18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

HISTORIE: Vánoce, nebo Saturnálie?

Málokdo ví, že Vánoce byly původně svátky zimního slunovratu - Saturnálie, významné a veskrze pohanské svátky, při nichž docházelo i k lidským obětem. Křesťany byl tento pohanský svátek "přeznačkován" na Vánoce (údajné narozeniny Ježíše Krista, přičemž Ježíš se zcela jistě narodil roku 1. př. n.l., tedy ve 36. roce Herodovy vlády, 42. roce vlády císaře Augusta a ve 3. čtvrtině 194. olympiády).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Janda 26.12.2012 23:12

Informace a dík za připomínky

Děkuji diskutérům za věcné připomínky k tématu. Současně upozorňuji, že se historické údaje i v poměrně důvěryhodných pramenech vzájemně liší. Sám dávám přednost těm údajům, které jsou podpořeny pozorováními ověřitelných astronomických úkazů, případně údajem o roční době a popisem aktuálního počasí. A ovšem i shodou nezávislých zdrojů, i když zde je trochu problém právě s nezávislostí - v předkřesťanských náboženstvích zejména Předního východu a severovýchodní Afriky nacházíme shodné ideje, jména a části textů.

Zdůrazňuji, že článek nebyl psán ani z náboženských, ani z ateistických pozic. Navíc současná náboženství chápou lecos trochu jinak, než před dvěma tisíci lety, o ateizmu nemluvě - ten je i dnes pro většinu obyvatel zeměkoule zcela nepředstavitelný.

M. Pavlíček 26.12.2012 17:53

Re: pár nepřesností - pokračování

Skloubení se svátky Slunovratu je docela příznačné - slunovrat znamenal novou naději. V nejhlubší temnotě se opět začal prodlužovat den a slunce, pro pravěké národy životodárná a životně důležitá věc, začalo opět nabývat na síle.   Tak i narození Ježíše znamenalo novou naději a možnost nového začátku. Na svět přišel někdo, kdo může změnit můj život.

Závěrem - není vůbec podstatné, kdy se Ježíš narodil. Podstatné je to, co to znamenalo pro lidstvo. (Přemýšlel někdy někdo nad tím, že nejvyspělejší civilizace současné doby jsou ty, které historicky poznamenalo křesťanství?)

J. Jurax 27.12.2012 0:09

Re: pár nepřesností - pokračování

Quo usque tandem ... a co Čína, Japonsko?

F. Janda 27.12.2012 14:48

Re: pár nepřesností - pokračování

Příště.

M. Pavlíček 26.12.2012 17:45

pár nepřesností

článek se zdá být velmi zasvěceným, nicméně místy dost fabuluje. Autor asi počítal s tím, že tomu zas tam moc lidí nerozumí.

Datum Ježíšova narození nelze přesně určit (podle stávajících pramenů). Určitě to nebylo 25.12.  Podle služby Zachariáše to mohlo sice být někdy v prosinci, ale stejně tak dobře v červenci.

Baál není bohem slunce. Znamená to Pán obecně, většinou měl nějaký přídomek, podle čehož bylo zjevné, čeho byl Pánem (např. Baál perasím - Pán průlomu..). Staří Izraelci v době soudců tak někdy nazývali i Hospodina.

Citát z Jeremiáše určitě nesouvisí s tím, s čím jej pan Janda spojuje. Mluví se tam o pálení kadidal, to je trochu něco jiného.

A doposud jsem se domníval, že to, že křesťanské Vánoce byly "naroubovány" na oslavy Slunovratu (z několika dobrých důvodů), je všeobecně známý fakt. Pan Janda asi soudí, že to ví "málokdo", takže měl potřebu udělat osvětu.

M. Pavlíček 26.12.2012 17:50

Re: pár nepřesností

Skloubení se svátky Slunovratu je docela příznačné - slunovrat znamenal novou naději. V nejhlubší temnotě se opět začal prodlužovat den a slunce, pro pravěké národy životodárná a životně důležitá věc, začalo opět nabývat na síle.   Tak i narození Ježíše znamenalo novou naději a možnost nového začátku. Na svět přišel někdo, kdo může změnit můj život.

Závěrem - není vůbec podstatné, kdy se Ježíš narodil. Podstatné je to, co to znamenalo pro lidstvo. (Přemýšlel někdy někdo nad tím, že nejvyspělejší civilizace současné doby jsou ty, které historicky poznamenalo křesťanství?)

V. Zatloukal 26.12.2012 12:44

oh, pan Janda!

největší biblista a teolog! přesný rok narození Ježíše Krista stanovil bezpochyby podle talmudického výkladu Marxova Kapitálu a Leninových sebraných spisů.

Zatímco všichni říkají asi 4 - 6 let před naším letopočtem (FINEGAN, Jack. Handbook of biblical chronology: principles of time reckoning in the ancient world and problems of chronology in the Bible. [s.l.] : Hendrickson Publishers, 1998.) a papež ve svém posledním díle trilogie Ježíš Nazaretský o tom také píše, pan Janda má jasno. Gratuluji.

BTW: pokřesťanštění pohanských svátků slunovratu je jedním z možných aspektů stanovení data vánoc. O tom se učí dokonce na teologii.

