16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

JEN TAK: Polívka jej grunt a maso je špunt

Na stole, na novinách zvaných Rudé Právo, co jsme je fasovali, abychom byli jako uvědomělí, ležely housky. Pro mě tři. Rudé právo byly veliké noviny. Rozměrem. Takže se vešly ještě klidně i všechny láhve s mlíkem, co jsme fasovali. A taky lahve Poděbradky, celý ulepený od sirupu, kterým bývala Poděbradka slazená. Spíš přeslazená. Chutnala jak cumel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 6.12.2022 6:38

Tak jest, na tom jsme vyrostli - tedy většinou my vidláci.

V. Mokrý 6.12.2022 6:47

A od učení - hutě/horké provozy, se pilo pivo 7°, nyní dělávají 8°.

Což je nyní zakázané.

L. Písařík 6.12.2022 12:08

v Železárnách v Hrádku u Rokycan tekla osmička Plzeň za 1,1 Kčs, jezdili jsme tam opravovat Siemensmartinské pece v 50tých letech a pamatuji i Sklárny Lenora, kde jedna dívčice s basou pendlovala mezi sklárnou a hospodou, protože skláři, kteří u horké pece ručné foukali sklo, museli doplňovat tekutiny. A nemyslím, že bylo tehdy víc pracovních úrazů, aspoň mezi našimi lidmi na opravách martinek nepamatuji ani jeden.

R. Polášek 6.12.2022 20:52

Za mých začátků už desítka stála tuším 1,80 a dvanáctka 2 koruny. A začalo to dost rychle zdražovat. Byli jsme ze školy na praxi v Karborundu Benátky nad Jizerou, jako student chemie jsem tam u stroje lisoval řezací kotouče, jiní studenti se sbíječkou. A tam do fabrické kantýny vozili sudy s obyčejnou desítkou nebo 12 . "Osmičku" z toho dělali tím, že nějaká piva odpustili a potom sud dopustili obyčejnou vodou. Podle toho, jaké zrovna měli "oko", tak ta osmička byla silná. V letních prázdninových vedrech byla obvykle silná dost.

V. Mokrý 6.12.2022 22:07

8-o