28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Proč jsme nechali porazit naše borovice

Na přední parcele našeho vedlejšího domu stojí dvě vysoké borovice. Tedy stály, loni v říjnu jsme je nechali porazit. Bylo to pro nás těžké rozhodování, nad kterým jsme roky debatovali, a hledali důvody, proč je porazit a proč ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Vave 17.1.2018 22:47

U našeho paneláku

v Praze kdysi kdosi hustě nasázel borovice a smrky. Přesněji řečeno sazenice dotažené z lesa. Větší část stromů postupně uschla a musím se přiznat, že se mi ulevilo, když pokáceli (už uschlou) borovici kousek od našeho balkónu, kvůli které jsme měli v bytě stále tmu, zimu a vlhko. I když mám jinak borovice moc ráda a krásně mi voní. A potěšilo mě i pokácení po čase obřího rozdvojeného smrku, který nejenže stínil, ale trhal přístupový chodník a požíral mi zahrádku. Bohužel ho právě umístění v rohu chodníků nejspíš stálo zdraví.

Stromy by se měly sázet s rozmyslem, protože dlouho trvá, než vyrostou a je moc smutné, když musí být pokáceny proto, že začnou škodit, nebo proto, že kvůli nevhodným podmínkám uchřadnou.

M. Crossette 17.1.2018 19:33

Děkuji všem

Děkuji všem za komentáře. Přečetla jsem si je už dopoledne, ale než jsem měla možnost zasednout a odpovídat, něco mi do toho bohužel přišlo. Teď už je u vás večer, tak to vezmu hormadně. Jsem ráda, že jste přístup k nutnosti poražení stromů viděli jako my. Jak se skoro každý rok pukliny v kmenech zvětšovaly, dělaly nám stále větší starost. Přesto bychom raději viděli, že poražené stromy byly prohnilé, než že dřevo bylo zdravé. Takové vlastní ujištění, že borovice potřebovaly pryč. Bohužel ne, ale asi bychom se tomu stejně časem nevyhnuli. Ptáci i veverky si určitě najdou jiné stormy(a Indy už bohužel není). Jak na naší zahradě, tak u okolních domů je stále zeleně dost (na fotce č.41 je kromě stromu úplně vpravo za tůjovým keřem všechna zeleň za našimi domy naše) Naše borovice určitě nebyly uměle vysazné. Všechny zdejší domkové čtvrti byly dříve buď lesy, nebo pole. Domy na bývalých polích většinou žádné stromy nemají, kdo je tam chce, musí si je vysadit sám. Když se ale les změní na domy, bývá to jiné. Les se rozparceluje a vykácí se přístupová cesta. Až pak se kácí v jednotlivých parcelách porost podle toho, kde a jak velký tam má dům být. A skoro vždycky se snaží několik nejlepších stromů z lesa ponechat, pro-v létě žádoucí - stín. Snaží se vybírat buď už vzrostlé, na pohled hezké stromy (oblíbený živý dub), nebo naopak mladé, ale oblíbené, jako třeba borovice. Stromy, které si tu lidé sami pozdějí zasadí jsou pak buď stromy dekorativní, nebo ořešáky (na fotce č. 37 jsou všechny stromy v pozadí pecanové ořešáky). Ostatní jsou všechno stromy, které byste našli i v přilehlém lese, jen jak dostaly dostatečný prostor k růstu, tak toho využily. A dost jich nakonec skončí jako naše borovice.

M. Crossette 17.1.2018 19:33

Re: Děkuji všem

Liko, borovicové dřevo se považuje nejen za měkké, ale hodně smolné. Na fotce 06 to není sice dobře vidět, ale ty pukliny u obou stromů byly plné velkých stuhlých kapek smůly a při doteku byly pukliny lepkavé. Takže na topení nejen do krbu, ale ani do kamen s trubkami se tohle dřevo nedoporučuje - tedy ne jako hlavní zdroj tepla (občas asi nevadí). Nenejnže čmoudí, ale zalepí komín, který pak buď špatně táhne, nebo ten jako náš se špatně čistí. My navíc brali v úvahu naše komínové rorýsy. Představovali jsme si, jak jim kvůli nánosu "kluzkého smolného potahu" na stěnách nedrží hnízda. A letos po dvou letech zase pořádně topíme, takže komín budeme muset do Velikonoc nechat vyčistit

Z. Lika 17.1.2018 21:52

Re: Děkuji všem

Jestlipak u vás chodí podobní kominíci jako tady :-)

Díky za odpověď s tím borovým dřevem, to je zajímavé. Soudila bych, že smůla naopak hoří tak dobře, že komín protáhne a sežehne saze.

