28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

INTERNET: Jak rozpoznat podvod

Je to podvod neboli hoax neboli fake news. O tématu se hodně mluví a má to jednoduchý důvod. Podvodných zpráv je všude kolem nás plno. Šíří se sociálními sítěmi anebo elektronickou poštou, to jsou ty nejčastější případy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 20.1.2020 18:02

Malý příklad "kouzlení" s čísly a manipulace laiků polopravdou:

V době, kdy byla "ve hře" výstavba amerického radaru v Brdech, odpůrci radaru tvrdili, že výkon tohoto radaru je (x-y) GW - což byla pravdivá informace.

Ovšem na základě tohoto pravdivého tvrzení už lživě zaměnili pulsní výkon se stálým příkonem radarové stanice a ad absurdum fantazírovali o záložní jaderné elektrárně, která by NEZBYTNĚ! byla k provozu radaru potřeba.

A aby ještě víc vystrašili techniky méně zdatné občany, šířili hrůzostrašné scénáře průletu aeroplánu paprskem radaru;-D.

V. Kolman 20.1.2020 16:37

U některých reklam je jejich lživost patrná na první pohled a nechápu lidi, co jim věří. Malý příklad:

Tím jsou všechny reklamy na kouzelné mastičky-$rágory na zaručené omládnutí!

VŽDY 20.LETÁ MLADICE, KTERÁ TEN "KOUZELNÝ" KRÉM OČIVIDNĚ VŮBEC NEPOTŘEBUJE!!!

Až bude reklama se 2. fotografiemi: Na první vrásčitá 90+ stařenka a na druhé fotografii tatáž stařenka, ale po ÚSPĚŠNÉM!!! účinku zázračné mastičky, pak se teprve zamyslím nad tím, jestli ta mastička není aspoň srovnatelná s účinkem kvalitního vepřového sádla za pár kaček;-D;-D;-D

P. Grigar 20.1.2020 17:31

..mě zase fascinují reklamy na přístroje, které vám za několik dní či týdnů pouhým nasazením a připojením do zásuvky bez další námahy vyrobí např. krásně vyrýsované břišní svalstvo, tzv. pekáč buchet. A já blbec dřu a dřu.. a nejsem sám. ;-D;-D

V. Kolman 20.1.2020 17:48

Myslím pane Grigare, že vámi uváděnou reklamu hravě překonává "krabička", která odfiltruje elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně.

Bohužel se najdou dutohlavci, kteří i takovým reklamám věří;-D;-D;-D.

R. Vacek 20.1.2020 12:26

Podle návodu jsem jeden takový rasistický text s názvem "Usnesení Evropského parlamentu o základních právech lidí afrického původu v Evropě" hodil do vyhledávače a odkázalo mě to na stránky Evropského parlamentu

http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-8-2019-0212_CS.html

Teď nevím, jak s tím článkem, dělícím lidi podle jejich původu s cílem zvýhodňovat Afričany naložit. :-)

J. Skála 20.1.2020 16:28

Nejlépe vzít text a odnést na nejbližší služebnu Policie české repobliky a ohlásit možný trestný čin "§ 260 – Poškození zájmů evropské unie".

J. Elias 20.1.2020 12:11

Našinec má vyvinutá tykadla z marxistické propagandy a rozpozná co je fejk. Není třeba se plašit.

Každou informaci vyděl padesáti a pak pro jistotu ještě dvěma. A to i tu Neffovu.

S. Rádl 20.1.2020 10:17

Asi by bylo zajímavé se zeptat pana doktora Větvičky na jeho názor na migraci. Takhle to vypadá, jako že mu nevadí, což není pravda.

V. Braun 20.1.2020 10:34

Takhle to "vypadá" možná pro vás. Já jsem jen vyčetl, že nebyl autorem textu, o kterém píše autor článku.

M. Pivoda 20.1.2020 8:27

Názory se mohou sice diametrálně lišit, ale pokud existuje, platí vždy soudní rozhodnutí (platí dokud není změněno).

