17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

HISTORIE: Sametová revoluce už je vědecky vyvrácená

Svátek 17. listopadu mi připomněl, že bych měl pokračovat ve svém seriálu o podivuhodných objevech pracovníků Ústavu pro soudobé dějiny AVČR. Tento úžasný kolektiv objektivních vědců se totiž nezabývá jen obhajováním socialismu, ale věnuje se náležitému popírání polistopadové demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brecík 2.12.2022 22:38

K listopadovému výročí: Po 30 letech budování šťastné a prosperující společnosti se dozvídám, že nemám jezdit autem, topit, svítit, koupat se a dokonce mám přestat žrát...

33 let po slavné revoluci: Současná česká vláda je tak nadšená Ukrajinou, že nám všem zajistila její životní úroveň...

B. Rudolf 2.12.2022 18:05

Různí lidé vnímají (ne)přelomovost sametové revoluce různě. Do roku 89 jsme byli okupovanou zemí, rudá knížka byla zároveň pracovní knížkou, hranice byly "zadrátované", byl problém dostat se ke knihám s jiným než marxisticko-leninským pohledem na svět a svoboda projevu neexistovala. Manifestační volba jediného kandidáta byla dobrovolně-povinná a politické vymývání mozků bylo na školách v podstatě povinné.

Jenomže komunismus u nás nepadl proto, že by lid povstal, ale proto, že se v podstatě rozpadl. Bylo úžasné pozorovat chování lidí první dva roky po převratu. Ale dalších třicet let bylo totéž (pozorování chování lidí) tragédií. Rozkrádání státu, záměna občanských svobod za svobodu lhát a podvádět, korupce, místo odbornosti manažerské nesmysly. Nemusí to být správně, hlavně když to má správné Pí Ár.

Zčásti šlo o zásadní změnu (zatím máme svobodu slova a svobodný přístup k informacím) a zčásti šlo jen o výměnu kulis a - jak zpíval Karel Kryl - chomoutu.

J. Černý 2.12.2022 18:17

V KSČ bylo cca 1,5 milionů lidí, tak kolik lidí mělo výhody z té rudé knížky? Třeba mjr. Petr Pavel a dál ? Jinak postupně jsme se stali kolonií Německa a svoboda slova a informací se díky Rakušanovi, Střížovi a neziskovkám úplně vypařila. Už nyní Policie eviduje 300 udání k Válce na Ukrajině

B. Rudolf 2.12.2022 18:51

Pozor: Rudé knížky neměly stejnou váhu. Například rudá knížka krajského tajemníka měla mnohem větší váhu než rudá knížka řadového komunisty.

Svoboda slova se nevypařila, ale pokud to nebudeme hlídat, tak může být ohrožena. Sám jsem si na cenzuru v Lidovkách sáhl a vím, jak je nesmírně primitivní a hloupá. Ale nestalo se mi nic jiného, než že mi z důvodů své snížené ... některé příspěvky zablokovali a také mi párkrát zablokovali na pár hodin vstup do diskuse. To sice považuji (z hlediska těch mých příspěvků) za nesmyslné, ale nepřipadá mi to jako represe.

Texty, které policie vyšetřuje, neznám, takže se k tomu nemohu vyjádřit. Ale nikdo po mně nechce, abych je odsoudil, aniž bych si je přečetl. Což bylo za komoušů celkem běžné.

P. Irion 2.12.2022 20:55

R^

V. Mokrý 2.12.2022 22:50

R^[>-]

R^ !!

P. Adámek 2.12.2022 18:02

Nechci se ponořit do úvah kolem popisovaných stanovisek, ale na druhé straně mnozí lidé spojují minulý režim výhradně s padesátými léty a neuznávají, že zejména za normalizace byly statisíce lidí, kterým byla politika ukradená, bylo jim jedno, jestli můžou vyjet do USA, a prostě si žili celkem spokojeně svoje životy (na což poukazuje právě doc. Pullmann).

A název instituce "Ústav pro studium totalitních režimů" je zavádějící: správně by se měl jmenovat "Ústav pro studium represivních mechanismů totalitních režimů", protože (jakožto organizační složka státu) to je to jediné, co studuje.

