29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JEN TAK : Čerešničky, čerešně

Seděl jsem na zápraží hájovny, hluboko v Nízkých Tatrách a poslouchal jsem tuhle píseň v cizím jazyce. Píseň mi byla naprosto nepochopitelná. Ne kvůli tomu, že bych nerozuměl slovensky. To jsem rozuměl. Ale nějak mi nedávala smysl ta slova.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 14.11.2022 15:19

Myslím si, že nemůžeme chytat autory těchto textů za každé námi nepochopené slovíčko, nebo rým. Určitě to mysleli dobře a tak to tak berme !!!!!! krásné dny všem R^R^R^

L. Písařík 14.11.2022 11:41

Snad by se dal význam textu vyjádřit tak, že, co je na tom, že se čerešničky rozsypaly, větší potešení bylo z frajera. Ale faktem je, že u některých textů dostává logika setsakramentsky na frak.

V. Kolman 14.11.2022 9:22

Copak "čerešničky".

Daleko víc dostává logika na frak (dle mého skromného mínění) ve slovenské písničce se slovy:

V rychtárovej studni, BYSTRÁ VODA TEČE......

pak tam je ještě cosi o JISKRÁCH, co tam popadaly;-D;-D;-D

[Nejspíš si šílený opilý veršotepec u potoka hrál s prskavkami (nebo jinou pyrotechnikou) a házel je do potoka]

(dávno již tomu, co jsme při MDŽ a podobných akcích tento byť melodický, ale z hlediska logiky nesmyslný popěvek zpívali - slova jsem tudíž již pozapomněl:-()

R. Polášek 14.11.2022 12:44

To dělá nedostatek praxe s nevodovodními zdroji této tekutiny.

Když je pramen vydatný a to se u rychtáře dá očekávat, že jako hlava vesnice bude muset mít všechno kvalitnější a vydatnější než ostatní vesničané, tak potom aby ho to nevyplavilo, musí mít v té studni trubku, která bude přebytečnou vodu odvádět pryč, nejčastěji do malého místního vodního toku. No a to je ta bystrá voda ve studni.

Dneska dost možná, pokud potomek rychtáře je taky bytrý, tak má doma pstruhařství a z toho pramene bere pro ty pstruhy vodu. Voda z podzemí, pokud není nějak etrémně znečištěná, že by to těm pstruhům vadilo, je i v létě za horka studená a pstruzi v takové studené vodě i v létě prospívají a rychle rostou.

V. Kolman 14.11.2022 13:15

O.K. Ale pak už se nejedná o klasickou studnu, ale spíše o pramen:-). I tak ale děkuji - mohlo to tak být.

V severočeském pohraničí jsem se setkal i s jakýmsi podzemním potokem, ke kterému vedlo pár schůdků a do kterého se chodilo "pro vodu". I tomu by se s přimhouřenýma očima dalo říkat "studna".

Ve studni u babičky za mého mládí (dávno již tomu:-() se spíš všichni strachovali, když v létě voda valem ubývala.

R. Polášek 15.11.2022 16:29

Tak skoro každá studna se může stát pramenem, respektive studánkou. Pokud se do ní dá odtok nebo se z ní furt čerpá, tak na místě studny poklesne hladina spodní vody a přes vodopropustné vrstvy tam ta voda přitéká pořád dál. Akorát v hustěji obydlené krajině pak takový pramen bere vodu ze studen sousedů, kterým ta voda může úplně zmizet. V málo obydlené krajině, kde nejsou studny, to nikdo nepozná. A ve svahu to už potom může být skutečně pramen, který pod svahem může vytékat ven a tvořit potok.Buďto pořád nebo jen za dostatku vody. Potom se ten ten pramen o nějaký metr výš nad výtokem může vykopat a udělat tam drobné vodní dílo, kterému někdo může říkat studánka, jiný studna.