28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 21.4.2017 16:10

Stále se otepluje?

To je dobře.

P. Rada 21.4.2017 23:33

Re: Stále se otepluje - a že je to dobře?

Jak pro koho:

https://www.slshranice.cz/kurovcova%20kalamita%202016.pdf

P. Aron 21.4.2017 11:42

stále mi vrtá v hlavě

Ta rovnováha v oceánu a vysvětlení jsem nikde nenašel. Mimichodem pokud jde o CO2 z fosilních paliv tam jsou dva aspekty :

Jednak nakolik emise skutečně ovlivňují oteplování a pak aspekt druhý : Co budeme dělat až fosilní paliva dojdou. Z pohledu dějin je jedno zda to bude za šedesát, sto nebo pětset let.

L. Metelka 21.4.2017 11:47

Re: stále mi vrtá v hlavě

Ten první aspekt je docela jasný. Stačí mít absorpční spektra CO2 v IR oblasti a Planckův zákon. Plus zákon zachování energie.

Kdyby CO2 neohříval atmosféru, pak by bylo ve fyzice něco hodně blbě...

P. Rada 21.4.2017 19:46

Re: stále mi vrtá v hlavě

Je dobře že takto uvažujete ale doporučuji širší nadhed. Problém klimatické změny by totiž nemusel být vůbec tak závažný, kdyby podobně vážných nebylo více a vzájemě se neumocnovaly. Zmíním některé.

Acidifikace oceánů a ztráta jejich úživnosti + ztráta úrodnosti půd při rostoucí populaci. Už od roku 2000 např. stagnují úlovky s volného oceánu i přes zdokonalování techniky. V roce 2050 bude při dnešním trendu znečištění plavat v oceánech stejně plastů jako ryb.

Jiný problém je nedostatek fosforu pro intenzivní zemědělství. Fosfor zřejmě dojde dříve jak uhlí a dříve dojde také uran a další suroviny a na jeho znovuzískávání s oceánů, hornin... nemá lidstvo technologie.

Velmi vážný je ale pokles efektivity těžby energií (EROEI). Roste jen masivnost. Nízká efektivita omezuje totiž jak životní úroven tak šance na umělé recyklace.

Přes veškerý technologický pokrok v úhrnu dál roste měrná spotřeba na osobu i lidnatost. S pohledu "dějin" proto za nejzávažnější výzvu pokládám nezodpovězenou otázku/memento Fermiho paradoxu.

P. Aron 21.4.2017 20:19

Re: stále mi vrtá v hlavě

Nad Fermiho paradoxem jsem často přemýšlel a můj názor je ten, že pokud platí, že rychlost světla nelze překročit a neexistuje zdroj energie, který by umožnoval uvolnit větší energii než E=mc2, pak mezihvězdné přesuny s posádkou a v rozumném čase jsou nemožné. Navíc při pohledu na naší civilizaci se nabízí otázka životnosti vyspělé civilizace.

P. Rada 22.4.2017 1:46

Re: stále mi vrtá v hlavě

Ano ta životaschopnost civilizace je zřejmě v sázce.

A ted si Arone přeber proč tak rychle vyhasne diskuse k problému - byd autorem pochybně nadnesenému - ale jinak faktickému.

Mě s porovnání četnosti a významu diskusních témat vychází, že je ve společnosti a nejspíš i v civilizaci něco velice na pováženou. Jako bychom si přes veškeré informace a poznání jednadvacátého století nevážili podstaty našeho života.

Fermi svého času také na onen paradox pozapoměl a mysl zaměřil na dokončení práce na jaderné pumě. Bezprostřední moc asi i takového genia fascinovala více jak věci zdánlivě vzdálené.

P. Aron 20.4.2017 13:48

nemáte někdo odkaz

na studii nebo článek, která by uváděla, kolik přispívá k nárůstu CO2 lidská činnost a kolik přírodní vlivy ? Jde o to, že pokud oteplování není prvotně způsobeno člověkem, pak obrovské množství CO2 se bude uvolňovat z oceánů a tajícího permafrostu.

