28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: Slovanství, zhoubná posedlost českých dějin

Koloval v pětačtyřicátém roce takovýto vtip: přijde babička na ouřad a vidí na stěně dvojici státnických obrazů. „Prosím pěkně,“ táže se, „kterejpak je to tenhle pán, ten s tím fouskem pod nosem?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 10.7.2018 11:29

Slovanstvím ani tak ne, ale rusofilstvím,

je postižena nemalá část českého národa. Proruský trotl na radě je toho dostatečným důkazem. Jinak články pana Frýborta jsou z mého pohledu řádově objektivnější a k tomu mnohem humornější a vtipnější než ty pana Vlka.

J. Jurax 8.7.2018 21:09

Ale kuš

autor tu plete páté přes deváté a děje devátého století naprosto nepřípadně aktualizuje a připodobňuje k dnešku.

Stručně, vlastně až nemístně stručně a s nesmírným zjednodušením - v devátém století byla území obydlená pohany zájmovým prostorem ku dobytí a podmanění ve jménu křesťanského boha a k jeho větší slávě. Nám - tedy Velké Moravě - to hrozilo tehdy víc od západu, od výbojné říše francké. Povolání západních kněží by znamenalo rozšíření franckého vlivu a ve svých důsledcích by bylo podobné jako vojenské podrobení. Takže moudrý panovník povolal křesťanské kněze z druhé strany, odkud výboj nehrozil, a stav se křesťanem, eliminoval záminku pohanství jako důvodu k podmanění.

Dlužno podotknout, že v devátém století byla Byzanc centrem vzdělanosti, technické vyspělosti a dědicem římské říše spíš než celkem barbarské země západní s negramotnými panovníky v čele. To se sice později změnilo zejména pod tlakem islámu, jehož byl západ Evropy s výjimkou Španěl celkem ušetřen, a samozřejmě i jinými vlivy.

To, že jsme se později dostali do sféry západního křesťanstva bylo spíš dáno vzdáleností od Byzance a tím, že již byla od 7. století oslabena a dále oslabována expanzí islámu, jakož i mocenským bojem mezi vyznavači Krista východního a západního ritu, v němž ten západní zvítězil. Kristu Ježíši to bylo celkem fuk.

V oné době - v devátém století - zdaleka nebylo úpně jasné, kde bude převažující kulturní centrum Evropy a jak v dalších staletích povede vývoj. Koneckonců v tzv. velkému schizmatu došlo až roku 1054.

J. Jurax 8.7.2018 21:32

A doplnění

Evropa zvaná západní doznala rozvoje zejména proto, že byla ušetřena všelikých Zlatých hord a moslemínských Turků, kteří byli až na ojedinělé výjimky zastaveni na východě. Východní část Evropy (to nejsme my, my jsme geografický střed) na to ovšem doplatila zpomalením civilizačního vývoje a taky jeho poněkud jiným směrem (nejen Rusko a Ukrajina, ale taky Balkán, Bulharsko, Rumunsko a zčásti Maďarsko); a neprošla renesancí a nevymanila se tudíž z všeobjímajícího vlivu církve. A taky na západě se v roztříštěné Evropě neujal caesaropapismus, ač snahy jistě byly.

No a zbytek článku jsou už jen nepřípadné aktualizace dávných dějů.

A slovanský trik - ale kuš, faktem bylo, že od německých ýbrmenšů naše území v podstatné míře osvobodila Rudá armáda (nechci zde zabředat do diskuze, nakolik tomu napomohla nemalá spojenecká pomoc). Také rétorika naše i západních spojenců se koncem války a krátce po ní nesla v duchu spojenectví s Uncle Joem (taky slíbil potřít Kvantungskou armádu císařského Japonska) a rozpory se v oficiální propagandě lidu určené potlačovaly. Rovněž prezident Beneš se protirusky nestavěl a prosovětští komunisté měli předsedu vlády a Košický vládní program. No a pak jen stačilo v předvolebním boji použít faktu osvobození Stalinem, doznívajícího rozčarování z podrazu západních zemí - VB a Francie tedy - v Mnichově, komunistické mediální masáže a taky dobré organizace komunistů, aby bylo zaděláno na volby v šestačtyřicátém; ostatně hesla o rovnosti a že nebude pánů ani žebráků ani nezaměstnanosti jsou chytlavá dodnes.

