29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JAPONSKO: Život s dluhem

Podle kvartální zprávy ministerstva financí překročil japonský státní dluh jeden trilión jenů. Nad tuto magickou hranici se dostal poprvé. Statisticky tak každý Japonec dluží bezmála osm miliónů jenů, čili přes půldruhého miliónu korun. Tato částka představuje dvě stě procent ročního hrubého domácího produktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 16.8.2013 15:17

A je třeba dodat, že japonské zadlužení

markantně zvyšuje nákup fosilních paliv pro elektrárny, které vyrábějí nedostatkovou elektřinu po odstavení většiny jaderek. O emisích CO2 nemluvě. Při tom ještě nedávno Japonsko nakoupilo středověké odpustky za CO2 a z toho jsme financovali Zelenou úsporám. Dnes už jim, stejně jako Němcům na nějakém rozpouštění ledovců nezáleží a chrlí spaliny z uhlí a nafty co hrdlo ráčí.

M. Hubáček 16.8.2013 15:42

Re: A je třeba dodat, že japonské zadlužení

Ano, je to tak. Zlevnění jenu pro usnadnění exportu zdražilo Japonsku dovážená paliva a materiály, což se zpětně promítá do ceny exportovaného zboží. Takže celý proces připomíná psa, ženoucího se za svým vlastním ocasem. Spolu s odstavením jaderek je namíchán vskutku smrtící koktejl...

Nejviditelnějším numerickým výsledkem abenomiky je cena benzínu u pumpy, která se pohybuje kolem nehorázných 170 jenů. No a to, že malé podnikání stojí na přesunu zboží po relativně malých dávkách, netřeba zmiňovat...

J. Kanioková 16.8.2013 2:12

Někde jsem četla info z Japonska,

že výrazně teplé počasí tam má být až do října... Jinak, kdyby autor náhodou nakoukl, docela by mě zajímala jedna informace :

V jiném článku jsem narazila na text - Ministr financí Taro Aso řekl  k snižování příjmu právnických osob, aby trochu kompenzoval nepříjemnosti z plánovaného zvýšení daní. "Vzhledem k tomu, že jen asi 30 procent firem platí korporační daně, nemyslím si, že snížení sazby korporační daně bude mít okamžitý dopad," Aso řekl na tiskové konferenci. /  Jak je to myšleno, že jen 30% firem platí tuto daň ?

M. Hubáček 16.8.2013 5:06

Re: Někde jsem četla info z Japonska,

Ano, tak nám místní meteorologové vyhrožovali už někdy koncem června a zatím jim to vychází dokonale. (Tady se počasí předpovídá podstatně snadněji než v Evropě.)

Je to skutečně tak, korporátní daň platí přibližně 30% firem, zbytku je odpuštěna. Pokud firma doloží, že má špatné hospodářské výsledky, je od této daně osvobozena.

Ještě bych rád dodal, že zde existuje obrovské množství potěmkinovských firem, jejichž smysl dost dobře nechápu, ale asi se to vyplatí. Domnívám se, že jde o příjemce různých abeovských injekcí a jiných stimulů, které mají pozdvihnout ekonomiku :-(

Když jsem se po letech setkal se svým bývalým šéfem z Nippon Steel, který se dal také na volnou nohu, vytasil se na mě s vizitkami čtyř různých firem, na každé měl pod jménem uvedenu funkci "representative director". Také se angažoval v řadě spolků a svazů. Měl funkcí skoro jako Hašek, co ale skutečně dělal či dělá, dodnes pořádně nevím...

J. Kanioková 16.8.2013 9:06

Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

ale zírám !  Protože, nevím vlastně proč mám zafixováno, jak jsou Japonci neskutečně poctiví, pracovití, a tudíž jsem nechápala to předlužení.  Vrtalo mi hlavou, že by až tak zaostali v inovacích... nebo... nevím. To mě ani nenapadlo, že tam mohou být takové socialistické blbosti jako dotace, regulace, zvýhodňění a pod.  Uff... tak 70% "firem" se nedaří... či jsou i fingované, nebo spíš jako alibi... Kristovanoho, ten svět se už fakt zbláznil... a prý, že je člověk pánem tvorstva.... !