L. Metelka 20.4.2017 13:53

Re: nemáte někdo odkaz

Projděte si materály na http:// cdiac.ornl.gov

P. Aron 20.4.2017 14:34

Re: nemáte někdo odkaz

Nerozumím v tabulce i v grafickém znázornění oceánům. Uvádí se, že jde o pohlcování CO2. Tedy množství rozpuštěného CO2 stoupá ? To se mi nějak nezdá. Množství rozpuštěné je dáno rovnováhou mezi oceánem a atmosférou, kde tlak atmosféry je plus minus konstanta, pak koncentrace CO2 v atmosféře a hlavní faktor by měla být teplota oceánu a ta se zvyšuje. Jak se tedy může zvyšovat množství CO2 v oceánu ?

J. Václavíková 20.4.2017 14:48

Re: nemáte někdo odkaz

pCO2

J. Václavíková 20.4.2017 14:06

Re: nemáte někdo odkaz

Proč máte potřebu vyjadřovat se k tématu, o němž evidentně nemáte ani základní informace? Ostatně, pokud tu publikuje Kremlík, který je na úrovni jurodivého aktivisty, tak proč byste tu Vy nepředváděl tenhle galimatyáš, že?

P. Aron 20.4.2017 14:09

Re: nemáte někdo odkaz

Z čeho tak soudíte ? Mám přírodovědné vzdělání a o téma se dlouhodobě zajímám a snažím se poctivě si rozšiřovat svůj obzor.

J. Václavíková 20.4.2017 14:16

Re: nemáte někdo odkaz

A to jste ještě nenarazil na informaci, že podle sluneční aktivity, jež má v tomto směru z přírodních procesů stěžejní roli, by se mělo spíš ochlazovat? A že oceány doposud část CO2 uvolněného lidskou činností pohlcovaly? Z permafrostu se bude uvolňovat CH4.

P. Aron 20.4.2017 15:51

Re: nemáte někdo odkaz

Píšu o něčem jiném - o rovnováze mezi rozpouštěným CO2 v oceánu a jeho teplotou. Sluneční aktivita souvisí s celkovým tokem energie od Slunce.

J. Václavíková 20.4.2017 15:58

Re: nemáte někdo odkaz

Ano, přehlédla jsem, že nepíšete o celkovém nárůstu teploty.

Jestliže se zvýšila (ne málo) koncentrace CO2 v atmosféře, bude stoupat jeho obsah podle koncentračního gradientu i v oceánu.

P. Aron 20.4.2017 14:07

Re: nemáte někdo odkaz

Děkuji

M. Prokop 20.4.2017 15:32

Re: nemáte někdo odkaz

A chcete uvést, nakolik skutečně přispívá, nebo kolik bylo odhlasováno?

P. Aron 20.4.2017 15:49

Re: nemáte někdo odkaz

Dobře tak specielně pro paní Václavíkovou se omlouvám píšu často ve zkratkách : ..... CO2 z oceánu a CH4 z permafrostu.

J. Václavíková 20.4.2017 15:53

Re: nemáte někdo odkaz

Já se omlouvám také, že jsem na Vás vyjela, jsem tu tak nějak zvyklá, že spousta Neználků mustruje ty, co o klimatologii opravdu znalosti mají. Asi jsem Vás mezi ně omylem zařadila.

P. Aron 20.4.2017 16:34

Re: nemáte někdo odkaz

:-)

P. Aron 20.4.2017 16:36

Re: nemáte někdo odkaz

Pravda klimatolog nejsem, ale tu a tam ještě zbytky znalostí termodynamiky a kinetiky někde hluboko schované zůstaly :-)

P. Rada 20.4.2017 22:44

Re: nemáte někdo odkaz

Pod permafrostem je obojí CH4 i CO2. Navíc se CO2 běžně uvolnuje i s půdy během jejího vysušování. V posledním období cca 5let opět více roste koncentrace CH4 v ovzduší ale pravděpodobně jde zatím dominantně o úniky při těžbě zemního plynu.