Na internetu lze nalézt různé protichůdné názory na současnost, budoucnost i naši minulost, ale jak říká právník Cyril Svoboda (v rozhovoru pro Luboše Xavera Veselého na serveru XTV.cz, v lednu 2020), rozhodnutí o podvodu, vině či nevině provádí vždy výhradně soud. Ostatní jsou jen pronesené názory, z nichž mnohé mohou být záměrně zlomyslné.

Soudní rozhodnutí! Tak funguje zdravá demokratická společnost.

Ústavní soud ale není ve svých rozhodnutích nijak časově omezen. Ústavní ozhodnutí tedy mohou proběhnout jak v řádu dnů, tak i roků.

L. Harvánek 20.1.2020 9:17

Soudní rozhodnutí? Proč ne, pokud jsou pravomocná. Jenže ani to soudnictví nefunguje tak, jak by mělo. Protože odvolací soudy v nezanedbatelném procentu rozsudků původní rozsudek mění. A často úplně protichůdně.

P. Grigar 20.1.2020 17:37

.. což ovšem třeba Slánskému & spol. bylo platprtné.

R. May 20.1.2020 8:14

Nevím, zda byl příklad "hoaxu" vybrán nejlépe. V článku pana Neffa nejsou uvedeny detaily, zřejmě bylo dané téma podáno nevěrohodně, ale obecně je demografický vývoj, speciálně v Africe, skutečně problém.

V. Braun 20.1.2020 10:36

Hoaxem nebyl demografický vývoj v Africe, ale falešné autorství článku.

I. Polák 20.1.2020 7:44

Prosím, a mohl by mi pan Neff vysvětlit jak ten hoax na první pohled poznám od "řádné" placené reklamu??

Jo, já vím, na Psu je to, zatím, dostatečně graficky oddělené, ale jinde ...

L. Harvánek 20.1.2020 9:13

Ona totiž i řádně placená reklama je hoaxem. Propaguje často zboží a výrobky v kvalitě, kterou nemají. Čili prověřovat si informace (i v případě reklamy) z více a pokud možno z různých zdrojů.

Z. Lapil 20.1.2020 10:45

Podle obsahu. Reklama se vám pokouší něco prodat. Hoax vás varuje nebo vás informuje, zpravidla o něčem varovném.

Fake news jsou ještě trochu něco jiného, ty se tvářívají jako seriózní novinařina a ty, co jsou co k čemu, se vyhýbají vyslovené lži. Příklad (vymyšlený!!!): titulek "Trump se chystá atomově rozmbobardovat Čínu" vznikl na základě skutečnosti, že Trump citoval klasickou větu "Nejlepší obrana je útok" a někde jinde tweetoval "Čína dodává střelný prach našim nepřátelům".

Volně s tím souvisí jeden relativně nedávný rozhlasový pořad. Příslušná odbornice tvrdila: americká propaganda je cílená: "demokracie je bezva". Ruská propaganda hodně pracuje s existujícími názory. Podporují ty radikální z obou stran doufajíce, že se "ti dva" rozčílí a nedokážou domluvit. I ve zdejších diskusích jsou k vidění příspěvky typu "kdo si myslí, že Zeman "tohle" řekl správně, je putinovec a kdo je putinovec, je lump a vůl zároveň". A samozřejmě naopak.

P. Grigar 20.1.2020 17:43

..většina reklam i tzv.hoaxů je zpracována profesionálně po všech stránkách(filmaři a psychologové..), nabízejí vám jakousi iluzi. U reklam si můžete srovnatelnost avizovaných parametrů se skutečnými ověřit konzumací nabídky. Totéž platí pro tzv.hoax. Jak ochutnat pivo bez otevření láhve? Babo raď.. ;-D

Z. Lapil 20.1.2020 18:42

Pivo bez otevření lahve ochutnat nelze, jakousi naději na (mnou oblíbenou) kvalitu dává jedině etiketa.

Podobně o mailu či odkazu nerozhodnu, dokud ho neotevřu, přičemž některé "značky" dávají větší naději na ne-blbost než jiné.