24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Budou ještě zítra ledovce?

Autor, fyzik z Kapského Města, se zabývá vlastnostmi ledovců, které se vedle ledních medvědů těší zvláštní pozornosti klimatických alarmistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 20.1.2022 18:57

Výstižné a jasné všem co znají fyziku, zatímco klimatiséři a podraznici a taky duchem slabší vyřvávají opak. A vyčuránkové si mastí kapsu - jak dlouho ještě.? Máte drahý plyn a PH ? Tak za to poděkujte - víte komu?

P. Rada 21.1.2022 6:46

Naopak plné nesmyslů pro ty kteří o fyzice atmosféry mají alespon rámcové představy.

Pokud si dnes ještě někdo "mastí kapsu" pak bývá součástí uhelné loby která to činí na úkor životního prostředí prostě tím, že nepřiznává skutečné imise natož budoucí dopady.

P. Rada 21.1.2022 7:33

Naopak!

Základním pochybením autora bylo založit článek na porovnávání lokálního tání/přírůstku ledovce vzhledem ke globální teplotě. V realitě totiž led může odtávat (odtékat) podstatně rychleji jak přirůstat a celé polární oblasti se navíc oteplují několokanásobně rychleji než vykazuje glob trend.

Průtok po povrchu s právě s fyzikální podstaty množství molekul v objemu může nohořádově převyšovat možnosti transportu vody vzdušným sloupcem. Příklad:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/miliardy-tun-ledu-zmizely-za-jediny-den-gronsky-ledovec-drti-rekordni-vedra-76797

Děkuji Vám ale za další příspěvek předvádějící vlivnost autorovi demagogie na neználky a možnosti zneužívání lidské přezíravosti k faktům - paradoxně uvedený slovy: ..."Výstižné a jasné všem co znají fyziku".

L. Písařík 21.1.2022 11:57

Cokoliv se může stát, ale stále ještě nikdo neprokázal, jak velký vliv má člověk naklimatické změny s porovnáním přirozeného vývoje systému. A nakonec, čím bude tepleji, tím méně paliva na otop a tím méně CO2 a možná i chladněji.

M. Bílý 30.3.2022 21:36

Albert Heim mezi lety 1874 až 1882 měřil pohyby Rhonského ledovce. (cit. in Kettner, Všeobecná geologie, 4.díl, str. 32, vydání ČSAV 1955) A protože to byl vědec, postupoval pečlivě. A tak zaznamenal i ústupové morény. Nejvzálenější datovaná je z roku 1818. Po proudu řeky níže zaznamenal ještě jednu nedatovanou asi o 150 metrů dále. Mezi lety 1818 a 1874 ustoupilo čelo Rhonského ledovce o cca 400 metrů! V době, kdy byl rozvinutý průmysl v Británii. Průmysl zbytku Evropy jí nesahal ani po kotníky. Nabízí se otázka: který průmysl začal Rhonský ledovec tavit někdy od poloviny 18. století? A který průmysl roztavil kontinentální ledovce tak, že před cca 10 ooo lety z nich zbyly jenom polární čepičky?

Pokusil jsem se o hrubý odhad - problém jsem zjednodušil na skupenské teplo tání. Přibližně jsem odhadl "kvádr" ledu, který roztál od 1818 do naší doby a vyšlo mi, že za těch cca 200 let by na přeměnu skupenství z pevné na tekutou fázi teoreticky stačil trvale zapnutý 3kW dvouplotýnkový vařič!

Ano, dopustil jsem se hrubého zjednodušení (ledovec má jistě menší teplotu než nula °C - víte někdo kolik?) Ale z toho nepatrného přísunu tepla na přemenu fáze mi vychází, že ledovce budou asi hodně nestabilní prostředí a každý výkyv podnebí s nimi pořádně zatočí. Jako důkaz nebezpečnosti globálního oteplování se tedy příliš nehodí.

Koncem třetihor byla průměrná teplota v "našich" zeměpisných šířkách o cca 6°C vyšší než dnes (zeměpisná šířka Českého masivu byla zhruba na úrovni dnešní polohy Středozemního moře) ! A Země se spokojeně vyvíjela a spolu s ní fauna i flóra. Občas došlo k "tragédii" a nemusel sem ani žbluňknout nějaký šutr, aby skoro všechno vymřelo.

Prostě bychom si měli zvyknout na to, že změna klimatu je vlastnost Zeměkoule a nic s tím nenaděláme. A usuzovat na vývoj klimatu z řady měření o délce 150 let je vzhledem ke 3,5 miliardám geologické historie pevné kůry Matičky Země do nebe volající hloupost.

A o "fyzice atmosféry" nic přesného nevíme! Viz předpovědi počasí!!

