28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Budou ještě zítra ledovce?

Autor, fyzik z Kapského Města, se zabývá vlastnostmi ledovců, které se vedle ledních medvědů těší zvláštní pozornosti klimatických alarmistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 20.1.2022 18:57

Výstižné a jasné všem co znají fyziku, zatímco klimatiséři a podraznici a taky duchem slabší vyřvávají opak. A vyčuránkové si mastí kapsu - jak dlouho ještě.? Máte drahý plyn a PH ? Tak za to poděkujte - víte komu?

P. Rada 21.1.2022 6:46

Naopak plné nesmyslů pro ty kteří o fyzice atmosféry mají alespon rámcové představy.

Pokud si dnes ještě někdo "mastí kapsu" pak bývá součástí uhelné loby která to činí na úkor životního prostředí prostě tím, že nepřiznává skutečné imise natož budoucí dopady.

P. Rada 21.1.2022 7:33

Naopak!

Základním pochybením autora bylo založit článek na porovnávání lokálního tání/přírůstku ledovce vzhledem ke globální teplotě. V realitě totiž led může odtávat (odtékat) podstatně rychleji jak přirůstat a celé polární oblasti se navíc oteplují několokanásobně rychleji než vykazuje glob trend.

Průtok po povrchu s právě s fyzikální podstaty množství molekul v objemu může nohořádově převyšovat možnosti transportu vody vzdušným sloupcem. Příklad:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/miliardy-tun-ledu-zmizely-za-jediny-den-gronsky-ledovec-drti-rekordni-vedra-76797

Děkuji Vám ale za další příspěvek předvádějící vlivnost autorovi demagogie na neználky a možnosti zneužívání lidské přezíravosti k faktům - paradoxně uvedený slovy: ..."Výstižné a jasné všem co znají fyziku".

L. Písařík 21.1.2022 11:57

Cokoliv se může stát, ale stále ještě nikdo neprokázal, jak velký vliv má člověk naklimatické změny s porovnáním přirozeného vývoje systému. A nakonec, čím bude tepleji, tím méně paliva na otop a tím méně CO2 a možná i chladněji.

M. Bílý 30.3.2022 21:36

Albert Heim mezi lety 1874 až 1882 měřil pohyby Rhonského ledovce. (cit. in Kettner, Všeobecná geologie, 4.díl, str. 32, vydání ČSAV 1955) A protože to byl vědec, postupoval pečlivě. A tak zaznamenal i ústupové morény. Nejvzálenější datovaná je z roku 1818. Po proudu řeky níže zaznamenal ještě jednu nedatovanou asi o 150 metrů dále. Mezi lety 1818 a 1874 ustoupilo čelo Rhonského ledovce o cca 400 metrů! V době, kdy byl rozvinutý průmysl v Británii. Průmysl zbytku Evropy jí nesahal ani po kotníky. Nabízí se otázka: který průmysl začal Rhonský ledovec tavit někdy od poloviny 18. století? A který průmysl roztavil kontinentální ledovce tak, že před cca 10 ooo lety z nich zbyly jenom polární čepičky?

Pokusil jsem se o hrubý odhad - problém jsem zjednodušil na skupenské teplo tání. Přibližně jsem odhadl "kvádr" ledu, který roztál od 1818 do naší doby a vyšlo mi, že za těch cca 200 let by na přeměnu skupenství z pevné na tekutou fázi teoreticky stačil trvale zapnutý 3kW dvouplotýnkový vařič!

Ano, dopustil jsem se hrubého zjednodušení (ledovec má jistě menší teplotu než nula °C - víte někdo kolik?) Ale z toho nepatrného přísunu tepla na přemenu fáze mi vychází, že ledovce budou asi hodně nestabilní prostředí a každý výkyv podnebí s nimi pořádně zatočí. Jako důkaz nebezpečnosti globálního oteplování se tedy příliš nehodí.

Koncem třetihor byla průměrná teplota v "našich" zeměpisných šířkách o cca 6°C vyšší než dnes (zeměpisná šířka Českého masivu byla zhruba na úrovni dnešní polohy Středozemního moře) ! A Země se spokojeně vyvíjela a spolu s ní fauna i flóra. Občas došlo k "tragédii" a nemusel sem ani žbluňknout nějaký šutr, aby skoro všechno vymřelo.

Prostě bychom si měli zvyknout na to, že změna klimatu je vlastnost Zeměkoule a nic s tím nenaděláme. A usuzovat na vývoj klimatu z řady měření o délce 150 let je vzhledem ke 3,5 miliardám geologické historie pevné kůry Matičky Země do nebe volající hloupost.

A o "fyzice atmosféry" nic přesného nevíme! Viz předpovědi počasí!!

L. Písařík 31.3.2022 11:02

Dal jste si dost práce na logickém i historickém zdůvodnění změn klimatu za což vám za sebe i za eventuelní další čtenáře opravdu děkuji. Sám si myslím, že samotná Zeměkoule je obrovský autoregulační organismus, který je schopen vyrovnávat i činnost člověka po průmyslové revoluci. Pochopitelně i v delších časových obdobích než je půlka století. Pamatuji alarmistické články nad ozónovou dírou, kdy osleply ovce na Novém Zélandu a zbělal Velký bariérový útes, že do několika let ty ovce i útes přestanou existovat. A vida, ovce i útes jsou stále tady a zem se stále točí.;-)