28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

HISTORIE: Benešova Sofiina volba (2)

Na straně ČSR byly rozmístněny na území Čech a Moravy tři armády: první se sídlem štábu východně od Prahy, druhá s velitelstvím v Olo­mouci a s operačním územím na severní Moravě a třetí armáda se štábem v Moravském Krumlově určená pro obranu jižní Moravy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.9.2013 19:25

Zcela s autorem souhlasím

Státník ani vojevůdce hodný toho jména nikdy nevede své vojsko (lid) do beznadějné bitvy. Náš stát vznikl zcela regulérně (v souladu s historií i mezinárodním právem. Proti němu se postavili "naši" Němci zločinně na ozbrojený odpor. Už tehdy měli být z naší země beze zbytku odsunuti (pokračovali pak bojkotem naší vlády a většina z nich nakonec pronacistickou vlastizradou).

J. Jurax 19.9.2013 21:58

Technická

Slovenské národní povstání bylo vůbec největším a nejdéle trvajícím povstáním v oblasti ovládané německými nacisty.

No, nevím, co třeba Jugoslávie - byť ta byla ovládána nejen Němci, ale i Italy. A SNP trvalo cca 2 měsíce stejně jako Varšavské povstání ... a partyzánský boj v SSSR a v Řecku - jak vlastně definujete povstání, pane Vlku?

P. Moravčík 19.9.2013 21:55

Logický výklad, aj kedˇ nie zdˇaleka nový

Na CT2 som svojho času so záujmom sledoval fiktívnu rekonštrukciu udalostí po odmietnutí Mníchova. Nespomínam si presne, ale simulovaný vojenský odpor by sa po asi mesiaci skončil, aj kvôli dˇalším faktorom, ktoré pán Vlk spomenul - Madˇarsko, Polˇsko a odskočenie Slovenska po vytvorení vlastného, aj kedˇ len satelitného štátu. Aj kedˇ fiktívny, predsa len mal sled udalostí logiku - priebeh by bol rovnaký ako je popísaný v tejto úvahe. Prakticky obkľúčené Cˇechy by nemali reálnu šancu obstáť. Ale, ako sa zvykne hovorievať, po bitke je každý generálom. Mylím si však, že národná hrdosť sa s tým ťažko zmieruje, aj preto sa dodnes mudruje ako by bolo bývalo, keby...

T. Kohout 19.9.2013 17:24

dík

Děkuji. Aspoň někdo vyhládá historii pravdivě.

L. Čapatý 19.9.2013 17:02

Benes

Asi nejlepší popis Beneše jsem četl tady :http://www.kosmas.cz/knihy/160435/benes-jako-rakusan/

Naše chyba byla v tom, že jsme nedokázali spojit s Poláky, to už by nebylo pro Němce snadné sousto :-(

To jakým způsobem při dělení Rakouska Uherska získal třeba Těšín, to nám moc přátel neudělalo :-(

S. Landa 19.9.2013 18:14

Re: Benes

Co s Těšínem? Já měl za to, že to byla spíš Masarykova práce, že Beneš byl proti? A upřímně, nemyslím si, že se s Poláky dalo na něčem rozumně domlouvat, ať již v době po vzniku ČSR anebo v 30. letech ...

L. Severa 19.9.2013 14:33

Asi máte pravdu, pane Vlku.

"Byli bychom však dodnes označeni jako národ, který rozpoutal druhou světovou válku. " Před více než čtyřiceti  léty jsem byl služebně v NSR a slyšel jsem tam názor, že válku vyvolali Poláci!!

L. Křivan 19.9.2013 13:50

Praha je třetí nejstarší hlavní město v Evropě? Po Římu a Paříži.

Hlavní město. Takový Augsburg slavil  na konci minulého století 2000 let existence.  

J. Jurax 20.9.2013 0:30

Re: Praha je třetí nejstarší hlavní město v Evropě? Po Římu a Paříži.

Nicméně není hlavním městem státu.

J. Kraus 19.9.2013 13:46

Na jedné straně

 věcné rozbory historiků, v závěrech sobě podobné a publikované v okrajových mediích, na druhé straně masově šířené žvásty nevědomých a zlovolných tlučhubů, na něž je ale třeba do omrzení reagovat. Smutné je, že reakce může být omezena jen na základní fakta a tak masová media brzdí rozšíření obecného povědomí - o věcech nejen válečných.

