19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami (5)

Jak jsem již napsal v úvodu, první světová válka byla vlastně sérií mnoha různých válek na mnoha různých bojištích a za různých podmínek. Na Blízkém východě válčili Arabové a beduíni za podpory Anglie proti Osmanům-Turkům, jejichž velitelský sbor a armádu vedli Němci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 2.2.2012 13:52

Francouzská vlajka

Pokud jde o "válčení Čechů a Slováků pod francouzskou vlajkou" za první světové války, pan Vlk sen. nenapsal to hlavní. Totiž skutečnost, že to byla Francie, která ač nemusela, vzala tzv. "do stavu" všechny naše  legionáře, kteří působili v Rusku. Od  7.2. 1918 tak byli všichni naši ruští legionáři oficiálně vojáky francouzské armády. (Mimochodem výraz "legie" se pro ně  začal používat až po válce , původně se nazývali  družina). Podle prvního plánu  se měli naší ruští legionáři dopravit do Francie a tam posílit francouzskou armádu a bojovat na tamější frontě proti Němcům. V té době totiž ještě nebylo vůbec jasné, jak dlouho ještě válka potrvá a jak skončí. Celá akce měla být původně  součástí plánu dopravit do Francie půl milionu ruských vojáků, jako posilu francouzské armádě. T.G.Masaryk  vyjednal s francouzským předsedou vlády Briandem schválení tohoto plánu.  Ve Francii měl náš národ přímluvce už před začátkem války. Ernst Denis slavista, historik a spisovatel,  začal potom v roce 1915 vydávat časopis La nation Tcheque a velice rozhodně se zasazoval o rozbití Rakouska-Uherska a vznik našeho samostatného státu. V tomtéž roce vzniklo ve Francii tzv. Ústředí jež bylo v roce 1916 nazváno Národní radou. Jeho předsedou se stal T.G. Masaryk, místopředsedou se stal poslanec  J.Dürich. Slováky zastupoval M.R. Štefánik a  sekretářem se stal  E .Beneš. Když v roce 1915 začalo v Rusku vyjednávání o vzniku samostatných československých jednotek neměly carské úřady pro tuto myšlenku příliš velké pochopení. A po vzniku pařížské Národní rady to dokonce vypadalo tak, že podle ruských představ měly naše případné jednotky pouze sloužit jako pomocné sbory a do bojových akcí se zapojit až na našem území. Ruské vojenské velení Čechy považovalo stále víceméně za Rakušáky a zastávalo názor, že když porušili přísahu  císařpánovi., že mohou po čase zradit i cara. Kromě toho by prý totéž mohli požadovat i nenávidění Poláci a to pochopitelně nepřicházelo v úvahu.

V. Vlk 2.2.2012 13:59

Re: Francouzská vlajka

Díky za informace pro čtenáře,ale všechno se mi do článku prostě nevejde...

T. Krystlík 2.2.2012 14:41

Re: Francouzská vlajka

Když to tak znáte, vážená paní Brousková, tak čtenářům vysvětlete, jak nečestně naložili TGM, EB a MRŠ z Josefem Dürichem, který jako jediný z nich vyúčtoval po WW I všechny peníze, které dostal do haléře. TGM s EB, ale hlavně TGM si ponechal stamiliony.

B. Brousková 2.2.2012 15:44

Re: Francouzská vlajka

Pokud jde o Josefa Düricha tak opravdu nevím jak prováděl vyúčtování cestovních nákladů. Co vím ovšem zcela jistě , že to byl neskutečný exot. Byl poslancem víděňského sněmu za agrární  stranu. V roce 1916 se zdržoval v Paříží a stal se místopředsedou Národní rady. Odtud odjel do Ruska a tam založil, konkurenční Národní radu, na té původní pařížské nezávislou. Zvolil se do jejího čela a začal s Rusy vyjednávat za zády Masaryka , Štefánika a Beneše. Rusové mu naslouchali s velikým  porozuměním.Rusky mluvil dobře a uměl i velice dobře francouzsky.Na rozdíl od něj to Masaryk měl u Rusů  rozlité od doby , kdy vydal knihu "Rusko a Evropa" a ta byla v Rusku z nějakého důvodu zakázána. Dürich měl ovšem názory, které Rusům imponovaly a připadaly jim velice moudré .Například zcela vážně tvrdil, že by Češi v zájmu slovanství  měli všichni přestoupit k pravoslaví. Tedy až poté co  bude naše země připojena k Rusku. To snad mluví za vše.

