18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

IZRAEL: Boj o duši národa

Spor o prosazení některých náboženských pravidel ve veřejném životě probíhá už desítky let, ale v posledních letech zesílil a v uplynulých týdnech se stal už opravdu intenzivním konfliktem. A v tyto dny už zastiňuje – přinejmenším zdánlivě – prakticky vše ostatní, co Izraeli leží na srdci, včetně bezpečnostních nebo ekonomických otázek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Orlita 29.12.2011 12:02

zkuste si představit, že neexistují žádné problémy

že je všechno v pořádku, všichni se vzájemně domluví. Myslíte, že by to byl ráj? Pochybuji.Spíš něco poklidně zahnívajícího a naprosto neisnpirujícího.  Člověk většinou dosáhne výšin jen a jen skrze překážky a mnohdy přes ty nejtěžší. A to platí i pro společnost a zvláště pro Izrael. Ostatně sama Evropa čelí islámskému problému a je to hlavně díky její zmatené identitě, která se zaobírá pouze materialismem- viz. nemravná záchrana eura za každou cenu, která nás vede k daleko horší krizi, než kdyby se nechalo zkrachovat to, co se zkrachovat má.  A protipólem takové zahleděnosti může být zrovna náboženský fanatismus- zvláště ten, který je paradoxně živen sociálními podporami z druhé strany.

H. Lukešová 29.12.2011 11:07

Ono by stačilo tyto Charedim odstřihnout od státní podpory

a pak by se museli živit sami, takže by jim přemílání náboženských textů nepomohlo. Charedim jsou stejní, ne-li horším nepřítelem, než-li Arabové a Írán...

L. Orlita 29.12.2011 12:06

Re: Ono by stačilo tyto Charedim odstřihnout od státní podpory

ono to většinou bývá tak, že jedna strana si dovolí jednat tak, kam ji  to dovolí ta druhá strana. Pokud ultraortodoxní žijí s podpor a ničeho si neváží a ještě se povyšují, tak za tu můžou i ti sekulární. Ti by se teď měli rozhodnout, vytýčit nové hranice a donutit ultraortodoxní pracovat na společném systému. Jsou přece zbožní, takže jakékoliv "nepravosti" by měli vnímat pouze, jako zkoušku od Boha. :)

J. Rechnovský 29.12.2011 14:01

Re: Ono by stačilo tyto Charedim odstřihnout od státní podpory

Hanko, jako odborníkovi na Israel Vám jistě neunikl převažující pohled Israelců na Charedim. Totiž, že jsou součástí jejich národní identity.

Takže. Váš komentář je sice racionální, ale úplně mimo. Pokud to bude jen trochu ekonomicky udržitelné, Israelci budou Charedim podporovat - i když s reptáním. Na druhou stranu s nimi nepřestanou bojovat, když jim příliš kecají do každodenních věcí. Ostatně jako v tomto případě. Je to možná trochu absurdní, ale je to prostě specifikum Israelské společnosti.

Jistou paralelu bychom mohli najít ve vztahu Britů ke království...;-)  

H. Lukešová 29.12.2011 15:24

Re: Ono by stačilo tyto Charedim odstřihnout od státní podpory

Jistěže máte bohužel pravdu, nicméně jak autor píše, je nutné, aby se z Charedim stali "rozumní Charedim"...

V. Vlach 31.12.2011 16:41

Re: Ono by stačilo tyto Charedim odstřihnout od státní podpory

Přesvědčit rostlinou říši o opuštění chlorofylu.

J. Tejkl 29.12.2011 10:30

pro přesnost

"Na vysvětlenou dodejme, že židovská část izraelské společnosti je složená převážně ze zcela nevěřících nebo k náboženství chladných lidí"

podle oficilálních stránek Izraelského ZAMINI, dodržuje všechny náboženské zákony cca  20% židovské populace, dalších 60% dodržuje pouze určité náboženské zákony, většinou dle osobních preferencí nebo konkrétních etnických tradic,  pouze 20% izraelské populace náboženské zákony nedodržuje vůbec. Označit poslední  skupinu za "zcela nevěřící" je přinejmenším  hodně odvážné. Pokud nedodržuji náboženské zákony, nemusí to přece nutně znamenat, že jsem nevěřící. 