No a o dva roky později to už pojistil vítězný únor, Benešova slabost a neschopnost demokratické opozice, jakož i infiltrace komunistů do bezpečnostních složek a armády, v jejímž čele stál sice respektovaný a nimbem hrdiny ověnčený, ale prokomunistický generál Svoboda.

A samozřejmě sféry vlivu byly rozděleny - o nás bez nás - už v Jaltě. Ještě víc než my na to doplatili Poláci.

F. Navrátil 8.7.2018 19:32

Tyglík nenávisti

Z Hanoveru to naozaj tak vyzerá! Škoda jen, že se autor při svém válečném tažení proti soluňským bratřím nepochlubil, jak tehdy šířili křesťanství jeho soukmenovci. Polabští Slované by mohli vyprávět!

D. Bystriansky 8.7.2018 18:58

Řešení budoucnosti EU na schůzí EP

Schůze EP o budoucnosti EU. Kecej si co chceš, mi víme svoje! Do budoucnosti EU nám nemluv a tady máš domácí úkoly!

Projev premiéra Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=mmdN_fY1Vt4

Š. Hašek 8.7.2018 18:43

Tak dnes jste "parádně ujel".

Žijte spokojeně. Ale mě, tedy Slovana ...... no, nechte na pokoji. Já taky nekádruji Germány (krom historických jednotlivostí, a je jich sakra hodně). Pracoval jsem tam, copak vo to, pořádní jsou ........ .

Velice zkráceno. Abych něco nekec ́. Pro dnešek. Jinak Váš čtu velice rád.

M. Mikulec 8.7.2018 10:30

To snad nemám zapotřebí

Na to, aby mne mainstreamová media strašila Putinovým Ruskem, mají notičky z brusele. Ale proč pan Frýbort? Mám nekriticky vzhlížet k socialistické EU, protože je to Západ a ten jsme si blbě a nekriticky idealizovali: svět se totiž přepóloval a v bruseli je víc marxistů než v Moskvě.

Raději se jdu uklidnit četbou rozhovoru s Pavlem Chrastinou.

J. Vintr 8.7.2018 10:42

Re: To snad nemám zapotřebí

To, že je v Bruselu víc marxistů než v Moskvě nejspíš není vůbec náhoda. Bude to pravděpodobně tím, že právě Moskva ten Brusel ovládá. Nebylo by to nic těžkého a neproveditelného.

J. Kanioková 8.7.2018 11:07

Kristovanoho..

Š. Hašek 8.7.2018 19:09

Re: Kristovanoho..

Paní Kanioková,

já tedy si poslední dobou dávám sakra majzla, abych nebyl manipulován Ruskem!!! I na toaletě se vohlídnu .......... . Vy budete nějaká lehkovážná.

Přeji příjemný večer!

P. Harabaska 8.7.2018 20:20

Re: Kristovanoho..

Je dobře, že se ohlížíte, hlavně ale dávejte pozor, abyste se přitom nezašpinil od lejna. Třeba by ani nemuselo to lejno být ruské, mohl ho tam zanechat třeba i nějaký Germán.

M. Mikulec 8.7.2018 11:10

Re: To snad nemám zapotřebí

Také obdivuji sci-fi a dokážu si představit ledacos. Tohle je ale trochu moc za vlasy přitažené. Proč tedy to unijní embargo proti Rusku? NATO obkličuje Rusko, Rusové mají opravdu jiné starosti než řešit pomatenou slábnoucí EU.

J. Vintr 8.7.2018 14:01

Re: To snad nemám zapotřebí

Proč přitažené za vlasy? Že jsou Rusi mistři v intrikování, je o nich známo. Že baží po rozšiřování impéria a ovládání jiných zemí, je o nich známo taky. Že vzdycky kuli plány na ovládnutí Evropy je také známá věc. Na západě už před válkou získali vliv na univerzirách, takže západní univerzity produkují levičáky, sympatizanty s Ruskem a ruské agenty. A kdopak je ve všech vedoucích funkcích Evropských států a EU? V drtivé většině absolventi univerzit. Co se týká zemí východního bloku, tak tam měli přes čtyřicet let zcela volné působení v přípravě svých lidí pro své budoucí plány. Mohli je dostat na jakékoliv místo a vytvořit jim třeba pověst pronásledovaných disidentů a bojovníků proti bolševickému systému. Po pádu železné opony a zapojení zemí bývalého sovětského bloku do struktur EU, se tito lidé mohli dostat naprosto kamkoliv. To, že EU vystupuje (v něčem) proti Rusku, je obyčejný krycí manévr. Pro Rusy je výhodnější ovládat EU skrytě než otevřeně.