T. Krystlík 2.2.2012 16:39

Re: Francouzská vlajka

Co má mluvit za vše? Přiklon k mocnému slovanskému dubisku na Východě, k pravoslaví? Takových bylo! Kramář například. Navíc bojovat proti Němcům a Rakousku-Uhersku směli jen Češi, kteří měli ruské občanství, později, kteří o něj alespoň požádali. Součastí toho byl okamžitý nucený přestup k parvoslaví. Dürich byl vyslán Maffií do exilu jako TGM, protože měl dceru a zetě ve Španelsku, takže mohl za války vycestovat. TGM zase bývalému (a budoucímu) rakouskému min. předsedovi rukoupodáním slíbil, že nebude pracovat proti Kakanii, pravděpodobně byl zverbován pro špionáž ve prospěch Rakouska. Jenže TGM neodevzdal a nevyúčtoval ani halíř z prostředků, které dostal od Maffie a v zahraničí. A byly to částky v řádu dnešních stamilionu USD. Taktéž tak neučinil EB, kdežto Josef Dürich ano. Navíc TGM a EB pokračovali i po válce v difamačnní kampani proti němu. TGM odjel do Itálie v roce 1914 s největší pravděpodobností jako rakouský špión, v roce 1915 je vyhoštěn coby ruský špión ze Švýcarska, týž rok dostává srbský pas, aby v roce 1917 odcestoval do Ruska na britský pas znějící na Thomase Marsdena coby špión pro změnu britský.

T. Krystlík 2.2.2012 16:54

Re: Francouzská vlajka

Špionáž pro Rakousko se TGM nedá prokázat, protože sotva bylo počátkem listopadu 1918 sjednáno příměří, E. Voska se svou zpravodajskou skupinou pracující pro TGM přijel do Vídně a zcela protiprávně odvezl z policejního archivu vídeňského ministerstva vnitra všechny spisy ve třech plně naložených železničních vagonech do Prahy, kde je prohledaly desítky historiků a úředníků. V únoru 1919 pak Voskovi lidé ilegálně vyvezli autem do ČSR soukromé dokumenty habsburské rodiny. Aby se vyhnuli celní prohlídce ze strany rakouských financů,přejeli hranici bez zastavení vysokou rychlostí. Zavinili pohraniční incident, stříleli po nich. Ukradené spisy z policejního archivu muselo Československo s omluvou později Rakousku vrátit. Lze však předpokládat, že veškeré materiály kompromitující Masaryka a Beneše byly odstraněny, zřejmě zničeny. Naopak ostatní, týkající se politicky činných lidí, byly alespoň ofotografovány a pak používány k nátlakům vůči nim, pokud se stali Masarykovi nebo Benešovi (Hradu) nepohodlnými. K tomu disponoval Hrad rozsáhlou udavačskou sítí vedenou Karlem Čapkem.

T. Krystlík 2.2.2012 16:56

Re: Francouzská vlajka

Ještě něco. Veškerá Masarykova memoranda z WW I zůstala tajná až do skončení WW II. Proč asi?