  

K. Křivan 31.12.2011 21:50

Re: pro přesnost

1. Neorganizovaný věřící ?

2. Do jaké míry se kryje množina náboženských zákonů a množina Božích zákonů ?

J. Klepal 29.12.2011 9:55

sociální parazitismus

Text je příkladem, jak jedna skupina lidí pod záminkou náboženství parazituje na bohatství vytvářeném ostatními členy společnosti. Řešení je snadné, zrušení neoprávněných výhod.

R. Langer 29.12.2011 9:03

No jo,

náboženství. Co víc k tomu dodat. :-(

J. Tejkl 29.12.2011 10:35

Re: No jo,

možná by jste přece jenom něco dodat  měl. Jinak budete jen za  ignoranta, který hloupě  paušalizuje  něco, o čem nemá ani páru.   

R. Langer 29.12.2011 15:15

Re: No jo,

Nu, dobrá - v případě náboženského fanatismu mohu dodat svůj osobní názor v tom smyslu, že se podle mě jedná o největší možné zlo v současném světě. Stačí to tak, nebo byste měl zájem o podrobnější rozbor?

J. Tejkl 29.12.2011 18:09

ovšem "náboženský fanatismus" je už něco docela jiného než když se napíše pouze "náboženství", že?

"Největším možným zlem" se může stát jakýkoliv fanatismus, který doktrinářsky  prosazuje vlastní světonázor jako jediný správný, definuje sebe sama jako nejdokonalejší, nebo dokonce jediný možný způsob organizace společnosti, který pak této společnosti  začasté násilně vnucuje. Náboženský fanatismus islamistů, které máte nejspíše na mysli, pokud mluvíte o největším nebezpečí pro současný svět, není o nic odpudivější, než fanatismus ateistický (např.  francouzká revoluce), nebo fanatismus vulgárního materialismu, jako ho předváděli  bolševici.

Největším nebezpečím pro dnešní svět, tedy západní svět, vidím spíš v tom, že zcela rezignoval na transcendentální rozměr vlastní existence, a nahradil jej konzumem nebo zábavou, případně kulturou, která nejen že zcela vědomě odmítá  jakoukoliv duchovní transcendenci, ale dost často bez jakýkoliv skrupulí, agresivně a velice hloupě vystupuje proti vlastním institucím, které tyto duchovní hodnoty ještě stále nesou, byť už jen pro určitou menšinovou skupinu. I tento fenomén  můžete nazvat fanatismem, který je, dle mého názoru,  mnohem nebezpečnější než islamisté, protože eroduje samotný základ západní civilizace,  ne tím, že  napadá určité náboženské formy nebo instituce, protože oboje si popravdě často kritiku zaslouží, ale hlavně  tím, že se snaží vůbec popřít jakýkoliv duchovní přesah lidské existence. O tom, jaký  tento duchovní přesah vlastně je, se v rámci západní kultury vede debata už od středověku - je to ona permanentní "duchovní krize", která v dějinách posouvala západní myšlení, a kterou lze možná trochu poeticky nazvat "nekončícím hledáním smyslu bytí".  Proto paušalní odsouzení "náboženství", které v této debatě hrálo přinejmenším  velmi podstatnou roli,  jako "zla, které je největším nebezpečím pro současný svět" se z mého pohledu vřazujete mezi ty doktrináře, kteří sice nepředstavují  tak explicitní ohrožení "současného světa" jako islamisté, ale v posledku jsou pro svět možná ještě nebezpečnější. Nic ve zlém :-)

V. Vlach 31.12.2011 16:48

Re: ovšem "náboženský fanatismus" je už něco docela jiného než když se napíše pouze "náboženství", že?

Jako zelinář musím potvrdit,že to takto zde v Evropě je.Proto jako budhista medituji a snažím se pozitivní energii posilovat.Tady,zde v slzavém údolí,kde žije spousta zmatených lidiček,se odehrává Boj o Vše.