Oni si na západě stejně mysleli, že za tu válku můžeme my. Z Francouzů ta slušnost a zdvořilost spadla po porážce Francie a z našich vojáků se přes noc stali špinaví cizinci, kteří všechno zavinili. V Angličanech to bylo ze začátku někde v pozadí taky a dávali tu naši vinu za vyprovokování Němců nenápadně najevo, než bombardování ukázalo, co jsou skopčáci zač. Neměl to ze začátku válečný štváč Churchill lehké.

Je otázka, jak k tomu ti prostí Němci vlastně přišli. Je škoda, že dnešní doba vrazila nacismus do jakési šablony. Tzv. vypořádání se s nacismem bylo provedeno jen v první, viditelné linii. Děly se v jeho pozadí věci velmi zajímavé a dodnes působí v Německu v plné síle některé tehdejší systémy. Jde třeba taky, zhruba řečeno, o působení sil v krajině. Můžeme něco podobného občas cítit i u nás při překročení bývalé jazykové hranice. Ten náhlý příliv negace může mít příčinu buď v rituálním prokletí krajiny při odsunu nebo v jistých nacistických praktikách, které zasáhly celé území obývané „německou krví“. Pravděpodobnější je druhá příčina, i taková autorita jako Marko Pogačnik čistí jednotlivá místa v Německu jen příležitostně a z nějakého konkrétního důvodu. Zatímco v českých zemích se obnovují ochranné krajinné linie, nacisty poškozené, germánskou rasu nacismus o jisté schopnosti, zdá se, připravil. I to je jistě součástí nějakého vyššího plánu. Ano, my ve svých hranicích zůstaneme.

P. Krasny 19.9.2013 13:45

Hlavni Benesuv problem

spocival v tom, ze byl posera.  Od toho se pak vsechny nasledne prusery odvijely.

J. Kraus 19.9.2013 13:57

Re: Hlavni Benesuv problem

To byl názor pisálků typu V.Černého a některých lidí v zázemí politické emigrace, kteří nevěděli, čím si přifouknout ego. Vojáci si ho, a pokud jsem měl příležitost poznat, bez výjimky vážili a mnoho jich zásadně říkalo „pan president Beneš“. Na jeho místě by těžko mohl někdo dělat něco lepšího. Mimochodem, i mezi hrdiny všech dob bylo dost poserů.

J. Vintr 19.9.2013 16:02

Re: Hlavni Benesuv problem

Víte, to jsou ty paradoxy - oni si ho vážili a on prodal zemi bolševikům a byl tak prvotní příčinou jejich pronásledování a věznění ...

J. Vintr 19.9.2013 10:43

Dějiny jsou plné křižovatek

a nikdy se nedozvíme, jak by se vyvíjely, kdyby se zvolila jiná cesta. V souvislosti s tím, že naši otcové měli bojovat se nabízí jedna souvislost. Jednou z klíčových událostí, které nakonec vedly k totální porážce nacismu, byla letecká bitva o Anglii v roce 1940. Kdyby se Hitlerovi podařilo zničit britské letecké síly, nejspíš by Británii zcela vyřadil z války. Nekonaly by se bombardovací ofenzíva, která Němcům ztrpčovala život, omezovala zbrojní výrobu a vázala jistou část vojenské síly v Evropě. Nikdo by nebránil expanzi nacistů v severní Africe a na Středním východě a tím přístupu ke strategickým surovinám. Vstup USA do války v Evropě by byl mnohem obtížnější, ne li nemožný. Ve výsledku by to mohlo vést k tomu, že by nacismus vyhrál na celé čáře se všemi tragickými důsledky pro většinu obyvatel Evropy, samozřejmě včetně nás. Když se vrátím k té bitvě o Anglii, tak její výsledek visel doslova na vlásku, takže je dost pravděpodobné, že tou kapkou, která nakonec zvrátila ručičku vah v neprospěch Německa, byla účast hrstky našich statečných letců, kteří po okupaci naší země odešli bojovat do ciziny. V případě, že bychom se bránili, tak je vysoce pravděpodobné, že by většina z nich padla v nerovném a marném boji s německou početní a technickou přesilou - a Anglii by vůbec nepomohli ...

L. Křivan 19.9.2013 13:56

Re: Jak to řekl Churchil ?

"Ještě nikdy nevděčilo tolik lidí tak malé hrstce za tolik"  je to správně ?  Čeští piloti nad Londýnem, (později nad Berlinem a tak´nad Atlantikem)   udělali kus práce, na kterou můžeme být všichni hrdí. Čest a sláva jejich památce !