Tak ať se rorýsům dobře bydlí :-)

M. Crossette 17.1.2018 22:08

Re: Děkuji všem

Zdejší kominíci, vzhledem k výšce domů, nemusí být žádní akrobati. Komín už nám čístili dostkrát, stále stejný milý pán a jeho syn (někdy s ním přijede místo syna jeho manželka). Jeden pracuje ze střechy do komína, druhý je uvnitř v obýváku. Jaké různé kartáče a štětky do komína strkají vlastně nevím, my se jim tu "nepleteme", ale asi to bude stejné jako u váš. Vždy před krbem rozprostře velikou plachu, takže veškerou případnou špínu "zabalí s sebou". A ohniště také vysaje (ano má na to vysavač).

D. Ruščáková 17.1.2018 18:59

Maričko, tohle je známé dilema

a není proto o nic snazší. Chápu směr vašeho uvažování, u nás v lese vidím vyvrácené smrky a popadané borové větve a celé vršky. A když navíc žijete v cestě hurikánů... Ale naprosto chápu, že to nebylo snadné rozhodnutí.

Já jsem podobné případy tady u nás za ty roky už taky musela řešit. Jedna hruška a jedna stará jabloň musely pryč, u obou už to bylo opravdové riziko, stromy byly uvnitř shnilé až ke kořenům a obě před domem, tam, kde pořád chodíme. Teď tu mám ještě starou jabloň, má úplně vykotlaný kmen (průřez by vypadal jako C) a pořád rodí jablka, i když na ni už mnoho let nepouštím nikoho, aby ji pořádně prořezat - opravdu se bojím o ni opřít žebřík. Takže co se zvládne ze štaflí, to je:)) Naštěstí roste vzadu na zahradě, mimo běžné cesty lidí, tak zatím stojí - byť jsem v duchu rozumem přesvědčená, že by tam už dávno být neměla...

Z. Matylda 17.1.2018 17:00

Loučit se

se stromem je vždycky těžké. Na druhou stranu když vám ve městě odbor životního prostředí nedovolí strom pokácet, byť prokazatelně páchá škody, je to taky horor.

Z. Inka 17.1.2018 15:09

no a co třeba stromy na sídlištích

tam je to často problém děsivý. Lidé často nepřemýšlejí, když stromy sázejí a to i na zahradě. Mladí koupili pozemek a je plný starých stromů, které si i konkurují. Snacha se je snaží všechny zachránit, ale to není k životu. V Kolíně na sídlišti jsou 50 let a více staré stromy, stíní celé ty dvoupatrové domy a větve padají na auta. Takže v prvé řadě přemýšlet kam a jaký strom dávám.

T. Zana 17.1.2018 15:33

Re: no a co třeba stromy na sídlištích

To podepisuju! On každý viděl ten roztomilý malý stromeček... Naše sídliště je tuším pětačtyřicet let staré a tohle všechno je tu vidět.

A nejedou v tom zdaleka jen lidé, co si něco zasadili před okna - před lety nechala radnice podle hlavní ulice nasázet smrky. On je to vůbec divný nápad - smrková alej. Jiná věc je, že Bohnice jsou na písku a to smrk fakt nemusí. Však už jich taky zbyla sotva čtvrtina...