J. Kanioková 29.12.2011 2:17

Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

statečný, chytrý, vyspělý národ a nikdy nemá nárok na poklidný život. Islámské "moře" okolo, rozvrat v Egyptě, z jehož strany se, myslím, cítil dost bezpečně. Dnes jediný plynovod na Sinaji prakticky neustále ohrožený ze strany teroristů, taky i tamní nedostatečně opevněná hranice skoro 300 km. Doma poslední dobou levicové demonstrace a ještě k tomu tohle. Obrovské výdaje na obranu..

Charedim jsou v podstatě pro Izrael přítěží. Nepracují, de facto nic neumějí, neboť do 40 let studují náboženské texty. Pro běžný život nepoužitelní.. Můžu jedině držet palce, to mě mrzí..

P. Sulc 29.12.2011 3:24

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

Zcela s vami souhlasim tady v Americe je ten nerad taky. Jsou netolerantni ke komukoliv a vim od kamarada, kdyz pred 40 lety vykupovli zlato, okradali lidi. Co ale kamarada sokovalo, ze vubec, ale vubec nemeli ten nejmensi pocit, ze delaji neco spatneho.Istaeli drzim palce, ale kdo vi, prave tito fanatici zrejme mohou za antisemitismus.

M. Zavala 29.12.2011 3:49

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

vzdy jsem se divil ze je ti hrdinsti zide, co si vybojovali stat Israel, nekopli nekam, za boju s Egyptem byvali on vice nepratelstejsi nezli arabove, byli proti boji, ze pry buh chce masakr zidu tak at se podvoli.  A pak jim dali privilegia a pozvali do vlady, a od te doby opruzuji svoji vlast, aniz by meli na ni jakekoliv zasluhy

P. Lenc 29.12.2011 9:14

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

Nejhorší na tom je,že v Israeli to jsou charedim,u nás tzv.nepřízpusobiví, v Evropě přistěhovalci,především muslimové o USA je lepší nemluvit.Populace těchto parazitů roste takřka geometickou řadou.A začíná to být pro naši civilizaci tragické.Takže nejen Israel.

J. Tejkl 30.12.2011 14:45

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

vidíte, a přesto je stát Izrael od svého vzniku podporuje. Víte proč? Protože Židé, kteří jsou dnes označováni za ortodoxní, byli až do devatenáctého století, kdy se zrodilo židovské osvícenecké hnutí Haskala a začala postupná emancipace především aškenáských Židů od tradičního (dnes ortodoxního)  pojetí Judaismu, jedinými a skutečnými nositeli židovské kultury. Právě díky přísnému dodržování náboženských pravidel si Židé po staletí udrželi vlastní identititu a kulturu. Nelze se proto divit, že se k těmto dnes už trochu anachronickým nositelům starých tradic,  izraelská vláda chová s určitým respektem a z pohledu nábožensky chladnějších  Izraelců, jim nepochybně nadržuje. Všechno by ale mělo mít určitou míru a ta, zdá se, byla překročena..       

V. Stejskal 31.12.2011 11:39

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

Bravo, pane Tejkl. Je treba dodat, zeortodoksni zide nesouhlasi se zalozenim statu Izrael sionisty. Veri, ze zidovsky stat muze vzniknout, az kdyz se na zemi vrati mesias. Ten se ale nemuze vratit, pokud existuje falesny zidovsky stat. A proti vire, jak znamo, neni zadnych logickych argumentu.  Preji stastny a vesely Novy rok.

H. Lukešová 31.12.2011 13:21

Re: Je mi smutnu, když pomyslím na Izrael,

Zdaleka ne všichni. To o kterých mluvíte je sekta "Židů" z Naturej Karty, mimo jiné, tito lidé spolupracovali s nacisty, jezdí za Ahmadinežádem, většina Židů věří, že Stát Izrael je naplněním biblických proroctví...Ale to nebudeme řešit. Také vám přeji krásný Nový rok 2012. Doufám, že se všichni dožijeme a přežijeme celý rok...