29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Každý chvilku...

Urychlí krize, kterou s sebou přináší koronavirová pandemie, střídání na špici politicko-hospodářském pelotonu, nebo se někteří propadající se závodníci vzchopí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 1.7.2020 8:02

"z tohoto stavu, jehož příchod Trump svou hospodářskou politikou podle všeho urychluje, jde docela strach". Autor má zřejmě na mysli Trumpovu tarifovou válku s Čínou. Ano je to protekcionismus, který podle libertariánů (ale i umírněnějších pravičáků) nefunguje. Jenomže jak jinak jednat s partnerem, který tržní principy nectí. Trump chce Číňanům naznačit, že jim neprojde všechno. To že to urychlí čínskou samostatnost v čipech nebo jiných hi-tech věcech je asi pravda. Ale alternativa není lepší.

M. Hubáček 1.7.2020 8:34

Přesně tak to bylo myšleno. Čili nikoli jako hodnocení Trumpových opatření, ale jako úvaha, jaký mohou mít boční efekt. Zákon akce a reakce, nic víc.

T. Hraj 1.7.2020 9:01

Děkuji za reakci, pane Hubáčku a hlavně za výborný a zajímavý článek.

Nejvíc mě děsí množství čínských studentů (třebaže dnes často draze platících) na amerických a vidím, že i japonských universitách. Původní představa, že si s sebou zpět domů kromě technických nebo přírodovědných znalostí odnesou i úctu ke svobodě jednotlivce, svobodě slova a k demokracii, se zdá být naprosto naivní.

M. Hubáček 1.7.2020 9:23

Děkuji, pane Hraji, za kladné hodnocení. To je ten nejlepší doping...

Abych pravdu řekl, v koutku duše jsem optimista. Demokratické "návyky" si od nás/vás sice k okamžitému uplatnění neodnesou, ale pod kůží jim určitě zůstanou.

Myslím si, že spíše než import těchto prvků demokracie, Čínu ovlivní její vlastní vývoj. Nazveme jej "společenská poptávka". Za relativně brzký čas se země hospodářsky dostane dostane do formátu rozvinutého kapitalismu. Roste tam i střední třída - mohl bych vyprávět, jak vypadali čínští turisté v Japonsku před dvaceti lety a jak vypadají dnes. Dělnické platy jdou také nahoru.

A těm všem ta komunistická kamizola prostě začne být těsná. Ovšem jak se to celé bude vyvíjet, je ve hvězdách. Veškeré možné scénáře si určitě dovedete sám dosadit...

J. Plzák 30.6.2020 14:25

Nevím na jakých hodnotách bývala litografie kolem roku 2000, kdy jsem měl to potěšení konstruovat manipulační kleště a další pro wafery průměru 180 a později přibližně 320. Byla to hezká práce a všichni si při tom kradli všechno.

To k nám přijeli Korejci, huhlali jsme navzájem na sebe angličtinou a bez jakéhokoliv výsledku jsme se zase rozešli. Asi šlo o špionáž. V Evropě se tyto manipulátory prodávaly tomu kdo přišel. Tak nevím.

M. Hubáček 30.6.2020 14:55

Brzy po roku 2000 jsem měl potěšení pracovat pro jednu "curve-out" firmu světomě známé mateřinky. Zabývali se litografií a zřejmě chtěli udělat díru do světa. Po té, co mi řekli, že mezi oxidací a redukcí není rozdíl, hlavně, že to leptá, jsem od nich odešel. Tehdejší šéf ovšem doposud statečně podniká. Není nad to, mít tatínka...

J. Plzák 1.7.2020 11:19

Zapomněl jsem poznamenat, že to bylo v Německu.

M. Hubáček 1.7.2020 12:09

Krade/kradlo se vždycky a všude. Německo, Neněmecko.

J. Plzák 30.6.2020 14:13

"Za to rád" je stejně pitomé, jako když na nás kňoural náš bývalý zesnulý prezidentek "nicméně".

M. Hubáček 30.6.2020 15:11

Pitomostí se rodí spousta, internet je bohužel jejich inkubátor...

M. Hubáček 30.6.2020 13:29

Evropa kdysi od Číňanů opajcovala porcelán - materiál i vzor - cibulák čili česky Zwiebelmuster - je nedokonalá kopie čínského ornamentu. Dále papír, střelný prach. Bource morušového jsme z Číny pašovali v duté holi.

Takže nám to svým současným pajcováním Západu pouze oplácí? ;-)

Prostě časy se mění, jak už zpíval Bob Dylan.

M. Dvorak 30.6.2020 22:56

A co tam jeste mate, krome toho? Dal uz asi nic, ze...?

M. Hubáček 1.7.2020 4:47

Nadpis článku.