E. Šusová 17.1.2018 14:47

Stejně jako ostatní chápu,

že to muselo být těžký rozhodování. Mně stačilo to, že když jsme koupili zahradu, museli jsme nechat porazit pár starých, ale viditelně opravdu vykotlaných stromů - pár doslova, neb byly dva, který ale ještě právě žili, leč nebyly úplně bezpečný. A jako úlitbu přírodě jsem si vyžádala, že mi tam z nich nechají dva vysoký pařezy. A do toho vykotlání jsem dala květník se skalničkou....a.... :-) příroda to ocenila. Roky-než se to rozpadlo moc, tam měly hnízdo sýkorky a já se nima mohla troooošililinku kamarádit. neboli mohla jsem si v těsným sousedství zahradničit na záhonku a ony mě nebraly jako nebezpečí. Však jsem jim taky, když krmili mladý a lítali chudinkové sem a tam, nasypala vždycky hrst slunečnice na pařez, aby měli snadnou potravu pro sebe. Nafedrovali to s radostí do sebe natošup :-). Ten druhý jsem nechala popnout břečťanem a je taky domovem pro drobný zvířectvo.

Z. Jitur 17.1.2018 14:43

borovice...

...Maričko, moc hezká fotodokumentace na Rajčeti, no nevím, zda je u nás firma, která se takto kompletně i s úplným úklidem vyrovná se zadanou prací. Naštěstí pro mne, nevlastním žádný strom, tak ani nemusím takové pomocníky hledat. Ale borovice - je jich mnoho pod loukou za naším panelákem v Modřanech v Kamýckém lese a když se strhne vichr, hodně větví je na zemi, ale čeho bývá ještě víc - jsou kousky jmelí, někdy i dokonce celé trsy, které můžu jinak obdivovat jen pohledem do korun stromů

J. Jovo 17.1.2018 16:06

Re: borovice...

Máme dobrou zkušenost s jednou plzeňskou firmou (jsou to stromolezci).

Na chatě bylo nutné zlikvidovat jeden modřín a stříbrný smrk. Kmeny z obou stromů nám nařezali na špalky, podle našich požadavků. Z trávníku odhrabali piliny a drobné úlomky. Drobné větve rozdrtili a odvezli. Zahrada byla po jejich odjezdu úplně čistá.

Námi nabízenou svačinu odmítli s tím, že si vozí jídlo vlastní a nechtějí obtěžovat zákazníky.

Z. Jitur 17.1.2018 16:21

Re: borovice...

tak to je tedy super; je fajn, že stále ještě jsou firmy, které si potrpí na dobré jméno a podle toho odvádějí práci!

T. Zana 17.1.2018 13:29

Milá Maričko,

ty stromy byly nádherné a úplně chápu, že bylo těžké se s nimi rozloučit, ale to bezpečnostní riziko (o mrzutostech s kanalizací nemluvě) je prostě příliš veliké.

Ptáci a veverky u vás najdou další schovávačky vy určitě vymyslíte něco šikovného, co by se dalo na tahle místa zasadit.

A. Lex 17.1.2018 11:48

Milá Maričko!

nám zatím kořeny našich borovic neškodí, jsou dál od základů domu a spodní větvě arboristé odřezali. Jsem za jejich zachování vděčná, že nemusejí jít k zemi. Chrání dům před silnými větry od severu a od východu. Ale na konci ulice začaly kořeny jedné 40-ti leté borovice bourat kamennou zeď. Je pravdou, že napřed rostla malá borovička a lidé tu zeď dostavěli potom, asi metr od ní. Takže borovice musela dolů.

Ale horší příběh s rostlinstvem zažila minulý rok naše sousedka odnaproti. Před jejím domem v blízkosti také asi metr od domu, rostl mnoho let nádherný bambus. Asi dva metry v průměru velký plac bambusu. Byl vysoký asi čtyři metry, sousedka ho nechávala prořezávat, takže jsme všichni měli a zatím máme silné bambusové dlouhé stonky ke kytkám v zahradě. Jenomže byl tak agresivní, že se dostal suteréní stěnou málem do celého domu. Přes tři měsíce se odstraňovaly jeho neblahé destrukční následky. Byla zničená izolace celé severní stěny domu v podzemí, část garáže atd. Bambus musel pryč.

A co se týká zničené kanalizace, to jsem zase viděla v Domově, kde mám maminku. Nádherné čtyři smrky ztepilé, staré přes sedmdesát let náhle svými kořeny zdvihly kanalizaci, nad kterou rostly. Následovala výměna asi padesáti metrů páteřní kanalizace. Smrky pryč, ale jsou zasazené nové, v dostatečné vzdálenosti od domu a inženýrských sítí. Akorát, že lidé, kteří je budou obdivovat se právě rodí.