L. Písařík 31.3.2022 11:02

Dal jste si dost práce na logickém i historickém zdůvodnění změn klimatu za což vám za sebe i za eventuelní další čtenáře opravdu děkuji. Sám si myslím, že samotná Zeměkoule je obrovský autoregulační organismus, který je schopen vyrovnávat i činnost člověka po průmyslové revoluci. Pochopitelně i v delších časových obdobích než je půlka století. Pamatuji alarmistické články nad ozónovou dírou, kdy osleply ovce na Novém Zélandu a zbělal Velký bariérový útes, že do několika let ty ovce i útes přestanou existovat. A vida, ovce i útes jsou stále tady a zem se stále točí.;-)

J. Černý 20.1.2022 17:35

Zajímavé

P. Rada 20.1.2022 18:34

Zajímavé? Zkuste se "zajímat" o systém sestavovvání zmíněných zpráv IPCC a průběžné upřesnování obsahu veřejně dostupných a takto kontrolobatelných vydání.

Porovnejte si pak tuto komplexní znovu a znovu upřesnovanou práci tisíců odborníků alespon s úvodním pejorativním postojem jednotlivce:

... "IPCC, což je samozvaný Vatikán v otázkách klimatu"...

https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/

P. Sura 20.1.2022 17:34

Škoda, že pro GT bezmozky je ten článek příliš dlouhý a složitý. A přitom z něj lze pochopit tolik cenných závěrů ....

P. Rada 20.1.2022 18:24

Závěry s článku udělat lze - např. o neschopnosti aufora nezaujatě informovat, o neschopnosti překladatele nesrovnalosti prohlédnout, nezájmu faktického vydavatele přeložené znovu-publikovat... Ale i o plejádě čtenářů kterým takovéto manipulace desinformacemi vyhovují.

L. Písařík 20.1.2022 19:00

A z vašeho vyjádření - co? Už nestačí se odvolávat, co, kdo, nějaký vyčuránek uplacený napsal? Zkuste článek odstavec po odstavci veřejně vyvrátit a to sám, svými poznatky - co je tam špatně?:-P

P. Rada 20.1.2022 22:49

Co je špatně? Alespon část - na celek není prostor - viz limit odstavců...

..."Již 40 let se předpovídá, že brzy nebo v určitém okamžiku"...Autor neuvedl kdo toto předpokládá a nespecifikuje co je to "brzy" natož "určitý okamžik". Toto je projevem vágnosti - nikoli kritického myšlení.

Dále: ... "průmyslový plyn CO2 v západních státech (ale ne v Číně) zahřívá atmosféru"... CO2 rozhodně není jen "průmyslový plyn" a není uveden žádný důvod proč či kým byla vyjmuta Čína.

Dále: ..."výhružné články se objevují dál. Dá se této Jobově zvěsti věřit?" ... Nedá se naopak věřit autorovi který neuvádí kritizované zdroje.

Dále: ..."Kromě tlaku a hustoty klesá s nadmořskou výškou i teplota" Toto nemusí být pravda ani v troposféře - viz i běžné inverzní situace - natož nad troposférou kde teplota vzduchu stagnuje a ještě výše dokonce roste. Autor předtím ale sám atmosféru popisuje jako vrstvu do 100km. Porovnejte si takovéto nesrovnalosti s pojmem STRATIFIKACE ATMOSFÉRY. https://www.pocasimeteoaktuality.cz/vertikalni-profil-teploty-vzduchu-v-atmosfere/

Dále: ... "Když se jeho teplota konečně vyrovná teplotě okolního vzduchu, přestane stoupat" ... Toto není pravda. Vzduch o stejné teplotě ale nasycený více vodní parou je lehčí a proto stoupá výše.

HLAVNĚ ALE : ..."Pokud by se atmosféra oteplila o 6,5 °C, celý teplotní profil atmosféry by se zvedl o 1000 m a s ním i hranice sněhu"... atmosféra se ale neotepluje zdaleka rovnoměrně. Oblasti polů, kde je ledovců nejvíce, se oteplují cca 3x rychleji než celosvětový průměr který navíc vzrostl s bývalých 0.15 už na 0.2C/desetiletí. Česko se např otepluje cca 2x rychleji než globál... Proto jsou i další autorovi další typu ..."O oteplení zemské atmosféry o 6,5 stupně však nemůže být řeč" ... zavádějící až MYLNÉ!!!

J. Jurax 20.1.2022 19:23

Ano.

Jistě by Vám nečinilo potíže názory autora rozporovat, ba i vyvrátit vlastními argumenty. Nuže, směle do toho!