V. Ondys 19.9.2013 8:52

:)))))))))))) Hm, Sophiina volba se mohla jmenovat Benešova

kdyby Styron znal našince i pochopil, že nejdůležitější je být ohebný a vždy stát jenom na :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) straně vítězství.

P. Tronner 19.9.2013 7:18

Praha mezi nejstaršími hlavními městy???

Děkuji za článek, sice si tedy myslím, že nás nejprve Beneš do této situace svou poněkud krátkozrakou politikou dostal, nicméně je fakt, že pak se mu skutečně povedl malý zázrak a do značné míry napravil, co sám předtím způsobil.

Ale prosím, jak jste přišel na to, že je Praha 3. nejstarší hlavní město v Evropě? Z jakého hlediska? Co takový Londýn, Athény, Vídeň, nebo třeba kyperská Nikósie?

Z. Kulhánková 19.9.2013 7:55

Re: Praha mezi nejstaršími hlavními městy???

Rakouští Babenberkové sídlili napřed v Melku, potom v Klosterneuburgu. Vídeň sice existovala, ale sídelním městem byla mnohem později než Praha.

Londýn také existoval, ale hlavním městem samostatného státu se stal až koncem 9. století, když ho po vikingských nájezdech obnovil Alfréd Veliký.

Athény byly jedním z mnoha městských států, nikoliv hlavním městem.

Totéž platí pro Nicosii, která se hlavním městem Kypru stala až roku 965, když byl připojen k byzantské říši.

P. Tronner 19.9.2013 8:31

Re: Praha mezi nejstaršími hlavními městy???

Díky za fundovanou reakci. Obávám se ale, že jsem oba oběti poněkud nesmyslné "definice". Co vlastně pan Vlk chtěl říci? Já tomu totiž moc nerozumím.

Pokud bych to bral podle Vás důsledně, tak ten Londýn na tom je podobně, jako Praha (původním hlavním "městem" Čechů byl Levý Hradec a Praha se jím stala asi někdy za Bořivoje, tedy stejně, jako ten Londýn, ovšem možná až počátkem 10.století). Athény byly po Korintu hlavním městem provincie Achaia...mají tedy nějaký nárok? Řím přestal být hlavním městem po přesunu císařského sídla do Ravenny. Paříž nebyla hlavním městem například za Karla Velikého (Cáchy) a přiznám se, že si s jejím postavením nejsem za Merovejců vůbec jistý atd.:-) Zkrátka, definice "hlavního města" je v raném středověku velmi obtížná, protože kníže (císař) prostě putoval zemí a vybíral dávky.

Každopádně díky za příjemný začátek dne intelektuálním tříbením názorů:-)

Z. Kulhánková 19.9.2013 21:23

Re: Praha mezi nejstaršími hlavními městy???

Na ten Levý Hradec jsem taky pomyslela. Zase lze argumentovat, že na pražském Hradě byl ještě v předslovanských dobách ten posvátný pahorek a kámen, na kterém se korunovali vladaři... ach jo!

S tím stěhováním dvorů, a nejen královských,  ve středověku a ještě hluboko do baroka to je vůbec legrační. Vybírání daní totiž není jediný důvod. Hrady a zámky byly totiž tak prolezlé různými parazity včetně svrabu, že bylo nutno je pravidelně vyprázdnit a vyčistit, aby urozené panstvo doslova neshnilo ve vlastní špíně.

P. Tronner 19.9.2013 9:03

Re: Praha mezi nejstaršími hlavními městy???

Díky za fundovanou reakci. Obávám se ale, že jsem oba oběti poněkud nesmyslné "definice". Co vlastně pan Vlk chtěl říci? Já tomu totiž moc nerozumím.

Pokud bych to bral podle Vás důsledně, tak ten Londýn na tom je podobně, jako Praha (původním hlavním "městem" Čechů byl Levý Hradec a Praha se jím stala asi někdy za Bořivoje, tedy stejně, jako ten Londýn, ovšem možná až počátkem 10.století). Athény byly po Korintu hlavním městem provincie Achaia...mají tedy nějaký nárok? Řím přestal být hlavním městem po přesunu císařského sídla do Ravenny. Paříž nebyla hlavním městem například za Karla Velikého (Cáchy) a přiznám se, že si s jejím postavením nejsem za Merovejců vůbec jistý atd.:-) Zkrátka, definice "hlavního města" je v raném středověku velmi obtížná, protože kníže (císař) prostě putoval zemí a vybíral dávky.