Z. Jenny 17.1.2018 11:25

Milá Maričko,

těžké rozhodnutí.Dovedu si to představit jak jste sázeli všechna pro a proti a vůbec Vám to nezávidím. Stromy také miluju a chodívám je objímat ačkoliv to zrovna teď není v módě. Když oni si o to přímo někdy říkají a já mám tu potřebu. :-)

I vánoční jehličnany pořizuji s tím, že je později zasadím.

Z obecních stromů, které jsem musela k vůli bezpečnosti vykácet, jsme pořídili betlém, který bývá na návsi a taky berušku pro dětské hřiště, po které mohly děti lézt, ta však už bohužel shnila, po čtyřech letech bez údržby. Je mi líto každého stromu, který padne ale pokud není možná jiná volba s ohledem na bezpečnost, nedá se nic dělat a strom nevhodně umístěný musí ustoupit. Taky mám sama výčitky neb jsme jeden smrček dovezený z města na ves, zasadili dost blízko domu, zatím však vhodně stíní příliš slunnou stranu a pak se uvidí.

T. Zana 17.1.2018 14:46

Re: Milá Maričko,

Pamatuju, jak nám u chaty v křivoklátských lesích rostly stromy. Naši ji postavili rok, než jsem se narodila a prodali, když mi bylo patnáct. Stromy přivezli z lesa - borovice, smrky a břízy. Za těch patnáct let vyrostly tak, že jsme museli kácet - zahrádka měla obvyklých 400 čtverečních metrů a ty stromy z ní trčely jak párátka z jednohubky...

Z. Jenny 17.1.2018 16:47

Re: Milá Maričko,

Mým mladým se zase nastěhovala do bytu bříza. Vnučka je alergik a tak ofiko žádali o odstranění avšak ouřad řekl, že nééé, prý je stromu škoda. Vnučka má pokapané celé okno a taky by skoro šlo po bříze odejít z domu ale už si zvykla a ani z toho nekýchá, zřejmě si vytvořila protialergeny.Navíc ona stromy taky oblibuje.Teď už břízu nechce dát pryč. Jenže břízy dost brzo hnijí, tak doufám, že jim nezdevastuje byt.

Z. Yga 17.1.2018 10:59

A OTéčko

Pokud se někteří (kteří se ještě nedívali - chichi) podívat, jak to vypadá na jihu Jižní Moravy, když nasmolí nevídaně sněhu, tož tady:

http://yga.rajce.idnes.cz/2018_Leden_v_zasnezenem_parku/

Z. Maya 17.1.2018 10:57

Ono to plánování

bývá někdy těžké. Naše zakrslé túje jsou po 30 letech tak obrovský, že prostě některý musely pryč, stejně tak zakrslá borovice nakonec musela pryč, protože už byly obavy, že nám kořeny zbourají studnu. Holt plánováno bylo s dvoumetrovým stromečkem a ne lesním velikánem. :-)

Z. Lika 17.1.2018 9:36

Je to vždy těžké dilema

Často se setkávám s tím, že milovníci hustých zahrad nasázejí co nejvíc stromků, i když odevšad zní nabádání: pomyslete, že vyrostou - a jak!

Maričko, proč se nesmí topit borovým dřevem? Příliš velký žár? A krásně jsi tu akci zdokumentovala. V první chvíli mě napadlo, že do pařezů jste mohli naočkovat třeba hlívu, jenže za á pařezy na předním trávníku nijak nezdobily, a za bé na jehličnanech hlíva růst nebude. Dolování pařezů je jedna z nejtěžších prací. Nejhorší je, když za rok na jaře vyraší další proutek, a pak zase... dere mě, jak se strom brání. Ale to dělají listnáče, pokud vím.

Pokud byste chtěli zasadit nějaké keře, taky byste asi museli brát v úvahu jejich kořeny, kvůli tomu potrubí. Ale to samozřejmě víte, počínáte si jako obezřetní hospodáři.

Z. Yga 17.1.2018 8:49

Milá Maričko,

určitě to bylo těžké rozhodování. Škoda krásných stromů, ale co člověk nadělá, někdy není jiná možnost. Já se přikláním k Sharce a vidím tam nějaké šikovné keře, ve kterých si ptáčci taky udělají hnízda.