P. Rada 20.1.2022 23:07

"Potíže" mi zejména činí nedostatek znalostí publika které je často nahražuje osobně směrovanou afektivitou.

Jádro rozporů jsem uvedl výše a už dnes nad ránem i odkaz k vývoji klimatu, hladin oceánů i zalednění dokonce na 10 tis let dopředu. Pro úsporu Vašeho času - který si zřejmě ceníte nad ostatní - v rámci snahy o věcnost opakuji zdroje:

Winkelmann a kol. 2015

Clark a kol. 2016

J. Jurax 21.1.2022 0:12

Já měl za to, že vyvrátíte bod po bodu závěry autora článku. Aspoň některé. Stručně a jasně, aby se to vešlo do 2000 znaků příspěvku. Doporučit četbu můžete až potom.

J. Jurax 21.1.2022 0:36

Sorry, nevšiml jsem Vaší odpovědi ve 22:49. Takže to o vyvracení bodů beru zpět.

Nicméně - obecně nesouhlas. Třeba to "průmyslový plyn CO2 v západních státech (ale ne v Číně) zahřívá atmosféru"... byl ohledně té Číny vtip. A zelení magoři bojují proti průmyslovým (a dopravním) emisím CO2; energetika je taky průmysl a doprava vlastně taky.

Pletete si populární článek s vědeckou studií; mimoto bazírujete na nepodstatných detailech (vzduch o stejné teplotě ale nasycený více vodní parou je lehčí a proto stoupá výš ) ... a o hmotnosti vlhkého vzduchu si počtěte na https://shortest.link/2HTK

P. Rada 21.1.2022 7:02

Pletete si vědeckou recenzi blábolu s poukazováním na řadu zásadních projevených nedomyšleností. další okonosti autor ani nekomentoval.

Jednu ještě přidám. Autor u vlivu na velikost ledovců chybně vychází s průměrné globální teploty jakoby doby nárůstu ledovce i jeho tání byly v podobném poměru jak výkyvy kolem průměrné teploty. toto je ale další zásadní nonsenc. Takto to může platit jen někde na světě se specifickým vzdušným rozvrstveníma proděním (Kilimanžáro...).

V realitě ale např celé Gronsko vykazuje po většinu roku dokonce rostoucí nárůst ledové vrstvy. Tato ale může doslova během dnů naopak odtávat v celkové sumě ještě rychleji - což se také stále častěji děje.

Je to důsledek četnějších nástupů neobvyklého meandrování vzdušných mas - nikoli průměrné glob teploty.

Viz vlnění Jet-streamu. Toto proudění teoreticky může kamkoli ve výškách do cca 10km krátkodobě zanést dostatek energie pro náhlé odtávání.

I našinec s trochou znalostí o situaci se sněhovou pokrývkou přeci ví, že sních může s hor prakticky zmizet během pár dnů deště s projevem ničivé povodně.

V. Mertan 20.1.2022 14:28

O Alpských ľadovcoch píše Pavel Matejovič v diele "História zím" https://nun.sk/zima_historia.htm "Za jeden z hlavných indikátorov kolísania klímy v období malej doby ľadovej sa považujú ľadovce. Pri rekonštrukcii glaciálnych procesov sa zohľadňujú nielen teplotné, ale aj zrážkové pomery. Tým možno vysvetliť, prečo sa rozsah maximálneho rozšírenia plochy ľadovcov v Alpách v rokoch 1500–1900 nekryje s najchladnejšou periódou v období tzv. Maunderovho minima (1645-1715), kedy sa vyskytovali síce studené, ale zároveň aj suché zimy. Maximálny objem dosiahli alpské ľadovce až v polovici 19. storočia, expanzia však nemala kontinuálny priebeh. Napríklad Dolný Grindelwaldský ľadovec vo Švajčiarsku podľa J. M. Groveovej začal svoj objem zväčšovať po roku 1814. Táto expanzia bola výsledkom dlhšieho sledu studených a vlhkých liet. Vplyvom horúceho leta v roku 1820 sa jeho rast prudko zastavil. Rast objemu ľadovca potom pokračoval v rokoch 1840-1855, k čomu prispeli aj výdatné zrážky v rokoch 1847-1851. Ľadovec si udržal stabilnú pozíciu až do konca 19. storočia aj vďaka studeným zimám v rokoch 1887 – 1900. Začiatkom dvadsiateho storočia bol zaznamenaný jeho ústup, no vplyvom chladných liet počas prvej svetovej vojny sa ľadovec posunul na úroveň 90. rokov 19. storočia. V medzivojnovom období sa viac-menej stabilizoval, no väčšia časť alpských ľadovcov už medzitým ustupovala, tento proces sa zrýchlil najmä v rokoch 1927-1935, čo bolo dôsledkom vyšších teplôt vo všetkých ročných obdobiach. Po roku 1940 však Dolný Grindelwaldský ľadovec nasledoval aj iné alpské ľadovce a začal tiež ustupovať."