B. Brousková 2.2.2012 18:35

Re: Francouzská vlajka

 Vy skutečně věříte tomu, že Masaryk a spol. disponovali částkou "v řádu dnešních stamilionů USD" ? Celá "Maffia" měla asi dvě stě členů a byla ilegalní organizací. A vám to nepřipadá divně, kde  vzali tolik peněz? A opravdu tomu věříte? Po připojení  ke "slovanskému dubisku na východě " netoužil pochopitelně jen a pouze jen  Dürich. Těch naivních blbců bylo víc, ale zase tak moc jich nebylo.Na Düricha jste přivedl řeč vy, ne já. Konec konců byl poslancem za Kramářovy agrárníky, ale na Kramáře jste se snad neptal. V prosinci 1916 část dobrovolníků před svátkem svatého Mikuláše, přestoupila na pravoslaví. Kmotrem jim byl sám báťuška Slunéčko Jasné, car Gosudar Nikolaj Romanov. A nejen to!  Oni si dokonce nechali změnit i jména. Takže z Josefů se stali  Sergějové a z Frantů třeba  Voloďové atd. atd. Jistě to bylo velmi dojemné. Pokud jde o "miliony" , tak v Rusku nějakou roli hrály. Bolševici, zaplatili Němcům , za separátní mír uzavřený v Brestu Litevském 3.března 1918 dvě a půl miliardy marek a obrovským územím na západě Ukrajiny. A právě to území sehrálo klíčovou roli v historii našich ruských legií. Němci postoupili na východ až ke Kijevu tak rychle , že naši" bráškové", kteří o bolševické kulišárně nevěděli, se ocitli za frontou, na území kontrolováném Němci a museli vzít nohy na ramena, protože pro Němce byli zběhové a ti se po dopadení věšeli. A to byl také důvod proč museli postoupit svou anabázi směrem  na východ  do Vladivostoku. Nejkratší to znamená  západní  cesta směrem k domovu, byla zarůbaná Němci, kteří pouštěli přes "své" území jen Maďary Němce a německy mluvící Rakušáky. Problém nastal, když po příjezdu do Pemzy , jakýsi bolševický komisař, který si říkal Stalin, vydal nařízení, že dál smějí pokračovat jen odevzdají li své zbraně. Na každý  vlak  si směli ponechat dvacet až třicet pušek a jeden kulomet. Těch vlaků, kterým říkali ešalony, bylo celkem šedesár tři. Dva pluky odjely bez problémů a do Vladivostoku dorazily 18.a 19. dubna 1918.

B. Brousková 2.2.2012 19:04

Re: Francouzská vlajka

Je potřebné si uvědomit, že legionářské oddíly netvořily jedno seskupení, ale protože vlaky odjížděly postupně, byli vlastně rozptýlení po celé délce trati od Kyjeva až k Vladivostoku. Když první vlak dorazil do Vladivostoku, poslední legionáři byli ještě v okolí Kyjeva. 3. dubna se legionářští velitelé rozhodli, že zbraně před odjezdem vlaků  už bolševikům odevzdávat nebudou. Že to bylo prozíravé rozhodnutí, se ukázalo po tzv.čeljabiňském incidentu, kdy po potyčce legionářů s Maďary vracejícími se domů směrem na západ vydali bolševici nařízení, že každý Čech přistižený se zbraní v ruce bude popraven. 25. května1918  vydal Trockij další nařízení, že legie se musí rozpustit, část musí vstoupit do Rudé armády a zbytek bude přidělen k pracovním oddílům. Kdo neuposlechne, bude zastřelen. ještě před tím 22. dubna vydal Stalin rozkaz, že do Vladivostoku pojedou jen ty vlaky, které už jsou na Sibiři a  ostatní musí jet směrem na Murmańsk na poloostrově Kola. Protože legionáři odmítli uposlechnout, znamenalo to vyhlášení války mezi bolševiky a legionáři. A protože konec dobrý -všechno dobré. zvládli to legionáři pefektně a bolševikům to natřeli. Že se kolem celé jejich anabáze vytvořila celá ,řada legend , ať už pravdivých , nebo naopak, už ovšem oni nemohou. To si jen natřásali brka z nejrůznějších důvodů ti, kteří se objeví vždy, když se dělají dějiny. Ještě se chci omuvit za "Kyjev" psaný "Kijev". Ono se to dříve tak opravdu psávalo, mně to uniklo. 

T. Krystlík 2.2.2012 19:51

Re: Francouzská vlajka

Oni do Vladivostoku nepospíchali, neb cestou kradli, loupili, obchodovali většinou pro cs-stát - cesta jim trvala několik let. Peněz měli dost z carského pokladu, navíc měli možnost si peníze tisknout - měli štočky. Obě formy psaní Kyjeva jsou přípustné - Kijev je rusky.