M. Prokop 8.7.2018 14:58

Re: To snad nemám zapotřebí

Obkličuje-li NATO Rusko, je to hlavně tím, že sousedé Ruska ho dobře znají a vědí, že NATO sice není dokonalá záruka proti nějakým ruským zeleným mužikům, ale lepší není. Není tedy divu, že se hrnou do NATO.

J. Babička 8.7.2018 18:25

Re: To snad nemám zapotřebí

Proč sousedé Ruska, nežádají ochranu od Ruska, ale od NATO, nám tady stoupenci Putina nevysvětlili.

J. Jurax 8.7.2018 19:47

Ehm ... žádat Rusko o ochranu před Ruskem je celkem kravina. To by Vám vysvětlili i stoupenci Putina.

J. Anděl 8.7.2018 13:15

Re: To snad nemám zapotřebí

Svět se nepřepóloval tak zcela.

Nikoliv vzhlížet nekriticky. Proč?

P. Urban 8.7.2018 13:40

Re: To snad nemám zapotřebí

No, jestli pro Vás představují jediný problém jen marxisté...

D. Bystriansky 8.7.2018 18:38

Re: To snad nemám zapotřebí

V současné době pro nás určitě ten jediný a hlavní! Islám je slabý mimo svá centra a ta navíc spolu zápasí a dle vlastní potřeby, taky válčí. Na Západě je to jiná.

Ovšem pan Frýbort mne zklamal, dějiny se netvořily tak "přímočaře".

Dějiny jsou klikaté jak alpské potůčky. Tak jak na jejich tok působí roční období, zemská přitažlivost, zemské poruchy, činnost člověka a to vše v různém čase, tak nevyzpytatelné jsou dějiny národů a jejich koexistence, jež je obohacená o jejich po většině skryté vášně.

Když si to umíte tak sesumarizovat, prozraďte mi události příštích dejme tomu pouhých 20ti let v EU a můžete začít hádat a vyhodnoco-vat, jaký budou mít dopad na jednotlivé státy - teď. Dávám vám deset-padesát pokusů.:-))))

P. Skokan 8.7.2018 10:15

Super napsáno, velmi trefně a výstižně....

J. Jurax 8.7.2018 19:52

Naopak, napsáno celkem hloupě a tendenčně a ahistoricky.

Ne vždy se holt zadaří i panu Frýbortovi, jehož jinak rád čítám.

J. Babička 8.7.2018 5:57

Pro pana Frýborta.

Tady je nastolena otázka "Kdo je to slovan ?" Většinou lidé odpoví, někdo, kdo mluvi slovanským jazykem. Znamená to tedy, když se černoch naučí rusky, nebo česky, stane se z něho slovan ? Mnozí odvětí "Ne dyt ́ neni bílej ". Je to tedy rasou ? Jenže slovo rasa je tak zkompromitované, že se k tomu veřejně nikdo nevyjádří, nanejvýše jen v soukromí. V knihách našich obdivovatelů Ruska, se často píše o široké ruské tváři, aniž by si uvědomovali, že to spíše značí mongolské geny.

Takže rasou to asi také nebude. Nakonec máme příklad. Část bulharského národa se přesunula blíže do Evropy přijala slovanský jaryk a jsou to uznávaní bratři slované, Ta část co zůstala v Rusku, mluví mongolským jazykem a jsou to mongolové.