J. Fridrich 30.6.2020 11:04

Ten základní výzkum a realizace je ještě stále na Západě USA - na Stanfordově univerzitě ( studovali tam i " praotci " IT, pánové Hewlett a Packard ) a na Caltechu a potom na technologických firmách na západním pobřeží v USA - tedy v Redmondu a Sillicon Valey - tam, kde se posouvá lidský, technologický a technicko-vědecký pokrok dopředu.. No a Číňánci to okopírují a ukradnou a jako chytré opičky levně vyrobí..

Nebýt těchto firem a vědeckých středisek typu - Apple, Microsoft, Oracle, IBM, Adobe, Stanford University tak mají číňánci a rusáci na stole sčot s dřevěnými kuličkami na drátcích a v ruce černé sluchátko telefonu jak Mach a Šebestová...

R. Vacek 30.6.2020 12:41

Čína se dostává do čela v počtu patentů.

https://vedavyzkum.cz/dusevni-vlastnictvi/dusevni-vlastnictvi/nejvice-patentu-na-osobu-maji-nemci-v-absolutnim-poctu-vede-cina

J. Fridrich 30.6.2020 12:53

On není patent - jako patent.. Co za nesmysly se za komunistů u nás podávalo jako tak zvané zlepšováky - to víme, tedy někteří...

R. Langer 30.6.2020 12:54

Jo, třeba jako sítě 5G, co? ;-D

J. Fridrich 30.6.2020 13:58

Nesmíte věřit všemu tomu, co říkají soudruzi z Číny a Ruska, s. Langere..

Jak jsme zmínili v úvodu článku, na čele zavádění sítě 5G jsou firmy v Americe, Číně a Jižní Koreji. „První 5G zařízení budou mít pravděpodobně operační systém Android,“ říká Jaroslav Škrabálek. Samsung například nedávno přišel s prvními prototypy chytrých telefonů, které vyvíjí ve spolupráci s výrobcem mobilních čipů Qualcomm ( Qualcomm je americká společnost založená v roce 1985 studenty z Cornellovy univerzity, University of California a MIT. Se sídlem v San Diegu má společnost celosvětovou působnost.) a již zmiňovaným americkým operátorem Verizon.

https://www.csas.cz/cs/korporace/articles/sit-5G-v-kostce

Spuštění komerčního provozu 5G sítí ve světě nastalo roku 2019 v Jižní Koreji. Oproti Evropě jsou popředu jak v Severní Americe, tak v Asii, kde se v budování 5G infrastruktury předhání Japonsko, Čína a zejména Jižní Korei. Předpokládá se, že zavádění 5G začne na konci roku 2018 a bude probíhat nejrychleji v severoamerickém a asijském regionu – spuštění technologie připravují všichni významní američtí operátoři a americký T-Mobile plánoval pokrytí New Yorku a Las Vegas a dalších 28 měst už do konce roku 2018.

https://cs.wikipedia.org/wiki/5G#cite_note-ihned-vzestup-12

R. Langer 30.6.2020 12:53

To si jenom myslíte, a těžce je podceňujete. Je pravda, že zdaleka nejste sám, ale budete překvapení. Brzy. :-/

J. Jurax 30.6.2020 14:43

Jojo, jen aby to vydrželo ... nedělejte si moc iluze, v USA teď hlavně zkoumají, zda Vámi jmenované instituce nejsou rasistické a zohledňují práva všech možných pohlaví.

J. Nevrkla 30.6.2020 9:26

Obávám se, že celá západní ekonomika se vyvíjí podobně té japonské. Zprvu západ na globalizaci a levné čínské pracovní síle hodně vydělával, Čína se mnohé naučila a teď svou dravosti začíná západ valcovat.

P. Kubáč 30.6.2020 8:48

Podle mně jsou Asiati sice pilnější a inteligentněnší než Američani, ale nejsou dost "střelení" nebo chcete-li samostatní v myšlení. Takže pokud dojde západní inspirace - dostanou se do smyčky 365. vylepšení 364 modelu stejné věci a svět jim mezitím uteče ( např. dnešní Japonsko, Jižní Korea jde ve stejné stopě ).

O Evropě je rovněž hanba mluvit díky "budování vzdělanostní společnosti" pod praporem Eurodotací byla poslední Evropská technologie s celosvětovým dosahem MP3 hudební formát z roku 1993 a předtím GSM mobily z roku 1991.

M. Hubáček 30.6.2020 13:31

Toto mělo přijít sem:

Evropa kdysi od Číňanů opajcovala porcelán - materiál i vzor - cibulák čili česky Zwiebelmuster - je nedokonalá kopie čínského ornamentu. Dále papír, střelný prach. Bource morušového jsme z Číny pašovali v duté holi.

Takže nám to svým současným pajcováním Západu pouze oplácí? ;-)

Prostě časy se mění, jak už zpíval Bob Dylan.

J. Plzák 1.7.2020 11:33

Měřit inteligenci je blbost už od pradávna.

Patrně proto, že jsou asiati inteligentnější než Amíci, jezdí všichni študovat do USA.