B. Veltrubský 2.2.2012 21:37

Re: Francouzská vlajka

Vážený pane,

tedy nevím, ale pokud jsem četl dobové dokumenty tak na přítomnost českých legionářů místní obyvatelé vzpomínali s vděkem. To je poněkud v rozporu s Vaším tvrzením o krádežích, loupežích  etc. Prostě a krátce už toho nechte jste poněkud mimo mísu.

T. Krystlík 2.2.2012 22:02

Re: Francouzská vlajka

Chováte se jako správný Čech. Absence kritického myšlení, za fakta pokládá jen to, co mu zprostředkují cz-historici a Wikipedia.

B. Veltrubský 3.2.2012 11:22

Re: Francouzská vlajka

Promiňte, ale vy jste povoláním co? Z Vašich vyjádření vyplývá, že v této zemi žijí pouze hlupáci tedy to jsou co nesouhlasí s Vašimi Všeználkovskými názory nebo spíše výmysly. Máte opravdu bujnou fantazii. Což kdy jste se dal na psaní alternativních dějin tam by jste vyřádil.

V. Vlk 2.2.2012 21:34

Re: Francouzská vlajka

Milá paní Brousková, můžete se ozvat na redakci? Vidím, že to máte velice jasné a mohla byste mne o lecčems poučit.

Díky, zdravím  Václav Vlk st

T. Krystlík 2.2.2012 22:03

Re: Francouzská vlajka

Koukám, že Vás nevarovalo tvrzení oné paní, že Kramář byl agrárník. Inu, vrána k vráně...

T. Krystlík 2.2.2012 19:47

Re: Francouzská vlajka

Kdo vytáhl Düricha? Vy, v 13:52! Peníze TGM pocházely od Cranea, sbírek krajanů v USA a ze špionáže Voskových lidí. K dočtení: Kalvoda Josef: Genesis of Czechoslovakia. Maffia ho vybavila jen počátečním obnosem. Kramář nebyl nikdy agrárník, Dürich jakbysmet! Důvodem anabáze přes Vladivostok byl strach, že by cestou do Archangelsku museli bojovat s bolševiky a cestou loďmi do F by je mohly d-ponorky potopit a oni tak, chudáčci dojít újmy. Tak se v Čeljabinsku usnesli na cestě do F "vlastním pořádkem", přes Vladivostok. Byla to prachsprostá vojenská vzpoura.  Když téma vědomostně nezvládáte, tak buďte laskavě zticha! To platí samozřejmě i pro pana Vlka sen.

B. Veltrubský 3.2.2012 18:34

Re: Francouzská vlajka

Nějak Vám uniklo, že s bolševiky museli bojovat i cestou do Vladivostoku. Prostě jste typický Čech když nemám argumenty tak si zapábím

T. Krystlík 2.2.2012 17:07

Re: Francouzská vlajka

Když nevíte, jak Josef Dürich vyúčtoval svou válečnou činnost, jak TGM, jak EB a jak MRŠ, tak by bylo lepší mlčet.

M. Prokop 2.2.2012 17:45

Re: Francouzská vlajka

Sakra, vás to ale bere!

T. Krystlík 2.2.2012 17:05

Re: Francouzská vlajka

K Vaší první větě: F musela vzít cs-legionáře na Rusi do stavu, protože chtěla, aby bojovali na její frontě, zorganizovat jejich přesun do F musel válčící stát, navíc minimálně polovina z nich měla po uzavření míru s D statut válečných zajatců nebo to byli občané Ruska cz-původu, kteří se hlásili k dosud neexistujícímu státu.