C. Berka 2.12.2022 17:09

"lidem, kteří demonstrují za Babiše" - taková demonstrace se někdy konala? :-D

P. Aron 2.12.2022 14:50

Nemohu si pomoci ale ten text pana Cermana mi přijde poněkud o ničem. A hlavně: Začneme konečně řešit to co by nás málo pálit dnes ? Tedy rychle nastupující novou totalitu, která už zcela odhazuje masky ?

F. Zrcek 2.12.2022 16:47

Vy i já ji řešit můžem, i když s nevalným dopadem. Ale ČSAV ne. Ta ukazuje, že radši neřeší ani tu minulou. Co kdyby se u nás zase změnily poměry.

I. Novák 2.12.2022 14:47

Moje obavy, že po převratu nový režim převezme všechny zavedené svňárny a jen na na ně bude vršit svoje nové svobodné, nezávislé a "demokratické", se bohužel krok za krokem naplňují. Ani k tomu nepotřebuji vědecké zkoumání. Bohatě stačí prožité a právě prožívané zkušenosti.

F. Zrcek 2.12.2022 13:32

Český národ je prosíravý. Prosral revoluci v 48. roce a nepostřílel kapitalisty a kulaky. Že to prý bez toho žádná revoluce nebyla, dokonce ani kadetky v Zimním paláci že jsme tehdy ne..přesvědčili. Soudruh Stalin za to Gottwaldovi notně vycinkal a soudruh Brežněv nás za to rovnou obsadil. A tu máš čerte kropáč, další revoluce v tom roce 89 taky žádnou revolucí nebyla. Ona opravdu nebyla, bolševik nějak zalezl, ani tanky neposlal a soudružská pomoc z Moskvy se taky nekonala. A komouši v Národním shromáždění jednohlasně prosadili svého oblíbeného disidenta Havla.

Ale furt jsme nevěděli jistě, jestli náhodou k něčemu nedošlo. A teď to máme vědecky potvrzené - nedošlo! Soudruzi vědátoři, akademici, spectabilis, magnificence - to po 33 letech dlouhých, vyčerpávajících a plodných výzkumů bezpečně dokázali. Hurá!

Před vědou smekáme uctivě. Věda nás ochránila před covidem, věda nás ochrání před globálním oteplením.

Tenhle poslední triumf vědy bychom měli náležitě ocenit. Navrhuji zrušit bolševiky založenou Akademii věd, aby mohl být převrat z 89. konečně zdárně ukončen. Liberální demograti ať si založí vlastní Klimatickou a genderově neutrální akademii, pod podmínkou, že ředitelkou bude černá lesba a financovat se bude z přebytků České pošty.

Tím se konečně s nepříjemným dědictvím poslední nerevoluce konečně vyrovnáme. Ministr Jurečka už chystá zákon.

J. Herink 2.12.2022 13:02

Pana I. Cermana si se zájmem přečtu, ale dnes je trochu vedle. V podstatě je to tvrdá ideologie bez faktických dokladů. Ono se tedy v devadesátkách nerozkrádalo? Nepřekabátila se snad řada komunistických funkcionářů na tzv. podnikatele? Jediný závěr pro mě: díky za upozornění na A. Gjuričovou. Rád si od této dámy něco přečtu, jsme zřejmě "na stejné lodi".

P. Diviš 2.12.2022 13:16

Přidejte si ještě Pullmanna, ten blábolí podobně.

J. Herink 2.12.2022 14:36

No asi to není to samé. Těžko by pak byla zvána do mainstreamových médií.

J. Sládeček 2.12.2022 12:33

Kdy zde byl komunismus?

P. Diviš 2.12.2022 13:17

Pouze jsme k němu (povinně a vědecky) směřovali.

Z. Folvarčný 2.12.2022 11:44

Autor vnucuje jedinou pravdu?

Představte si dvě postavy a mezi nimi číslici na ležato. Jakou? Jedna postava tvrdí, je to č. 6! Ta druhá postava říká: To, že máte pravdu, ještě neznamená, že neexistuje jiný úhel pohledu! (Pro nedůvtipné, druhá postava vidí č. 9 a též má pravdu.)