T. Hraj 20.1.2022 14:06

Článek je založený na kritice alarmistické fake news, kterou publikoval tehdejší předseda IPCC Pachauri. Prý tu blbost o konci ledovců v r. 3035 opsal z nějakého časopisu(!) ale seknul se v jedné nule;-D. Jistě to byl jeden z klíčových hřebíčků do rakve kredibility IPCC. Ok. Jistě se ale od té doby stalo mnoho jiného zajímavého.

M. Šejna 20.1.2022 15:16

Vy jste se seknul o tisíc let. ;-D

T. Hraj 21.1.2022 12:46

A jó. :-) Díky. Škoda, že za to neberu ty prachy jako Pachauri.

J. Berka 20.1.2022 23:03

Také jsem si myslel, že se jednalo o tiskařského šotka, ale pak se ukázalo něco jiného.

Pokud si dobře vzpomínám, odpovědní lidé byli na tuto chybu upozorněni a přesto se nic nestalo. Což mě vede k závěru, že šlo o úmysl.

J. Brunner 20.1.2022 13:50

R^R^R^

M. Valenta 20.1.2022 13:20

Sněhová pokrývka se rok od roku zmenšuje, ledovce, alespoň ty alpské, jsou rok od roku tenčí a kratší a lední medvědi plavou. Je s podivem, že to někdo nevidí.

M. Šejna 20.1.2022 13:25

Ano,

lední medvědi plavou, plavali a budou plavat. To jen pomatení alarmisté nevědí, že medvědi umí plavat.

M. Valenta 20.1.2022 14:53

Aha. Tady se musí po lopatě. Méně ledu a tak plavou a stále častěji a dál.

M. Šejna 20.1.2022 15:20

Medvědi žijí na pevnině. Ta fotka medvěda na plovoucí kře byla mediální manipulace.

Podle nedávného sčítání lednich medvědů jejich počet v Arktidě roste.

Oni jsou tak ohrožení, že jich je čím dál tím víc. ;-)

P. Rada 20.1.2022 16:17

Lední medvědi budou stále více MUSET žít na pevině - třeba i v zajetí. Zde si ale pochopitelně stále více začnou konkurovat s dalšími organismy a dokonce s lidmi.

Jejich běžný životní prostor rozhodně není volný oceán a to i když jsou dobří plavci a základem stravy jsou tuleni. V nouzi ale dokáží lovit i na pevnině a hlavně se přesouvat na velké vzdálenosti. jeho mobilita je pro něj za G.W. zásadní dříve opravdu podcenovanou výhodou. Takže to s tou mediální manipulací zas tak velký omyl nebyl.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Medv%C4%9Bd_ledn%C3%AD#/media/Soubor:Polar_bear_range_map.png

Pokud jde o důsledky G.W. tak to nutně budou i častější požáry (tam kde může něco shořet) a Vy můžete za "mediální manipulaci" v souvislosti se změnami klimatu prohlásit např fotografie s vyhořelého Coloráda kde byl vyhlášen stav "katastrofy" - kterou ale jako klimatický jev pravidelně popíráte:

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/pozar-v-coloradu-je-nejhorsi-v-historii-byl-vyhlasen-stav-katastrofy-159097

Budete přitom také mít s "mediální manipulací" kus pravdy, protože jinde bude průvodním jevem spíše nebývalá povoden... a globálně jedno ani druhé není a nebude samo o sobě pro G.W. charakteristické.

Pošklebky k alarmistům takto můžete vršit do té doby, dokud bude co jíst a pít ... a to Vám osobně může vyházet ještě dlouhá desetietí. Problém spíše může nastat dalším generacím už dnešním nastolením budoucí situace prakticky nevratných negativních až s životem neslučitelných změn.

https://www.martinus.cz/?uItem=784399

V. Kolman 20.1.2022 17:45

Dokud bude co jíst a pít....

Pokud se bude lidstvo množit takovým fofrem, jako dosud (neplatí pro Evropu a jiné státy s vyšší životní úrovní!), tak nebude za chvíli co jíst a pít, bez ohledu na globální oteplování/ochlazování.

Stručně: Moc slimáčků a málo kapustičky:-(:-(:-(

P. Rada 20.1.2022 18:12

Dost jste si situaci zjednodušil a nejspíš pod diktátem přání nebýt vědomou součástí problému:

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/spravci-posunou-hodiny-posledniho-soudu-zatim-ke-konci-zbyva-100-sekund-40384630