Kdysi jsem měl moznost pracovat u jedné zajímavé firmy a asi proto, že to byla součást show businessu, tak tam bylo hodně cizinců. Jednou jsme to počítali a našli 22 různých národností. A tak jsem si uvědomil, když se můžeme , díky angličtině všichni domluvit, jak jsme si my středoevropané a nakonec i severoevropané, blízcí, Mohl jsem najednou diskutovat s madarem nebo dánem a ta společná, neboli chcete li blízká, kultura je vidět

Vždyt to začíná již u pohádek našich dětí. at jsou to němci, poláci, holandané, madaři či slovinci, děti znají Červenou Karkulku, Sněhurku, Popelku, Jeníčka a Mařenku. (kritici neargumentujte, že to tak již není, kompůtry, že to odstranili. ale platilo to století) Našim dětem je cizí Ilja Muromec, nebo Čurila Plenkovič, přes všechnu snahu buditelů, z toho je cítit ta jiná kultura. Bavíme se o minulosti a naším naivním všeslovanském snění, proti kterému argumentuji, zda budoucnost všechno zamýchá, to nevím ani já, ani vy, A tak tvrdím, že je důležitá sdílená evropská kultura, a společné zájmy, než nějaká příslušnost k jazykové větvi. Z rusů je příliš cítit ta Asie a z bulharů a srbů to že byli tolik staletí pod turky.

V. Kotas 8.7.2018 9:29

Re: Pro pana Frýborta.

Ještě jsi zapomněl na Kostěje nesmrtelného. Ruská kultura je ve světě uznávána, stejně jako např. německá.

J. Klepal 8.7.2018 9:46

Re: Pro pana Frýborta.

Nevím, odkud jste přišel na to, že bulharština, kterou mluví (mluvili) původní Bulhaři, patří mezi mongolské jazyky. Ve skutečnosti jde o turkický jazyk. Nutno také vzpomenout, že Bulhaři poté, co přišli na Balkán, převzali (na rozdíl od jiných imigrantů, třeba Němců v Čechách) jazyk domorodců a založili první slovanský stát. Ano, to je ten jazyk, kterým mimo jiné mluvili soluňští věrozvěstové a který dnes nazýváme staroslověnština.

J. Klepal 8.7.2018 9:53

Re: Pro pana Frýborta.

Ještě bych dodal, že s žádným Dánem nebo jemu podobným jsem o Karkulce nemluvil, stejně tak jako žádný Rus nevzpomněl Čurilu Plenkoviče. Kromě toho jsou v celé Evropě významné lokální krajové zvláštnosti, které všechny přispívají (nejen) k evropskému kulturnímu bohatství, a proto se o nějakém z nich vyjadřovat pohrdavě je známkou vlastního nízkého stavu vědomí.

J. Dlouhy 8.7.2018 12:36

Re: Pro pana Frýborta.

Takze ani rasa, ani jazyk, ale kultura. Ten, kdo prijme kulturu je prijat. Kultury si mohou byt blizke i hodne vzdalene. A jsou kultury dobre a spatne. Podle ovoce poznate je...

J. Babička 8.7.2018 18:22

Re: Pro pana Frýborta.

S tou rasou je to vůbec problematické. Češi museli být skupina odvážných hrdořezů, když poměrně malá skupina, dokázala ovládnout zemi,podrobit si keltské a germánské kmeny a vnutit jim svůj jazyk. Jeden čas nás ovládali mongolští avaři, podle zkazek, obrovského vzrůstu, spíše strach je udělal tak velké. Nakonec se smísili a odkázali některým čechům, mongolskou řasu do očí a vysokou postavu.

Takže jsme smíšenina všeho možného, jenže se nakonec vytvořil národ, tak jak jej známe a jako rasista tvrdím, že by jsme měli zůstat bílí evropanš s evropskou kulturou.

P. Harabaska 8.7.2018 20:26

Re: Pro pana Frýborta.

Chudáku, že jste se domluvil anglicky? A to jste tu angličtinu prznil aspoň stejně dobře jako tu češtinu tady? Nebo jste v tom cirkusu vystupoval jako hudební klaun?

P. Klíma 8.7.2018 0:03

Dobrý text.

Ale podle některých reakcí vyžaduje čtenáře, kteří ovládají četbu s porozuměním.

J. Babička 7.7.2018 23:58

poznámka

První ruské slova, které jsme se naučili jako kluci, byly "Davaj časy"

Jako dospělý v 68, jsem byl překvapen, já skutečné asi vlivem propagandy,vykládající nám pohádky o zemi, kde zítra znamená již včera, si nepředstavovall, že jsou to takoví primitivové

V historii první zaznamenaný panovník čech jse jmenoval Marobund a žil v městě Marobundum, které historici kladou blízko Zbraslavi.