M. Pivoda 2.12.2022 11:38

Nevědecké, ale faktické sdělení

Alexander Čestnější, který byl na našem Ústavu řízení při VUT Brno ještě přes koncem roku 1989, většinou pracovníků (a tedy demokraticky!) zvolen novým ředitelem Ústavu, si nechal na VUT Brno vyplatit 300 000 Kčs odškodného za to, že byl před lety neprávem vyškrtnut z KSČ.

F. Král 2.12.2022 11:15

Co je nepravdivého na tomto konstatování?!

„Díky odvěkému a přetrvávajícímu parazitnímu charakteru vládnoucích vrstev se dosud žádný režim na světě ani zdánlivě nepřiblížil ideální společnosti a vždy měl více nebo méně totalitních rysů.“ Pak na téma polistopadové demokracie uvádí, že to byla vlastně taky totalita: „Korupční spolčení partajních mafií s kapitálem kriminálního původu, vládnoucí pomocí kapitálu a médií pod pláštíkem demokracie a tržní ekonomiky, je velmi hnusnou formou totality.“

P. Aron 2.12.2022 14:41

R^

K. A. 2.12.2022 11:08

Podle mě nejde o stírání rozdílů mezi demokracií a totalitou, ale o to, že existuje kontinuum mezi více totalitními/autoritářskými systémy a více demokratickými/parcitipativními systémy. To ale není relativizace, jak podsouvá autor v úvodu. Totéž tvrdí i europarlament, podle nějž je Maďarsko hybridní systém autoritářské demokracie (nepamatuji si přesně). I když výrok europarlamentu je komický, můžeme se podívat třeba do Ruska, kde je demokracie čistě formálně.

D. Mašek 2.12.2022 12:12

A i to je pouze úhel pohledu...

M. Pivoda 2.12.2022 11:00

Podivuhodný objev! Ha.

Cituji z počátku článku: "... o podivuhodných objevech pracovníků Ústavu pro soudobé dějiny AVČR. ..."

J. Matěna 2.12.2022 8:45

Musíme svrhnout kapitalismus! I když ho nemáme? I když ho nemáme!

Tak nějak mi to jako pamětníkovi připadá. Osobně bych si přál ten obyčejný "hnusný" kapitalismus, ale bohužel mi to nebylo dopřáno. Místo toho s hrůzou sleduji, jak se současný režim začíná víc a víc podobat tomu z mého mládí.

P. Dvořák 2.12.2022 9:02

Poněkud jiná podoba cílů listopadu:

Musíme svrhnout komunismus! I když ho nemáme? I když ho nemáme!

:-)

V. Mokrý 2.12.2022 9:29

Tak ten skončil sloučením Německa, kde fungoval sociální smír a na smlouvu stačilo i podání ruky.

J. Urban 2.12.2022 10:08

To jste napsal pravdive. Bohuzel.

R. Gramblička 2.12.2022 10:41

souhlas

V. Povolný 2.12.2022 12:39

Připojuji se. Nejsvobodněji jsem se cítil v devadesátkách a na začástku 21. století. Teď už zase přituhuje. Oni holt politici po čase zjistí, že dávat občanům tolik svobody je nevhodné. Svobodný a sebevědomý občan se špatně ovládá a politici stojí o poslušného občana, nejlépe navázaného nějakým způsobem na stát, např. nějakými dávkami. Čím víc a větší dávky, tím víc poslušných občanů. Ovšem pozor, jednou zavedená dávka se nesmí omezit nebo dokonce odebrat, to by pak bylo zle. Ale jsou i jiné způsoby jak zajistit, aby občan držel hubu a krok. Např. podmanit si média a vhodné instituce a každý den masírovat občany propagandou. To je výhodné, dostanete armádu lidí s vymytým mozkem, kteří vám půjdou na ruku. Když budete tohle dělat na školách, tak vám "patřičně připravení" mladí lidé půjdou na ruku hned po škole. Nebo to, co je teď v kurzu - nevhodné názory se postaví mimo zákon včetně svých nositelů. Nejprve tedy mimo "slušnou" společnost, zákon přijde později. Totéž se provede s nevhodnými politickými stranami. Zbývá jen zajistit, aby občané nevhodné politiky nevolili a to je problém. Tady evidentně překážejí demokratické volby. Ale na příkladu komunistů je vidět, že i tento problém se dá vyřešit. Tak jak se vám líbí Brave New World?