Přitom internet je "studnice moudrosti" a strejda google je kámoš..... jen kdyby už konečně měl den 50 hodin :))))  Holt ti socialisti jsou pořád ještě babráci, když ani tohle zařídit neumí :)))

Díky za odpověď, mějte se príma :)

A. Holík 16.8.2013 12:18

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Japonci jsou bezesporu velmi pracoviti. To ale nutne neznamena, ze se drou na spravnem miste. Obcas se hodi pred zacatkem driny premyslet, jestli je nutna, a jestli by to neslo jinak. Na to jsme zase experti my cesi, ale kolikrat pak ani nezacneme pracovat. Umet to nejak spojit dohromady, to by byla krasa :-)

M. Hubáček 16.8.2013 15:10

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Japonskou povahu jsem před příjezdem sem nijak nestudoval. Asi dva týdny po příjezdu mě našel vedoucí výzkumné skupiny sedět s nohama na stole. Ptal se mě, proč neexperimentuji. Já na to, že nemám inspiraci a nechci zbytečně šeredit chemikáliemi. On na to, že bádat se musí za každých podmínek. No tak jsem se zvedl jasně věda, že produkt mého bádání toho dne obohatí tamní kanalizaci...

V. Vaclavik 16.8.2013 15:32

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

U Japoncu je hlavni nikdy ''neztratit tvar'' a totalni neohebnost socialni hierarchie. Takze firmy zametaji nedobre vysledky pod koberec a inventivnost, to malo ktere v Japoncich je, to zivori pod tou hierarchii. A co se zamete pod koberec, to doutna, hnije, je to casovana bomba.

Po valce byl Jen proti dolaru levny (ze zacatku po valce prirozene, pozdeji BOJ menu redila), ale pak Amerika zatlacila a Japonci prestali drzet Jen nizko a snizena japonska soutezivost na svetovem trhu byla vynahrazovana statnim utracenim doma, do ''rozvoje podnikani'' a do infrastruktury, a zaroven velke firmy, zejmena automobilky musely vyrabet v Americe a Evrope aby tam mohly bez celniho postihu prodavat sve vyrobky... to vsechno bylo soucasti padu Japonska do pozice ''has been''.

A pilnost, to se nosilo v generaci ktera je ted v duchodu, dnesni generace Japoncu uz davno takove nejsou.

A myslim ze Japonsko nema prilis bohatou sirsi stredni tridu - to je znamka trhu, ktery neni svobodny, ale umele manipulovany), a taky je to moc ''zamestnanecka'' zeme. Japonsko ma velke firemni kolosy a pak hlavne male firmy, prakticky rodinne velikosti. Jeji ekonomika ma nezdrave slozeni, ty velke firmy nejspis vznikly s pobidkou statu a klapalo jim to dokud byl Jen levny. Byvalo ze na zapadnich trzich bylo plno japonskeho zbozi, ale to je davno davno pryc, dnes aby ho clovek hledal s lupou, naopak vse je z Ciny, na kterou Amerika tlaci aby nechala zhodnotit svou menu... a historie Japonska se treba bude opakovat v Cine (ale spis nebude, driv totiz dojde k nasemu padu, coz podtrhne nohy cinskemu hlinenemu tygru).

V kazdem pripade nasi ekonomicti rozumbradove a intelektualove nas kdysi strasili tim japonskym papirovym tygrem, podobne jako nas dnes strasi Cinou, nebo zememi BRICs (Klaus napriklad), ti vsichni budou muset casem spolknout co rekli. Dnes jim nahrava leda to, ze se my sami, Evropa a Amerika zatlacujeme do zeme, coz umele zvetsuje hrozbu tech papirovych tygru a falesni ekonomove jsou tim osaleni.

