (resulting from a water molecule’s division into hydrogen and oxygen) bonds with the carbon dioxide, producing the carbon-negative alcohol utilized in hand sanitizer.

Why it’s important: Now in short supply across COVID-19 hotspots worldwide, hand sanitizer is particularly crucial for healthcare workers, and in dire need of scaled up production. Now in partnership with packaging and labeling firms, Air Co. is currently working to produce up to 2,000 two-ounce bottles of hand sanitizer every week. Members of the NASA community champion Air Co.’s major pivot towards its technology’s terrestrial benefits, viewing these applications as paramount to NASA’s mission. As stated by Walt Engelund, deputy associate administrator for programs within NASA’s Space Technology Mission Directorate, “This is one example of how NASA challenges spur innovation to help life on Earth and beyond. We catalyze a culture of change makers and problem solvers, many of whom go on to apply their technology and creativity to make a difference in their own communities and around the world.”

M. Krátký 17.4.2020 13:05

je pátek, ve 14,00 zavírám a mizím v lese na pravém břehu Sázavy na jejím 22 km a budu celým světem opuštěnej a rád až do pondělí do rána. Pan Rada opět nezklamal - jakmile se objeví něco, o čem si myslí, že tomu rozumí tak startuje na první šlápnutí jak Jamaha a pere to do nás pod tlakem - hezký víkend i jemu

K. Garfield 17.4.2020 13:00

Co s kyselinou octovou??? Sajrajt smradlavý, produkt oxidace etanolu...

Nejlepší biotechnologii na vázání CO2 do organických sloučenin vynalezla příroda, tj. ukládání do nejrozšířenější organické sloučeniny - celulózy.

Můžou třeba zalesnit Saharu, to by nějaké CO2 stáhlo. Nebo produkovat z CO2 a vody třeba metan nebo benzín (něco, na co jde jezdit). Na to je ale potřeba energie, opravdu hodně energie, třeba jaderné. Potom nebude potřeba tolik těžit fosilní paliva.

A jsme u peněz a efektivity...

Je to možné? Určitě? Je to efektivní? Dnes NE...

P. Rada 17.4.2020 15:56

Zkuste si všimnout a ujasnit proč lesy řídnou až odumírají i u nás. Možná by Vás pak přešla fantazie o vodě na zálivku dokonce dřevo dostatečně masivně plodících lesů na Sahaře.

Lesy jsou totiž mimo jiné dlouhověké komplexy a těm dnešní nejextrémější extrémní dynamika změn podnebí za celá dlouhá tisíciletí krátí šance na vitalitu ba přežití.

Pokud jde o ty efektivity tak dnes se ze všech jaderných jako nejefektivnější a nejperspektivnější ukazuje kvantově fůzní sluneční reaktor.

R. Langer 17.4.2020 16:13

Jo, myslíš ty průmyslové lesy, co jsou tady cca 250 let a nechali jste je sežrat kůrovcem, vy Zelení podvodníci? Co ty jsi za prolhaného zmetka, to nemá obdoby.

P. Rada 17.4.2020 18:07

"Prolhaní zmetci a podobní podvodníci..." se poznají např. podle toho, že šíří falešné informace o tom, že stomy v našich lesích jsou jen smrky a že i borovice, duby, jilmy... odumírají jen s důvodů nezvládnuté kůrovcové kalamity ....

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stav-lesu-ekologicka-katastrofa.A180424_124411_domaci_jj

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2834006-nejen-smrkove-lesy-z-polabi-mizi-ve-velkem-borovice-zabiji-je-sucho-a-skudci

M. Hájek 18.4.2020 20:46

CO2 je také důležitý proto, že se váže na hydroxid vápenatý (hašené vápno) v maltě a tak umožňuje její tvrdnutí. Dřív se dokonce na stavbách spaloval koks v železných koších, aby vznikající CO2 urychloval tvrdnutí malty.

J. Šrajer 17.4.2020 12:48

Dobrý článek, jako satira. Mimochodem, nevšimli jste si, že se začíná ochlazovat? Sleduji na Ventusky teplotu moře ( konec Golfského proudu) mezi Norskem a Zemí Františka Josefa. Je tam chladněji než v lednu. V květnu bude sněžit.