R. John 2.2.2012 12:29

A jestlipak pánové víte,

  že existovala za IWW  i legie složená z Australanů českého původu ? Objevil jsem to  knihovně, svojí podotýkám. Pokud byste se chtěli s touto pamětní knihou seznámit, věnoval jsem jí voj. muzeu  v dělostřelecké tvrzi "Bouda" . Snad si jí ofotili i v muzeu v Králíkách, kde jsem jí pro "Boudu"  (pana Raboně),  nechával. Taktéž jsem jim věnoval rozbor MNO  "Švýcarského braného modelu " z konce dvacátých let, jen jako  dokumentační zajímavost .

V. Vlk 2.2.2012 13:13

Re: A jestlipak pánové víte,

můžete  mi poslat spojení  na voj. museum Bouda a jméno, s kým bych mohl jednat -třeba přes adresu redakce. To je moc zajímavá informace

Díky

R. John 2.2.2012 18:46

Tak zde je adresa pane Vlku,

   predseda@boudamuseum.com

   Jedná se o ing. Martina Ráboně, odvolejte se na mne, John a na paní Žilkovou, to je dcera ministra obrany a předsedy pos.sněmovny Bradáče, určitě vám vyjde vstříc. Já mu volal, ale asi jsou zalezlí někde v tvrzi, takže jsou nedostupní. Prubnu to zítra a dám vědět. Ještě Vám mohu poskytnout nějaká fota z hradu, Masaryk s generalitou, na koni s min. obrany, Focheho, jak diskutuje a podobně. Pěkná fota a asi se jich moc nedochovalo. Jestli Vám to bude stačit na CD, tak Vám to pošlu.Jestli chcete fotku pravou, dám je udělat. Na Boudě nebo v Králíkách jsou také. Ještě jsem dal na Boudu plán cvičení  armády někdy z konce dvacátých let, mapy, plány útoku atd, pokud se pamatuji, tak i vyhodnocení, také zajímavé. Když tak se mě ozvěte na robert.john@seznam.cz

T. Krystlík 2.2.2012 11:43

Autore, zase píšete bludy!

Poslední věta Vašeho slohového cvičení. Skvělá československá armáda velkolepě dvakrát prohrála ozbrojený střet s Maďary. Jednou ji Maďaři vytlačili i s cs-ministrem pro SK až na moravské hranice, podruhé přetla maďarská vojska Slovensko až k haličským (pl-hranicím) a rozdělila SK na dvě poloviny. V obou případech pak musela intervenovat Dohoda diplomatickou cestou. V obou případech byli viníky Češi. V prvním případě zábor h-území, které nikdy k Felvidéku (SK) nepatřilo, podruhé svévolný zábor h-území o hloubce několik desítek km u železnice vedoucí na Podkarpatskou Rus.

T. Krystlík 2.2.2012 12:04

Re: Autore, zase píšete bludy!

Doplnění. V prvním případě zabírala ČSR vojensky část Uherského království bez toho, že by existovala mírová smlouva, která by přiřkla ona území ČSR. Výjimkou byla Horní Země (SK), protože bylo slíbeno, že Slováci budou mít s Čechy společný stát. Obdobné to bylo se vtržením cs-vojska do Sudet - cs-vojáci obsadili německá sídelní území bez právního důvodu. Zde se sice jednalo o území Českého království, ale nikdo nebylo řečeno, že budoucí mírová smlouva je Československu přiřkne. Totéž se opakovalo při obsazování Těšínska. Těšínské tažení byl debakl - cs-vojska byla zastavena Poláky. Původní cz-záměr byl připojit k ČSR celé Těšínsko.

O tom všem cz-historici do jednoho mlčí.

A. Hrbek 2.2.2012 13:51

Re: Autore, zase píšete bludy!

Vážený pane Krystlíku! Šnejdárkovo Těšínské tažení nebo debakl. Poláci dostali na zadek, tak jako byste měl za své kecy dostat Vy. Poláci volali o pomoc Francouze a ti původně české Těšínsko rozdělili v podstatě uhlopříčkou na dvě poloviny.

Nevím co Vás vede k nesmyslu, že Češi obsazovali "německá sídelní území" bez právního důvodu. Komu měly být, podle Vás Sudety přiřčeny? Německu?