Jinak i já mám moc ráda borovice - u nás rostou v podivuhodných tvarech (tvaruje je vítr) a jsou krásné. Ale je pravda, že po vichřicích nacházím pod nimi ulámané větve. Pokud je to v lese nebo na pláních (třebas u nás na dráze), tak to takový problém není, borovice to zvládnou a odlomené haluze ničemu nevadí (pokud jsou na cestičce, tak je možné je odtáhnout, odřezat nebo udělat jinou cestičku).

Jinak musím pochválit album, precizně vytvořený dokument.

Š. Matyášová 17.1.2018 7:27

co keře s bobulema Maričko?

Muchovníky nebo rakytníky..jiné,co mají ptáci rádi...keřům by to místo slušelo...

mám ráda borovice, je to asi nejčastější strom tady v okolí....

L. Písařík 17.1.2018 7:18

Smrk na zahradě

asi 8 m od domu, se rozrostl tak, že stíní polovinu zahrady, ale stíní i naše okna před pohledy z protějších domů a tak záclony netřeba, ale stíní i část zahrady, trochu sousedy. Ale chodí na něj veverka na šišky a bydlí tam mlynaříci, hrdličky a sýkorky. Můj přítel nimrod nechtěl mlynaříky věřit, vyfotil jsem a donesl, pravil že mylnařík má být v lese. Moje odpověĎ: Věřím ti, ale tito se vylíhli na tomto smrku a myslí si, že je to les. Jak mají vědět, že to les není, když v životě les neviděli?

Asi si smrk necháme, jen mu trochu zkrátíma větve, aby nebyl tak široký.

A. Lex 17.1.2018 11:53

Re: Smrk na zahradě

Pane Písařík, jestli mohu poradit, my na naše borovice vždy zavoláme arboristy. Stojí to sice peníze, ale pánové vědí, kde větve uříznout, aby strom ještě vypadal k světu a nepoškodilo to jeho zdraví a aby neškodil svému okolí. S tím drobným živočištvem s vámi souhlasím, někdy jsou borovice lepší program, jako celá naše TV.

O. Joklová 17.1.2018 12:04

Re: Smrk na zahradě

"tito se vylíhli na tomto smrku a myslí si, že je to les. Jak mají vědět, že to les není, když v životě les neviděli?" - to je moc pěkné :-))))))))))))))

Z. Xerxová 17.1.2018 6:38

hezký den

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

Kácení krásných zdravých stromů je vždy smutné. Ale někdy jiná možnost není.

Naše dvě borovice stále stojí. Kořeny nadzvedávají dlažbu (takže občas kus rozebereme, kus kořene odsekneme a zase dlažbu složíme), větve se lámou pokud napadne hodně mokrý sníh, ... ale pořád obě holky mají štěstí - máme je rádi a kácet se (prozatím) nebude

Z. Maw 17.1.2018 6:00

To muselo byt opravdu tezke dozhodovani - mame na zahrade obri smrk, nechapu, koho kdysi napadlo ho vystavet a dilema je podobne... s tim rozdilem, ze u nas nejsou hurikany. Urcite jste lro sv bezpeci udelali spravne rzhodnuti a ptaci a veverky si mohou najit domov jinde. Treba zasazite casem nejake bezpecne bobulovite kere a ptacku budete mit vic nez driv:) borovice ale rozhodn nadherne, dobre, ze na ne bhdete mit jen pekne vzominky a ne naopak :)

V. Glover 17.1.2018 3:45

Maričko

To muselo být opravdu těžké rozhodování. Ale asi jsi teď ráda, že to rozhodnutí padlo a máte to za sebou a dům je v bezpečí. Hurikánů a extrémního počasí bude jedině přibývat, a starosti byste si dělali pořád.

M. Crossette 17.1.2018 6:00

Re: Maričko

Přesně tak Wendulko, rozhodování to bylo těžké. Ale museli jsme to udělat, už pro vlastní klid do budoucna. Když jsme při Irmě z naší garáže sledovali jak vítr větvemi borovic mává a ohýbá je (i když kmeny odolávaly), byla v nás malá dušička, aby vichr přestály.