Permafrost je navíc pojem velmi široký a některé jeho části mohou odtávat dlouhá tisíciletí. V prvé fázi může ale unikat to co je uvězněno pod ledem jako pokličkou tím, že tato dosud homogenní ledová vrstva popraská. Pokud jde o celkovou pognozu vývoje klimatu tak ta je podle několika scénářů popsána např v práci Clarka kterou komentoval ve slovenštině Ač.

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Ohledně permafrostu napsal pro veřejnost na svém blogu přehledný článek také slovák klimatolog J. Pecho ( u obou textů máte odkazy na původní zdroje):

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html

A. Alda 20.4.2017 12:20

Nejsem fysik ani meteorolog ani biolog,

ale dost se divím, že si Australský svaz nedováží ledovce Antarktidy (třeba pomocí vzducholodí) k zavlažení vnitrozemí svého světadílu a k snížení počtu požárů a zvýšení zásob pitné vody. Možná to fakt nejde - ale zkusit by to přeci mohli, ne?

P. Rada 20.4.2017 12:49

Re: Nejsem fysik ani meteorolog ani biolog,

Typuji, že takovýto údiv patří někomu s VIP společnosti. Právě ta si ale občas kostku s ledovce do nápojů dopřává. Možná by specielně pro Vás ale bylo vhodnější používat led antarktidský:

https://xman.idnes.cz/nejdrazsi-koktejly-0os-/xman-styl.aspx?c=A120704_100811_xman-styl_mao

Nejde přitom jen o snobský hec. Ledovcový led prý při tání zvláštním způsobem šumí. (Viděl jsem video českých kanoistů co to testovali v Gronsku). Mohou za to asi tlaky kterými byl celé věky utvářen. Tak se před další sklenkou zaposlouchejte aby Vás někdo neošidil.

Z. Lapil 20.4.2017 13:05

Re: Nejsem fysik ani meteorolog ani biolog,

O vzducholodích nic nevím, ale je-li na transport několika lidí potřeba táákovýhle balón, musela by vzducholoď podstatná pro zavodnění pouště být mnohem větší. Určitě se ale svého času vážně uvažovalo o možnosti dotáhnout/dostrkat plovoucí ledovec do civilizovaných končin a použít jako pitnou vodu. Předpokládám, že je to jedině a pouze otázka peněz.

Ohledně zavodnění pouště se mi líbí příběh "Muž, který sázel stromy" - na youtube čte Marek Eben: https://www.youtube.com/watch?v=h1_cAuK5Bf0. A určitě jsem četl o jakési studii (obávám se, že ve 100+1 nebo něčem takovém) navrhující na Sahaře "vysadit" umělé palmy s listy z jakési mechové hmoty s tím, že by přes noc sákly vysráženou vodu a přes den ji odpařovaly pomaleji než písek, čímž by omezily vedro a časem by možná i někde něco vyrostlo.

Možná to zní šíleně, ale v Chile v poušti Atacama určitě žijí brouci, kteří se nad ránem(?) staví na přední, vlhkost se na nich sráží a stéká ke kusadlům nebo čím to pijou (Attenborough(?): Zázračná planeta - kniha).

M. Prokop 20.4.2017 13:37

Re: Nejsem fysik ani meteorolog ani biolog,

Asi (určitě) by to bylo drahé.

A dělat drahé věci k ničemu, to je oblíbená zábava zelených enviromentalistů (třeba ukrutný boj s CO2).

J. Lukavsky 20.4.2017 20:54

Re: Nejsem fysik ani meteorolog ani biolog,

No skrovný dotaz: nebylo by jednodušší a lacinější odsolovat mořskou vodu? Austrálie má dosti slunečního záření, čili jen investice do výstavby a pak vodička teče a dá se čerpat....

J.L.

M. Valenta 20.4.2017 9:28

U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

u nás na Chlumecku, u nás na zahradě v posledních třiceti letech k oteplování dochází a k tomu je svinské sucho.

P. Hlosta 20.4.2017 9:39

Re: U nás v Čechách, u nás ve východních Čechách,

Oproti tomu v západní Moravě posledních třicet let je dost sychravo a mnozí si stěžují na přemočenost půdy. Jestli vono to není tím, že žijete za hranicemi Moravy. ;-))