"Ve druhé polovině 20. století se však zejména mezi liturgisty ujala myšlenka, že 25. prosinec je pouze konvenční datum, které si zvolili římští křesťané, aby vytlačili kult nepřemožitelného Slunce, tzn. svátek Mitrův nebo císařův, který připadal na zimní slunovrat. Je pravdou, že po Konstantinově ediktu by církev mohla mít touhu zužitkovat nějaký svátek zanikajícího pohanství, nikoli však vymýšlet z ničeho nic datum tak zásadního významu. Navíc, kult nepřemožitelného Slunce zavedl císař Aurelianus roku 274, zatímco první zmínku o 25. prosinci jako dni Narození Krista nacházíme u Hippolyta Římského roku 204 (Komentář ke knize proroka Daniela). K tomu lze připojit také homilii Jana Zlatoústého z roku 386, kde tvrdí, že římská církev zná datum Kristova narození z archivu římské říše, ve kterém se uchovala akta o sčítání lidu provedeném na rozkaz císaře Augusta." (zdroj: wikipedia).

A tak pan Janda "objevil ameriku".

V. Vovák 26.12.2012 15:44

Re: oh, pan Janda!

ano, je hezké, že čím dál víc lidí objevuje krásy wikipedie a ovládají Ctrl-C Ctrl-V

Informační gramotnost dosahuje neuvěřitelných výšin. V další fázi ještě zbývá naučit se vyjadřovat slušně a k věci a naše společnost postoupí na vyšší level!

J. Bakala 26.12.2012 11:20

Aurea prima sata est aetas

dve poznamky-

-zlaty vek vznikl spíše z úvodu Ovidiovych Metamorphoses

Aurea prima sata est aetas......

- jste si úplně jist tim rokem zrozeni- existuje mnoho ruznych letopočtů.... velky problé takě dělá Quirinius...

J. Krásenský 26.12.2012 9:25

Atejistycká osvjeta jako za normalyzace

bez toho si nedovedu představit Vánoce. Díky, za ten socialistický flashback. Tady je pár odkazů pro ty, kteří se nespokojí s "vědeckým světovým názorem".

Díky dokumentům z Kumrámu bylo možné určit, že se Ježíš narodil 25. prosince.

Kult nepřemožitelného Slunce zavedl císař Aurelianus roku 274, zatímco první zmínku o 25. prosinci jako dni Narození Krista nacházíme u Hippolyta Římského roku 204 (Komentář ke knize proroka Daniela).

V. Běhal 26.12.2012 9:15

Kristus se narodil 25. prosince

Podle evangelia sv. Lukáše Jan Křtitel byl synem Zachariáše, který byl knězem Abiovy třídy. Před několika lety bylo zjištěno ze svitků z Kumránu, rozvržení služeb kněžských tříd., takže se dá spočítat, kdy se Ježíš Kristos narodil. Jan Křtitel byl počat, když Zachariášovi skončila služby v chrámu a Ježíš byl počat za 6 měsíců, takže vyšel 25. prosinec.

P. Machata 26.12.2012 7:32

Málokdo?

Tak to si velmi fandíte, pane Františku K. Jando.

P. Machata 26.12.2012 7:42

Re: Málokdo?

A mimochodem, ještě bych měl poznámku k nadpisu:

Ani dnešní "Vánoce", ani starověké "Saturnálie", ty jsou někde na půli cesty.

Je to prostá a prastará pohanská oslava zimního slunovratu, ať si na ni později narouboval, kdo co chtěl. Ale to Vy víte, však to i píšete. Ale titulek je blbej... :-)

P. Sulc 26.12.2012 4:32

Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Tak krestane ''''ukradli'''' svatek, a zamontovali si do nej jednu bozi osobu. Ono plati ze sychr je sychr, Jezisek se nekdy narodit musel, jestlize ovsem vubec existoval, a tak vanoce jsou k tomu docela dobre. A co dalsi svatky, velikonoce, dusicek ? Ty pohane jiste take slavili. Ale rekl bych, ze ty Saturnalie byly lepsi, zrejme i sex si tam prisel na sve.

J. Němec 26.12.2012 9:04

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Velikonoce jsou svátek židovský. Ale je pravda, že oslava plodnosti v podobě malovaných vajec a pomlázky už s tím židovským nemá nic společného. To už jsou zase pohanské oslavy, dříve doprovázené různými radovánkami. Ehm ... opravdu všelijakými.

Dušičky jsou čistě okultní záležitost.

V. Vovák 26.12.2012 15:42

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

když vezmete velikonoční - jak říkáte radovánky (ona to byla nutnost, aby byla bohatá úroda, ale příjemná nutnost, uznávám) - v době, kdy byly tyto radovánky praktikovány, muselo být v Evropě mnohem tepleji než dnes. Už běhám po světě nějakou tu desítku let a roků, kdy bych našel některou, která by byla se mnou ochotna na Velikonoce "pracovat polem", aby byla lepší úroda... tedy těch roků bylo naprosté minimum. Ti, co tu bydleli před námi, velikonoční radovánky praktikovali rok, co rok.

A nebo to byl nevšední spolek otužilců.