P. Rada 17.4.2020 16:06

Neuvedl jste kde a jak "ochlazování" sledujete. NOOA to sleduje také a dostupně pro všechny dokonce sestavuje dlouhodobé statistiky. Podle nich se ale otepluje naopak stále rychleji.

https://climatereanalyzer.org/

L. Novák 17.4.2020 12:09

Už když jsem si přečetl pár slov k titulu článku v denním přehledu, bylo mi jasné, že autor si z problematiky klimaalarmismu a "převratných objevů", kam nacpat ten škodlivý plyn po odčerpání z atmosféry, dělá legraci. Biotechnologie účinnější než fotosyntéza? No podívejme se!

Tuhle nám jistá Václavíková v Aktuálně.cz plácala nesmysly o tom, že pěstování řas zachrání planetu... vyzkoumali to kdesi... už ani nevím. Někde mám schovaný odkaz. Dovedu si představit, jak vědci v nějakém výzkumáku či firmě hledají způsob, jak získat potřebné peníze na svou existenci a výzkum (třeba něčeho mnohem užitečnějšího). Najdou si téma, které zrovna frčí, a se znalostí blbosti politiků si vymyslí něco, čím by prostřednictvím jejich snahy proslavit se mohli vytáhnout peníze z veřejných zdrojů... No a pak se dočkáme nesmyslu jako jsou ty bakterie odčerpávající CO2 a produkující cosi (za vysokých energetických nákladů, o nichž nepadlo ani slovo), co vlastně nikdo nepotřebuje.

A určitě získají i podporů našich MaŠíBlů, kteří na podobné nesmysly naskakují obvykle jako první. :-)

M. Šejna 17.4.2020 11:24

Jako satira je ten článek pěkný. Pokud to ale autor myslel vážně, pak nevím co si mám o něm myslet?

Jak může být klima zachráněno nejakým objevem v laboratoři? Autor sice správně píše, že od laboratoře k hromadnému využití je daleko, ale odkdy musíme zachraňavat klima?

Je snad pozemské klima ohroženo? Je autor zfanatizovaným alarmistou?

Já nepovažuji globální oteplování za ohrožení klimatu. Ohroženo může být je přímořské pobřeží díky růsti hladiny oceánů. To se ale dá vyřešit výstavbou hrází a není kvůli tomu potřeba experimentovat se složením atmosfery.

J. Vintr 17.4.2020 11:36

Jestli jste to nepochopil, tak autor si z toho "zachraňování klimatu" dělá legraci.

P. Rada 17.4.2020 11:51

Pane Šejno alarmuji probudte se!

Nebo máte snad jak fanatik kladů oteplování za to, že už sedmileté období sucha u nás - jinde povodní a dalších extrémností... - je nejen pro Vás osobně ale dokonce obecně projevem změny klimatu s celospolečensky nutně jen kladným dopadem?

Jsou Vám snad lesy této země ukradené jak "fanatikům" pro jejich zaujatost úzkými pozitivy teplejšího podnebí? Všimml jste si vůbec někdy strádání přírodního prostředí které nemá rozsahem za celá tisíciletí zpět obdobu ale které je dlouhodobou podstatou stability života v této zemi?

L. Novák 17.4.2020 11:52

Utíkej do Dunaje s cisternou nabrat vodu, abys měl čím zalít zahrádku, magore počmáranej!

P. Rada 17.4.2020 12:06

"Magoři počmárání" nejspíš činí to co příznačně hloupě Vy navrhujete komusi o kterém nemáte ani zdání jak to má k "Dunaji" daleko - o smysluplnosti a efektivitě počinu nemluvě.

Odborníci na téma sucha v ČHMU, INTERSUCHO... zatím sdělují, že zimní zásoby vláhy na horách byly rekordně nízké a zásoby sspodních vod jsou už nyní v dubnu celorepublikově v červených číslech a vlekle se tenčí:

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php.

https://www.intersucho.cz/cz/?from=2020-03-20&to=2020-04-17&current=2020-04-12

L. Novák 17.4.2020 12:16

Pokud vím, loňské úhrnné srážky nijak nevybočovaly z dlouhodobého průměru. Kup si něco na uklidnění a nezapomeň to zapít dostatkem dihydrogenoxidu!

A pamatuj si blbe "Rado": Kdo lže, ten krade!

https://chmibrno.org/blog/2020/01/24/rok-2019-srazkove-normalni/