29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

HISTORIE: Když se utahovala oprátka

Jaro přesně před sedmdesáti lety bylo jedním z nejtragičtějších období našich dějin. Poúnorová režimní hydra běsnila, hledala třídního nepřítele na všech stranách a nikoho nešanovala. Dramata, která zůstala veřejnosti skryta i v těchto několika dokumentech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kolář 10.5.2020 12:50

Dobré připomenutí.. Pokud jde o r. 1950, zmínil bych knížku od Zory Dvořákové "Děsivý červenec 1950" . Vztahuje se k další,a to velmi důležité linii represí a zločinů sovětizovaného státu ..

K. Salajka 10.5.2020 12:01

Díky za připomenutí. Kdyby někdo nevěděl, co měl Koněv připomínat. Bez instruktáží a zabezpečení od sovětských poradců by procesy mohly skončit taky trapným zproštěním.

J. Kanioková 9.5.2020 15:41

Byla to hnusná doba a akce. Pamatuji, jak mí rodiče a jejich přátelé nad tím doma brečeli...

Brrr..

F. Žůrek 11.5.2020 4:11

Pravda bolí odjakživa, pravda také pláče...

M. Pivoda 9.5.2020 11:19

Pro srovnání praktik:

1. Cituji z článku: ... Nakonec oba vyvázli a skončili v ́nižší kategorii ́ z ÚV objednávaných trestů. Tak, jak si ji pro sebe určil prokurátor K. Vaš v korespondenci s odpovědnými partajními špičkami: „Hlavně řekni, jestli potřebuješ patnáct nebo provaz, abych podle toho sestavil obžalobu.“ ...

2. Pracovnice OSN, pohledná černoška, doktorandská studentka na někdejší Bernelli University, kde jsem působil jako profesor, nás informovala o praktikách v Africe. Tam se zeptají ženy "Chcete dlouhé rukávy, nebo krátké rukávy?"

Když žena řekne, že chce dlouhé rukávy, useknou jí ruku pod ramenním kloubem. Když žena řekne, že chce krátké rukávy, useknou jí ruku nad zápěstím.

M. Pivoda 9.5.2020 11:28

Popletl jsem sice dlouhé a krátké rukávy, ale na věci to nic nemění.

M. Pivoda 9.5.2020 11:07

V dnešním článku, na rozdíl od jeho minulého článku, jsem od autora tohoto článku postrádal obvinění hokejisty Zábrodského, že udal své sportovní kolegy.

Musíte přitlačit, soudruzi vyšetřovatelé!

L. Severa 9.5.2020 11:49

Nevím, zda se to někdy prokázalo. Mezi lidmi tehdy sice tato možnost kolovala, stejně jako u krasobruslařky - jménem si nejsem jist, tak je raději neuvádím.

J. Macků 9.5.2020 13:47

Rozhodnutí Aleny Vrzáňové nevrátit se jako staronová mistryně světa z Londýna, kam měli doslova za pár hodin odletět hokejisté, bylo posledním impulsem znemožnit jim cestu za obhajobou titulu, jejich případná emigrace by byla pro režim světovou blamáží. - S případem Vrzáňové neměl Zábrodský nic společného.

P. Victorin 10.5.2020 5:54

Pane Macků, uvádíte to naprosto přesně...

L. Severa 10.5.2020 9:43

Pane Macků, asi jem se špatně vyjádřil. Mimo to, že udavačem byl Zábrodský, tak se tehdy šuškalo, že byla udavačkou i kterási krasobruslařka. S Vrzáňovou to nemělo nic společného.

J. Macků 10.5.2020 20:20

O něčem se hovořilo v souvislosti s Lerchovou, ale když jsme ji s Bubníkem navštívili, svým způsobem nám to vyvrátila. Hokejisté se s krasobruslařkami hodně přátelili, a tak se mezi řečmi možná něco prozradilo. Hráči si bohužel sami nedávali moc pozor na jazyk.

M. Pivoda 9.5.2020 14:49

Pro L. Severu: Je to vždy trochu složitější pro posouzení zvenku.