Patrně jste si také nevšimnul,že výsledkem ISV bylo uznání Československé republiky a že proti Rakousku-Uhersku bojovali i Slováci. Podle Vás by tedy Československá republika měla být bez Slovenska? Diskuse může být o Csallóköz, osídlený převážně maďarským obyvatelstvem. To však nebylo původní, jak svědčí i původní název ostrova Čalovo.

Pokud to nevíte, tak 25. listopadu 2018 byla dohodovou válečnou radou stanovena demarkační čára mezi Slovenskem a Maďarskem. Ale v Maďarsku se v březnu 1919 zmocnili vlády bolševici a dobře vyzbrojené maďarské jednotky pronikly hluboko do Slovenska. Neschopný italský generál Piccione s italskými legiemi tomu nebyl schopen zabránit.Teprve pomoc rumunské armády, která obsadila nejprve Sedmihradsko a pak pronikla až k Budapešti umožnila konflikt ukončit a stanovit definitvní hranice.

T. Krystlík 2.2.2012 14:37

Re: Autore, zase píšete bludy!

Vážený pane Hrbku,

německá sídelní území měla být podle zásady sebeurčení národů být přiřčena Rakousku - tak si to čeští Němci přáli, byl to názor TGM do léta 1914, Benešův do roku 1915, Františka Ferdinanda a Karla I. ve formě Deutsch-Böhmen, jednoho státu z 16členné federace, Dohody do roku 1918, Spojených států dokonce do 02. 09. 1918. Saint-germainskou smlouvou z 10. 09. 1919 připadla ona území ČSR. Kdyže pak vtrhla cs-vojska do Sudet, vážený pane Hrbku?

Seznamte se laskavě s rozsahem Horní Země a celkovým rozsahem SK v ČSR! Zjistíte, že téměř polovinu území SK Češi ukradli Uhersku.

Hluboko do SK = až na moravské hranice. Na druhý konflikt jednoznačně zaviněný ČSR zapomínáte (následek: rozpůlení SK). Slováci bojovali protu Kakanii? Ano, nějací v legiích byli, ale bylo jich strašlivě málo. V amerických vojenských složkách jich bylo více než Čechů.

Tomáš Krystlík (krystlik@seznam.cz)

A. Hrbek 2.2.2012 15:02

Re: Autore, zase píšete bludy!

Vážený pane Krystlíku, máte pravdu že by si to čeští Němci (tj. příslušníci Rakouského císařství s německým obcovacím jazykem), přáli, protože záměr aby byli přičeni k Velkoněmecku jim jaksi nevyšel. Ale válka skončila tak jak skončila a "vae victis". A nedovedu si představit jak by byla např. Troppau spravována z Rakouska.

Bohužel nemám teď čas, odpovím ještě později.

S pozdravem

T. Krystlík 2.2.2012 17:18

Re: Autore, zase píšete bludy!

Máte mylné informace. Čeští Němci ve svých sídelních územích v cz-zemích chtěli k Rakousku - výjimka: Hlučínsko. Rakouští Němci ale odhlasovali připojení Rakouska k Německu, kam se cz-Němcům pranic nechtělo. Chtěli ale samostatnost, pak autonomii. NIc jim z toho Češi neposkytli. Pak převládl rozumný proud německých podnikatelů v průmyslu cz-zemí, kteří nahlédli, že říšskoněmecká konkurence by pro ně byla zničující a proto naléhali na setrvání v ČSR i bez jakýchkoliv podmínek.

Opava byla po roce 1938 spravována z Liberce, i když Reichsgau Sudeten nebyl souvislým územím. A šlo to.

T. Krystlík 2.2.2012 14:45

Re: Autore, zase píšete bludy!

Zapomněl jsem na Vaše tvrzení o rozdělení Těšínska. O rozdělení těšínska rozhodla vyslanecká konference ve Spa 10. 07. 1920, kde Beneš zneužil těžkého postavení PL bojujícího u Varšavy o přežití s bolševiky. Navíc jim odmítl transport zbraní přes cs-území. Už je vám jasné, proč nemají Poláci Čechy rádi? Před válkou je neměl rád nikdo s jedinou výjimkou Rumunů.