V. Vaclavik 16.8.2013 15:56

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Tuhle kdyz jsem psal o Cine se me nekdo ptal, jestli dnes Cina uz neni v takove pozici, ze po ztrate venkovnich trhu by mohla vyrabet pro vnitrni trh, ze ty zapadni trhy pro ni uz nemusi byt tak dulezite. Jenze to opomiji jednu vec, a tou je, ze zdravy trh vyrabi od sameho pocatku primarne jen pro ''sebe'', pro svou vnitrni spotrebu a vyvoz je, nebo ma byt jen takovou tresnickou na dortu, ktera samozrejme musi nakonec byt vyrovnana dovozem, ale na ten musi mit populace v kapsach prostredky, a zrovna tak na nakup sveho zbozi doma vyrobeneho... jenze je nema.

Tyhle etatisticke ekonomie jsou fundamentalne pokrivene a priznacne pro ne je, ze bohatnou podniky, bohatne stat, ale masy delniku zaostavaji na jistem prumeru, takovym aby meli na mistni pomery slusne zivobyti a nic vic. Na to aby se takova ekonomika pozdeji mohla obratit k vlastnim spotrebitelum pak ma jako prekazku nejen bohatstvi svych obcanu a kurs sve meny, ale taky ta dosavadni vyroba je vyroba na miru potreb zahranicnich trhu, nikoli na zakladni potreby vlastnich obcanu. Ale tou hlavni prekazkou je mentalita spolecnosti jako fiefdom, pasalik elit u moci, ktere se tyto proste nevzdaji a masy obcanu nejsou natolik intelektualne zdatni, aby se vzbourily. Na to proste nemaji dostatek sebevedomi, uvedomeni si sve situace a predstavu, ze by mohlo a melo byt jinak. Podobne jako my si nedovedeme predstavit nic vic, nez slibovanych upocenych spidlovskych par procent rustu pokriveneho trhu.

M. Hubáček 16.8.2013 16:47

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Je fakt, že japonská ekonomika šlapala téměř bezproblémově, když prakticky vše vyrobené šlo na export a běžný Japonec byl dáván za vzor skromnosti. Právě počátkem 90. let se tento ( m.j. také díky globalizaci) začal měnit na spotřebitele euroamerického typu, požadujícího srovnatelné středostavovské výhody, na kterýžto parametr nebyly výchozí ekonomické podmínky rozvoje nastaveny. No a vlastně od doby počátku emancipace spotřebitele (a současně výrobce) zdejší ekonomika stagnuje až upadá.

V. Vaclavik 17.8.2013 4:40

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Nas rozdil od Ciny bych jen poznamenal, ze Japonsko vyvazelo ''high tech'', nikoli take low tech sunty jako vyvazi Cina. To vse je treba vzit v uvahu aby clovek tomu byvalemu Japonskemu zazraku porozumel.

Jinak se mejte a kdybyste potreboval nejakou konzularni pomoc, tak v Tokyu je konzulka moje pribuzna, asi neter, proste dcera moji sestry. Tak se ji zminte ze me znate ;)

M. Hubáček 18.8.2013 7:12

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Řekl bych, že je to věc vývoje. Japonským autům se ze začátku také všichni smáli. S elektronikou je to jinak: Sony od Amíků koupilo patent na transistor, který byl do té doby využíván jen ve vojenství a tranzistoráky zaplavily civilní svět bez toho, aby jim někdo významněji konkuroval.

Těžko předvídat, kam se posune Čína, i když výrobky třeba firmy Huawei jsou už i tady k dostání. A tatáž firma si prý vybudovala obrovské R&D centrum.

Jinak díky, paní konzulce se o vás rád zmíním. Na konzulát zpravidla směřují kroky mých klientů, kteří - vybaveni stohem potvrzení pro získání víza - se chystají založit si v ČR pobočku své firmy...

Z Jokohamy zdraví MH.

M. Hubáček 16.8.2013 15:20

Re: Jezuskote, tak to se už nedivím tomu obrovskému zadlužení,

Ale to oni takoví skutečně jsou! Oni se jen prostě legálně pohybují v rámci stanovených mantinelů. A dotace? V Česku akvaparky, v Číně liduprázdná města, v Japonsku chod potěmkinovských firem...

Ano, dohledat se dá na síti všechno. No a abyste kvůli tomu nemusela natahovat den na 50 hodin, od toho jsme tady my -Neviditelní psí vojáci ;-)

Přeji Vám hezký zbytek léta!