Rozsudkem se totiž nesleduje jen spravedlnost (dle tehdy platných pravidel), ale i jakási politika.

Například politika "Rozděl a opanuj!" je známá a praktikuje se už hodně dlouho. I u nás v Česku. Například na mé základní vojenské službě (kterou jsem strávil jako svobodník-absolvent na písárně) se mi jednou pochválil důstojník. Volně, po letech, zde cituji toho důstojníka ze svých vzpomínek:

"Když zjistím, že se mužstvo proti mně nějak organizuje, zasáhnu. Náhodně vyberu jednoho vojáka a zavřu ho. Toho druhého vojáka naopak pošlu na opušťák. Důvod k tomu si vždycky nějaký najdu. Ti dva vojáci, původní spiklenci proti mně, to psychicky neunesou, pohádají se - a já mám pak na útvaru klid. A o to mi právě jde."

L. Severa 10.5.2020 9:59

Pane Pivodo, nebyl ten Váš důstojník také u Stb ? Jinak to sedí, jenže v tomto případě to nebylo 1:1, hokejisté : Zábrodskému.

M. Pivoda 10.5.2020 12:16

Jestli se domníváte, že v té době minulé se lidé při setkávání vzájemně představovali i jako důstojníci StB, pak jste takový naivka, že nemáte dnes právo na život.

L. Severa 10.5.2020 14:24

Hodně mne podceňujete. Napsal jsem to jen jako teoretickou možnost, ovšem zdá se, i že pokud by to byl ode nesmysl, je Vaše poznámka, že nemám právo na život, hodně přísná. Máte ovšem asi pravdu, protože jako občan věku již přes devadesát roků jsem to právo dávno prošvihl.

J. Macků 9.5.2020 13:38

V době vyšetřování už byl člen KSČ Zábrodský ́mimo hru ́, záměrně zcela vyřazený z celého případu. Nevystupoval v něm ani jako svědek, ačkoli to vyšetřovatel StB požadoval. Nikdy jsem netvrdil, že spoluhráče udal, on ́pouze ́ oznámil, kdo hlasoval pro kolektivní emigraci, což stačilo. Podívejte se na mé články, podložené archivními dokumenty, v Krajských listech, třeba si uděláte jasno.

T. Vodvářka 9.5.2020 9:01

Jen chci dodat, že výuka dějepisu na školách končívá v lepším případě rozpadem R-U monarchie. Studenti se většinu času věnují činnosti výrobců pazourků, posléze Karla IV. a Jiřího z Poděbrad. Možná by stále za to otočit výuku historie a začít třeba opoziční smlouvou a směřovat k druhohorám, které, když se nestihnou, tak to tolik nebude vadit.

J. Jurax 9.5.2020 15:39

To máte těžký.

Když ono dějiny po rozpad Rakouska-Uherska jsou chápány celkem nerozporně, případné spory si ventilují odborníci v zátiší kateder historie, do médií se nedostanou a hlavně nedají se využít k politickému ohýbání, jež by bylo ku prospěchu politickým současníkům nebo jež by osočilo politické oponenty. Z postoje Karla IV. k norimberským Židům se už dnes politické body nevytlučou. A když se to studentům neřekne, sami se to vesměs nedoví. Takže pedagog nenarazí.

Ale dějiny současnější už rizikové jsou. Osvobodili nás nebo okupovali? Odsun nebo vyhnání? Střílelo se za Masaryka do dělníků? Byl František Kriegel hrdina nebo komunistický lump? Nebo obojí? Jak pojmout v mnoha ohledech rozpornou, ale ikonizovanou osobu a význam Václava Havla? Jak pojmout třeba Emila Háchu? Byl Beneš prezident zrádce v osmatřicátém nebo až osmačtyřicátem nebo byl prezident osvoboditel a vůdčí osobnost odboje? Za německé okupace jsme kolaborovali nebo vzdorovali a když, tak v jaké míře? Byli bratři Mašínové hrdinové protikomunistického odboje nebo vraždící bandité? Bránili naši pohraničníci vlast (Král Šumavy) nebo vraždili uprchlíky za svobodou? Je to komplikováno i tím, že pohraničníci i ti, které lapili, ještě žijí. A klíčová - jak pojmout sametovou revolucí s jejími klady i zápory?

