28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 6.6.2021 8:07

Velmi zajímavý úhel pohledu, děkuji.

D. Bowman 5.6.2021 21:42

Němci o UK zas až tolik nestáli. Někdo tvrdí, že dokonce nechal Brity v Dunkirku uprchnout, protože potřeboval konflikt s Británií jako argument na uklidnění Stalina t.č. jeho spojence.

Na atomovce pracovali i Němci. Kdyby porazili SSSR, nejspíš by ji měli dřív než Američané, včetně raket atd.

Takže jak by vapadal konflikt s USA těžko říct. Asi na způsob Studené Války, která by byla asi o něco klidnější -Nacistické Německo nemělo v programu Světovou Revoluci jako SSSR, Chtěli jen vlastní Zion resp. Lebensraum t.j. soběstačný etno-stát pro Germánské etnikum, na východě. Konkurenci by samozřejmě nesli těžce, díky převažující Marxistickému mýtu 'Shrinking Markets' a asi by na konflikt s USA došlo. Už jen proto, že je vnímal jako nástroj židovského spiknutí.

L. Písařík 7.6.2021 11:16

Některé zdroje uvádějí, že Hitler umožnil Britanii evakuovat armádu z Evropy proto, že očekával, že by se, po změně vlády v GB, mohli dohodnout a společně jít proti CCCP.

A. Šír 11.7.2021 15:15

Některé zdroje z vojenské historiografie uvádějí, že německé tankové armády byly po předchozích těžkých bojích velmi oslabeny a vojska vyčerpána, takže jejich nepřerušený postup by mohl být značně riskantní, s možností porážky.

J. Kasl 5.6.2021 20:24

Velice čtivý a zajímavý článek, díky za něj.

P. Černý 5.6.2021 18:25

Znovu a znovu je třeba opakovat, že nacisty neporazily nějaké lidské rezervy SSSR. A že válku rozhodla pouze průmyslová kapacita USA.

Jednak zbrojní průmysl bojujícího SSSR nebyl nijak zanedbatelný. Vždyť SSSR zvítězil v bitvě před Moskvou sám. Bez jakékoli významnější pomocí zvenčí.

Rezervy nikdy nikoho neporazily samy o sobě. Nevycvičení vojáci bez kvalitních zbraní, kompetentního velení a silné motivace jsou dobří leda jako potrava pro děla.

Všechno tomu nasvědčuje, že předkové dnešních obyvatel zemí bývalého SSSR, kteří zvítězili nad Německem a jeho satelity ve skutečné vlastenecké válce, zachránili Evropu ne jen před nacismem, ale také před jadernou válkou s USA.

Proti tomu jsou čtyři dekády skutečných či domnělých hrůz tzv. reálného socialismu skutečnou procházkou rozkvetlým sadem.

Měli bychom si uvědomit, komu vděčíme za šanci prožít naše životy. Pokud se chceme nějak odlišit od lejna u cesty.

J. Vintr 5.6.2021 21:18

V té první větě jste omylem napsal pravdu. Bez americké materiální a technologické pomocí by Rusi nejen nevyhráli, ale Rusko by se ekonomicky zhroutilo

A. Šír 11.7.2021 15:21

R^

P. Han 5.6.2021 23:09

SSSR zvítězil podle vás v bitvě před Moskvou sám. To máte sice pravdu, ovšem už půl roku předtím USA pumpovaly do SSSR vojenské dodávky horem dolem - arktickou i pacifickou cestou. Přičemž množství námořníků, ať amerických na obchodních lodích, nebo britských na válečných lodích doprovodu, tedy vlastně padlo ve "Velké vlastenecké válce". Ale "kanonenfutru" měli Rusové dost, to máte recht.

J. Hrdlička 6.6.2021 4:28

Půl roku před bitvou o Moskvu nebyli Američané ještě ani ve válce, ještě ani neměli rozběhnutý průmysl, natož aby posílali konvoje do SSSR.

P. Han 6.6.2021 8:56

Bitva u Moskvy propukla v listopadu 1941. Zákon o půjčce a pronájmu byl přijat 11. března 1941 a okamžitě se rozběhly dodávky. Napřed do Anglie, ale od června už do SSSR, trvaly až do září 1945. Mimochodem Rusko stále ještě všechno neuhradilo.

J. Hrdlička 6.6.2021 9:23

Těžko bude tento zákon platit pro SSSR, když ještě neválčil. A už od června 1941, to je nemožné, tak rychle celou složitou operaci zorganizovat nejde.

A mimochodem, vím o tom, že něco málo ještě teoreticky zbývá uhradit, ale přijde mi to dost malicherné. Dodávky do SSSR šetřily krev amerických a britských vojáků, nebyla to charita.

P. Han 6.6.2021 9:43

Operace Barbarossa byla zahájena 22. června 1941. Americké dodávky do SSSR, tzv. "Pre Lend-Lease" započaly 22. června 1941, placeno bylo hotově ve zlatě a dalších vzácných kovech a minerálech.

Charita to opravdu nebyla, byly to dodávky válečného materiálu a ten někdo vyrobil a někdo koupil. I Československo něco koupilo a taky zaplatilo.

J. Hrdlička 6.6.2021 10:35

Fakt mám věřit, že první dodávka šla TEN SAMÝ DEN, co začala operace Barbarossa?

Co se placení týče, i mně lezou na nervy otravné výkřiky, že prý jsme Britům museli platit, taky to beru jako přirozenou věc. Jen jsem se vyjádřil ke zbytku dluhu, užitečné pro dodavatele by to bylo, i kdyby dodával zadarmo.

P. Han 6.6.2021 11:53

Tak to aspoň uvádí Wikipedie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease#US_deliveries_to_the_Soviet_Union

A první arktický konvoj dorazil do Archangelska 31. srpna 1941.