Každopádně díky za příjemný začátek dne intelektuálním tříbením názorů:-)

K. Vážný 19.9.2013 2:33

Mnichov je jen důsledek

Bohužel, toto jsou až důsledky Benešovy nesnášenlivé politiky, které za dvacet let nedokázala najít modus vivendi se sousedy (s výjimkou Rumunska, vítěze nad Maďarskou rep. rad - byly to Rumunské jednotky, co dobyly Budapešť). Beneš byl také jedním z nositelů vnitřního českého šovinismu, který se projevil ignorancí německé "menšiny" u nás.

Bylo mu to vyčítáno i třeba českými agrárnickými vůdci - Švehla - premier, kteří cítili potřebu najít s německými sousedy společnou řeč, ale Němci byli pro Beneše odepsaný poražený národ. Jeho slepota ke změnám v Evropě je dojemná.

Mnichov je reálně porážka jeho vlastní zahraniční politiky jako Masarykem protežovaného ministra zahraničních věcí.

V. Kopta 19.9.2013 3:11

Re: Mnichov je jen důsledek

Mnichov je skutečně jen důsledek, v tomto případě něměckého šovinismu a traumatu po prohrané světové válce, ztráty privilegovaného postavení v českých a jiných zemích a zvláště těžkého průběhu krize. Nalezení společné řeči je skutečně chválihodné, ale k tomu jsou vždy potřeba alespoň dva...Mnichov rozhodně byla porážka, je otázka jestli jiná strategie by byla úspěšná a jestli vůbec byla šance na vítězství. Jisté je že zahraniční odboj byl nakonec úspěšná strategie, narozdíl od jiných zemí které se při konfrontaci s nacismem přimknuli k německu. No a teď to tady pěkně schytám.

S. Sedlák 19.9.2013 6:10

Re: Mnichov je jen důsledek

No s vaším příspěvkem naprosto souhlasím. Pokud bych mu snad chtěl něco vytknout, tak pravopis :)

L. Křivan 19.9.2013 14:02

Re: Mnichov je jen důsledek

Na Mnichov bylo zaděláno už ve Versailles.

S. Sedlák 19.9.2013 6:09

Re: Mnichov je jen důsledek

Lžete jak Rudé právo tisklo.

Československo vzniklo zejména jeho česká a moravská část v historických hranicích. Soužití mezi Čechy a Němci nemělo zásadní problémy vyjma toho, že Němci ztratili část svého výsadního postavení, které měli v dobách RU. Ti, co jejich předci pocházejí pozdějšího odtrženého území vědí, že situace se začala vyostřovat nástupem Hitlera a jakékoliv politické ústupky z české strany vedly jen k dalším až k územnímu odtržení, které vyvrcholilo Mnichovem. Henlein se nechtěl na ničem dohodnout. Měl za úkol chtít více a více až by nebylo kam ustoupit. Koneckonců II.sv. válka také nezačala proto, že Poláci napadli nějaký vysílač. Propagandu měli ostatně Němci zvládnutou na jedničku.

Takže sudeťáku zalez. Je ještě dost těch kteří pamatují nebo znají z vyprávění jaká je pravda.

T. Kočí 19.9.2013 7:59

Re: Mnichov je jen důsledek

Všichni posuzujete situaci v 38, jako standardní. Tak tomu nebylo. Hitler byl nevypočitatelný patologický magor, který každého rozhodil svou nevypočitatelností ( Chamberlain). Chtěl válčit za každou cenu. Litoval, že dostal ČSR  bez války, on ji chtěl. Škoda, že nevypukla, jeho generálové by ho patrně svrhli. V tom byla velká šance.

P. Khail 19.9.2013 10:45

Re: Mnichov je jen důsledek

Proč ho tedy ti generálové nesvrhli po napadení dalších zemí?

V. Novák 19.9.2013 12:51

Protože vyhrával.

Dostal Saargebiet, Rakousko, Sudety, Protektorat - čímž tak posílil, že Polsko převálcoval během kratičké doby a Anglie s Francií neudělaly ani ň. Dánsko, Norsko - a zase ani n.

No - neřekl byste si, že je sice blázen, ale všechno mu vychází?!?

I slavný Schenk von Stauffenberg začal přemýšlet o etentátu teprve až Německo prohrávalo na všech frontách a bylo jasné, že má dvě cesty - bezpodmíněčnou kapitulaci, nebo separátní mír se západními spojenci a spolu s nimi boj proti SSSR. Možná návrat do hranic před 1.9.1939.

M. Krátký 19.9.2013 0:47

Pane Vlku děkuji

pak se ale na vás vrhnou ostatní dost odmítavě