A tak dál a podobně. Jaké odpovědi studentíků budou v těchto i dalších otázkách správné a za jedna?

J. Kanioková 9.5.2020 15:45

1*****

M. Pivoda 9.5.2020 18:12

Pro T. Vodvářku, který píše: "Možná by stálo za to otočit výuku historie a začít třeba opoziční smlouvou ..."

Můj komentář: Možná, že by stálo za to začít výuku naší dobou koronavirovou a kontroverzními doporučeními těch největších dobových expertů. A k tomu přidat i české zamlčení varování Billa Gatese z roku 2015.

https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready?language=en#t-5598

J. Kovaříček 9.5.2020 5:31

Nu vida! Lidé se sice mění, ale ta ideologie zůstává stejná. A stoupenci té vražedné ideologie sedí v českém parlamentu. I z mnoha příspěvků k článkům na NP čiší komunistické myšlení. Na tuhle epidemii komunistického teroru však nikdo vakcínu nehledá. Že by si na to lidi zvykli?

P. Victorin 9.5.2020 7:49

.... můj plný souhlas s morální nepřípustností KSČM.

P. Grigar 9.5.2020 8:30

.. morální nepřípustnost KSČM zní velmi vznešeně, co nám taky jiného zbývá, když jsme před 30 lety dokázali morálně unést přítomnost kovaných komunistů po boku idolu svobody.. Václava Havla. Nejsme jako oni!

Z. Lapil 9.5.2020 9:48

Morální nepřípustnost klidně nechám plavat. Co mi vadí, že když jedu v plném autobuse, je tam statisticky nějakých 5-10 lidí, kteří - i když to možná sami nevědí - mají za správné uspořádání diktaturu. Že je to diktatura proletariátu a že oni sami nejsou proletáři, to je sice k potměšilému uchechtnutí, ale jejich nebezpečnost se tím nezmírní.

P. Princ 9.5.2020 10:07

No a dalších, řekněme 20 až 30 cestujících v tomtéž autobusu, mají za správné uspořádání, ve kterém budu mít "nárok".

Z. Lapil 9.5.2020 13:51

Proto raději jezdím autem :-).

Dělám si srandu, máte recht.

P. Victorin 9.5.2020 10:06

Pane Grigare, nemohu s vámi souhlasit, protože, když tvrdíte "... co nám taky jiného zbývá, když jsme před 30 lety dokázali morálně unést... atd.", znamená, že podle vás platí absolutně "co se stalo, nedá se odestát". Podle této, objektivně evidentně zcestné filosofie, by např. v sousedním Německu dosud vládla NSDAP, u nás KSČ a na východ od nás by setrvával SSSR. Ve skutečnosti, jak sám vidíte, je to ale jinak, leccos původně nepovedeného, se dá napravit a vždy je principiálně zcela špatné rezignovat, jak vy favorizujete...

J. Jurax 9.5.2020 15:49

No jo no, hezký ... dá se napravit, jistě.

Jenom jak konkrétně chcete v demokracii zakázat komunisty? Nebo aspoň jejich stranu, jež má po třicet let vcelku stabilní sedmi až desetiprocentní podporu?

Kdyby byla vůle, dalo by se to snad na něco narazit, ale aby nás EU nepokárala, že porušujeme tuhletu demokracii ... a vůle stejně není. Příležitost se před třemi desítkami let prošvihla, neboť nejsme jako oni, že ...

P. Grigar 9.5.2020 20:15

.. mohli jsme se poučit ze zkušeností poválečného Německa, kde byl nějakou dobu uplatňován Berufsverbot, nebo v sedmdesátých letech tzv. Radikalenerlass. Ovšem jak správně připomínáte, unijní pokárání by nás neminulo, stejně jako Německo v kauze Vogt v. Německo (1996) 21 EHRR 205, (17851/91).

Jak jednou uklouznete, tak se nezastavíte..