P. Han 6.6.2021 12:05

https://gdb.rferl.org/AA47C66E-935B-44B9-9EB1-DED1987766E3_w650_r0_s.jpg

J. Hrdlička 6.6.2021 12:45

Přečetl jsem, podíval jsem se ale nenašel nic o tom, že by dodávky začaly už první den války. Co tam je, je rozdělení objemu v časových úsecích.

P. Han 6.6.2021 19:34

Fakt nevím. Tohle jsem našel a nejsem pamětník ani historik.

A. Šír 11.7.2021 15:23

Je zajímavé, když někdo, kdo o věci vůbec nic není, nachází odvahu se k věci "zasvěceně", ale o to důrazněji, vyjadřovat. Takže si nastudujte něco o "Lend and Lease".

J. Vintr 6.6.2021 8:00

V "bitvě" před Moskvou neporazila Němce ruská armáda, ale ruská zima.

J. Hrdlička 6.6.2021 8:11

Jejich problém, že nebyli připraveni. Ruské zimy byly a jsou poměrně známým faktem.

J. Vintr 6.6.2021 10:50

Do války s Ruskem se Němci pustili "narychlo", aby předešli útoku ze strany Ruska. Navíc jejich blitzkrieg zdržela neexistence zpevněných komunikací v zaostalém Rusku, když se nezpevněně polňačky rozblátily podzimními dešti. Tyhle okolnosti zachránili Rusko od rychlé porážky hned v prvním roce války.

J. Hrdlička 6.6.2021 12:48

Suvorovovy zajisté přitažlivé :-) teorie teď nechme stranou, ona se Barbarossa plánovala dlouho a cíleně. Že jsou cesty v SSSR bídné a na jaře a podzim je tam bláto, rovněž bylo známo všeobecně. Pokud tohle Reich nevzal v úvahu, jeho problém, jeho chyba.

R. Polášek 6.6.2021 20:22

Oni hlavně považovali Stalinovo Rusko za nestabilní stát s neschopnou armádou. Počítali s tím, že Rudá armáda zkolabuje, Stalin bude odstraněn převratem a oni za měsíc až dva dosáhnou svých cílů, dostanou se někde na dohled Uralu a s nástupci Stalina uzavřou podobný mír jako s Francií. Tudíž vůbec nepočítali s tím, že by zimní výbavu potřebovali.

J. Farda 6.6.2021 13:34

A velitelská role gen. Vlasova, jehož co osvědčeného Stalin bez dostatečných zdrojů poslal prolomit blokádu Leningradu, a po jehož zajetí ergo aktivitě v ROA se vymyslela legenda o hrdinných Panfilovcích co zachráncích Moskvy. Těch sovětských hrdinů tam bylo samozřejmě víc, a věčná památka , bez rozdílu, patří jim všem!!

P. Černý 6.6.2021 8:12

Možná kdybyste si přečetl členek, na který jsem reagoval, třeba byste pochopil o čem píšu. Já význam té americké pomoci nepopírám, ale v roce 1941, průběh války neovlivnila. Američané ji začali posílat až si byli jistí, že se SSSR během pár měsíců nezhroutí. Tak to bylo, to je logický průběh událostí.

To s těmi americkými valenkami pod Moskvou píšete pořád. Ještě že nenapíšete, že Američané šili ruské uniformy už před válkou. To už nekomentují.

To, že se SSSR nezhroutil, způsobili především lidé, kteří se rozhodli bojovat. A postupně se to naučili. Na frontě i ve fabrikách. Tohle není žádná ideologie. To je prostý fakt. Co se Stalina týče, ten byl určitě sám překvapen, že ho na podzim roku 1941 nezastřelili.

Můžete to pochopit nebo taky ne. Pokud se vám líbí pozice lejna i cesty, je to vaše pozice. Ne moje.

J. Vintr 6.6.2021 10:55

Ochota ruských lidí bránit režim který je po milionech vraždil a zavíral do lágrůl, rozhodně nebyla velká. Dezerce z armády byly masovým jevem. Kdyby byli Němci prozíravější a chovali se k civilnímu obyvatelstvu slušně, byli by spíš vítáni jako osvoboditelé. Jenže se chovali jak se chovali, takže ruští lidé museli volit mezi dvěma zly. Navíc se za dezerci střílelo do zad....

P. Černý 6.6.2021 11:24

Ti lidé, už to pochopte, většinově a v první řadě bránili sami sebe, své rodiny a svou vlast. Zprostředkovane bránili i nás. Kdyby bránili jenom režim, vzdali by to už v tom 41. Před těmi lidmi musíme mít úctu a respekt. Oni skutečně zachránili Evropu před genocidou.

Ano, kdyby se nacisté chovali lidsky, možná by na svou stranu získali velkou část Ukrajiny. Ale to by nesměli vést totální válku a nesměli by to být nacisté.

P. Hák 6.6.2021 20:08

Kdyby Němci nebyli Němci a chovali se k slovanskému obyvatelstvu slušně... Nojo, no ;-D ;-D

R. Polášek 6.6.2021 20:33

Dezerce zas tak masovým zjevem nebyly. Stalin do roku 1941 toho stihl spousty. Především v občanské válce, respektive válkám, protože ty boje přes většinu Ruska prošly několikrát, byli doslova téměř všichni movitější odpůrci bolševiků vybiti nebo vyhnáni.. Tím vytvořil potencionálně prostředí nakloněné bolševikům. Potom sice rozjel čistky, ale na druhé straně těm, kterých se čistky nedotkly, začal propagandou vymývat mozky. V roce 1941 už většina obyvatel Stalina bezvýhradně podporovala.